EU ve US versiyon Kumandalar Arasındaki Fark Nedir ?

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Kardeşim Amerika'da yaşadığı için şu an Türker kardeşim kullandığı DX8 ve benim kullandığım DX9 kumandaları Amerika'dan aldık. Yani bizim kumandalarımız US versiyonu :laugh:

Kocaeli ekibin geri kalanları ise Spektrum kumandalarını Fast-Lad üzerinden sipariş ettiler yani onların kullandıkları kumamda EU versiyon.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Range testleri sırasında benim US versiyonu DX9 'un, EU versiyon DX9 göre daha uzağa gidebildiğini gördük.
Nette bulduğum benzer konu linkini de paylaşayım hemen ;)

Ben de bunun sonucu olarak kulaktan dolma bilgilerle US versiyon çıkış gücünün daha fazla olduğunu söyledim ama bana pek inanmadılar :laugh: Zaten o gün bu gündür aramıza bolca "US versiyon" geyiği dönüyor ;D

Geçenlerde Emre arkadaşımla konuşurken de EU ve US versiyonları arasında çıkış güç farkı yok dedi ve sadece Fransa için bazı frekans sınırlaması olduğun bahsetti.

Ben de sonunda üşenmeyip nette bir araştırma yapayım dedim.

Bulduğum bilgiler epey eski tarihli. Belki durum değişmiştir ama konu hakkında güncel bilgiye sahip arkadaşımız var mı acaba ?

--------------------------------------------------------------------------
12.12.17 tarihi itibariyle öğrendiklerimizi şu şekilde özetleyebiliriz :RCKolik:

* Avrupa ülkeleri için geçerli olan aşağıdaki standard tüm üreticiler için geçerli olup, 2.4 GHz üzerinden haberleşen tüm kumandalar için MAX 10 db (100 mwatt) sınırı bulunmaktadır.

4.3.1.2 Limit 11 Final draft ETSI EN 300 328 V1.7.1 (200605)
The equivalent isotropic radiated power (e.i.r.p.) shall be equal to or less than -10 dBW (100 mW). This limit shall apply for any combination of power level and intended antenna assembly.

Yönetmelik için:

* Yine yukarıdaki yönetmelik gereği uretilen kumandalarda LBT (listen before talk) protokolu zorunludur. Bu nedenle Spektrum tarafından kullanılan eski haberleşme protokolü olan DSM2'ın Avrupa'da (EU) kullanımı yasaktır.

* Fransa'da yarı kanal kullanım ve kapalı alanda 100mW, açık alanda 10mW izin verilmektedir.

* Japonya'da da 10mW kullanmaktadır.

* FUTABA kumandaları FSHH tabanlı sistemler kullandığı için tüm dünyada çıkış güçleri 100 mW

* GRAUPNER kumandalar da tüm dünyada çıkış gücü olarak 100 mW kullanmaktadır.

* SPEKTRUM kumandaların ise Amerikan (US) versiyonlarında çıkış gücü 200 mW olup DSM2 ve DSMX desteklemektedir. Avrupa (EU) versiyonlarında ise çıkış gücü 100 mW olup sadece DSMX desteği bulunmaktadır.

-----------------------------------------------------------------------

Bulduğum linkler ise şunlar.

The DX8 has a 'France' mode. It's my understanding that they use half the channels and the rest of the world uses channels 1-80.
DX8'de "Fransa" modu bulunmakta. Benim anladığım kadarı ile tüm dünyada tüm kanallar 1-80 arası kullanılırken, Fransa'da kanalların yarısı kullanıyor.
------
Futaba systems worldwide use 100mW, this is because they are FHSS based systems.
Futaba sistemleri FSHH tabanlı sistemler olduğu için tüm dünyada çıkış güçleri 100 mW

Spektrum are pseudo FHSS but DSSS based systems. In the USA they are capable of using 200mW, but in the EU (depending on the liberal interpretation of their method of operation) they are legal depending upon country.
Spektrum sistemleri tam FSHH değil, DSSS tabanlı sistemlerdir. Amerika'da 200mW kullanma izinleri varken, Avrupa'da ülkeden ülkeye değişebilen sınırlamalar bulunmaktadır.

In the UK, Spektrum/JR at 100mW is allowed, France (as mentioned above) split the band and 100mW is allowed for indoor use and 10 mW for outside use. Some EU countries had banned them as they classed the hybrid operation as 10 mW devices.
Ingiltere'de Spektrum / JR kumandalara 100 mW izin verilirken, Fransa'da yarı kanal kullanım ve kapalı alanda 100mW, açık alanda 10mW izin verilmektedir.Bazı avrupa ülkeri ile tamamen kısıtlamaya giderek iç ve dış alanlarda 10mW izin vermiştir.

Japan sees them as 10 mW systems hence the development of DSM(J) which is FHSS.
Not sure if they meet the EU classification of FHSS as the hop rate seems to be rather slow.

Japonya'da da 10mW kullanmaktadır.

----------------------------------------------------------------------------------

Bir de 2015 yilinda Avrupa ulkeleri icin uretilen kumandalarda LBT (listen before talk) protokolu zorunlu kilindi. Bu da su demek; biliyorsunuz kumandalarimiz sinyal karismasini engellemek icin 2.4ghz frekansi dolaylarinda bos bulduklari cesitli bantlara atliyorlar surekli. LBT protokolu, atlayacagin bantta birsey yayinlamadan once bantin bos olup olmadigini kontrol et demek. Konu hakkindaki sinirli bilgim bundan ibaret :)

Emre Kaman' Alıntı:
Bir de 2015 yilinda Avrupa ulkeleri icin uretilen kumandalarda LBT (listen before talk) protokolu zorunlu kilindi. Bu da su demek; biliyorsunuz kumandalarimiz sinyal karismasini engellemek icin 2.4ghz frekansi dolaylarinda bos bulduklari cesitli bantlara atliyorlar surekli. LBT protokolu, atlayacagin bantta birsey yayinlamadan once bantin bos olup olmadigini kontrol et demek. Konu hakkindaki sinirli bilgim bundan ibaret :)
Evet bu kısmı atlamıştım Emre, güzel oldu hatırlatman :thumbup:

Emre kardeşimizin verdiği bu bilgi son dönemde Spektrum kumandaların US versiyonların hem DSM2 hem DSMX desteklemesine rağmen EU versiyonların sadece DSMX desteklediğini gayet güzel açıklıyor %p

Malum DSM2 eski bir protokol olduğu için LBT kullanmıyor ve bulduğu ilk bantta sürekli takılı kalıyor. Oysa ki DSMX ise LBT özelliği nedeniyle sıkça bant değiştiriyor.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
...
In the UK, Spektrum/JR at 100mW is allowed, France (as mentioned above) split the band and 100mW is allowed for indoor use and 10 mW for outside use. Some EU countries had banned them as they classed the hybrid operation as 10 mW devices.
...

Yani şimdi burada kapalı alanda 100mW, açık alanda 10mW 'a mı izin veriyorlar? Bunun anlamı nedir peki? Açık alanda daha güçlü olmasını bekliyor insan. :-\

Avrupa Telekomünikasyon Standartlar Komitesi yönetmeliğine göre -Fransa hariç- radyo kontrol cihazlarının maksimum çıkış gücü 100 mW ile sınırlı:

The equivalent isotropic radiated power (e.i.r.p.) shall be equal to or less than -10 dBW (100 mW). This limit shall apply for any combination of power level and intended antenna assembly.

Yönetmelik için:

Levent Suberk' Alıntı:
Avrupa Telekomünikasyon Standartlar Komitesi yönetmeliğine göre -Fransa hariç- radyo kontrol cihazlarının maksimum çıkış gücü 100 mW ile sınırlı:

Yönetmelik için:
Levent abi sayende Avrupadaki 100 mW sınırın kaynağını öğrenmiş olduk, teşekkür ederiz :thumbup:

Bu arada okurken şunu da öğrendim. Spektrum US çıkış gücü (200 mW) Avrupa'ya göre (100 mW) 2 kat olunca çekim mesafesi 2 kat artmış olmuyormuş. Çekim mesafesinin 2 kat olması için çıkış gücünün 4 kat fazla olması gerekiyormuş.

Evet, Mehmet bey, çıkış gücü ABD için üretilen Spektrum setlerde daha fazla: Dx6i kılavuzunda ABD ve Avrupa için bir çıkış gücü değişikliği ayarı var.

Spektrum radyo kullanmadığım için bu ayarı bilmiyorum. Futaba ve JR radyolarda böyle bir ayar yok biliyorum.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son çıkan yönetmelik:

Çıkış gücü konusunda fark yok ama bulunsun :)

Levent Suberk' Alıntı:
Evet, Mehmet bey, çıkış gücü ABD için üretilen Spektrum setlerde daha fazla: Dx6i kılavuzunda ABD ve Avrupa için bir çıkış gücü değişikliği ayarı var.

Spektrum radyo kullanmadığım için bu ayarı bilmiyorum. Futaba ve JR radyolarda böyle bir ayar yok biliyorum.
Levent abi son 3-4 sene içerisinde çıkan Spektrum Kuman'da da bu ayar yok artık. İlk mesaj eklediğim resimde gözüken "Region" kısmı seçilemiyor. Bir yerde okumuştum bu değişiklik ancak Spektrum yetkilileri tarafından değiştirilebiliyormuş :-\

Mehmet abi tepkime süreleri arasında da ciddi fark var diye biliyorum.

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ali Yalçın' Alıntı:
Mehmet abi tepkime süreleri arasında da ciddi fark var diye biliyorum.

Hiç zannetmiyorum Ali. Öyle olsa DSMX hem US hem de EU'da 11ms olmazdı.

Buradaki sıkıntı ülkelerin çıkış gücü ve band kullanımı ile ilgili getirdiği yerel sınırlamalardan kaynaklı bence.

Mehmet abi şurada dx7 gen2 üzerinde tartışması olmuş,
Kıt çeviri ile bende pek anlamadım ama bi 22 ms problemi var gibi

Ali Yalçın' Alıntı:
Mehmet abi şurada dx7 gen2 üzerinde tartışması olmuş,
Kıt çeviri ile bende pek anlamadım ama bi 22 ms problemi var gibi
Ali konuya şöyle hızlıca baktım. Konuda bahsi geçen çözünürlük sorunu DX7G2 ilk çıktığında yazılımsal olarak 11 ms bind olmama problemi imiş ki, Horrizon bunu fark edip gerekli düzeltme çalışmalarına başlamış.

Dolayısıyla EU veya US ile alakalı olan bir durum değil, bu konuda bahsedilen ;)

Kumandalarımız 2.4 GHz diye geçiyor ama haberleşme sırasında kullanılan belli bir band genişliği söz konusu.

DX9 manuallinde bu band genişliği 2.4000 GHz- 2.4835GHz olarak belirtilmiş :)

Graupner'e bu konuda yazmıştım. Gelen cevap:

Graupner radyoların EU ve US versiyonlarının çıkış güçleri arasında fark yoktur.