[DIY]: 1 Saat - LiPo Powerbank

Emre Kaman

Moderator
İlgi Alanı
Heli
Bir saat dediğime bakmayın, o işin raconu, yabancıların 1hr serileri var ya :)

Bu günkü projemiz aslında proje bile sayılmaz, 3-5 tane kablo lehimliyoruz, isterseniz biraz silikon, biraz da daralan makaron işleri. Benim yarım saatimi aldı. Efenim projemiz adından da anlaşılacağı gibi lipo pillerimizi 5v usb voltajına düşürüp ıvırımızı zıvırımızı şarj etmemizi sağlıyor. Başka projeler için zamanında almış ve kullanmamış olduğum birkaç şeyi birleştirerek yapıverdim. Tabi ki bunu yapmak için gerekli motivasyonum yumurta-kapı ilişkisiydi :D

Şimdi öncelikle işin sonunda elimize ne geçecek onu paylaşayım;

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Önemli bir noktanın altını çizmekte yarar var. Bu yapacağımız modülün herhangi bir voltaj kontrol devresi yok. Dolayısıyla şarj için kullandığımız lipoyu kendi başına bırakırsak pilin son damlasına kadar sömürülmesi ve kullanılamaz hale gelmesi işten bile değil. Aslında bu korumayı yapacak bir devre daha eklenebilir ama zaten elimde fazladan lipo voltaj tester olduğu için uğraşmaya değer bulmadım. Liponun ana soketine bu modülü, balans soketine de düşük voltaj alarmlı tester takınca sorun çözülmüş oluyor %p

Kullandığım elemanlar da şunlar: (Ben Banggood linklerini paylaşıyorum, ancak aynı veya benzer elemanları yurtiçinden de bulmak mümkün.)

- Lipo pik soketi: Tercihinize kalmış, ben XT60 kullandım.

- Voltaj regülatörü:

- Voltmetre:

- Usb A Female soketi: (Ben daha önce başka bişey için yapmış olduğum çirkin şeyi kullandım, ama söyle bişey de var)

Voltaj regülatörü 8-36v arasında sürekli 5A, peak 8A verebileceğini iddia etse de, benim 2-3A den fazla çekmeye niyetim yok. Bunun için bile çipin üzerine bir heatsink koydum ve shrink içine de almadım onu. Heatsink regülatör ile birlikte gelmiyor, ben elimde olan eski ram soğutuculardan buldum ve kullandım. (Böyle şeyleri hayatta atmam :D ) Ragülatörün üzerindeki ayarlı direnç ile çıkış voltajını ayarlayabiliyoruz. Yük altında ve boştayken dalgalanması 0,01v kadar düşük olduğunu gözlemledim 5v civarında...

Voltmetre 2,5v-30v arasında ölçüm yapıyormuş, yani üst sınırımızı bu arkadaş belirliyor. 2s - 7s lipo kullanılabilir, sorun yok demek oluyor.

Ellerine sağlık Emre %p Yine kaşla göz arasında eldeki malzemeler için güzel bir iş çıkarmışsın :halay:

Emre abi eline sağlık, gene süper iş çıkarmışsın.

Şu canın sıkıldıkça yaptığın icatlara bayılıyorum. Gönül isterdi ki ben de yapayım ama maalesef bu iş te tecrübe gerektiriyor. Ben daha hala lehim için uğraşıyorum. Ama kafaya koydum olacak :D

Sahada hayat kurtarır bu powerbank Emre. :thumbup: Eline sağlık, çokta derli toplu olmuş. :bravo:

Benim bildiğim Sümer abi buna ışıklı, ledli bir şarj durum göstergesi ve low voltage cut-off ayarlar. :laugh:

3D printerlada bir hard case yaptık mı tadından yenmez. RCkolik sticker'larını yapıştıracak case lazım. :lollol: :lol: