Castle Talon 90A Cut Off 550 Dominator

Cahit Kaş' Alıntı:
Ben Spektrumun Range testi menüsünü anlamadım bi türlü. Nasıl kullanılır bilmiyorum. Trainere basın diyor e sonra...
Bi ara baya bir uzağa gittim. Uçuşta o mesafeye hiç gitmem. Tabi Esc motor bağlantılarını sökmüştüm. Helinin yanındaki biriyle telefonda görüşüp helinin komut aldığını öğrendiğimde içim rahat etmişti.
Abi Range Test aynen dediğin gibi modele enerji verip, kumandadan Range menüye girip trainer butonuna basılı tutuyorsun.

Manuelde kumandanın anteni modeli görecek şekilde diye gösteriyor, o şekilde 30 metre içindeki mesafe de komut veriyorsun sınır 30 metre. Komutlar da sıkıntı yoksa Satellitalar hala yanıyorsa sorun yok.
ama komutlarda sıkıntı var kesintiye uğruyorsa bi ara araştırmıştım, RX-TX modüllerinde sorun olduğu felan yazıyordu, çekim alanıyla alakalı yani.

Sen telefonla konuşacak kadar uzaklaştığında menüye girmiş ve trainer butonuna basılı halde mi denemiştin abi :eek:

Ibrahim eğer iletişimle ilgili bir sorun olsa invert modeli düze çevirip indirmedin. Ben o yüzden iletişim konusunda rahatım. Bence ESC ayar, ESC kablolarına odaklanmak lazım diye düşünüyorum ki bence current limit degeri çözüm olacaktır diyorum.

Sent from my iPhone using Tapatalk

İbrahim motor durduğunda heliyi düzeltmişsin. Harici bec mi kullanıyorsun?

Bende evde denedim range testini. Orange dsm2 sat ile salon ve oda arasında 4-5 tane duvar vardı ama sinyal kaybı olmamıştı.

En iyisi Özkan abinin dediğini denemek bence İbrahim.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Ibrahim eğer iletişimle ilgili bir sorun olsa invert modeli düze çevirip indirmedin. Ben o yüzden iletişim konusunda rahatım. Bence ESC ayar, ESC kablolarına odaklanmak lazım diye düşünüyorum ki bence current limit degeri çözüm olacaktır diyorum.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Benim de içimi rahatlatan o invertten düzeltme komutlarını alması oldu abi ama işte yine de işgilleniyor insan :embarras:
Dün akşam Esc kablolarını konnektörleri, liponun konnektörlerini söktüm kontrol ettim abi, o konu da sıkıntı yok hepsi temiz ve sağlamlar %p

Çoğu şeyi eleyerek artık CURRENT LİMİT ayarını insensitive yaparak bir buğday tarlası üzerinde yine deneyelim bakalım ;D

tamerkaymakci' Alıntı:
İbrahim motor durduğunda heliyi düzeltmişsin. Harici bec mi kullanıyorsun?

Bende evde denedim range testini. Orange dsm2 sat ile salon ve oda arasında 4-5 tane duvar vardı ama sinyal kaybı olmamıştı.

En iyisi Özkan abinin dediğini denemek bence İbrahim.

Harici bec kullanmıyorum Tamer, Back guard var ama devreye hiç girmedi ledlerinden biliyorum yanmadı hiç, çünkü modelde ledin bulunduğu kısım bana bakıyordu, maşallah led ışığı görmemekte mümkün değil baya güçlü flaşlıyor.

Modelde sadece motor kesti, enerji de sorun olmadı %p
hatta modelin yanına gittiğimde Esc deki bipleme sesi model uçuşa hazır bip sesiydi.

artık Current Limit'ten başka bir şey gelmiyor aklımıza, o değeri değiştirdim, Buğday tarlasına gitmeyi kolluyorum :laugh:

İbrahim DEMİRBİLEK' Alıntı:
Abi Range Test aynen dediğin gibi modele enerji verip, kumandadan Range menüye girip trainer butonuna basılı tutuyorsun.

Manuelde kumandanın anteni modeli görecek şekilde diye gösteriyor, o şekilde 30 metre içindeki mesafe de komut veriyorsun sınır 30 metre. Komutlar da sıkıntı yoksa Satellitalar hala yanıyorsa sorun yok.
ama komutlarda sıkıntı var kesintiye uğruyorsa bi ara araştırmıştım, RX-TX modüllerinde sorun olduğu felan yazıyordu, çekim alanıyla alakalı yani.

Sen telefonla konuşacak kadar uzaklaştığında menüye girmiş ve trainer butonuna basılı halde mi denemiştin abi :eek:
Yo o mesafede normal komut verdim. Range test menüsünü kullanmadan.
Range test menüsüne güvenmiyorum. Tamam 30 metre diyor ama neden 30 metre.

Abi güvenmek güvenmemek tabii kişinin tercihi... Radyo katı full güçte atıyorum menzil 1.5-2km... Çok düşük bir sinyal gücüne alıyor, ve tam menzili az önceki miktarlar ise, düşük güçte menzili 30m dir gibisinden bir orantı var.

Bizim modelleri kullandığımız mesafe diyelim 200-300m, daha fazlasında modelde oryantasyon kaybı yaşıyoruz. Bu durumda range testte 4-5m den komutlara cevap veriyorsa, heli modelcisi olarak bizim işimizi görür (bence)...

Sonuçta fpv yapmıyoruz, kamera ile kullanmıyoruz modeli... range test 30m bizim kullandığımız mesafelerin karşılığı değil, kumandanın menzilinin düşük güçteki karşılığıdır diye düşünüyorum.

Geçmiş olsun, bana kalırsa esc yi değiştirmek de büyük fayda var, 550 lik bir modele yeterli gibi de gelmiyor (bence)... Hobbywing 100a V3 serisini tavsiye ederim, governor ayarı v.s. hiç bir şeyle uğraşmıyorsun her şeyi kendi yapıyor. 380 imde fazla olmasına rağmen 100 lük taktım canavar gibi esc.

Geçmiş olsun İbrahim. Çok şükür hasarsız atlatmışsın. :halay:

Ayardan sonra güzel haberlerini bekliyoruz inşallah.

Rasim Öztürk' Alıntı:
... Sonuçta fpv yapmıyoruz, kamera ile kullanmıyoruz modeli... range test 30m bizim kullandığımız mesafelerin karşılığı değil, kumandanın menzilinin düşük güçteki karşılığıdır diye düşünüyorum.
Kesinlikle Rasim :thumbup: Örneğin normalde kumanda çalışırken diyelim ki 100 Watt güçte sinyal gönderiyor ve diyelim ki 3 km açık alan çekimi var.
Eğer kumandadan "Range Test" menüsünü girip, testi aktive edersek çıkış gücü gecici olarak diyelim ki 1 Watt düşüyor. Biz de 30 mt içerisinde sürekli sinyal vererek servoların hareket ettiğini test ediyoruz.

Test sonucunda 30 mt sorun çıkmıyorsa o zaman diyoruz ki kumandamız ve kullandığımız satellite max mesafede düzgün çalışıyor.

Rasim Öztürk' Alıntı:
Abi güvenmek güvenmemek tabii kişinin tercihi... Radyo katı full güçte atıyorum menzil 1.5-2km... Çok düşük bir sinyal gücüne alıyor, ve tam menzili az önceki miktarlar ise, düşük güçte menzili 30m dir gibisinden bir orantı var.

Bizim modelleri kullandığımız mesafe diyelim 200-300m, daha fazlasında modelde oryantasyon kaybı yaşıyoruz. Bu durumda range testte 4-5m den komutlara cevap veriyorsa, heli modelcisi olarak bizim işimizi görür (bence)...

Sonuçta fpv yapmıyoruz, kamera ile kullanmıyoruz modeli... range test 30m bizim kullandığımız mesafelerin karşılığı değil, kumandanın menzilinin düşük güçteki karşılığıdır diye düşünüyorum.
Aslında range test özelliğinin çalışma mantığının bu olduğunu bilmiyordum. Ama heliyi kumamda menzilinin dışına çıkacak kadar uzaklaştıramayacağımdan emindim.

Tabii işin esprisi bu olsa da, benim kumandada denedim 5m den çekiyor ama 30m den çekmiyor. Yine de işimi görür demesin kimse, mesuliyet kabul edilmez :D Menzili neyse, testte ne mesafeden çekmesi gerekiyorsa o mesafede deneyip işini sağlam kazığa bağlasın herkes :)

kadir kocaman' Alıntı:
Geçmiş olsun, bana kalırsa esc yi değiştirmek de büyük fayda var, 550 lik bir modele yeterli gibi de gelmiyor (bence)... Hobbywing 100a V3 serisini tavsiye ederim, governor ayarı v.s. hiç bir şeyle uğraşmıyorsun her şeyi kendi yapıyor. 380 imde fazla olmasına rağmen 100 lük taktım canavar gibi esc.

Teşekkürler Kadir :saygilar:
Bakacağız abi duruma göre, olmadı ya tamam ya devam diyeceğiz, aklımızda bir yep 120 Hv var ama hayırlısı diyelim.

Türker Akgün' Alıntı:
Geçmiş olsun İbrahim. Çok şükür hasarsız atlatmışsın. :halay:

Ayardan sonra güzel haberlerini bekliyoruz inşallah.

Teşekkürler Türker Abi :saygilar:
Çok şükür ki kırım olmadı, bundan iyi düşme de olmazdı bence :laugh:

Ayar oturunca biz havalanır paylaşırız inşallah :thumbup: