Eachine TS840 & RC840 Devreye Alamama Problemi

gokaykutlu

Yeni Uye
Herkese merhabalar,

FPV sistem için yurtdışından Eachine marka TS840 verici ve RC840 model alıcı sipariş ettim ve dün itibari ile elime ulaştı.
Kamera voltajı ile ilgili problemler yaşadığım için DSLR kameram ile denedim (nomralde RX, TX olmadan kamera ve görüntü aktarma kablosu ile FPV ekranımda görüntü almıştım).
Fakat sistemi alıcı verici ile birtürlü çalıştıramadım. Her frekansı da denedim (ikisi de aynı olacak şekilde).
APM 2.6 ile birlikte gelen OSD üzerinde de denedim fakat yinede görüntü alamadım.
Gerilimler doğru, bağlantılar doğru. Nerede yanlış yapıyorum bilemedim.
Bağlantı detaylarımı çizdim, onun üzerinden de gidebiliriz.

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim?

Teşekkürler,

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bende sadece verici var, ekran olarak Eachine EV800 gözlüğü kullanmaktayım.

Eğer asıl kamerayı kullanamama nedeniniz voltaj ise benim gibi 7805 ve 1-2 adet kondansatörü ufak lehim işçiliğiyle birleştirerek kullanabilirsiniz.

Örnek devre:

Vericinin şasesi ile kameranın şasesi birbirine bağlı mı?

:saygilar:

Seçkin kardeşim selamlar.

Eachine 1000 TLV kamera da satın almıştım fakat 5V olduğunu TX çıkışına bağlayıp, görüntü alamama sebeplerini araştırırken farkettim. Haliyle kamerayı yaktım.
Bu yüzden DSLR'i kamera modunda denedim, fakat herhangi bir çıkış alamadım.
DLSR'in görüntü çıkışındaki video çıkışını TX modülünün sarı kablosuyla, (-) çıkışını TX modülünün siyah kablosuyla birleştirdim. Fakat yinede görüntü alamıyorum.

Herşeyi geçtim, kamera olmasa bile, OSD'i TX modülüne bağladığımda, RX modülünden ekranda OSD'ye ait verileri (telemetri bağlı olmasa bile veriler bozuk şekilde görünür diye düşünüyorum) bile göremedim.
TX ve RX modülünde bir sıkıntı olabilir mi diye düşünüyorum.

Frekans ve kanalları kaçta kullanıyosun ?

Teşekkürler,

Ben de benzer bir sorunu yaşamıştım. Ama işin ilginç yanı ben LCD ekran olarak sony ps1 in av girişli bir ekranını denemiştim olmamıştı, görüntü kayarak geliyordu.

Sonra başka bir monitör de denedim oldu.

Siz bir de av çıkışını tv ye felan bağlayıp deneyin bence

Dragonfly...

Gökay Kutlu Koçak' Alıntı:
Seçkin kardeşim selamlar.

Eachine 1000 TLV kamera da satın almıştım fakat 5V olduğunu TX çıkışına bağlayıp, görüntü alamama sebeplerini araştırırken farkettim. Haliyle kamerayı yaktım.
Bu yüzden DSLR'i kamera modunda denedim, fakat herhangi bir çıkış alamadım.
DLSR'in görüntü çıkışındaki video çıkışını TX modülünün sarı kablosuyla, (-) çıkışını TX modülünün siyah kablosuyla birleştirdim. Fakat yinede görüntü alamıyorum.

Herşeyi geçtim, kamera olmasa bile, OSD'i TX modülüne bağladığımda, RX modülünden ekranda OSD'ye ait verileri (telemetri bağlı olmasa bile veriler bozuk şekilde görünür diye düşünüyorum) bile göremedim.
TX ve RX modülünde bir sıkıntı olabilir mi diye düşünüyorum.

Frekans ve kanalları kaçta kullanıyosun ?

Teşekkürler,

24. kanalda kullanıyorum. B4 olarak ayarlı alıcımda ama sorunun bu olduğunu zannetmiyorum.

OSD vericiye kamerasız olarak bağlı olduğunda bir sıkıntı olmadan siyah ekran üzerinde verilerin görülmesi lazım.

OSD'nin beslemesinde bir sıkıntı olabilir?? Hangi OSD'yi kullanıyorsunuz? Vericinin görüntü giriş kısmında voltaj çıkışı olduğundan emin misiniz? Mümkünse multimetre ile ölçebilir misiniz? Bu kamera görüntüsünü aktarmamasını açıklamıyor ama emin olmakta yarar var.

Ercan ÇINAR' Alıntı:
Ben de benzer bir sorunu yaşamıştım. Ama işin ilginç yanı ben LCD ekran olarak sony ps1 in av girişli bir ekranını denemiştim olmamıştı, görüntü kayarak geliyordu.

Sonra başka bir monitör de denedim oldu.

Siz bir de av çıkışını tv ye felan bağlayıp deneyin bence

Dragonfly...

Ercan Bey,

Doğrudur tv nin av çıkışına bağlayarak da test ettim birçok kez.

Alıcı verici hiç oralı olmuyor ne yazıkki.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Seçkin Albamya' Alıntı:
24. kanalda kullanıyorum. B4 olarak ayarlı alıcımda ama sorunun bu olduğunu zannetmiyorum.

OSD vericiye kamerasız olarak bağlı olduğunda bir sıkıntı olmadan siyah ekran üzerinde verilerin görülmesi lazım.

OSD'nin beslemesinde bir sıkıntı olabilir?? Hangi OSD'yi kullanıyorsunuz? Vericinin görüntü giriş kısmında voltaj çıkışı olduğundan emin misiniz? Mümkünse multimetre ile ölçebilir misiniz? Bu kamera görüntüsünü aktarmamasını açıklamıyor ama emin olmakta yarar var.

Seçkin kardeşim,

OSD girişinde video+güç, çıkışında da Video +güç soketleri mevcut. TX modülden kamera için Video+güç çıkışlarını OSD ye bağlıyorum. Bu gerilim 12VDC. OSD nin ledleri yanıyor aslında fakat görüntü dr birşey yok. Alıcı verici çalışsa sinyal yok uyarısı almamam lazım aslında. Ne yapsam bilemedim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Merhaba iyi geceler,

Problemi daha iyi anlatabilmek adına bir video çektim,
Belki bir fikir oluşturur.

Şimdiden teşekkürler,

Video linki için :

Gökay Bey
Bağlantılarınız
büyük ihtimal doğru
alıcı veya vericide (büyük ihtimal Vericide) bir problem var
-Osd ye hele hiç güvenmeyin hiç bir sinyal alamayabilirsiniz
-monitörün özelliğinden dolayı net görüntü gelmeden (sinyal yoktur veya başka sinyal) göremeyebilirsiniz
-Şase ve eksi polarizasyon yoktur (artı-eksi-av sinyali) Vardır

(Verici veya alıcıyı Antensiz çalıştırdıysanız iç direnç ten veya test ederken Kısa devre olmuştur Devreye alamazsınız )

Çalışan bir sistem ile parçalarınızı tek tek denemeniz gerekir %p

Bu osd lerin hepsi ayrı telden çalıyor. Zaten Çinlilerde rx tx her bir sokette farklı farklı gönderiyor birine uyan birine uymuyor :)

Önce görüntüyü almaya bakın gökay bey, sonra üzerine osd görüntüsü bindirmeye çalışın.

Ben akşam eldeki 2 osd den birini çalıştırabildim :)

Dragonfly...

Ercan ÇINAR' Alıntı:
Bu osd lerin hepsi ayrı telden çalıyor. Zaten Çinlilerde rx tx her bir sokette farklı farklı gönderiyor birine uyan birine uymuyor :)

Önce görüntüyü almaya bakın gökay bey, sonra üzerine osd görüntüsü bindirmeye çalışın.

Ben akşam eldeki 2 osd den birini çalıştırabildim :)

Dragonfly...

Ercan Bey selamlar,

Görüntüyü ve OSD ekranlarını ayrı ayrı güzellikle alabiliyordum. Taki;

FPV kameram 5VDC ile çalıştığı için multikopterimin üzerindeki 3S lipo çıkışından UBEC ile 5 VDC'yi sağlyorum.
OSD telemetry çıkışının dışındaki görüntü pinleri şöyle : Video In - 12 V - GND alt grubu ise Video Out - 12 V - GND
FPV kameramın beslemesini UBEC üzerinden alıp görüntü çıkışını OSD'nin video girişine takıyorum. OSD'nin video çıkış ve GND'sini ise FPV ekranıma direkt bağlıyorum (vericim arızalı olduğu için test amaçlı deniyorum bunu)

Sorunlarım ise :
-OSD ve FPV kameramın görüntüsü üst üste binmiyor.. Kameramın kablosunu OSD'den çıkarttığımda OSD görüntüsünü alıyorum fakat geri taktığımda sadece kameranın görüntüsünü alabiliyorum, bu görüntü de oldukça kötü.
-Görüntü kalitesinin bozukluk sebebini OSD'nin üzerinden aldığım için olabileceğini düşündüm, kamerayı direkt FPV ekranına bağladım fakat yinede kötü görünüyor.
-FPV kameramın beslemesini bağımsız bir lipodan bağımsız bir regülatör ile yaptığımda görüntü kalitesi oldukça yükseliyor.

Sorularım ise:
-Hobbywing marka UBEC bu görüntü bozukluğuna sebep olabilir mi?
-FPV için bağımsız kaynak önerir misiniz?
-OSD ve kamera görüntüsünü üst üste koymak için özel bir şey yapmaya gerek var mı ?
-OSD'nin video pinlerinde bulunan 12 VDC ve GND ilgili ekipmanlara besleme vermek için kullanılıyor değil mi?
-Evet ise APM'in telemetri çıkışı 12 VDC mi veriyor? Bence hayır çünkü 5 VDC görüyorum 12 VDC ve GND pinleri arası. Kesinlikle hayır ise OSD'ye bağımsız bir 12 VDC besleme yapmamıza gerek var mı ?
-Ya da tam tersi, FPV sistemine ait 5.8 GHZ'lik TX modülü ayrı besleme istiyor, kamera için çıkan kablolarda 12 VDC ve GND de mevcut, bunları OSD 'ye girdiğimizde OSD'nin besleme voltajı bu olabilir mi ? Tersten besleme gibi.

Kafamda deli sorular..

Teşekkürler şimdiden.

Gökay hocam sakin.

Az soruyla gidelim bence. :) ben şimdiden soruları unuttum. Fpv Dr özellikle lc filtre kullanımının sebebi kaynaktaki elektriksel kirliliğin kamera tarafına geçmesini engellmek.

Yada daha basit çözüm harici kaynak kullanmak. (bende 3s 1000mah pil var. Onu kullanıyorum memnunum) ama 5-10gr lık lc filtre işi çözüyorsa boşuna ilave ağırlığa ne gerek var değil mi.

Dragonfly...

Ercan ÇINAR' Alıntı:
Gökay hocam sakin.

Az soruyla gidelim bence. :) ben şimdiden soruları unuttum. Fpv Dr özellikle lc filtre kullanımının sebebi kaynaktaki elektriksel kirliliğin kamera tarafına geçmesini engellmek.

Yada daha basit çözüm harici kaynak kullanmak. (bende 3s 1000mah pil var. Onu kullanıyorum memnunum) ama 5-10gr lık lc filtre işi çözüyorsa boşuna ilave ağırlığa ne gerek var değil mi.

Dragonfly...

Ercan hocam selamlar,

Dün akşam o sinirle coşmuşum sanırım biraz :)
3s 800mA lipo pilim var bizamanlar almıştım en kötü onu kullanalım ilk aşamada. LC filtre de mantıklı, TR'de stok bulabilir miyiz (uygun fiyata) ona da bakalım.

Teşekkürler,