ESC için hangi kablo uzun olmali? Pil mi yoksa Motor Bağlantısı mı?

Özgür Korkmaz

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Multikopter
Motorlar bozulduktan sonra hem motorları hem escleri değiştirmeye karar verdim, esc olarak Hobbywing Xrotor 40a Pro, motor olarak Sunnysky x4110s 340kv motor kullanacağım.

Rcgroups'ta escye giden kabloların uzun olması durumunda 10cmde bir kapasitör eklenmesi gerektiği söyleniyor. Yoksa zamanla escyi bozuyormuş kablonun uzun olması.

Link:

Ancak kafamı karıştıran olay şu; madem uzun güç kabloları escyi bozuyor Hobbywing neden 60cm pil kablosuyla gönderiyor bu escleri? Tarot 650 frame kullanıyorum escleri motorların altına yerleştirmek için bölüm var ve böylesi daha temiz bir kuruluma olanak sağlıyor ama kafam karıştı açıkçası. Bana yardım edebilir misiniz, açıklayabilir misiniz bu konuyu? Teşekkürler. :saygilar:

--------------------------------------

Levent Uygun Abi'mizin ilavesi
Bakınırken şöyle bir mesaj gözüme çarptı. Faydalı olacağını düşünerek, paylaşayım dedim. :saygilar: :RCKolik:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

ESC için Uzun Pil Kablosu mu Yoksa Uzun Motor Bağlantısı mı?

Teknik olarak belki izahat edemeyeceğim ancak, Ben motorun yakınına esc koymayı tercih ediyorum.

Kendimce nedenlerim.

1. ESC gürültüsü kontrol kartlarından olabildiğinde uzak olsun.
2. ESC motora yakın olsun hava akımından dolayı soğuması sorun olmasın.
3. Besleme kablosunun kalınlığı yeterli oldukça, uzak olması sorun olmaz. tam tersine ESC motor arası kablonun uzun olması beni daha çok korkutuyor. Nihayetinde orada Tipik bir DC akım geçmesinden öte, belli bir frekansta mosfetler bobinleri sırayla enerjilendiriyor.

Bilen arkadaşlar daha detaylı tarif edecektir mutlaka.

Cevap için teşekkür ederim Ercan abi açıkçası escleri kontrol kartından ve GPS'ten uzak tutma adına bende öyle kullanıyordum. Ama ne bileyim kafamı karıştırdı bu konu.

Ozgur Korkmaz' Alıntı:
.. Rcgroups'ta escye giden kabloların uzun olması durumunda 10cm de bir kapasitör eklenmesi gerektiği söyleniyor. Yoksa zamanla escyi bozuyormuş kablonun uzun olması. Ancak kafamı karıştıran olay şu; madem uzun güç kabloları escyi bozuyor Hobbywing neden 60cm pil kablosuyla gönderiyor bu escleri? ...

Böyle bir bilgiyi ilk defa duyuyorum :rolleyes: Ercan'ın yaklaşımı bana da çok mantıklı geld ;) Bakalım ne gibi başka yorumlar gelecek :rolleyes: Son olarak link alabilir miyiz, nerede ve nasıl geçiyor bu bilgi ?

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Böyle bir bilgiyi ilk defa duyuyorum :rolleyes: Ercan'ın yaklaşımı bana da çok mantıklı geld ;) Bakalım ne gibi başka yorumlar gelecek :rolleyes: Son olarak link alabilir miyiz, nerede ve nasıl geçiyor bu bilgi ?

Mehmet abi bende 3-4 ay önce duymuştum pek dikkate almadım açıkçası ama 74 sayfa boyunca yorum yazmış adamlar bildikleri bir şey vardır diye düşündüm.

Link:

İlke olarak ikisinin de elden geldiğince kısa tutulması gerekir ama motora giden üçlü kablodaki sinyal çok daha farklı olduğu için pratikte Ercan Bey'in dediğini yapmak gerekiyor. Sonuçta pilden gelen kabloyu olabildiğince kalın tutmak mümkün. O nedenle uzun olabilir. Her durumda ESC motorun burnunun dibinde olmalıdır.
NOT: Elektriklilerden pek anlamam ama elektrikten anlarım. :D

Sümer Yamaner' Alıntı:
İlke olarak ikisinin de elden geldiğince kısa tutulması gerekir ama motora giden üçlü kablodaki sinyal çok daha farklı olduğu için pratikte Ercan Bey'in dediğini yapmak gerekiyor. Sonuçta pilden gelen kabloyu olabildiğince kalın tutmak mümkün. O nedenle uzun olabilir. Her durumda ESC motorun burnunun dibinde olmalıdır.
NOT: Elektriklilerden pek anlamam ama elektrikten anlarım. :D

Teşekkür ederim Sümer abi bende en baştan beri "motorun burnunun dibinde":)laugh:) tutuyordum ama yinede sizlere sormam gerektiğini düşündüm. İçimi rahatlatıyorsunuz valla :laugh:

Ercan ÇINAR' Alıntı:
Teknik olarak belki izahat edemeyeceğim ancak, Ben motorun yakınına esc koymayı tercih ediyorum.

Kendimce nedenlerim.

1. ESC gürültüsü kontrol kartlarından olabildiğinde uzak olsun.
2. ESC motora yakın olsun hava akımından dolayı soğuması sorun olmasın.
3. Besleme kablosunun kalınlığı yeterli oldukça, uzak olması sorun olmaz. tam tersine ESC motor arası kablonun uzun olması beni daha çok korkutuyor. Nihayetinde orada Tipik bir DC akım geçmesinden öte, belli bir frekansta mosfetler bobinleri sırayla enerjilendiriyor.

Bilen arkadaşlar daha detaylı tarif edecektir mutlaka.

Uygulamali fizik konusu bir uygulamada amacimiz nobel odulu almak degilse bence diye baslayan bir yaklasimi mantikli bulmuyorum. Sonucta mevzu olan sanat degilki bencesi sencesi olsun. Ayrica bu isi en iyi bilen ureticiler ve onlar da zaten belirtmisler. Evdeki ilk buldugum ESC'nin kitapcigi aynen soyle diyor.

With all ESC types, the entire wire length, from the controller to the battery, may not exceed 25cm.

"Bence" sözcüğü kesin kanı ifade etmeden, olası hatalar için açık kapı bırakan, kesin ve sert ifadelerle okuyanda iticilik oluşturmamayı da amaçlayan bir sözcüktür. Bilginize...

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mert Barett' Alıntı:
Uygulamali fizik konusu bir uygulamada amacimiz nobel odulu almak degilse bence diye baslayan bir yaklasimi mantikli bulmuyorum. Sonucta mevzu olan sanat degilki bencesi sencesi olsun. Ayrica bu isi en iyi bilen ureticiler ve onlar da zaten belirtmisler. Evdeki ilk buldugum ESC'nin kitapcigi aynen soyle diyor.

With all ESC types, the entire wire length, from the controller to the battery, may not exceed 25cm.

Çok güzel yazmışsınız , peki esc motor arasındaki bağlantı konusunda birşey var mı? Bu işi en iyi bilen üreticiler manuellerde genelde hep motor ve esc arasındaki kablo uzunluğunun minimum tutulması gerektiğini belirtir. Ayrıca 25cm zaten 700 size için bile çok uzun bir mesafe.
Kaldı ki burada önceliklendirmeden bahsediliyor. Yani max yada min şu kadar olmalı değil, öncelikle hangisinin kısa olması gerektiği konusunda fikir paylaşımı mevcut.
Sizin verdiğiniz bilgi ise escden pile max kablo uzunluğu. Yani aslında tam olarak tartışılan konu değil :(p

Mert bey,

Dediklerinize katılıyorum. Beşeri bilimler kişiye göre değişiklik göstermez. Hislerime Sümer abi tercüman olmuş tam olarak.

Benim İngilizcem zayıftır. Manuel okumayı bırakın teknik spesifikasyonları bile güç bela anlayabiliyorum.

TR de bu hobiyi icra etmek farklı sebepler ile zaten zor iken. Kişilerden sadece bilgi (teknik dayanağı net olarak kanıtlanmış veriler) paylaşmasını bekler isek, bu forumun vah haline diyorum.

Kişiler emin olmadıkları fikirleri 'emin olmadıklarını belirterek' paylaşmaları kadar güzel birşey olamaz.

Ayrıca bilgilendirmeniz için teşekkürler. 680mm lik bir hexa toplayacağım. Esc montaj uzaklığını biraz daha araştırayım.

Dragonfly...

Kapasitör eklemedeki amaç kablo uzunluğundan oluşabilecek voltaj yükselmelerini engellemekmiş, bunu yapmazsak esc ani bir yükselme ile yanabilirmiş. Bazılarının bencesi şu yönde olmuş; pil ve esc arasındaki uzaklık en fazla 12" (~30cm) olmalı, esc ve motor arasındaki bağlantının uzunluğunun önemi yok oluşabilecek paraziti önlemek için kabloları bir defa birbirine dolamak gerekiyor. Şimdide insanın aklına şu soru geliyor: Esc motor arasındaki uzaklığın nasıl olur da bi önemi olmaz? Pwm sinyali o kablolardan geçiyor ve mesafe artınca gecikmelere veya başka bir soruna yol açmaz mı? Aklımda deli sorular :halay: Şaka bir yana, uğraştığımız hobilerde kablolar arası mesafeyi metrelerle değil, cm olarak yapıyoruz. Acaba bu uyarıyı ignore etsek hiç olmamış gibi hayatımıza devam etsek birşey olur mu?

Not: bugüne kadar yaptığım çoğu şeyi başkalarının fikirlerini alarak becerebildim. Abilerimizin kardeşlerimizin tecrübelerine dayanarak yaptıkları yorumlar üzerinden bir sonuca varıp işimizi o şekilde yürütmeye çalıştık çoğumuz. Bilimsel deneyler yapmıyoruzki nokta atışı cevaplar verelim. Elimizdekileri boza boza öğreniyoruz hiçbirimizin herşeyi tam anlamıyla bilmesine imkan yok. O yüzden bencesi sencesi olmayan yerden birşey çıkmaz. Kimsenin kimseye üstünlüğü yok ben burdaki insanların -bence-sini almayı bi onur olarak kabul ediyorum. Başkası için durum nasıldır bilmem. Ama Mert beyin yinede yanlış anlaşıldığını düşünüyorum yada kendini yanlış anlattığını.. :saygilar:

Kağan Kazancı' Alıntı:
Çok güzel yazmışsınız , peki esc motor arasındaki bağlantı konusunda birşey var mı? Bu işi en iyi bilen üreticiler manuellerde genelde hep motor ve esc arasındaki kablo uzunluğunun minimum tutulması gerektiğini belirtir. Ayrıca 25cm zaten 700 size için bile çok uzun bir mesafe.
Kaldı ki burada önceliklendirmeden bahsediliyor. Yani max yada min şu kadar olmalı değil, öncelikle hangisinin kısa olması gerektiği konusunda fikir paylaşımı mevcut.
Sizin verdiğiniz bilgi ise escden pile max kablo uzunluğu. Yani aslında tam olarak tartışılan konu değil :(p

Yazi cok acik nereden nereye ve tum escler diyor. Ne olmasi gerektigi yaziyor, alakasiz bir konuda yorum yapmasi sacma olurdu zaten.
Ayrica Faraday amca ve digerlerinin bulgularini neden tartisacagiz anlamadim. :(p :(p :(p :(p :(p :(p :(p :(p :(p Fikir birligi de birsey ifade etmiyor. Kimse kusura bakmasin. :saygilar:
Benim icin de bu tur sabit konularda amca, abi, tanidikdan ziyade sabitligi tartisilmaz bulgular onem arz ediyor.

Siz beni dinleyin bu sordugunuz sorulari da bana sormayin, okuyun arastirin. Aradiginiz esc manuali ise o da var nette. YEP 60A esc.

Sen ben ne dedimden ziyade, alinganlik yapmadan isini ozune odaklanmak en dogrusu. Kapasitor kullanimi ile de cozum gayet guzel aciklanmis. Nedenini merak edenler ise EMF ile arastirmaya baslayabilir. :saygilar:

Bu konu ilginç olmaya başladı
(ama konuya girmeyeceğim ) %p
450 likler 10cm
700 lükler 25 cm paylaşamıyor %p
Fark 15 cm i paylaşamıyoruz
(ama uzay uçuş programlarında önemli)

- Esc kablosunun geçirgenlik katsayısı
- Ortam sıcaklığı
- Kurulacak setup'taki gerilim ve akım ihtiyacı
- Kurulacak setup'taki konnektör/lehim/lehim işçiliği kalitesi

ve aklıma şimdi gelmeyen değişkenler bilinmeden, neyin bilimsel açıklamasını yapmaya çalışıyoruz?

Hangi esc'nin hangi koşullar altında geçerli olmak üzere 25cm'yi kutsal ilan ettiğini bilemiyorum, ancak tek bir kaynağın bu kadar kesin kabulünün gerekçesini merak ediyorum. Ben iki esc manueli baktım, ikisinde de mesafe hakkında bir şey yok.

Fazla kasmamak, güncel deyişle, çok da şey yapmamak lazım.

Ben olsam escyi motora yakın koyarım :)