DJI Phantom 2 Vision + V3

mrtmzlm

Yeni Uye
Merhabalar

Aranıza yeni katıldım.

İlgili alanım dronelar ve bir tane drone almak istiyorum yada yapmak istiyorum.

2. El olarak bir drone baktım ve sizlerin tecrübesine inandığım için sizlerede sormak istedim.

DJI Phantom 2 Vision + V3 ve taşıma çantası ve yedek bataryaları ile 1250 TLye ayarladım.

Böyle bir drone mu almalıyım yoksa kendim sıfırı bir drone mu yapmalıyım. (yapmayı düşşündüğüm F330 veya F450 )

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Amacını da belirtirsen daha net yardım alabilirsin.

Bu arada biz DRONE kelimesini pek sevmiyoruz. Onun yerine Quadcopter, multicopter ifadelerini kullanıyoruz.

Madem bu ise merak sardın o zaman şu konuya mutlaka bir göz at. Malum artık her yerde Quad uçurmak YASAK.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Amacını da belirtirsen daha net yardım alabilirsin.

Bu arada biz DRONE kelimesini pek sevmiyoruz. Onun yerine Quadcopter, multicopter ifadelerini kullanıyoruz.

Madem bu ise merak sardın o zaman şu konuya mutlaka bir göz at. Malum artık her yerde Quad uçurmak YASAK.

Konulara gözattım hocam.

Forumdaki FPV uçuşları görünce 250mmlik drone yapasım geliyor ama bir yandan da gökyüzünde görüntü almanında ayrı bir güzelliği bir hazzı var (bu izin işleri biraz can sıkıcı )

Benim DJI bakmamdaki amaç gökyüzünden görüntüler almak ve multicopter dünyasına adım atmak.

Burda sormam gereken doğru soru aslında :

Hazır bir multicopter mi alarak tecrübe kazanmalıyım yoksa kendim 250 mmlik bir multicopter yaparak mı tecrübe kazanmalıyım ?

Ben mümkün oldukça herşeyi kendim yapmayı tercih ederim. Bir örnek verecek olursam üç boyutlu yazıcılar. Hazırda alabilirdim ancak kendim yaparak adan zye kadar herşeyini öğrendim.

Şimdi 250 mm bir multicopter ile işe girişip
daha sonra 450mm bir multicopter yapmak daha mı doğru olur sizce ?

Aramıza hoşgeldin, bu konuda herkesin farklı fikri olacaktır ama benim kişisel görüşüm bu alan sizin hobiniz ise kesinlikle hazır multikopter almamanız yönünde, çünkü genel anlamda hazır multikopter alan kişiler sistemin işleyişi, çalışma mantığı gibi bir çok alanda eksik kalıyor. Sonrasında ise en ufak sorunda bir dünya paralar ödeniyor. Eğer bu işten para kazanacaksanız durum farklı çünkü o durumda aldığım üründen emin olayım denebiliyor. Çünkü bu alanda kaza yapmadan bir şeyler öğrenmek pek mümkün değil.

Diğer sorunuza gelecek olursakta racing yani mini quadların keyfi farklı gerçekten videoları izlemek vs çok eğlenceli oluyor ve yasal engelleri yok (yalnız bu konuda ilerleyen dönemde değişecek diye düşünüyorum Amerikada sınır 250gr'a düşürülmüş ki biz oradaki yasaları uyguluyoruz gibi bir durum var) ancak bu sizin ilgi alanız ile alakalı. Ben küçük işçilik pek sevmediğim için birde bana büyük gps odaklı otonom uçuşlar daha çekici geliyordu. Bu yüzden doğrudan 50cm'lik bir model ile başladım. Gerçekten çok şey öğreten bir boyut oluyor. Şimdi ikisi arasında öncelikle uçuş kartları değişiyor, şöyle ki mini droneda kullanılan kart ile büyük multi veya tam tersi toplamak mümkün olmakla birlikte apm pixhawk gibi ardupilot kartlarının sunduğu imkanları bulmak neredeyse imkansız. İzin konusunda ise yasal olarak drone kaydı yaptıktan sonra dağ tepede uçuş için ayrı bir izin almak gerekmiyor. Eğer cevaplayamadığım sorunuz olduysa tekrar yazmaya çalışırım şimdilik bu kadar hoşgeldiniz ve iyi çalışmalar :)

Belirtmeyi unutmuşum uçuş tecrübesi için dji hiç mantıklı olmayacaktır. Zaten sistemlerine müdahale etme şansınız olmuyor ve ilk uçuşlarda kullanacağınız modlarda oyuncak uçurmak gibi bir durum olacaktır. Gerçekten drone kullanmak orada kazandığınız deneyim olmuyor. Bu amaçla simülatör uçuşları tavsiye ederim.

İzzet Camcıoğlu' Alıntı:
Aramıza hoşgeldin, bu konuda herkesin farklı fikri olacaktır ama benim kişisel görüşüm bu alan sizin hobiniz ise kesinlikle hazır multikopter almamanız yönünde, çünkü genel anlamda hazır multikopter alan kişiler sistemin işleyişi, çalışma mantığı gibi bir çok alanda eksik kalıyor. Sonrasında ise en ufak sorunda bir dünya paralar ödeniyor. Eğer bu işten para kazanacaksanız durum farklı çünkü o durumda aldığım üründen emin olayım denebiliyor. Çünkü bu alanda kaza yapmadan bir şeyler öğrenmek pek mümkün değil.

Diğer sorunuza gelecek olursakta racing yani mini quadların keyfi farklı gerçekten videoları izlemek vs çok eğlenceli oluyor ve yasal engelleri yok (yalnız bu konuda ilerleyen dönemde değişecek diye düşünüyorum Amerikada sınır 250gr'a düşürülmüş ki biz oradaki yasaları uyguluyoruz gibi bir durum var) ancak bu sizin ilgi alanız ile alakalı. Ben küçük işçilik pek sevmediğim için birde bana büyük gps odaklı otonom uçuşlar daha çekici geliyordu. Bu yüzden doğrudan 50cm'lik bir model ile başladım. Gerçekten çok şey öğreten bir boyut oluyor. Şimdi ikisi arasında öncelikle uçuş kartları değişiyor, şöyle ki mini droneda kullanılan kart ile büyük multi veya tam tersi toplamak mümkün olmakla birlikte apm pixhawk gibi ardupilot kartlarının sunduğu imkanları bulmak neredeyse imkansız. İzin konusunda ise yasal olarak drone kaydı yaptıktan sonra dağ tepede uçuş için ayrı bir izin almak gerekmiyor. Eğer cevaplayamadığım sorunuz olduysa tekrar yazmaya çalışırım şimdilik bu kadar hoşgeldiniz ve iyi çalışmalar :)

Belirtmeyi unutmuşum uçuş tecrübesi için dji hiç mantıklı olmayacaktır. Zaten sistemlerine müdahale etme şansınız olmuyor ve ilk uçuşlarda kullanacağınız modlarda oyuncak uçurmak gibi bir durum olacaktır. Gerçekten drone kullanmak orada kazandığınız deneyim olmuyor. Bu amaçla simülatör uçuşları tavsiye ederim.

Dediğiniz çok doğru aslında hocam yazınız için elinize sağlık...

Benim şöyle bir planım olucak gibi:

İlk başta 250mmlik bir racing multicopter yaparım. Çevremde onu uçuracakta çok uygun yerler var biraz tecrübe edindiktendan 450-500 mmlik gps bir drone yaparım.

Uygun gibi duruyor ancak şunuda söyleyeyim her iki tür multikopteri uçurmanın farklı zorlukları var. Yani mini multikopterlar çok yüksek ivmelerle hareket edebiliyorken tüm kontrolleri manuel olarak yönlendirebiliyorken o kadar ki leveling işlemini dahi iptal edebiliyorsunuz, büyük ebatlı dronelarda durum biraz daha farklı kullanılan sistemlerin desteği ile uçuş daha kolay olsada bu sefer ayar ve tecrübe çok önem kazanıyor. Benim sizin yol haritanızda tavsiyem hem maddi kaybınızı azaltmak için hemde daha doğru olduğunu düşündüğüm için öncelikle muhakkak simülasyon uçuşları yapmanız yönünde :)