ER9X'den Turnigy 9X V2 Stok Yazılıma Nasıl Dönebilirim?

Tamer Öztürk

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhaba.Turnigy 9X V2 kumandam için ER9X yazılımını yüklemiştim fakat stok yazılıma geri dönmek istiyorum.Aslında ER9X'i yüklemeden önce stok yazılımın kopyasını almıştım fakat yanılmıyorsam bir de EEPROM'un yedeğini almak gerekiyormuş.Stok yazılımı yüklemeye çalıştığımda yükleme tamamlanıyor fakat kumanda açılışta Bad EEPROM, EEPROM Error şeklinde hata veriyor ve başka birşey görünmüyor.Yeterli kaynak bulamadım bununla ilgili.Bilgisi olan yardımcı olursa dua edeceğim.Keşke stok yazılımda kalsaymışım.:cry:

Programlayıcı olarak şunu kullandım:

Bilgisayar başıma geçebilirsem sana yardımcı olmaya çalışırım. Ama bir kaç gün müsaade etmen lazım.
Ama bu işlemi tersine yapmak isteyen birine ilk kez rast geldim! Hayırdır? Er9x'in nesini beğenmediğini sorabilir miyim?

Bilgisayar başıma geçebilirsem sana yardımcı olmaya çalışırım. Ama bir kaç gün müsaade etmen lazım.
Ama bu işlemi tersine yapmak isteyen birine ilk kez rast geldim! Hayırdır? Er9x'in nesini beğenmediğini sorabilir miyim?
Benzer şeyi ben de zamanında istemiştim. Dolayısıyla Tamer ilk değil abi bu durumda :D

• Beğen
Tepkiler: Tamer Öztürk
Mehmet abi verdiğiniz linkteki konuya bakmıştım fakat link açılmıyor konudaki.Bir de 9XR için zannediyorum.Açıkçası nasıl yapılacağını anlamadım.

Deniz abi ilginiz için teşekkür ederim. Sebebini ve detaylarını eve gidince bilgisayardan detaylı yazacağım. Sizin için ne zaman uygun olursa sorun değil beklerim abi.Sevgiler.:)

Mehmet abi verdiğiniz linkteki konuya bakmıştım fakat link açılmıyor konudaki.Bir de 9XR için zannediyorum.Açıkçası nasıl yapılacağını anlamadım.

Deniz abi ilginiz için teşekkür ederim. Sebebini ve detaylarını eve gidince bilgisayardan detaylı yazacağım. Sizin için ne zaman uygun olursa sorun değil beklerim abi.Sevgiler.:)
Ever bu 9XR icin kendim 9x hareketle zamanında yapmıştım. Açılmayan ne onu anlamadım Tamer. Videolardan bahsediyorsan az önce video linklerini düzelttim.

• Beğen
Tekrar merhaba Deniz abi.Sebebini bilmiyorum fakat Throttle Cut ters çalışıyor Er9x'de.Yani Switch'i aktif ettiğimde karbüratör bareli sonuna kadar açılıyor.Diğer bir konu ise Rudder için dual rate ayarı yapıyorum fakat zerre kadar etki etmiyor.Diğer kanallarda sıkıntı olmadı(aileron ve gaz kanalını denemedim).Bir başka konu ekranda voltajın yazdığı yerde nokta ve sayılar birbirine giriyor.Bu olay 12 volt civarında meydana geliyor.12 volt altında olmuyor bu da estetik olarak hoş olmuyor.Bunun dışında menülere alışık olmadığımdan ve ayar yapmada zorlandığımdan stok yazılıma geçeyim dedim.Aşağıdaki linkte bahsetmiştim ve bazı görseller eklemiştim;

Yeri gelmişken tekrar sorayım.Diğer başlıkta yazmıştım fakat belki görmemiş olabilirsiniz.Aynen alıntı yapıyorum.
Merak ettiğim ve kafama takılan bazı sorularım oldu.Bilgisi olan abilerim ve arkadaşlarım yardımcı olurlarsa çok memnun olurum.
1) Resimde MISO yazan lehim yeri hemen altındaki dirence çok yakın olduğu için az da olsa lehim temas ediyor dirence.Sorun olur mu?
2) Kumanda ayarını Menüden Mode 2 olarak ayarlamama rağmen uçağımın rudder komutu çalışmadı.Aileron verdiğimde rudder çalışıyor.Alıcı kablo bağlantıları normal hiç oynamadım.Eski yazılımda böyle olmuyordu.Acaba neden olabilir? Ayarlara baktığımda hata yok gibi sanki.
3) Er9x standart sürümünü yükledim telemetri modifikasyonu yapmadığım için.Sürüm R820 galiba resimlerde görünüyor.Hangi sürümü yüklememiz gerekiyor? En iyisi hangisidir? En günceli hangi sürüm?
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ever bu 9XR icin kendim 9x hareketle zamanında yapmıştım. Açılmayan ne onu anlamadım Tamer. Videolardan bahsediyorsan az önce video linklerini düzelttim.
Video linki ilk etapta yoktu fakat şimdi link görünüyor.Aslında ben de aynı sizin yaptığınız gibi yaptım abi.Fakat EEPE dosyasını yükleme aşamasında hata aldım.Tam aklımda değil ama yükleme başarısız tarzında bir mesaj çıkıyordu.Bir de şunu farkettim.EEPROM Editor programının yukarıdaki menüde videoda turuncu renkli işlemci ikonu sizde aktif bende pasif olarak görünüyor.Windows10'dan kaynaklı mıdır acaba? Teşekkürler abi.:)

EEPROM Editor programının yukarıdaki menüde videoda turuncu renkli işlemci ikonu sizde aktif bende pasif olarak görünüyor.Windows10'dan kaynaklı mıdır acaba? Teşekkürler abi
Demek ki sen de iletişim problemi var. Onu çözersen bence sorun çözülecek.

Windows10 için driver bulman gerekiyor diye düşünüyorum.

• Beğen
Mehmet abi iletişim ve driver problemi olsa bilgisayarın görmemesi lazım aygıtı.Donanım kısmından (bilgisayar menüsünden) kontrol ettiğimde sorun yok görünüyor. Driver yüklemememe bile gerek kalmamıştı.Sorun olsa yüklemenin gerçekleşmemesi gerekmezmiydi abi? Kesin olarak Bilemiyorum ama sanki Windows10 uyum sorunu diye geliyor bana.

Bu arada yeni yazılıma alışmaya başladım gibi.Epey de güzel özellik varmış ayar sorunlarını ve throttle cut ayarını hallettim.En azından bir süre test edip gerek duyarsam stok yazılıma geçerim diye düşündüm.

Mehmet abi bu arada kumanda bilgisayara bağlı değilken de bahsettiğim ikon pasif görünüyor.Diğerleri aktif.

Hangi başlığa cevap yazacağımı şaşırdım. Bu başlıkta devam ettim: