DJI Phantom 3 Standart Hakkında Yardım

Onur TURAN

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Arkadaşlar merhaba. Elimde Sony PS4 mevcut. Forumda da satılık ilanı açmıştım. Ürünü drone takaslı olarak ilana koydum. Ancak drone hakkında çok bilgi sahibi değilim. Dün akşam DJI Phantom 3 ile takas teklif edildi. Biraz araştırdım. Standart modellerde 25 metreden sonra kronik bir vericiden kopma olduğunu duydum. Bu konu da bilgi sahibi olan var mı acaba? Bir de drone hakkında tavsiyeleriniz neler olur? Şimdiden teşekkür ederim.

Onur bence bu sorunu "Facebook DJI" grubuna sor. Onlardan daha net bilgi alabilirsin. Malum burada çok fazla Droncu yok..

Ben de bildiklerimi anlatayım, Phantom 3 standartın gerçekten sinyal mesafesi düşük. Ama ne kadar düşük onu bilmiyorum.. Çoğu DJI sapıkları alır almaz kilometrelerce uzağa gönderme yarışında oldukları için onların ortaya attığı bir durumda olabilir. Ama bildiğim bir şey var ki şehir içinde gerçekten problem çıkarıyormuş, yani kirli sinyal olan yerlerde. (wifi ağının çok olduğu, baz istasyonlarının olduğu yerler gibi..) 25 metre bana biraz abartı geldi, ama dediğim gibi nerede kullanıldığına da bağlı bir durum. Ben phantom 4 kullanıyorum, zaman zaman olmadık yerlerde sinyalin gidip geldiği de oluyor.
Ama benim şahsi görüşüm, Phantom 3 advanced modelinden aşağı düşmemek. Kamerası olsun, kumanda (sinyal) olsun çoğu açıdan iyidir. 2. el fiyatları da gayet uygun..

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Onur bence bu sorunu "Facebook DJI" grubuna sor. Onlardan daha net bilgi alabilirsin. Malum burada çok fazla Droncu yok..

Tamam Mehmet abi teşekkür ederim.

Doğukan Ocak' Alıntı:
Ben de bildiklerimi anlatayım, Phantom 3 standartın gerçekten sinyal mesafesi düşük. Ama ne kadar düşük onu bilmiyorum.. Çoğu DJI sapıkları alır almaz kilometrelerce uzağa gönderme yarışında oldukları için onların ortaya attığı bir durumda olabilir. Ama bildiğim bir şey var ki şehir içinde gerçekten problem çıkarıyormuş, yani kirli sinyal olan yerlerde. (wifi ağının çok olduğu, baz istasyonlarının olduğu yerler gibi..) 25 metre bana biraz abartı geldi, ama dediğim gibi nerede kullanıldığına da bağlı bir durum. Ben phantom 4 kullanıyorum, zaman zaman olmadık yerlerde sinyalin gidip geldiği de oluyor.
Ama benim şahsi görüşüm, Phantom 3 advanced modelinden aşağı düşmemek. Kamerası olsun, kumanda (sinyal) olsun çoğu açıdan iyidir. 2. el fiyatları da gayet uygun..

Doğukan değerli bligilendirmen için teşekkür ederim. Şu an için yaşadığım şehirde sinyalizasyon sıkıntısı olmadığından bunun bana engen teşkil etmeyeceği kanaatindeyim. Ancak ilerisi için faydalı bir bilgi oldu. Çok teşekkür ederim.

Standart modelini konyada bir abim almıştı. Iphone 6 telefona bağlı uçuruyordu dediğin gibi 20-25 metrede görüntü gidiyordu.Galiba standart modelinde bu problemler var.

yasin vur' Alıntı:
Standart modelini konyada bir abim almıştı. Iphone 6 telefona bağlı uçuruyordu dediğin gibi 20-25 metrede görüntü gidiyordu.Galiba standart modelinde bu problemler var.

Merhabalar bende bir DJİ Phantom 3 Standard kullanıcısıyım. Bildiğiniz üzere Phantom 3'ün 3 versiyonu var piyasada. Professinal Advenced ve Standard. Fakat herkesin bildiği gibi Standard modeli en baz yada en kötü modeli değil. Aksine Eğer gökyüzü video veya foto çekimi yapacaksanız advanced yerine standard tercih etmelisiniz. Çünkü Professional 4K Adnvanced 1080p ve Standard modeli 2.7k çekim yapmakda. Yani kamera olarak advanced'den önde ve advanced'dan daha ucuz. Fakat bunun yanında diğer modellere göre iki eksiği var. Birincisi kapalı mekanda uçurmak için sensörleri yani VISION POSITIONING yok. Diğer eksi yanı ise kumanda. Kumanda phantom 2 kumandası.

25 metreden sonrada verici sinyali gittiğini ben hiç yaşamadım. Ayrıca gitse bile yani drone kumanda sinyalini kaybetse bile otomatik Ruturn to Home (RTH) modunu aktif edip kalkış yaptığı yere geliyor. Bu esnada sinyali aldığı zaman tekrar kumanda size geçiyor.

Phantom'larda uçuş mesafesi sınırlandırılmış. Max irtifa 500 metre ve max mesafe ise 2 km. Bu alanda gayet rahat uçurabiliyorsunuz.

25 metreden sonra görüntünün gitmesi olayına gelirsek!!!!

Phantom 3 standard malesef verileri advanced yada proftaki gibi kumandadan bir kablo aracılığı ile değil WİFİ ile direk dronedan alıyor. Cihazını üzerindeki wifi mesafesi ise 25 metre. Yani 25 metreden sonra sinyal size ulaşmıyor. Altı üstü WİFİ sinyali çünkü. Burdada yapmanız gereken kamera yerine haritaya geçip cihazı gps üzerinden takip etmeniz.

Alican KOLSUZ' Alıntı:
Merhabalar bende bir DJİ Phantom 3 Standard kullanıcısıyım. Bildiğiniz üzere Phantom 3'ün 3 versiyonu var piyasada. Professinal Advenced ve Standard. Fakat herkesin bildiği gibi Standard modeli en baz yada en kötü modeli değil. Aksine Eğer gökyüzü video veya foto çekimi yapacaksanız advanced yerine standard tercih etmelisiniz. Çünkü Professional 4K Adnvanced 1080p ve Standard modeli 2.7k çekim yapmakda. Yani kamera olarak advanced'den önde ve advanced'dan daha ucuz. Fakat bunun yanında diğer modellere göre iki eksiği var. Birincisi kapalı mekanda uçurmak için sensörleri yani VISION POSITIONING yok. Diğer eksi yanı ise kumanda. Kumanda phantom 2 kumandası.

25 metreden sonrada verici sinyali gittiğini ben hiç yaşamadım. Ayrıca gitse bile yani drone kumanda sinyalini kaybetse bile otomatik Ruturn to Home (RTH) modunu aktif edip kalkış yaptığı yere geliyor. Bu esnada sinyali aldığı zaman tekrar kumanda size geçiyor.

Phantom'larda uçuş mesafesi sınırlandırılmış. Max irtifa 500 metre ve max mesafe ise 2 km. Bu alanda gayet rahat uçurabiliyorsunuz.

25 metreden sonra görüntünün gitmesi olayına gelirsek!!!!

Phantom 3 standard malesef verileri advanced yada proftaki gibi kumandadan bir kablo aracılığı ile değil WİFİ ile direk dronedan alıyor. Cihazını üzerindeki wifi mesafesi ise 25 metre. Yani 25 metreden sonra sinyal size ulaşmıyor. Altı üstü WİFİ sinyali çünkü. Burdada yapmanız gereken kamera yerine haritaya geçip cihazı gps üzerinden takip etmeniz.

Kopma mevzusu görüntü kopması imiş sayenizde öğrendim teşekkür ederim. Halbuki bunu bana fısıldayan arkadaş kumandadan kopuyor demişti ve ben 25 metrede kumandadan kopmasına bayağı şaşırmıştım. Bu değerli bilgiyi paylaştığınız için teşekkür ederim tekrar.

Şunuda belirtmek isterim isterseniz limitleri aşabilirsiniz. Phantom 3 Standard'lara ve 4K'lara firmware 1.6.8 güncellemesi geldi. Bu güncelleme video ve teletmetri sağlayan 2.4 ghz ağını yazılım ile kısıtladı.

Normalde standard kumandasının içinde 2.4 ghz iki adet anten bulunur. Dışardaki anten ise 5.8 ghz bandında çalışır.

DJI neden mevcut cihazın gücünü düşürsün diye sorabilirsin? Bununda cevabı çok basit. Tamamen lisans için. DJI, CE FCC gibi kalite ve uygunluk belgelerini alması için çeşitli ülkelerdeki yasal frekans ve çıkış güçlerine uymak zorunda. DJI'da her cihaza farklı anten kullanacağına tek bir anten kullanıp olayı yazılım ile çözmekte ki bu bütün sektörlerde böyledir bilirsiniz.

Şimdi gelelim sinyal gücünü nasıl artıracağımıza. Tabiki DJI'ın verdiği en son güncellemeyi boykot ederek. :D Bir önceki anten gücü kısıtlanmamış sürüme yani 1.5.7'ye downgrade yapacağız.

Ben 1.5.7 kullanıyorum. Bu yazılımla şehir içi 500-600 metre uçuyorum. Görüntü aktarımıda gayet stabil. 40-60 metrede kesilmiyor. Daha ileriye gitmedim. Birinin kafasına düşür falan. :eek:f: Yaza doğru belki açık bir alanda deneme fırsatım olur.

Önemli bir bilgilendirme, teşekkürler

Yani güncellemelerin her zaman kullanıcı menfaite olmadığını görmüş olduk.

Dragonfly...