"Çaylak" Trainer Başlangıç Modeli - RcKolik Edition

Arkadaşlar çankırıda uhu por bulamıyorum. Hırdavtaçıya gidip strafor yapıtırıcısı var mı dediğimde resmini koyduğum lentus marka yapıştırıcıyı gösterdi. Fiyatı 8 Tl. Aynı uhu por gibi iki yüzeyede uygulanıp bastırılıyormuş. Bunu kullansam olur mu? Birde yaklaşık 1 aya kadar sipariş ettiğim tüm elektronik malzemeler gelecek ancak ben bunların nasıl birbirine bağlanacağını hiç bilmiyorum. Bana motorun,escnin,servoların,alıcının,liponun birbirlerine nasıl bağlanacağını sıfırdan anlatabilirmisiniz? Ya da forumlarda böyle bir konu başlığı varsa onu söyleyebilirmisiniz? Oradan okuyayım :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

üstatlar merhaba

bu konuyu takip ettim çok güzel çalışmalar yapılmış. kanat eni konusunda bir sorum olacak. model 178 mm ye ölçeklendirilmiş ve kanattaki yön kanatçıklarının eni 30 mm. peki kanat enini 140 mm ye düşürürsek yön kanatçığı eni ne olacak

HASAN GÜLDİKEN' Alıntı:
üstatlar merhaba

bu konuyu takip ettim çok güzel çalışmalar yapılmış. kanat eni konusunda bir sorum olacak. model 178 mm ye ölçeklendirilmiş ve kanattaki yön kanatçıklarının eni 30 mm. peki kanat enini 140 mm ye düşürürsek yön kanatçığı eni ne olacak

Modeli küçültüyorsunuz her halde. Öyle ise bütün ölçüleri küçülttüğünüz ölçekte olmalı. :)

Serdar cemek' Alıntı:
Arkadaşlar çankırıda uhu por bulamıyorum. Hırdavtaçıya gidip strafor yapıtırıcısı var mı dediğimde resmini koyduğum lentus marka yapıştırıcıyı gösterdi. Fiyatı 8 Tl. Aynı uhu por gibi iki yüzeyede uygulanıp bastırılıyormuş. Bunu kullansam olur mu? Birde yaklaşık 1 aya kadar sipariş ettiğim tüm elektronik malzemeler gelecek ancak ben bunların nasıl birbirine bağlanacağını hiç bilmiyorum. Bana motorun,escnin,servoların,alıcının,liponun birbirlerine nasıl bağlanacağını sıfırdan anlatabilirmisiniz? Ya da forumlarda böyle bir konu başlığı varsa onu söyleyebilirmisiniz? Oradan okuyayım :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu yapıştırıcı inşaat işlerinde işe yarar ama sakın uçak yapmaya kalkmayın bununla. Ya internetten UHU Por sipariş edin ya da sıcak silikon kullanın. Sıcak silikon da (çubukları) iki tiptir: 11mm ve 7mm. Küçüğünü kullanın zira 11mm'lik çok daha sıcak olduğu için yapıştırırken eritir.

Merhaba arkadaşlar, iyi günler
birkaç sorum vardı da, arkadaşlar bütçem doğrultusunda konfigürasyonlar yapmaya çalışıyorum ve bu esc pil motor üçgeni içerisinde daraldım kaldım, bu trainer elektrikli model için sizlerden teyit ve tavsiye almak istiyorum. Şöyle ki yaptım konfigirasyonumu aşağıdaki gibi;

esc

batarya

motor

servo

rmmds=cart_middle_products&stayold=1&cur_warehouse=CN

benim aklımda ki konfigürasyon şöyle A2212 1400 kv motor+ HW30A 30A ESC+ 2200Mah 3S 35C lipo batarya + sg 90 micro servo
bataryayı Türkiye'den de alabilirim.

Bu arada kusura bakmayın link ekleyerek değil de düz kopyala yapıştır yaptım not defterinden dalgınlıımdan dolayı
:)

lipo şarz çihazı,balans ölçüm cihazı,kumanda,alıcı nız var sanırım

batarya ve şarz cihazı almadım sizinkiler gelince değerlendiririz

benim aklımda ki konfigürasyon şöyle A2212 1400 kv motor+ HW30A 30A ESC+ 2200Mah 3S 35C lipo batarya + sg 90 micro servo
bataryayı Türkiye'den de alabilirim.

Motor yaklaşık 135w gücünde. Çaylak modelinde buna yakın güçte motor kullanıp verim alamayan arkadaşlar olmuştu forumda.
Ben de henüz tecrübe etmedim ama 300w gücündeki şu motor tavsiye ediliyor:

A2212 motorun 1000kv'lik motorunu test etmiştim ve testlerim sonucunda 3S lipo ve 10x5 pervane ile 140Watt güç ürettiğini gördüm.Ali Emre beyin önerdiği motoru da çaylakta kullandım.3S Lipo ve 10x5 pervane ile 240Watt güç üretiyor.Çaylağı uçurmaya uçuruyor fakat bazen biraz zayıf geliyor.Benim kişisel önerim Çaylak modelinde 3S lipo ve 10x5 çevirebilen 330-350W güç aralığında ve de 1000KV özelliğe sahip motor ideal olacaktır.Fakat şöyle bir durum da var.Motor satın alacağımız zaman alışveriş sitelerinin ürün sayfasında 1000KV motor için max. 300W ibaresi görürüz fakat 11" lik pervane içindir.Tabi 11 in'lik pervaneyle motor ısınacağı için 10" lik takarız.(1000KV motora 10" ideal).Pervane adımını küçülttüğümüzde güç bir miktar düşer mesela 240W gibi.Bu nedenle motor alınacağı zaman kullanıcı yorumlarına bakılmasını öneririm.Genelde Youtube'a Bench Test diye koyarlar.Selamlar.

A2212 motorun 1000kv'lik motorunu test etmiştim ve testlerim sonucunda 3S lipo ve 10x5 pervane ile 140Watt güç ürettiğini gördüm.Ali Emre beyin önerdiği motoru da çaylakta kullandım.3S Lipo ve 10x5 pervane ile 240Watt güç üretiyor.Çaylağı uçurmaya uçuruyor fakat bazen biraz zayıf geliyor.Benim kişisel önerim Çaylak modelinde 3S lipo ve 10x5 çevirebilen 330-350W güç aralığında ve de 1000KV özelliğe sahip motor ideal olacaktır.

Ben de bu aralar çaylak üzerinde çalışıyorum. Motoru sipariş etmemiştim henüz :) Turnigy D3548/4 1100KV motoru gözüme kestirmiştim
ama hem pili çabuk bitirir hem de gereğinden daha ağır diye düşünerek 2836 almayı düşünüyordum. (Biliyorum bu model için aşırı gereksi güç :) )
Bu iki motorun 600w civarında bir ara modeli vardı ama bulamadım. Siz hangi motoru kullandınız? ya da hangi motoru tavsiye edersiniz?

Merhaba.Benim önerim aşağıdaki motor olacaktır.10x5 Pervane ve 40A Esc ile verimli olacağını düşünüyorum.Lipo 3S 2200 - 2500mAh 25-30C arası tercih edilebilir.Turnigy D2836/8 1100KV motor küçük,hafif ve zayıf motor olduğu için benim modelimde kuyruk biraz ağırdı ve pili en öne koyduğumda ancak ağırlık merkezini doğru yerde sağlıyordu.Denge açısından da iyi olacağını düşünüyorum.Bu konfigürasyonla yaklaşık 300-320W güç elde edeceksiniz ve tatmin edeceğini düşünüyorum.Tabi modelin aerodinamiği de çok önemli.Kanadı fotoblok ile yapmak yerine sıcak tel ile Clark Y profilinden kesmenizi öneririm.
Motor linki:

Aşağıdaki ekte motor ile ilgili verilerden bahsedilmiş.3S Lipo batarya,10x5 pervane ile 52oz'luk kütleyi çekecek güç ürettiğini, 319W ölçüldüğünü ve 27A akım çektiği yazılmış.30A Esc de kullanılabilir ama tavsiyem 40A risk almamış olursunuz hem.
LARRYB Just received this motor and I have ordered these in the past but this one was different than the others. The shaft is different and the magnets are not as strong as the earlier ones. I tested this motor and compaired to the earlier ones and found the following data: 3S, 30C, 10x5 prop, 52oz thrust, 319W/27A, 3S, 30C,10x7 prop, 57oz thrust, 364W/31A, 3S, 30C, 10x9 prop, 45oz, 465W/40A, 3S, 30C, 11x6 prop, 65oz thrust, 353W/30A. this motor performs slightly better than the older version.with same setup for voltage and props. Good replacement for .15 glow engine.

• Beğen
Tepkiler: Ali Emre KAYGIN
Motor linki:

Evet aradığım motor buydu :) katalog bilgisinin 600w verilmesi ilginç yarı yarıya güç üretiyorsa çok yanıltıcı olmuş. Bu arada bu hobbyking'den verilen siparişler ne kadar sürede ulaşıyor? kargo ücreti ne kadar tutuyor bilginiz var mı?

• Beğen
Tepkiler: Tamer Öztürk
Evet aradığım motor buydu :) katalog bilgisinin 600w verilmesi ilginç yarı yarıya güç üretiyorsa çok yanıltıcı olmuş. Bu arada bu hobbyking'den verilen siparişler ne kadar sürede ulaşıyor? kargo ücreti ne kadar tutuyor bilginiz var mı?
Aslında şöyle bir durum da var Ali Emre bey.Bazı motorlar 2S-4S lipo destekliyor.Diğer mesajımdaki örnekte 3S lipoya göre değerlendirme söz konusu.4S lipo ile kullandığımızda haliyle çok daha fazla güç üretecektir motorumuz.Fakat 3S lipoya göre biraz daha fazla ısınır ve bu durumda pervane adımını düşürürüz.Burada kilit nokta ihtiyacımız kadar güç, ihtiyacımız kadar tork ve sistemimizin verimli çalışması.Ürün açıklamasındaki bilgi muhtemelen en yüksek güçtür ama verilerde hata yaptıklarını duymuştum daha önce.Bu nedenle kullanıcıların geri bildirimlerine bakmakta fayda var motor seçimi yaparken.

Sipariş konusuna gelirsek: kargo süresi hakkında genelleme yapmak pek gerçekçi olmayacaktır.Fakat şimdiye kadar en erken 15 günde en geç 30 günde elime ulaştı siparişlerim.Fakat Avrupa depodan alırsanız 2 günde Türkiye'ye geliyor ve toplamda 1 hafta gibi sürede adresinize teslim ediliyor.Ben KKTC'de yaşıyorum ve 1 haftada elime geçmişti ki tüm yurtdışı postalar Türkiye üzerinden geliyor tanınmadığımızdan dolayı.Kargo ücreti ise sipariş verirken ücrete dahil ediliyor ve teslim alma aşamasında ücret ödemiyorsunuz paketiniz gümrük vergisine tabi olmazsa.Küçük şeylerin genelde gümrük vergisi olmuyor.Aceleniz varsa ve imkan da varsa Avrupa depodan alabilirsiniz fakat kargosu $20 civarında.

çok güzel bir model olmuş elinize emeğinize sağlık. kumanda ile haberleşmesini sağlayacak kontrol kartı kullanılıyormu modelde? hangi makra model ?