ESM Sea Fury

ESM Sea Fury

Sümer Yamaner' Alıntı:
Valla 8 - 10 servo falan... :)

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yav bi de bize laf söylüyorsun abi, 8-10 servoyla iki tane heli uçar ;D

ESM Sea Fury

Kaçlık servo gerekiyor? Yedek tuttuğum bir kaç adet hxt5010 ve futaba s3003 var. İşini görür mü?

ESM Sea Fury

Deniz Tanrıverdi' Alıntı:
Kaçlık servo gerekiyor? Yedek tuttuğum bir kaç adet hxt5010 ve futaba s3003 var. İşini görür mü?

HobbyKing'in satmış olduğu HXT5010'ların yarısı bende zaten. :)
50 cc benzinli uçağa en az 10 kg'luk ve metal dişli servo gerekiyor. Analog alırsam yaklaşık 160 TL tanesi. Bir iki ameliyat yapıp geleyim ben. :D

ESM Sea Fury

Sümer Yamaner' Alıntı:
HobbyKing'in satmış olduğu HXT5010'ların yarısı bende zaten. :)
50 cc benzinli uçağa en az 10 kg'luk ve metal dişli servo gerekiyor. Analog alırsam yaklaşık 160 TL tanesi. Bir iki ameliyat yapıp geleyim ben. :D
Bende niye stoklarda yok diyordum[emoji16]

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ESM Sea Fury

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Bende niye stoklarda yok diyordum[emoji16]

Bende alacaktım kalmamıştı ;D

ESM Sea Fury

Sümer Yamaner' Alıntı:
İyi de sizin üç servonuzun parasıyla ben uçağa 10 servo alıyorum... Bi de böyle düşün! :p :D

Abi azcık paraya kıy, kalitelisinden al. 3 servoyla çöz işi. Niye 3 servonun işini 10 servoya yaptırıyorsun? :p :D

ESM Sea Fury

Emre Kaman' Alıntı:
Abi azcık paraya kıy, kalitelisinden al. 3 servoyla çöz işi. Niye 3 servonun işini 10 servoya yaptırıyorsun? [emoji14] :D
Ohooo uçak gibi özel bir alet öyle basit uygulamalara emanet edilemez.

ESM Sea Fury

Sümer Yamaner' Alıntı:
Ohooo uçak gibi özel bir alet öyle basit uygulamalara emanet edilemez.

Uçağa 10 servo, tekerine 3 servo, ışık mışık derken, kumandada kanal kalmasın, sonra gelsin attiny'ler :D

ESM Sea Fury

Yanlış hatırlamıyorsam 26 Nisan'dı ilk uçuşumuz. Yani yakın zamanda üç yaşımız doldu dörde girdik.
Geçtiğimiz Cuma günü çok ciddi bir sorunu çok ucuz atlattık.
Havalandıktan sonra bir sağa dönüşte uçak birden bire sola yatmaya başladı. Öyle ki Hezarfen'in ana pistine yöneldi. Hemen gaz kestim, rudder vs ile toparlamaya çalıştım. Süzülerek soldan bir tam tur sonrası piste inerim sandım. İniş takımlarını da açtım ama piste yetişemeyip uzakta yumuşak toprağa nispeten kontrollü indim. Uçak yerde öne doğru bir takla atıp kalmış. İniş takımı strutları, mekanizmaları bir tarafta iniş takımı yuvası hasarlanmış.
Tufan arkadaşım yuva onarımını bir günde halletti. Bugün de gün boyu sahada retractları toparlayıp monte ettik. Ama uçamadık. Çünkü farkettik ki uçakta bulunan son derece havalı, 80 Euro'luk PowerBox Sensor Switch (çift LiPo girişli, güçlü, emniyetli, mekanik temassızlık riski olmayan regülatörlü elektronik switch oluyor kendileri) gövdeye vurulan fiskelerle bile alıcıya giden elektriği kesiyor.
Cuma günkü olayla ilgili bazı arkadaşlar benim oryantasyon kaybettiğime kadar giden birçok açıklama getirmişlerdi. Bugün olayın kaynağı kesinleşti. Çok sevindim.
Aletin bir pil girişinde kablonun lehimi atmış çünkü amcalar titreşime karşı en ufak bir önlem almamışlar!!!
Bu arada Hitec Aurora 9'a da bir artı puan verelim. Anlık güç kesintisinde alıcının reboot süresi oldukça kısa. Uçağı kurtaran da bu özellik oldu.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

ESM Sea Fury

Hadi abi Geçmiş olsun bir sonraki aşama sanırım power box üretimi ya da vibrasyondan koruma sistemi olacak herhalde.

ESM Sea Fury

Abi büyük geçmiş olsun gerçekten :-\ Bu tür sorunların en kötü yanı genelde %100 sebepten emin olamıyorsun ama şükür ki sen sebebi de bulmuş %p Zaten videodaki ses bunun güzel bir ifadesi olmuş :laugh: :D

Model tamir edilip uçuşa hazır olduğuna, sorun da bulunduğuna göre ben de Celalettin abimizle aynı fikirdeyim . Bu iş "Power Box" üretimine kadar gider bence de :thumbup: :bravo:

ESM Sea Fury

Sümer abi bence özellikle benzin motorlu uçaklara vibrasyon sensörü ve data logger takmak laızm, çokta güzel bir DIY projesi olur diye düşünüyorum. :)

Belirli aralıklarla vibrasyon loglarına bakıp uçakta ters giden birşeyler var mı diye kontrol etmek bence çok faydalı olabilir. %p Firewall'da bir hasar veya aşırı balans yapan misal bir pervanenin sebep olabileceği titreşimin sonuçları kötü bir noktaya ulaşmadan farkedilebilir. :agreed:

Şimdi sen " Yine konuyu ne yaptı etti helilere getirdi " :angry: diyeceksin bana ama :laugh: bizim modellerdeki güncel FBL sistemler vibrasyon verisini log'luyabiliyor, hatta uygun ekipmanlarla real-time olarakta görebiliyoruz kumandalarımızdan. :coolxf:

Vibrasyonun frekansına göre kök sebep ana rotor mudur, kuyruk rotoru mudur gibi gibi sorunlu parçayı bulmakta vakit kazandıracak temel ayrımlara varabiliyoruz. :eek:kuyun: Sonuçta bu yatay pervaneliler birer heli değiller belki ama yine de kırılsınlar istemem hiçbir zaman. ;D :lol: :lol: :RCKolik:

Ben Sümer abi olsam, hiç vaktim yoksa bile en azından vibrasyon belirli bir seviyenin üzerine çıkınca ötmeye başlayan bir buzzer veya flaş etmeye başlayan bir led koyardım. :laugh:

Bu arada geçmiş olsun abi neyseki kurtarabilmişsin modeli, tebrikler. :saygilar: