Çok Yakında Alıcı Piline Gerek Kalmayacak

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Bir forumda Celalettin Yazkan abimiz paylaşmış, fikir orjinal geldi sizlerle paylaşayım dedim :)

Fikir su : Alıcı pi yerine konulan bir jenerator ile motordan elektrik üreterek, alıcıyı beslemek. Orjinal bir fikir ne dersiniz ;)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ynt: Çok Yakında Alıcı Piline Gerek Kalmayacak

Konunun teknik olarak çok uzağındayım ama bu jenaratörün ağırlığı ne kadar olur acaba?Sonuçta madeni aksamları olan birşey değil mi? ???

Mantık olarak havada kalma süresini uzatmak anlamında işe yarayabilir gibi geldi bana. FPV'cilerin ilgisini çekecektir eminimki. Ama helikopter bence bunun için pek doğru bir seçim değil sanki, makina enerji harcamak için doğmuş ;D

A.CULPAN' Alıntı:
Konunun teknik olarak çok uzağındayım ama bu jenaratörün ağırlığı ne kadar olur acaba?Sonuçta madeni aksamları olan birşey değil mi? ???
Kullanılan alıcı pillerinin de bir agırlıgı var netice. Onu çıkarsak, ilave edilen yeni ağırlık, toplam ağırlıga göre cok rahatsızlık vermez gibime geliyor :rolleyes:

Bu sistem benim pek işime gelmez. Motor çalıştığı sürece sorun yok. Ama havada stop ettiği zaman alıcı ve servoları ne ile besleyeceğiz? O nedenle, otomobillerdeki gibi, yine sisteme bir şarjlı pil koymamız gerekecek. O zaman ne anladım ben jeneratörden elektrik üretmekten? FPV olayında ise, zaten motor elektrikli, bir daha ondan elektrik üretmeye çalışmak anlamsız. Yakıtlı FPV ise... ???

Bu mantıkdışı bir durum ki şöylede açıklayayım;

1-Üreteç ağırlığı üreteceği voltaja bakıldığında alıcı pilinden 2-3 kat daha ağır olacak ve zaten tek başına üreteçden enerji kullanmayı düşünmek dahi mantıksız olur, mutlak suretle bir aküyü besleyerek oradan akımı dc ye çevirip kullanmak gerekir ki bunun içinde 1 adet pil küçük boyutluda olsa kullanmak gerekecek + birde ac dc çevirici
2-Motorun sabit devirle çalışmaması akımda dalgalanmaya neden olacak, şarj aralıklarla kesilecek ve buda şarj edilen pilin ömrünü yiyecek.

Madem alıcı pilinin ömrünü uzatmayı düşünüyorsunuz alın size bir fikir ancak yalnız planörcülerin işine yarar kanat üst kısmına Mini solar paneller ekleyip pili besleyebilirsiniz buda uçuş sürenizi yaklaşık %15-20 artırır daha fazlasını bekleyenler varsa kablolu bağlantı kullansın pil şarjı için ;D

enerji - elektrik üretmeye geldiğin de zaten sınırsız elektrik üretim haraket gücü var ki... mesea çanakkale ye bizim tam karşımız gelibolu ya rüzgargül leri yapıldı. ne yani bunun sağlanması için 2010 lu yılların gelmesi şartmıydı... konuyla ilgili olmadan konuşuyorum ama, yıllar önce yeğenime bir araba almıştım. 2 pilli takla atan ve hiç durmayann bir araba. anteninin ucun da da kaç volt luk olduğunu bilmediğim bir ambul yanıp sönüyordu... gün geldi piller bitti ve yeğenim arabayı pilleri olmadan yerde sürtmeye başladı. nasıl desem motorlu ve çok sayıda dislisi olduğu için yapmamasını pil almammız gerektiği söylüyordum ki bir de yeğenimin arabayı yerde sürtmesiyle arabanın lambasının yanıp söndüğü gördüm. evet bakın amatör bir oyuncak. tek bir motor. pil yok. dinoma yok. kim bilir belki de üretici firme bir teknik hata sonucu böyle bir şey yaptı ama (dinoma ve motor aynı şeydi...

kusura bakmayın ama çok mantıksız...yani alıcı pili yerine dinamo koymakla enerji tasarrufu sağlanmaz. dinamo motora ek yük bindirecektir. dinamonun üreteceği elektrik motorda bu iş için harcanan enerjiden en az %20 düşük olacaktır. fizigin temel kanunu. enerji yoktan var edilemez vardan yok edilemez yani siz dinamo koyarak toplam enerji tüketimini artıracaksınız.enerji tasarrufu sağlamayacaksınız.ayrıca motor hızına göre dinamonun ürettiği akım değişeceğinden bunun için de ek donanım gerekecek bu da ağırlık yapacak.

firmanın yaptığı teknik bir hata da yok. elektirik motorları enerji kullanılarak çevirildiğinde elektirik üretir.aracaı yere sürtmeniz bu enerjiyi motora sağlar motor da elektrik üretir.

peki otomobillerde neden dinamo var? nedeni basit zırt pırt akü bitmesin diye. akü bitince araç hareket etmeyecektir ve yolda kalırsınız..dolayısı ile akünün daima bir miktar enerji bulundurması gerekir. yoksa otomobillere de dinamo koyulmazdı.dinamo 10 br enerjiyi alır ve 8 br enerjiye dönüştürür..

Doğrudur Ömer Bey. Bu şu aşamada zaten sadece fantazi :)
Ama ileri de teknolojik yeni gelişmelere göre kim bilir belki bundan farklı ama mantık olarak aynı neler karşımıza çıkacak :)

Bir de küçük bir ricamız olsun. Fikirlerinizi ayrı mesajlarda belirtmek yerine daha önce yazdığınız mesajı "Değiştir" diyerek her türlü ilave ve düzeltme işleminde bulunabilirsiniz. :saygilar:

tmm önerinizi dikkate alacağım... %p