Düşük Bütçeli Güncel Multikopter

Ümit ADIGÜZEL

Yeni Uye
Merhaba arkadaşlar hobiye heli ile başladım fakat şuan quadcopterler ilgimi çekiyor. Forumu araştırdım linklerin bazıları bozulmuş ve kullanılan parçalarında güncelliğini kaybettiğini düşünüyorum. Topluyacağım sistem için acelem yok. Djı 450 frame kullanacağım. Motor olarak sunnysky düşünüyordum fakat biraz tuzlu geldi esc olarakta aliexpress gibi sitelerden baktığım en çok satılan esc lerin ne olduğu belli değil. Ama baya satılmış en popüler olanlarıydı. Kontrol kartı olarak uğraşmayı sevdiğim için apm 2.6 yı uygun gördüm. Kumanda olarak forumda tutulan flysky thx9 düşünüyorum. Tabi bu seçtiklerim hayla güncelliğini koruyor mu bilemiyorum açıkçası. Sizlerden isteğim en uygun bütçeyle kullanılabilecek güncel 450 sınıfı multikopter parçaları nelerdir veya aliexpreste satılan esc motor frame dahil olan setlerden öneriniz var mı ?
Teşekkürler.

Abisi Ümit
iyi akşamlar
Sana Pek cevap veren olmaz aslında (hap gibi hazır Reçete yok toplayacağın multi için)
(Tuzsuz ve ucuz olacak- Havada Çok fazla kalacak-Daha sonrada video ve fotoğraf çekecek)
Linklerdekini Tuzlu buluyorsan Bence hiç ama hiç girme bu işe
Az Tuzlu bir bir syma,Jrj vb...... 4 kanal keyfine bak kırılınca 2. sini alırsın
işin kanuni yönleri var araştırmamışsın !
ilk multi parasını belki bulursun ama kırımlardan sonra yeniden zor toplarsın
En önemlisi ise (Ara) butonunu hiç kullanmamışsın

Site içinde biraz araştırırsan herşeyi bulabilirsin
Kolay gelsin

Benim drone ile tanışmam vizontele filmindeki artos dağına çıkışları sırasında onları yukarıdan görüntüleyen aygıtın ne olduğunu merak etmemle başladı, yaklaşık 1,5 yıl boyunca araştırdım binlerce sayfa okudum sonunda öğrendiğime inandığımda kendime uygun birşeyler yapmaya başladım. Benim şuanki quadcopterime harcadığım paranın haddi hesabı yok bu tuzlu bu şekerli demekle kendini kandırma. Yıllarca üstüme elbise bile almadan para biriktirip istediğim şeye ulaşmaya çalıştım. Şimdi sana bir liste verebilirim ama inan bizim aldığımız zevki almazsın heleki yeni birşeyleri kendin öğrenmeden bu işe sakın atılma yoksa sadece boşa masraf yapmış olursun. Senin yerinde olsaydım kendimi geliştirir kontrol kartımı bile kendim tasarlamaya çalışrdım. Ancak bu şekilde bir ilerleme kaydedersin. Yoksa hazır listeden kimseye hayır gelmez. Senin düşüncen ve hedefin farklıdır. Yanlış anlama hevesini kırmak gibi bir niyetimiz yok, amacımız böyle bir girişime bu yaşta başlamanı bir fırsata çevirmek, ve tabiki bu yolda seni desteklemek. Kendini geliştirdikten sonra, çokça soru sorup cevap aldıktan sonra, soru soran olmak yerine soru sorulan olmak hiçbirşeye değişilmez inan bana.

semih Balkar' Alıntı:
Abisi Ümit
iyi akşamlar
Sana Pek cevap veren olmaz aslında (hap gibi hazır Reçete yok toplayacağın multi için)
(Tuzsuz ve ucuz olacak- Havada Çok fazla kalacak-Daha sonrada video ve fotoğraf çekecek)
Linklerdekini Tuzlu buluyorsan Bence hiç ama hiç girme bu işe
Az Tuzlu bir bir syma,Jrj vb...... 4 kanal keyfine bak kırılınca 2. sini alırsın
işin kanuni yönleri var araştırmamışsın !
ilk multi parasını belki bulursun ama kırımlardan sonra yeniden zor toplarsın
En önemlisi ise (Ara) butonunu hiç kullanmamışsın

Site içinde biraz araştırırsan herşeyi bulabilirsin
Kolay gelsin
Hocam zaten site içinde bayağı araştırma yaptım. Girdiğim konuların geçmişi görülüyor mu bilmiyorum ama. İşin kanuni tarafına gelirsek Çorum'da bir şey diyen olacağını sanmam zaten köyde açık arazide uçuracağım. Şuan hani eskiden okulda öğretmene soru soramazdık korkardık aynı öyle hissediyorum... Sanki biraz dalga geçmişsiniz. Bu hobi gün geçtikçe azalıyor zaten. Site istatistiklerinde görüldüğü gibi foruma giren kişi sayısı az. Doğal olarak açılan konu sayısı da az. Bu yüzden sizlerden daha fazla yardım beklerdim.

Ozgur Korkmaz' Alıntı:
Benim drone ile tanışmam vizontele filmindeki artos dağına çıkışları sırasında onları yukarıdan görüntüleyen aygıtın ne olduğunu merak etmemle başladı, yaklaşık 1,5 yıl boyunca araştırdım binlerce sayfa okudum sonunda öğrendiğime inandığımda kendime uygun birşeyler yapmaya başladım. Benim şuanki quadcopterime harcadığım paranın haddi hesabı yok bu tuzlu bu şekerli demekle kendini kandırma. Yıllarca üstüme elbise bile almadan para biriktirip istediğim şeye ulaşmaya çalıştım. Şimdi sana bir liste verebilirim ama inan bizim aldığımız zevki almazsın heleki yeni birşeyleri kendin öğrenmeden bu işe sakın atılma yoksa sadece boşa masraf yapmış olursun. Senin yerinde olsaydım kendimi geliştirir kontrol kartımı bile kendim tasarlamaya çalışrdım. Ancak bu şekilde bir ilerleme kaydedersin. Yoksa hazır listeden kimseye hayır gelmez. Senin düşüncen ve hedefin farklıdır. Yanlış anlama hevesini kırmak gibi bir niyetimiz yok, amacımız böyle bir girişime bu yaşta başlamanı bir fırsata çevirmek, ve tabiki bu yolda seni desteklemek. Kendini geliştirdikten sonra, çokça soru sorup cevap aldıktan sonra, soru soran olmak yerine soru sorulan olmak hiçbirşeye değişilmez inan bana.
Hocam teşekkürler cevabınız için sizden ricam listeyi verebilirseniz incelemek isterim. Para kısmına gelirsek en uygun fiyata alacağım zevki tatmak isterim. Hoşuma giderse daha iyi sistemler toplamak hedefim olur. Çünkü boşu boşuna bu devirde para bayılmak istemem. Önceklikle en kötüsüyle başlarım. Baktım bunun kötü hali bu buysa iyi hali nasıl diyerekten daha iyiye ilerlerim.

ümit adıgüzel' Alıntı:
Hocam teşekkürler cevabınız için sizden ricam listeyi verebilirseniz incelemek isterim. Para kısmına gelirsek en uygun fiyata alacağım zevki tatmak isterim. Hoşuma giderse daha iyi sistemler toplamak hedefim olur. Çünkü boşu boşuna bu devirde para bayılmak istemem. Önceklikle en kötüsüyle başlarım. Baktım bunun kötü hali bu buysa iyi hali nasıl diyerekten daha iyiye ilerlerim.

O zaman Semih abinin dediği gibi hazır bir drone alıp denemeni tavsiye ediyorum kardeşim. Liste verebilirim söylemini lafın gelişi söyledim anlamamışsın ne demek istediğimi.

İlla biryerden başlayacak ve bütçen yok denecek kadat az ise

F450 topla

2212 1000kv motor
20a esc
Cc3d kontrol kartı
3s 2200 Mah pil
Flysky 6 kanal kumanda

180-200 dolar

Dragonfly...

Konuyu ilk okuduğumda kendimi gördüm. Aynı sistemleri istiyoruz nerdeyse. Eğer çok acelen yoksa kendine bir hedef noktası belirlemek(6 ay / 1yıl vb.) ve parçaları inceleyerek toplamak. Yavaş yavaş. Ben quadcopter adında bir defter yaptım.Terimleri tek tek yazdım ve yeni öğrendiklerimi yazmaya devam ediyorum. Parçaların resimlerini çizerek hangi uç ne işe yarıyoru göstererek sayfalarca veriler yazıyorum. Ve W= V x I defterin bir köşesinde hazır duruyor.Yani sanal olarak. Acele ettiğim her konuda birşeyler ters gitti ve hevesim kırıldı. Ama bu hobiyi anlaya anlaya yavaş yavaş yapıcam dedim kendime.Şimdiden eachine e30w aldım.Nefsimi körlüyorum. Önümüzdeki ay Frame sipariş vericem.Prof quadımıza başlıyacam inş. .Sadece amacım bir yol göstermek uyar uymaz senin kararın yanlış anlama %p

Sercan Bey ikimizde aynı sistemleri toplayabiliriz. Benim de acelem yok şuan araştırma aşamasındayım heli ile idare ediyorum. Günlük 10-15 dk araştırma yapıyorum. Yeni bir şey varmı gibisinden. Parçaları zaten gümrük nedeniyle ayrı ayrı almalıyız. Bu zaten bizi yeterince yavaşlatıyor. İlk olarak kumanda alıcam ben. En önemli parça çünkü gümrüğe takılmadan alırsam gerisi gelir zaten.

Herkese merhaba, ben de bu sevdaya düşen ve sonunda ali express toplaması F450 sahibi olmaya aday biriyim. Kullandığım malzemelerim,

F450 Quadcopter frame DJI Flamewheel
20 A Hobbywing skywalker Brushless Speed Controller ESC
Emax XA2212 980 KV 3S Brushless Motor
KK2.15 Flight Control Board
FS-İA6B Flysky FS 2.4G

Bu özelliklere göre 4000 mah 25C 11.1v luk lipo pil yeterli midir? yoksa daha düşük 2500 - 3000 mahlık bir lipo pil de işimi görür mü?

yardımınız için şimdiden teşekkürler

yoonoosee' Alıntı:
Herkese merhaba, ben de bu sevdaya düşen ve sonunda ali express toplaması F450 sahibi olmaya aday biriyim. Kullandığım malzemelerim,
......
yardımınız için şimdiden teşekkürler
:eek:kuyun: :kural: