Diamond 600 Elektrikli

Nesimi Sakmak

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Herkese merhabalar.

Bir süredir bu modeli alma niyetindeydim. Ucuz fiyatı ve küçük boyu ile büyük bir uçuş sahasına ihtiyaç duymadan uçurulabilecek bir ufaklık olsun istiyordum. Evdeki ufaklığın izin verdiği kısıtlı zamanlarda yavaş yavaş toparladım ve dün son haline ulaştı.

Gerçi bir çoğumuz tarafından bilinen bir model ama önce modelimizi tanıyalım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Art-Tech tarafından piyasaya sürülmüş serbest uçuş planörü kendisi. 50 gr kadar uçuş ağırlığı var. Bu Art-Tech ürünlerine çok takılıyorum nedense. THK da satış fiyatı 21 TL

Alternatif olarak Multiplex tarafından üretilen Fox var ama yanlış bilmiyorsam üretimden kalkmış ve satışı yok en azından yurtiçi sitelerde bulamadım.

Modeli almadan önce buna uygun motor ve ESC ayarlamayı düşünüyordum ki araştırmalar sırasında ikinci el olarak bir hobby sitesinde buldum. Zaten aldığım arkadaşta bu modelde de kullanmış bu ikisini.

Motor olarak linkteki 2500 kv lık motoru aldım. HK daki yorumlarda 3S için 4x4 ile yaklaşık 280g , 2S içinde 5x3 ile 225g çekiş elde edilebileceğini yazmışlar. Yine yorumlardan birinde 6x3 katlanır pervane ile yaklaşık 8A akımla güzel bir çekiş elde ettiğini yazmış elemanın biri.

Zaten benim kafamda da motoru nereye koyacağım konusu gidip geldi. Motorla birlikte bir adette 4x4 pervane gelmişti. Ama 3s pilin ağırlığını düşündüğümde ve itici pervane sistemlerini tam olarak bilmediğim için bu kadar küçük bir modelde riske girmemek adına bildiğim klasik yönteme başvurdum. Şansıma THK da 6x3 katlanır pervane de varmış. En azından gaza fazla yüklenmem diye düşündüm. Aslında motoru koymak için gövde önünü güzel bir şekilde oymuştum ama son kontrollerde motorda sıkıntı çıkınca ve de dışarıdan ulaşmak mümkün olmayınca mecburen açmak zorunda kaldım.

ESC yi arkadaş 12a almış. . Güzelde olmuş. Yorumlardan gördüğüm kadarıyla çok güzel bir ESC. Ön taraftaki yer sıkıntısı nedeniyle aradaki soketleri iptal edip motor kablolarını direk ESC ye lehimledim. Böylesi daha güzel oldu.

Servolar için para vermeyi düşünmedim. Elimde bol miktarda Art-Tech AS-090 9 grlık servo vardı. Onları kullandım. Burada ikilemde kaldığım konu kanatta çift mi tek mi servo kullanayım sorusu oldu. Önce tek olsun dedim ve gövde üstünde yerini açtım ama neden bilmiyorum sonradan çift servoya döndüm. Aslında iyi de oldu. Belki ağırlığı biraz artırdım ama daha sağlıklı bir sistem oldu. Hemde flaperon miksi yapabilme artısı oldu. Servolar kanat kalınlığı el verdiğince kanada gömüldü. Elevatör servosunu kanat arkasında gövdeye gömdüm.

Pil için Promodel'den 600 Mah lik 2S lipo aldım. Şansıma bu da Art-Tech oldu. Kurtulamayacağım galiba bu markadan. Sistemdeki en ağır parça için en uygun yerin ağırlık merkezi olacağını düşünüp yarısı kanat içinde yarısı gövde içinde yatay olarak duracak bir sistem düşündüm. Dışarıdan hiç bir şekilde görünmeyecekti ve kanat bu şekilde takılıp çıkarılabilir olacaktı ama o kadar basit değilmiş. Bunları yapacağım derken gövdenin bu kısmının sağlamlığının çok azaldığını farkettim. O yüzden kanadı sabitledim ama pil yine yerinde kaldı.

Son olarak alıcı muamması vardı. Onuda 6 kanal küçük alıcılardan alıp hallettim. Kokpit kısmına da alıcıyı gömdüm.

Bu arada modelde sağlamlaştırma adına kanada boyadan boya 3 mm karbon çubuk gömdüm. Diğer türlü kırım riski fazlaydı. Aynı şekilde yatay stabilizeye de 3 mm karbon takviyesi yapıldı.

Kuyruğa koyduğum 4 gr lık ağırlıkla birlikte toplam uçuş ağırlığı 195 gr oldu. Kanatta tek servo kullanıp daha düşük kapasiteli bir pil takarak 180 gr lara kadar çekilebilir bu ağırlık. Hatta pusher motor olursa belki daha da düşürülebilir.

Modelin boyama şeması ile çok uğraşmadım. İçinden çıkan bir kaç çıkartmayı yapıştırdım. Kanat altı belli olsun diye de hızlı bir şekilde oto boyası ile fırça yardımıyla biraz şekilli bir boya attım. İlk uçuşunda siyah boya tam kurumamıştı bile.

Sonuç olarak modelimiz şöyle bir şey oldu;

Bu modelle çalışmak acayip zevkliydi benim için. Çok kısıtlı alana o parçaları yerleştirmeye çalışmak hoşuma gitti. Nette baktığımda bunu değil ama Fox'u şekilden şekile sokmuş adamlar. Üç kanatlı olanı bile vardı. Uçuşu da gördüğüm videolarda çok iyi görünüyordu. Adamlar bununla aksiyon FPV bile yapıyorlar bununla. Acayip zevkli bir model. FPV sistemini alabilirsem ben de bir tane daha alıp bununla FPV yapmayı çok isterim. Bu modelle ilgilenenlere ve yapmak isteyenlere kesinlikle tavsiye ederim. Zaten model ufacık. Küçük olduğu için öyle uzun menzilli kumandalara da ihtiyacı olmaz. Benim buna taktığım alıcının menzili için 370 m diyor prospektüsü. 50 metreyi en azından görerek geçebileceğimi sanmıyorum bununla. Uçuş alanına gitme imkanı olmayanlar için de ilaç gibi gelecektir. Benim ilk uçuşu yaptığım yer şehir içinde bir spor tesisi idi.

Bu arada uğraşmak istemeyenler için HK motorlu versiyonunu yapmış. Kumandası da yanında. Ama fırçalı motor var ve kendi kumandası ile kullanmak gerekiyor.

Dün öğleden sonra tatili fırsat bilip maiden uçuşunu arkadaşımla birlikte yaptık. Beklediğimden çok daha iyi çıktı. Ağırlığından dolayı da hızı biraz yüksek oldu. Motor güçlü olduğu için gücü fazla vermeyim deyip ayarlayamadığım için ikinci uçuşunu yapamadan pervaneyi kırdık. Uygun olup olmayacağını kestiremediğim için pervaneyi yedekli almamıştım. Şimdi birkaç yedeğiyle birlikte tekrar sipariş edip önümüzdeki uçuşlara bakacağım. Buyrun videomuz. Umarım bu ufaklığı sizde benim kadar beğenirsiniz.

[vimeo]http://vimeo.com/92779781[/MEDIA]

Nesimi Bey, öncelikle elinize sağlık :thumbup: Model biraz hızlı da olsa gayet güzel gözüküyor :thumbup:

Zamanında benim de bir ara niyetlendiğim bir model idi. Hatta o zamanlar görüştüğümüz İzmit ekibinde olan Mehmet Bey, almış ve aşağıdaki konuyu paylaşmıştı. Şayet uçar halini görseydim :laugh: bir tane de ben yapmayı düşünmüştüm.

Özellikle sizin konfigurasyonunuzu ve imalat resimlerinizi merakla bekliyoruz %p

Hatta bir ara Mesut üstadımızında aralarında bulunduğu Istanbul ClubRC'de de çok populer olan bir modeldi :)

nesimi bey elinize sağlık :thumbup:
bende benim oğlana almıştım aynı modeli evde duruyor donanımı merakla bekliyorum bende yaparım aynısını artık.

Elinize sağlık Nesimi Bey, çok güzel paylaşım teşekkürler. :bravo:

Diamond 600 Elektrikli

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Nesimi Bey, öncelikle elinize sağlık :thumbup: Model biraz hızlı da olsa gayet güzel gözüküyor :thumbup:
....

Teşekkürler Mehmet Bey. Bu konudan ve Mesut Bey'in ve arkadaşlarının yaptığı modelden haberim var. Valla yukarıda da yazdığım gibi ve zaten sizin mikrolara ilginizi bildiğimden dolayı mutlaka yapmalısınız derim. Arka bahçede bile uçurulabilir. (Benim arka bahçemin yan komşusu büyük bir açık otopark olduğu için) :) İlk uçuş çok çok iyi değildi. Modeli ayarlamaya fırsat olmadı havada. O yüzden indirmiştim ama tekrar kalkamadı. Neyse yedek pervaneler gelince daha güzel uçuşlar olacak inşallah.

Diamond 600 Elektrikli

Celalettin Yazkan' Alıntı:
nesimi bey elinize sağlık :thumbup:
bende benim oğlana almıştım aynı modeli evde duruyor donanımı merakla bekliyorum bende yaparım aynısını artık.

Teşekkürler Celalettin Bey. Oğlunuz kaç yaşında bilmiyorum ama bu modeli sizin de çok severek uçuracağınızı düşünüyorum. İlk mesajı fotolarla düzenledim.

Türker Akgün' Alıntı:
Elinize sağlık Nesimi Bey, çok güzel paylaşım teşekkürler. :bravo:

Teşekkürler Türker Bey. Mehmet Beyin sizinde kanınıza girme ihtimali var mı acaba? Aydınlık tarafa biraz göz kırpar gibisiniz sanki. Sonuçta bu da bir mikro sayılır.

Diamond 600 Elektrikli

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Teşekkürler Türker Bey. Mehmet Beyin sizinde kanınıza girme ihtimali var mı acaba? Aydınlık tarafa biraz göz kırpar gibisiniz sanki. Sonuçta bu da bir mikro sayılır.
Bir helikopterin uçabileceği kadar dar bir alanda uçabilen, yavaş manevralar yapabilen ve taşıması kolay olan her cisim zaten bence karanlık tarafa geçmiştir Nesimi Bey. :laugh:
Bu model için benim oraya gelmeme gerek yok bence. :lollol:

Fotoğraflarla konu çok daha zenginleşmiş Nesimi Bey tekrar elinize sağlık. :thumbup:

Diamond 600 Elektrikli

Nesimi Bey, sizin yazılarınızı okumak ayrı bir keyf :thumbup: Valla elinize sağlık. Yine çok güzel bir konu olmuş :thumbup:

Türker'im ne dersin, bu yaz vaktimiz olursa, bence bu ufaklıktan birer tane yapalım :D

NOT: Bu arada gündüz videonun tamamını izlememiştim, az önce izlemeye vaktim oldu. Bu THK katlanabilir ya da açı ayarı pervaneleri gerçekten malzeme olarak çok kötü. O düşünüz sırasında bile kırılıyor ise, artık ne demeli bilemedim :-\

Diamond 600 Elektrikli

Nesimi bey, elinize sağlık. %p Böyle kendinden bir şeyler katılan konular keyifli oluyor. Bunların THK'de satılanlarından, Mehmet geçen yaz bir tane alıp vermişti bana bu iş için ama ben uğraşamadım.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
...
Türker'im ne dersin, bu yaz vaktimiz olursa, bence bu ufaklıktan birer tane yapalım :D
...

Mehmet, hala duruyor, :embarras: heveslenmişken bendekini verebilirim.

Diamond 600 Elektrikli

Omer Erkan' Alıntı:
Nesimi bey, elinize sağlık. %p Böyle kendinden bir şeyler katılan konular keyifli oluyor. Bunların THK'de satılanlarından, Mehmet geçen yaz bir tane alıp vermişti bana bu iş için ama ben uğraşamadım.

Mehmet, hala duruyor, :embarras: heveslenmişken bendekini verebilirim.
Sen soylemesen unutmustum abi :D Rica ederim abi, o sana olan hediyem. Gerekirse aliriz 1 tane daha ;) Yeter ki ugrasmak isteyelim :laugh: