Caylak Tarzi Ilk Modelim ve Onerileriniz

İlgi Alanı
Uçak
Dostlar Merhaba,

Yardımseversiniz bu çok açık görünmekte ve teşekkürler. Uçak yapacam uçuracam diyen kişilerin iyiliği için hazır kit almasını hep tavsiye ediyorsunuz doğal olarak.Ama heyecen çok olduğu için art arda sorular çoğalıyor elbette.Buda bu hobinin özelliklerinden biri. Uzun zamandır siteyi takip eden biriyim fakat eğitim iş evlilik çocuk derken zaman ayıramadım ve üstüne uğramadım model uçak işlemi için. Bundan birkaç zaman önce çok yakın dostumun Helli ve Uçağını uçurmuştum yanılmıyorsam wing dragondu.Başka küçük ölçekli bir uçakta vardı ama hatırlayamadım.Ama bu bir defa olan birşey değil uzun bir süre ve sürekli oldu,uçmaya yatkınım.Tabıkı körelmede olmus olablır.Ama tabi teknik kısmına çok takılmadım ve araştırmadım.İçindeki parçaları sorsanız terimleri sorsanız bilmem.

Şimdi almayı çok çok istiyorum.Wing dragon yada tiger ama Hanım kızıyor aldırmıyor :) eve sokmam okadar büyük şeyi diyor. Haklı tabi yer işgal ediyor.
Ama içimdeki tutkuya dur diyemiyorum. İstiyorum o uçağı...

Meslek olarak Havacılık ve Uzay işindeyim.İsim olarak söylemiyorum,Ankarada olanlar daha çabuk bilir.
Bu işin içinde de olsam tabıkı kendin yapmak ve uçurabilmek çok meşakatli bi okadar da zevkli.

Büyük olan uçaklar yapı gereği daha oturaklı ve dengeli olacağı için tavsiye ediyorsunuz ki bende öyle istiyorum.Ama eve koyamayacağım için bana küçük ölçekli bir bir uçak lazım.Küçük bir tane alayım diyorum ozamanda çok para diyor.Daha doğrusu iki arada bir derede kaldım.

Çok uzattım kusuruma bakmayın çok istiyorum çünkü,

Bende kendim belli sertlik ve hafiflikte olan bir malzemeden kendi tasarımımı yapayım.Tabı tasarım dedıysemde, acemlik oldugu için daha basit plakaların birbirine geçmesiyle oluşan bişi. Yada internette gordugum kadarıyla Yarasa tarzı yani görünüş olarak basit(eminim işçiliği çok fazladır)
Bana kanat açıklığı 1 metre altında olup 1 kq altında olan bir uçak için gerekli malzeme listesini verme şansınız varmı.Motor,servo,lipo,kumanda vb..
Biliyorum ucu açık bir istek ve soru, ama ıllakı elınızden o tarz bır ucak gecmıstır yada yapmısınızdır. Bu konuda bana elektronık ve motor aksamı ıcın marka model ve alınması gereken malzemelerı söylemenizi gönülden isterim.

Youtube üzerinde okadar çok farklı yapımlar olmuş ki,karton üzerine flap ruder elevator vs hersey yapılmış hersey acıkta ve korumasız,Ama ucuyor işte ^^

Site üzerinde arama butonu üzerinde defalarca arama yaptım ama okadar çok bilgiler var ki hangisi beni ilgilendiriyor onu bulamadım.Çünkü bilgisizim.

Amacım alıp hemen bişiler yapmak değil,part part farklı zamanlarda parçaları alıp eklemek.

Verebileceğiniz olumlu olumsuz tüm cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim, İyi çalışmalar %p

Ekli dosyalar

• Screenshot_2017-03-17-14-52-51_1.jpg
    Screenshot_2017-03-17-14-52-51_1.jpg
    75.6 KB · Görülme: 126
Bilmiyorsan Bilene Sor Dediler.

;) :saygilar:

Wing dragon yapı olarak çok zayıf ama motoru ortada olduğu için çok da iyi bir alıştırma uçağı.Siz hanıma biraz daha ricada bulunun derim,çok ta büyük sayılmaz.

Sonuçta Wing Dragonun kanatları lastikle tutturulduğundan fazla yer kaplamaz kanaatindeyim.

Benim de yerim çok dar. Her seferinde demonte ediyoruz.

Ancak konsensüs şart arkadaşım. Hanımefendiyi ikna en önemli kısım.

Bir diğer çözüm, ki forumda o da işlenmişti, yer sorunu olanlar modellerini bir şekilde duvara asma yoluna gidiyorlar.

Bu konuda Emre Beyin paylaştığı bir yazı vardı.

Arkadaşlar merhabalar,

Çaylak tarzı bir modele başladım bugün, ebatları genel itibari ile aynısı olacak.Belki bir ihtimal kanat ve göve uzunlugu az kısada olabilir veya kanat tipi biraz degısebılır. Rudder ve elevatör servoları dusunuyorum ve flap dusunmuyorum. Teknik malzeme olarak kullanacagım modelleri aşagıya yazıyorum.Özellikle motor olarak ve kumanda olarak teknık bılgınıze ıhtıyacım var.

-Motor olarak

a2212 2700kv fırçasız motoru:
Rpm/v: 2700kv
Net ağırlığı: 50g
Ağırlığı: 60g
Motor boyutları: 27* 26mm
Pil opernating: 2-3 lipo
Boşta akım: 1.8A
Yük akımı: 18.5a
Gücü( watt): 240
Esc( a): 30a, 20a
Tepe. Amper: 14-22 bir

-ESC olarak 30A yada 40A
-2 adet 9gr servo
-7x6 pervane
-Pil olarak, 2200 11.1A lipo yada tercihen önerdiğiniz varsa olabilir.

Özellikle kumanda konusunda bilgisizim,bu türe uygun ve fıyat olarak uygun alıcısıyla bırlıkte söyleyebılecegınız marka model bır kumanda varmıdır.

Ayrıca yurtdısından set halınde olan bu parcalar da olablır mı? :agreed:

Saygılarımla,

Mağlesef artık inada bindi bu durum. Eve almam dedikce bende kendim yapacağım.

Çaylak modelini bi kaç kez yapmış biri olarak ve ilk denemem de 2200 kw lıl bir motor kullanmıştım ama motor yetersiz gelmişti. 2200 kw lık motorun çekiş gücünü arttırmak için büyük pervane kullandım bu seferde motor ve esc aşırı ısınmaya başladı bir süre sonra kendini korumaya almak için motorun çektiği akımı karşılayamayarak akımı kesti. 1000 kw lık motor 3s lipo 25-30c lik 2200 mah batarya ve 30A esc işinizi kolaylıkla görür. Aldığınız motora göre de uygun bir pervane seçimi yaparsınız.
Yapım resimlerini bekliyoruz modelinizin. Kırımsız uçuşlar dilerim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çaylak modeli için 4 adet 9gr lık servoya ihtiyacınız olacak 2 servo yetersiz malesef

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

m.banggood.com/Racerstar-A2212-1400KV-2-4S-Brushless-Motor-For-RC-Airplane-p-1085430.html

m.banggood.com/Wholesale-XXD-HW30A-30A-Brushless-Motor-ESC-For-Airplane-Quadcopter-p-50621.html

m.banggood.com/5X-3_17mm-Sliver-Bullet-Propeller-Adapter-Holder-For-RC-Brushless-Motor-p-1055239.html

Motorun teknik resminde motor mil çapı 3.17 yazıyor ona göre pervane adaptörü tavsiye ettim. Konnektör gerekli motor esc bağlantısı ve pil için. Pervane alırkende pervane çapını değiştiren küçük plastik çemberlerden bulursanız iyi olur. Servolari ben yurtiçinden alıyorum 8tl ye almıştim. 4 tane gerekli. Biraz bakarsanız bulursunuz belki. 9x5 yada 9x4.8 pervane yeterli olur. Thk model uçak sitesinde vardı.

serdal biçer' Alıntı:
Arkadaşlar merhabalar,

Çaylak tarzı bir modele başladım bugün, ebatları genel itibari ile aynısı olacak.Belki bir ihtimal kanat ve göve uzunlugu az kısada olabilir veya kanat tipi biraz degısebılır. Rudder ve elevatör servoları dusunuyorum ve flap dusunmuyorum. Teknik malzeme olarak kullanacagım modelleri aşagıya yazıyorum.Özellikle motor olarak ve kumanda olarak teknık bılgınıze ıhtıyacım var.

-Motor olarak

a2212 2700kv fırçasız motoru:
Rpm/v: 2700kv
Net ağırlığı: 50g
Ağırlığı: 60g
Motor boyutları: 27* 26mm
Pil opernating: 2-3 lipo
Boşta akım: 1.8A
Yük akımı: 18.5a
Gücü( watt): 240
Esc( a): 30a, 20a
Tepe. Amper: 14-22 bir

-ESC olarak 30A yada 40A
-2 adet 9gr servo
-7x6 pervane
-Pil olarak, 2200 11.1A lipo yada tercihen önerdiğiniz varsa olabilir.

Özellikle kumanda konusunda bilgisizim,bu türe uygun ve fıyat olarak uygun alıcısıyla bırlıkte söyleyebılecegınız marka model bır kumanda varmıdır.

Ayrıca yurtdısından set halınde olan bu parcalar da olablır mı? :agreed:

Saygılarımla,

Selam,
Çok fazla detaya girmeden bazı önerilerim var. Başlangıç olarak şöyle tavsiyelerim var:
Çaylak tipi uçaklar, yani uçuş ağırlığı 800-900 gr'lık uçaklar, 1000-1400 kv arası ortalama 40-50 gr'lık motorlar, 9-11 inç'lik pervaneleri 30 Amp'lik ESC ler ile çevirerek rahatlıkla uçabilir. Pusher pervane (arkadan itiş) ile uçan, 400-600 gr'lık köpük jet uçakları için de 2200 kv ve en az 30 Amp'lik ESC'ler le 6-7 inç'lik pervaneler yeterlidir. Pil olarak en az 25C değeri taşıyan 1300-1500 mAh'lık 3S piller, tercihen en az 30C olan 1800-2200mAh'lık piller tavsiye ederim. Bu konfigürasyon hemen hemen optimum sonuçlar sağlar. 2S pil kullanırsan pervaneleri 1-2 inç kadar büyütebilirsin.
Servo olarak ise 9 gr'lık servolardan en az dört tane elinin altında her zaman bulunsun. Her bir sipariş verdiğinde 1-2 tane ekle, ucuz servolar çok çabuk sıkıntı çıkarabiliyor ve her zaman yedek bulundurmak iyidir. Kullanman gereken kablo ise mutlaka çok telli olmalı. Kolayca bulabildiğimiz bakır kablolar bu işi için çok da uygun değiller. Çoğu RC pilotu bu kabloları kullandığı için performans düşüklüğünü uygun olmayan pervaneye veya motor/ESC'ye yorar. Başlangıç için en az 14 AWG, tercihen 12 AWG'lik silikon kılıf kablolar kullan, ama uyarayım: bu kablolar pahalıdır. Bu ekipmanı hemen hemen her zaman, her uçak için kullanabilirsin. Bu ağırlıklardaki uçaklar için sınır senin kendi hayal gücün.
Kumanda için ise başlangıç olarak pahalı ve üst seviye şeylere yönelme, gereksiz bir masraf bence. Uçaklar küçük oldukları için en fazla 500 m uzaklaşabileceksin, daha uzaktaki bir uçağı göremeyeceksin. En az dört kanallı, tercihen en az 6 kanallı kumandalar işini rahatlıkla görür. Hatta ben bazı "pahalı" uçaklarımı bile hala Turnigy 9x kumandamla (tabi FrSky modül modifikasyonuyla) gayet güvenli ve keyifle uçuruyorum. İkinci el almaktan çekinme. Piyasada bolca var, fiyatları uygun.

Linkini verdiğin set, benim de kullandığım bir set. Zaten yukarıda saydığım kombinasyonların da dahilinde. Ama o setteki pervaneler en fazla köpük jetler için.

Gelelim hanım konusuna, ben en şanslı RC pilotlarından biriyim, keza sevgili eşim bu hobiyi icra etmemi destekliyor. Bana hediye bir uçak ve Saito 180 bile almışlığı vardır (böylece havamı da attım :D ). Eşini mutlaka ikna etmelisin. Şayet hanım herhangi bir şekilde karşı çıkıyorsa emin ol sıkıntılar sandığından daha büyük olur.
Evde yer sorunu her zaman olacaktır. Yapacak bir şey yok.