ESC ve Ayarları

adnan_kaptan

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Heli
öncelikle merhabalar, mehmet bey esc ve ayarları ile ilgili verdiğiniz linklerden çok doyurucu bilgiler aldım teşekkür ediyorum,benim sorunum gazın yavaş yavaş yani ,soft olarak yavaş yavaş hızlanması,bunun içinde esc ayarlarının nasıl yapılması gerektiğini öğrendim,menüye girip ayarlıyorsun,fakat kumandam gaz kolu en yukarıda menüye girmem imkansız ,çünkü motor hemen çalışıyor,kumandamda ayar moduna girmeden önce motorun dönmesini nasıl engellerim,sadece bu konuda takıldım,yardımlarınız için teşekkür ederim,aslında gazın hızlı olmasıda çok sorun değil,ama çimenlik bir alanda,arka palin bi yere takılması ve dişli sağlığı için soft ayar yapmam gerekli,saygılarımla. :saygilar:

esc ve ayarları

adnan kaptan' Alıntı:
öncelikle merhabalar, mehmet bey esc ve ayarları ile ilgili verdiğiniz linklerden çok doyurucu bilgiler aldım teşekkür ediyorum,benim sorunum gazın yavaş yavaş yani ,soft olarak yavaş yavaş hızlanması,bunun içinde esc ayarlarının nasıl yapılması gerektiğini öğrendim,menüye girip ayarlıyorsun,fakat kumandam gaz kolu en yukarıda menüye girmem imkansız ,çünkü motor hemen çalışıyor,kumandamda ayar moduna girmeden önce motorun dönmesini nasıl engellerim,sadece bu konuda takıldım,yardımlarınız için teşekkür ederim,aslında gazın hızlı olmasıda çok sorun değil,ama çimenlik bir alanda,arka palin bi yere takılması ve dişli sağlığı için soft ayar yapmam gerekli,saygılarımla. :saygilar:
Adnan Bey soft start helikopter için bence kesinlikle kullanılması gereken birşey. Ayarlamak isteminiz çok doğru ve bence mutlaka tamamlayın. %p

Sorunuza gelince :
ESC'nize kumandanızda gaz kolu en yukarıdayken enerji verdiğinizde ESC'niz motoru çevirmez, ayar menüsüne girer. Yani önce kumandamızı açmamız, gaz kolunu en üste getirmemiz ve sonra pilimizi takarak ESC'ye enerji vermemiz bir çözüm.

Türker Akgün' Alıntı:
Sorunuza gelince :
ESC'nize kumandanızda gaz kolu en yukarıdayken enerji verdiğinizde ESC'niz motoru çevirmez, ayar menüsüne girer. Yani önce kumandamızı açmamız, gaz kolunu en üste getirmemiz ve sonra pilimizi takarak ESC'ye enerji vermemiz bir çözüm.
Şayet Türker kardeşimin yukarıda bahsettiklerini birebir yapmanıza rağmen, hala ESC programlama moduna girmiyor ve motor hareket alıyor ise, bu durumda Gaz kanalınız ters demektir. Bunun için öncelikle kumanda da Throtle kanalını RESERVE etmeniz ve sonra da yeniden yukarıdaki işlemini denemeniz gerekecek ;)

ESC ve Ayarları

Böyle konuları görünce ilk günlerim aklıma geliyor, her şey ne kadar zor ve karmaşıktı, çok şükür o dönemleri kazasız belasız atlattık, oysa şimdi RC KOLİK sayesinde tüm sıkıntılar tarih oldu, Türkerin tarif ettiği yolu izlediğinizde sorun kalmayacaktır diye düşünüyorum, şayet Thortle ters olsa zaten gaz vermeden motor çalışır, gaz verince çalıştığına göre Thortle kanalınmı reverse etmeye gerek kalmıcaktır...

ESC ve Ayarları

kendim çok sıkıntı çektiğimden zamanında ben de ESC ayarı ile ilgili video hazırlamıştım. Ama ne yalan söyliyeyim hala çekindiğim konulardan biridir farklı bir ESC'yi programlama.

ESC ve Ayarları

özellikle soruma yanıt veren herkese çok teşekkür ediyorum,türker bey ben motora giden kabloları zaten çıkarıp deniyorum,mehmet beyin bana verdiği bir video linkinde motorun sesini duymadan ayarlama olmuyor deyince,bende kumandamı açtım ve gaz stiğini ayar menüsüne ayarladım ,esc ye enerji verince motor tam gaz çalıştı ama motoru yerinden oynatmıştım,o yüzden bi sakatlık olmadı ,şimdi yeni esc olsa ayarlamak daha kolay 8 menüyü ayarlarsın ,brake,pil ayarı sırayla tamam,ama ben ayar menüsüne giremiyorum,motora giden kablolarıda çıkarıp denedim ,menüye ulaşamadım,ama hiç sıkıntı yok olacak,az önce yeni flybarless pallerle bir uçuş yaptım ,samimi söylüyorum co pilotu açmaya gerek kalmıyor,ayar için önerilerinizi bekliyorum,en kısa zamanda ayarı süper softa getireceğim,acele yok yavaş yavaş,öğrenmek zordur ama güzeldir.. :saygilar:

ESC ve Ayarları

adnan kaptan' Alıntı:
özellikle soruma yanıt veren herkese çok teşekkür ediyorum,türker bey ben motora giden kabloları zaten çıkarıp deniyorum,mehmet beyin bana verdiği bir video linkinde motorun sesini duymadan ayarlama olmuyor deyince,
Doğrudur Adnan Bey, inanması zor ama programlama sırasında ESC gelen ses ESC değil motor'un gövdesinde oluşan titreşimden geliyor. Bu nedenle BIP seslerini duymak için ESC'nin mutlaka motora bağlantısının yapılmış olması gerekiyor ;)

ESC ve Ayarları

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Doğrudur Adnan Bey, inanması zor ama programlama sırasında ESC gelen ses ESC değil motor'un gövdesinde oluşan titreşimden geliyor. Bu nedenle BIP seslerini duymak için ESC'nin mutlaka motora bağlantısının yapılmış olması gerekiyor ;)
Kusura bakmayın benim burda yanlış yönlendirmem oldu, doğrusu Mehmet Abi'nin söylediği gibi. :embarras: Epeydir ESC programlamadığım için FBL ünite ayarlarını yaparken yaptığım uygulamaya aklım gitti.

Motoru sökersek sesi duyamayacağımız için bilgilendirme melodilerinide duyamayız normal olarak. :laugh:

Mesajımı hemen düzeltiyorum.

ESC ve Ayarları

merhabalar,o zaman şöyle yapalım,bu konuda motor dişlisini geri çekersin ,ayarı bitirirsin diyelim,benim yaptığım gibi motor mutlaka esc ye bağlı olacak ve motoru dişliden ayıracağız ,yardımlarınız için çok teşekkür ederim. konu kapanmıştır. :saygilar:

uzunca bi aradan sonra slm arkadaşlar esc proglıyacam normal her şey çalışıyor gaz stiği itince motor normal devir alıyor fakat bib ses,leri kayıp sesi duymayınca menüye giremiyorum

uzunca bi aradan sonra slm arkadaşlar esc proglıyacam normal her şey çalışıyor gaz stiği itince motor normal devir alıyor fakat bib ses,leri kayıp sesi duymayınca menüye giremiyorum
Kullandığınız ESC marka modeli nedir ? Internet üzerinden manual ulaşıp, ayar menüsüne nasıl girildiği kontrol edebildiniz mi acaba ?

Çin malı markasıs bir şey o kadar önemli değil her şey normal bib,ler kayıp sadec normal olarak menüye girdiğimi anlıyamıyorum

tabiki bir anormallik var her şey normal derken fonksiyonlar normal gibi gözüküyor normal değil müsait olduğum bir zamanda mikro işlemcinin yazılımını kontrol edicem bir ihtimal yazılım bozuldu