Ev içi Micro FPV Serisi -1 :Kamera ve Verici Seçimi

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Evet arkadaşlar 1 yıl kadar geçikmeli de olsa EV İÇİ Micro FPV işine biz de girmiş bulunmaktayız :eek:f: :laugh:

Özellikle geçen sene gerek Musa gerekse C@n arkadaşlarımız hatırlayacağınız üzere bizleri epey bir provoke etmişlerdi :laugh: Baktık onlardan bu sene pek bir ses yok, bu görevi bu sene biz devir alım dedik :lollol:

Ev içerisinde Mikro Car FPV (Hamam Böceğinin Gözünden)
Micro 130 mm FPV Quad Toplayalım ( Evde FPV Keyfi )

Aslında 3 sene önce Mesut Akın kardeşimizden aldığımı basit bir Quadro ile yine basit düzeyde bir FPV işine girmiştik. Ama bu işi dışarı da yani sahada yapmak gerçekten ayrı bir özen gerektiren husus. Dışarıda mesafeler uzayınca doğru ekipmanı seçme ve buna yatırım yapma zorlukları ortaya çıkıyor. Zaten biz de bunu anlar anlamaz "Girdiğimiz gibi hemencecik çıktık" :lollol: :lol:

Neyse konumuza geri dönecek olursak. Amacımız özellikle Kış aylarında fazla yatırım yapmadan evde hoşca vakit geçirmek ve buna bağlı olarak hemen hemen herkezin aklında olan FPV işine çok amatörce de olsa girmiş olmak %p

Bu konu ve SERISINDE nacizane edindiğimi tecrübeleri sizlerle paylaşalım istedik.

Seriye bu işin olmazsa "Kamera ve Verici" cihazlarını ele alarak başlıyoruz.

Yukarıdaki konulara arkadaşlarımız seçtikleri micro kamera, verici ve antenleri kullanarak kendi "Kompakt" sistemlerini yapmışlardı.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Hazır olan sistemler o zamanlar için bildiğim kadarı ile epey bir pahalı idi. Bakınız örnek :

Spektrum FPV Dünyasına Giriyor: Ultra Micro FPV System with Headset by Spektrum

Geçen 1 sene içerisinde sağolsun çinli kardeşlerimiz boş durmamışlar ve eskiden erişmesi epey pahalı olan çok güzel KOMPAKT Kamera + Verici sistemleri yapmışlar :halay: :yuppi:

Şimdi bu sistemlerden en populer olanlarını ve seçim sırasında özellikle dikkat etmemiz gerekenleri paylaşım :

1- AĞIRLIK : Öncelikle ev içinde yapacağımız gerek ARABA gerekse Micro QUAD larda en büyük etken AĞIRLIK.
Mesela 1/32 ölçekli bir araç yaklaşık 40 gr iken, ev için ideal olan (ki bunları ayrı ayrı konu olarak ele alacağız) RTF micro quadmız sadece 22 gr

Durum bu olunca da seçilen Kompakt Kamera sistemin kesinlikle 5-6 gr civarında olması gerekiyor. Eğer benim gibi kalkıp 14 gr bir sistem koyarsanız alet havalanamıyor bile :lollol:

2- BESLEME Voltajı : Genelde Kompakt kameralar çok geniş bir çalışma aralığı sahip: 3- 26 V

Burada dikkat edilmesi gereken özellikle 3.7 V da çalışırken Booster denilen ilave bir parçaya gerek duyup duymadı. Eğer duyuyorsa zaten kafadan kablosu ile beraber 2.6 gr ağırlaşıyorsunuz.

3- ÇIKIŞ Gücü : Özellikle son çıkan kompakt kameralar da seçmeli olarak 2 çeşit çıkış gücü mevcut. Biri 20-25 mW diğeri de 200 mW

Şimdi olmuşken seçmeli olsun dediğinizi duyar gibiyim. Yanlız burada ilk etapta dikkati çekmeyen 2 handikap var. Birincisi ağırlık, ikincisi de güç tüketimi.

Şu ana kadar evde yaptığım testlerde kesinlikle 20-25 mW yettiğini söylebilirim.

Tüm bunları dikkate alarak ürün seçimi yapılacak olursa, mesela şu ürün Ev için Micro kullanımı için KESINLIKLE YANLIS bir ürün :-\

Eachine MC02 AIO 5.8G 40CH 900TVL 25MW/200MW Switchable

Fiyat : $33
Power consumption: 100mA @ 12V
Power: 3-26V (Connect the booster module to support the voltage bellow 4.8V)
Output power 25mW or 200mW Switchable

Peki doğru ürün olarak ne tavsiye ederiz islik:

Fiyatı biraz pahalı olsa da şu ürün gayet başarılı imiş.

FX797T 5.8G 25mW 40CH AV Transmitter With 600TVL Camera

Fiyat : $40
Item Name: FX797T 5.8G 25mW Transmitter With 600TVL Camera
Output power: 25mW
Input power: 2.5–5V
Current Consumption: 230mA
Camera resolution: 600TVL
Size: 17x20mm
Weight: 4.5g

Yazımızın başında EKONOMIK demiştik değil mi :D O zaman bu kamera ile aynı performansı veren ve fiyatı sadece $26 olan şu kamerayı TAVSIYE EDIYORUZ

Eachine TX01 Super Mini AIO 5.8G 40CH 25MW VTX 600TVL

Fiyat : $26
Item name: TX01 AIO FPV VTX Camera
Output power: 25mW
Input power: 3.3-5V
Current consumption: 3.3-5V, 200mA (type)
Size: 20x13x6mm
Weight: 4.48g

Bu ürün henüz elime ulaşmadı ama sonucun gayet iyi olacağından eminim. Çünkü aşağıdaki konuda "Eachine TX01" çok güzel bir incelemesini ve "FX797T" ile "Eachine TX01" kıyaslama videosunu bulabilirsiniz %p

REVIEW: EACHINE TX01 25MW VTX CAMERA

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

-----------------------------------------------

Yeni kameramız da geldiğine göre eski kameramız ile beraber birer kutu açılımı ve ürün kıyaslaması yapalım dedik %p Keyifli seyirler :RCKolik:

Eachine TX01 ve Eachine MC02 Kutu Açılımı ve Kıyaslaması

Eachine TX01 ve Eachine MC02 Micro FPV Görüntü Kıyaslama

SERIMIZ Gözlük seçimi ile devam ediyor

Ev Içi Micro FPV Serisi -2 : Gözlük Seçimi

Emeklerinize sağlık Mehmet bey %p
Çok güzel bir çalışma
yakında Evin çatısı nasıl görünüyor dersiniz :halay:

Eline sağlık abi :)

Geçen yıl bahsettiğin konular açıldığında benim fpv ile ilgili ne bir ekipmanım, ne de bilgim vardı. Ancak bu sene ekipmanın pahalı kısımları, başta gözlük olmak üzere mevcut. Şimdi gelelim küçük tefek cihazlar bulmaya ;D :thumbup:

Mehmet abi bizi yine masrafa sokacaksın :eek:f: :eek:f:

Şaka bir yana eline sağlık Mehmet abi çok güzel konu olmuş. Aklımda ev içi quad vardı bu bilgiler çok yararlı olacak. Ayrıca E-flite markasaının ev içi için hazır quad setleri var (fpv dahil) Ama biraz pahalı, onlarıda inceledikten sonra bu konu altında da paylaşırsak güzel olur :)

Ellerine sağlık abi, malum kış kapıda soğuk günlerde evde can sıkıntısından patlayanlar için ideal bir çözüm. :saygilar:

Mikrocular artıyor. bu iş mikro yarışlarına kadar gider :D

Mehmet abi hayırli olsun bende aynı şekilde evde uçmak için bir micro toplamaya başladım tercih ettigim frame lantian 105
Scisky micro naze 32(bind fly)
8520 motorlar
Pil olarakta her mah tan aldım bakalım denicem hepsini 1s olsada ev icin cok hizli diyorlar bu modeller icin o yuzden ev icinde birazdaha ağır pil takmak mantıklı geldi bana
Tercih ettigim kamera eachine ef01 nedense renkleri bana daha güzel geldi diger kameralardan eachine 1000 tvl kamerayi mini quadimdada kullaniyorum sony 600 tvl ye gore daha guzel renkleri

Doğukan Ocak' Alıntı:
Mehmet abi bizi yine masrafa sokacaksın :eek:f: :eek:f:

Şaka bir yana eline sağlık Mehmet abi çok güzel konu olmuş. Aklımda ev içi quad vardı bu bilgiler çok yararlı olacak. Ayrıca E-flite markasaının ev içi için hazır quad setleri var (fpv dahil) Ama biraz pahalı, onlarıda inceledikten sonra bu konu altında da paylaşırsak güzel olur :)
doğukan ben biraz inceledim e flite in inductrix quadını 2 modeli var biri kamerasız gelen (50 dolar) diğeri kameralı versiyon (100 dolar ) ev için bunlar daha uygun daha küçük motorları var ama ben bunları tercih etmedim nedeni ise acro mod yok yani takla falanda atamıyorsunuz böyle olunca e bende takla atmayı loop atmayı falan seviyorum benim için sıkıcı olur bir süreden sonra diye düşündüm o yüzden acro ve air modu olan lantian toplamaya karar verdim bana malliyeti yaklaşık 75 dolar falan oldu ,bu arada inductrix ile acro modda uçmak istiyorsanız kartını değiştirmeniz gerekiyor onuda alırsanız zaten 2 micro quad parası ediyor tercih meselesi tabi

Güzel konu olmuş Mehmet abi gözlük masrafı yapmadan usb ile pc ye bağlanıp sim gibi da çalışabilir kayıt felan da sıkıntı olmaz.(tabi görüntüyü alıp usb ye çevirecek cihaz pahalı değilse [emoji1] )

Not : Gozluk ile ilgili olarak buradan devam edelim :saygilar:

Micro konusunda epey bir tercih var. Benim tercihim hic ayar yapmadan uçması yönünde. Cem sen isi bilince doğal olarak daha profesyonel bir seyler topluyorsun.

Bizler konuya oldukça yabancıyiz. Simdi ayar olayına falan girmeden bu isi en basit sekilde yapmaya çalışacağım.

Dogukan bahsettigin ürünün cok benzer bir klone ile kamera dahil $50 bu is halledilebiliyor. Tek sıkıntı kendi küçük kumandasını kullanma zorunluluğu. Ama ilk etapta bence yeterli olacaktır.

Dediğim gibi amac eğlenmek. Cok beğenirsek o zaman senin söylediğin ürün ya da Cem topladığına benzer daha profesyonel Cozumler alınabilir.

Detayları Quad ıcın açtığım yeni konuda paylaşırım :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mehmet, geçen hafta bahsettiğin bu demek. Güzel, eğlenceli bir şey olsa gerek. Bir artısı da, sanırım yasağa rağmen uçurabilmek! :) Yalnız kumanda ve video sinyalleri duvar ve katlar arası ne kadar mesafeye kadar ulaşabiliyor merak ettim doğrusu. :-\

Omer Erkan' Alıntı:
Mehmet, geçen hafta bahsettiğin bu demek. Güzel, eğlenceli bir şey olsa gerek. Bir artısı da, sanırım yasağa rağmen uçurabilmek! :) Yalnız kumanda ve video sinyalleri duvar ve katlar arası ne kadar mesafeye kadar ulaşabiliyor merak ettim doğrusu. :-\
Abi ben salondan en uctaki odaya kadar yani yaklasik 3-4 duvari sorunsuz bir sekilde hem kumanda hem de goruntu olarak gectim. Benzer videolarda dubleks evlerde alt kata ya da ust kata cikip sorunsuz sekilde gezenler var :halay:

mehmet abi Eachine TX01 sistemini mikro quad sisteminden ziyade mini model uçağım ile dışarda kullanabilir miyim ? yaşayabileceğim olası sorunlar nelerdir ?
birde bu sistemi easycap ile telefonum aracılığı ile kullanmak istiyorum. gecikme yada farklı sorunlar ile karşılaşır mıyım ? :embarras: ???

tugay kekec' Alıntı:
mehmet abi Eachine TX01 sistemini mikro quad sisteminden ziyade mini model uçağım ile dışarda kullanabilir miyim ? yaşayabileceğim olası sorunlar nelerdir ?
birde bu sistemi easycap ile telefonum aracılığı ile kullanmak istiyorum. gecikme yada farklı sorunlar ile karşılaşır mıyım ? :embarras: ???
TX01 henüz elime ulaşmadı. Malum bunun çıkış gücü 20 mW. Şimdi dışarda uçakta kullanım değince sanki çekim mesafesinde sıkıntı olabilir gibi geldi...

Yerinde olsam 20-200 mW seçime sahip Eachine MC02 alırdım.

Easycap geçikme sorunu yok demişti Berke. İstersen konunun orj yerine bak ve sorunu orada sor.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
TX01 henüz elime ulaşmadı. Malum bunun çıkış gücü 20 mW. Şimdi dışarda uçakta kullanım değince sanki çekim mesafesinde sıkıntı olabilir gibi geldi...

Yerinde olsam 20-200 mW seçime sahip Eachine MC02 alırdım.

Easycap geçikme sorunu yok demişti Berke. İstersen konunun orj yerine bak ve sorunu orada sor.

Abi merak ettiğim için soruyorum tx01 4.48 gram mc02 ise 9.9 gram uçak için farketmez ama mikro quad için bu ağırlık farkı çok etki eder mi acaba