DJI F450 KK 2.1 Kontrol Kartı Kurulumu

Aykut Aşlı

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Multikopter
Herkese selamlar. Uzun bir aradan sonra KK2.1 kontrol kartının kurulum aşamasını elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım arkadaşlar.

Bundan önce Dji F450 serisi quad toplamayla alakalı bir yazı yazmıştım.Bu sefer elimizde olan bu quadı uçurmaya nasıl hazır hale getiricez onu tartışalım :laugh:

DJI F Serisi Quad Toplama Rehberi

[attachimg=1]

Ürün Linki : Hobbyking KK2.1 Multi-rotor LCD Flight Control Board With 6050MPU And Atmel 644PA

1- Alıcı ve Motor Bağlantısı
Öncelikle kontrol kartımızı (butonlar aşağıda kalacak şekilde) koyduğumuzda sol üst taraftaki pinlere "Aileron,Elevator,Throttle,Rudder ve Self Mode" olacak şekilde alıcımızdan bağlantılarımızı yapıyoruz.Daha sonra quadımızın yönünü dikkate alarak 1,2,3 ve 4 numaraları motorlarmızı (x olarak düşündüğümüzde sol üst 1 numaralı,sağ üst 2,s ağ alt 3 ve sol alt 4 numaralı motor ) kartımızın sağ tarafındaki pinlere aynı sırayla bağlantısı yapıyoruz.İlk aşamamızı bu şekilde tamamlıyoruz.

2- Motorların Tanıtılması ve Yüklenmesi
İkinci aşamaya geçmeden önce esclerin motorla bağlantısını kesebiliriz çünkü ayar yaparken sürekli ötecektir.

Sırada motorların tanıtılması ve yüklenmesi var. Bunun için kartımızdan menüye girerek "Show Motor Layout" seçeneğine giriyoruz. Burada tek tek motorların dönüş yönlerini görmekteyiz,sonra "Load Motor Layout" seçeneğine girerek kullandığımız frame i seçiyoruz (biz 4 motor x quad kullandık).
Sonra tekrar "Show Motor Layout" kısmına girip buton yardımıyla sırasıyla 1,2,3 ve 4.motorun hangi yönde dönmesi gerektiğini görüyoruz.

3- ESC Kalibrasyonu
Bu işlem sonunda ESC lerin kalibre edilmesi var.Bu işlemi çoğumuzun da bildiği gibi bir şekilde yapıyoruz.Ama tek tek uğraşmaktansa KK2.1 kartımız bize aynı anda tüm esc lerimizi kalibre etme imkanı sunuyor.İşlem sırası şu şekilde:

a- Kumandamızı,gaz full iken açıyoruz,
b- Kartımızdan 1 ve 4.butona aynı anda basılı tutuyoruz,
c- Kartımıza gücü veriyoruz ve ilk onay sesini alıyoruz ikinci onay sesini aldığımızda gazı minimuma çekiyoruz son onay sesinden sonra gücü kesiyoruz ve işlem tamamdır.

4- Kumanda Komut Kontrollü
Sırada receiver test var yani kumandadan gönderdiğimiz komutlar doğru şekilde işliyor mu.

Kartımızın menüsünden "Receiver Test" kısmına giriyoruz ve tüm değerleri kumandadan sıfıra çekiyoruz ve tüm kanalları kontrol ediyoruz herhangi bir REVERSE gerekliyse işlemi yapıyoruz.
Daha sonra pervanelerin takılı olmadığına dikkat ederek motorların dönüş yönünün doğru olup olmadığını kontrol etmemiz gerekiyor ("Show Motor Layout" kısmından bakabiliriz) Yanlış olan varsa ESC kablolarından iki kablonun yerini değiştirerek istediğimiz yönü sağlamış oluyoruz.

5- Pi Editör Ayarları
Pi editor ayarlarmız var bunlar genelde fabrikasyon hazır halde geliyor.

Self level modda kullanıyorsak (ki ilk zamanlar tavsiye edilir) bu ayarların pek önemi yok. Self level kısmını 50 ye 20 yaparsak gayet stabil bir uçuşumuz oluyor (ben öyle kullanıyorum). Gerekirse Pi editor değerlerini de paylaşabilirim.

6- Sensör Testi
Sensör testimizi yapıyoruz tüm değerler gözüküyorsa sorun yok demektir.

7- ACC Calibrasyon
Acc Calibration kısmında quadımızı düz bir zemine koyarak devam tuşuna basıyoruz ve tamamlanmasını bekliyoruz .Bu işlem quadın havada stabil kalmasını sağlayacak bir işlem.

Menüdeki diğer kısımlara değinmiyorum çünkü bize gerekli olacak kısımlar bu şekilde.Ben 1.5 firmware kullanıyordum bir sıkıntım yoktu geçenlerde 1.6 yükledim ufak bir kaç değişiklik var ama uçuşumuzu etkileyecek bir durum yok.(Şahsi düşüncem)

Unuttuğum,eksik veya yanlış yazdığım yerler olabilir.Şimdiden affola, herhangi bir video yada resim paylaşamadım çünkü ben aylar önce kurdum bu quadı ;D

Ama bu şekilde yapacak olan arkadaş olursa tek tek kurulum aşamasında yardımcı olurum.

Vaktim oldukça hepimize yararlı olacak paylaşımlarda bulunmaya devam etmeye çalışacağım çünkü hergün yeni birşey öğreniyoruz :thumbup:

Firmware güncelleme hakkında da bir yazı paylaşabilirim ancak öncelikle bu şekilde quad toplayan ve kuran arkadaşları görmek isteriz %p

Bol uçuşlu günler :saygilar:

Tavsiye edilen KK 2.1 Firmware:
Stevies v1.14 Pro

Konu içindeki mesajla paylaşılan Ilave Bilgiler
1- "Piezo Output ve Volt Sensor" çıkışları ,
2- Kartı Resetleme ve Firmware Dosyaları
3- Stevies v1.9 Firmware Incelemesi ,
4- Stevies v1.14 Pro
5- ESC'ler Tek tek nasıl kalibre edilir ?
6- Self Level Mod nedir, nasil ayarlanir ?
7- Anlayamadığım bir nedenden dolayı stabil kalkamıyorum

Ekli dosyalar

• KK2_1 Multi Control Card.jpg
    KK2_1 Multi Control Card.jpg
    99.2 KB · Görülme: 2,070
Dji F450 Kk2.1 Kontrol Kartı Ayarlamaları

Aykut Bey şuan için quadro'larla aktif olarak ilgilenmiyor olsam bile paylaşımınızın ne kadar kıymetli olduğunu rahatlıkla anlıyabiliyorum. :bravo:

Mehmet Abi'nin kurduğu bu forumun bu değerli bilgileri başka arkadaşlarımızın yardımına ulaştıran bir ayna olduğunu görüyorum.

Katkılarınız için birkez daha teşekkürler. :saygilar:

:RCKolik:

Dji F450 Kk2.1 Kontrol Kartı Ayarlamaları

Türker Akgün' Alıntı:
Aykut Bey şuan için quadro'larla aktif olarak ilgilenmiyor olsam bile paylaşımınızın ne kadar kıymetli olduğunu rahatlıkla anlıyabiliyorum. :bravo:

Mehmet Abi'nin kurduğu bu forumun bu değerli bilgileri başka arkadaşlarımızın yardımına ulaştıran bir ayna olduğunu görüyorum.

Katkılarınız için birkez daha teşekkürler. :saygilar:

:RCKolik:

Teşekkürler Türkey bey,mümkün olduğunca bilgilendirmek rahat bir kurulum ve rahat bir uçuş olması açısından bildiğimiz kadarını paylaşmak hepimiz için faydalı olsa gerek.
Bu paylaşımlar ufakta olsa bir katkı sağlıyorsa ben memnun olurum.
Bende teşekkür ederim :saygilar:

Hayatımda ilk defa Quadro Kartının nasıl kurulumun yapıldığını okudum ve şaştım kaldım doğrusu :rolleyes: O kadar güzel, sade ve net açıklamamışsın ki, herhalde fiziksel montaj sonrası en fazla 15 dak içinde Quadro muz uçuşa hazır hale gelecek (Tabii ki, terslik çıkmazsa :D )

Türker kardeşim ile beraber aldığımız Quadro dün Denizhan kardeşimize satmıştık. Acaba diyorum KK2.1 ile yeniden Quadro işine mi girsek :D

Eline koluna sağlık Aykut, teşekkürler :RCKolik:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Hayatımda ilk defa Quadro Kartının nasıl kurulumun yapıldığını okudum ve şaştım kaldım doğrusu :rolleyes: O kadar güzel, sade ve net açıklamamışsın ki, herhalde fiziksel montaj sonrası en fazla 15 dak içinde Quadro muz uçuşa hazır hale gelecek (Tabii ki, terslik çıkmazsa :D )

Türker kardeşim ile beraber aldığımız Quadro dün Denizhan kardeşimize satmıştık. Acaba diyorum KK2.1 ile yeniden Quadro işine mi girsek :D

Eline koluna sağlık Aykut, teşekkürler :RCKolik:

Sağolasın Mehmet abi.Elimden geldiğince açıklamaya çalıştım resimsiz ve videosuz birşeyler canlandıysa ne mutlu bana ;D
Bana ilk başta zor ve karışık gelmişti ama içine girince aslında o kadar da karışık değil.Hatta mesleğim gereği bir ara acaba şu kartın yazılımına el atsakmı diye düşünmedim değil :lollol:

Bence kesinlikle tekrar bir quad toplayın abi :thumbup: tartışmaya bile gerek yok ;D

Bu arada Aykut, kartı incelerken en üst solda bulunan "Piezo Output ve Volt Sensor" çıkışları dikkatimi çekti. Birisi voltaj alarmı diğeri de basınç ?? Voltaj alarmı pilin low voltaj buzzr gibi mi çalışıyor :rolleyes:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Valla Mehmet abi açıkcası hiç kullanmadım nasıl çalışıyor onuda bilmiyorum ben pil için kumandadan timer kullanıyorum o süreyi geçmiyorum hem pilin ömrü hemde quadı tehlikeye atmamak adına.Ama iyi bir yere değinmişsin hafta sonu bir deniyim onu :bravo:

Düzenliyorum:Mehmet abi sorun üzerine hemen quad konusunda uzman bir arkadaşa sordum.2 pinden bir tanesi direk pilden bağlantı yapılıyormuş kartta pil göstergesi çıkıyormuş diğeride alarm olarak kullanıyormuş sanırım.Menüden değerini ayarlıyosun ve altına düştüğünde buzzer ötmeye başlıyor.

AYKUT AŞLI' Alıntı:
Düzenliyorum:Mehmet abi sorun üzerine hemen quad konusunda uzman bir arkadaşa sordum.2 pinden bir tanesi direk pilden bağlantı yapılıyormuş kartta pil göstergesi çıkıyormuş diğeride alarm olarak kullanıyormuş sanırım.Menüden değerini ayarlıyosun ve altına düştüğünde buzzer ötmeye başlıyor.
Şimdi fark ettim. Yukardaki resimde bulunan "Peizo Output" kablo çoklayıcı ile bağlanmış alarm ve diğeri ne ise ??

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Şimdi fark ettim. Yukardaki resimde bulunan "Peizo Output" kablo çoklayıcı ile bağlanmış alarm ve diğeri ne ise ??

Birine direk pil bağlantısından kablo çekip soketle birleştiriyorsun diğeride zaten buzzer,ve menüden uyarı vermesini istediğin değeri giriyorsun o voltaja gelince alarm başlıyor abi.
Birbirleriyle bağlantılılar sanırım.

Güzel bir paylaşım olmuş elinize sağlık, KK 2.1 bizzat denedim ve stok yazılım ile uçuşu beni tatmin etmedi, model sürekli olarak kendi kendine yükselme ve alçalma eğilimde, fakat stevis isminde biri bu kartlar için yazılım yapıyormuş ve çokta başarılı olduğu söyleniyor, birde bu yazılımı yükleyip denemek lazım...

Delikopter' Alıntı:
Güzel bir paylaşım olmuş elinize sağlık, KK 2.1 bizzat denedim ve stok yazılım ile uçuşu beni tatmin etmedi, model sürekli olarak kendi kendine yükselme ve alçalma eğilimde, fakat stevis isminde biri bu kartlar için yazılım yapıyormuş ve çokta başarılı olduğu söyleniyor, birde bu yazılımı yükleyip denemek lazım...

Kendim kullandığım kadarıyla ilk zamanlar aynı sorunlar bendede oluyordu sağa sola yada stabil duramama gibi sorunları vardı fakat resetleyip 1.6 firmwarei yükleyince sorun kalktı diyebilirim şu anda gayet stabil ama stevies firmware ini yabancı forumlarda dediğiniz gibi çok tavsiye eden var bende henüz yüklemedim ama deneyeceğim.Ne gibi farklar olduğunuda paylaşırım %p

AYKUT AŞLI' Alıntı:
Kendim kullandığım kadarıyla ilk zamanlar aynı sorunlar bendede oluyordu sağa sola yada stabil duramama gibi sorunları vardı fakat resetleyip 1.6 firmwarei yükleyince sorun kalktı diyebilirim şu anda gayet stabil ama stevies firmware ini yabancı forumlarda dediğiniz gibi çok tavsiye eden var bende henüz yüklemedim ama deneyeceğim.Ne gibi farklar olduğunuda paylaşırım %p
Sonucu ve yorumlarını şahsen merakla bekliyorum Aykut ;)

selamlar,
aykut bey
yazınızda resetledim demişsiniz nasıl yapıldığını yazabilirmisiniz. bende bir adet kk5.5 iki adet kk2.0 var sizin kanaatinizce kendiniz kullandığınız için, stabildir diye bildiğiniz hex dosyası (2.0için) paylaşabilirmisiniz ayarları yapımış vaziyette

teşekkürler

Ümit Piriştina' Alıntı:
selamlar,
aykut bey
yazınızda resetledim demişsiniz nasıl yapıldığını yazabilirmisiniz. bende bir adet kk5.5 iki adet kk2.0 var sizin kanaatinizce kendiniz kullandığınız için, stabildir diye bildiğiniz hex dosyası (2.0için) paylaşabilirmisiniz ayarları yapımış vaziyette

teşekkürler

Ümit bey selamlar,
Ben kk2.1 kullanıyorum.Reset işlemini ister kart üzerinden ister Flashtool programı üzerinden yapabilirsiniz.Kart üzerinden debug yada factory reset kısımlarından deneyebilirsiniz.

Bu linklerde firmware ler mevcut isterseniz yükleyin sonrasında self level setting de "P gain:50,P limit:20" olacak şekilde ayarlayın(Ben bu ayarda uçuyorum).Acc kalibrasyonunu mutlaka yapın.Tüm ayarların doğru olduğundan emin olup test uçuşu yapın bir sorun olursa tekrar görüşelim.
Kolay gelsin.

Evet arkadaşlar Stevies v1.9 yükledim bugün ev içinde ufak bir uçuş yaptım dışarı çıkamadım.İlk izlenimim fena değil yarın açık havada deneyip rüzgarlı havada tepkileri nasıl,ölçüp tekrar paylaşımda bulunucağım,ama 1.6 ile arasında pek fark yok gibi.Sadece menülerde oynanma var görsel olarak.

Mesela receiver sliders diye birşey eklemiş kumandadan sticklerle oynadığınızda orada çubukların hareket ettiğini görüyorsunuz.
Gyro bubble var quadınızın tam olarak dengede olup olmadığını ufak bir animasyonla göstermekte.
Aynı şekilde acc bubble var aynı animasyon aynı sistem.
Birde ana ekranda sıcaklık birimi eklenmiş sanırım motorların sıcaklığını gösteriyor onuda biraz zorlayıp deneyeceğim neye göre değişip değişmediğini yada ek bir bağlantıya ihtiyaç varmı yokmu.Denemelere devam ettikçe paylaşımlara devam edeceğim :RCKolik: