F330 ve Apm 2.6 Quadcopter toplama

rcpsntrk

Yeni Uye
Arkadaşlar merhaba,
Elimdeki Flying 3D-X6 cihazını satıp kendime bir F330 frame ile quad toplamak istiyorum. Araltırmalarımı yaptım lakin uzmanların yardımına ihtiyacım var doğru parçaları tercih etmem için.
Öncelikle çok pahalıya çıksın istemiyorum. Aslen Naza Lite serisi toplayıp stabil olsun istiyordum fakat ben Follow me ve waypoint olayını istediğimden Apm 2.6 ya karar verdim.
F450 boyutu büyük olduğundan F330 tercih ettim. Havadan görüntüleme yapmak istiyorum. Gimbal ve FPV ekleyeceğim 1 ay sonra.

Frame olarak bunu sipariş verdim. Gelelim üstüne gelecek parçalara.
Apm ve GPS konusunda yardımınıza ihtiyacım var. Öncelikle bu frameye 2.6 uygundur heralde çünkü toplayanlar mevcut. Bangoodda
Bu aramada ilk 3 sıradaki modeller arasındaki GPS 6M/6H farkları ve radio telemetry konusundaki farklılıkları tam olarak anlayamadım. Birde ebayde 95 dolara OSD hariç 7M GPS li kit var o aklıma yattı.
Apm 2.6 ile 2.8 arasında fark mevcut mu hangisini tercih edeyim. Birde 3.1mini modelindede tüm özellikleri kullanabiliyormuyum.
Kumanda ve receiver olarak Devo 10 düşünüyorum. Mesafesi uzun ve telemetry özellikli kendini kanıtlamış bir cihaz.
Motor
Esc

ve şimdilik bu pille başlayp daha sonra daha yüksek kapasiteli ve kaliteli piller düşünüyorum.

Batarya hariç ağırlığı toplam 700gr gibi bir rakama tekabul ediyor. Bu motorların anladığım kadarıyla tanesi 600gr kaldırıyor. Bu pervaneler uygunmudur yoksa başka birşey bakayımmı. Uçuş süresi uzun olsun istiyorum. Daha sessiz motor tavsiyesi varsa bakabilirim.
Toplamda 460 dolara mal oluyor. Eksiğim mevcut mu bilmiyorum.

Şimdiden teşekkürler.

Recep merhabalar,

Her şeyden önce ben "batarya dahil 700gr" olayına takıldım. Tekrar bir hesaplayabilir misin ?

"Gövde + motorlar + escler + pervaneler + apm + gps + pdb + kablolar + 300gr'lık Lipo pil", 700 gramdan daha fazla olacaktır gibi geldi bana. Hele bir de sonra, gimbal + kamera + fpv verici eklenince ağırlık iyice artacaktır. Gövde 330'luk olduğu için bir de bunları takabilecek yer bulmak iyice zor olacaktır...

APM konusunda ise şöyle ilginç bir durum var. Orjinal APM'nin üreticisi ve satıcısı 3DRobotics'in ne sitesinde ne de duyurularında APM 2.8'in varlığına rastlamadım. Piyasada 2.8 olarak satılan kopya APM'lerde bazı güncellemeler olmuş olabilir ama bence bunlar kayda değer güncellemeler olsaydı, 3DRobotics'de bu güncellmeleri yapmış olurdu diye düşünüyorum. Kısacası 2.6 ile 2.8 arasında kayda değer bir fark olduğunu düşünmüyorum. Mini versiyonu ise bilmiyorum...

Çok memnun olduğum bir tane Devo7E kumandam olsa da(%100 modifiyeli, orjinal walkera ile pek alakası kalmadı...) Walkera markasına pek sıcak yaklaştığım söylenemez. O sınıfta bir cihaz tercih edecek olsam hiç tereddüt etmeden Flysky TH9X derim.

Benim motor tavsiyem ise Sunyysky X2212 :

Pervane boyutu konusunda ise şöyle bir durum var. 9" lik pervanelerin, 330'lu gövdede birbirine çarpma ihtimali çok büyük, 8" pervaneler bu gövdede kullanılabilecek en büyük pervanedir.

Eksiğin olup olmadığı hakkında sana şu konu yardımcı olacaktır.

Zafer SAHIN' Alıntı:
Recep merhabalar,

Her şeyden önce ben "batarya dahil 700gr" olayına takıldım. Tekrar bir hesaplayabilir misin ?

"Gövde + motorlar + escler + pervaneler + apm + gps + pdb + kablolar + 300gr'lık Lipo pil", 700 gramdan daha fazla olacaktır gibi geldi bana. Hele bir de sonra, gimbal + kamera + fpv verici eklenince ağırlık iyice artacaktır. Gövde 330'luk olduğu için bir de bunları takabilecek yer bulmak iyice zor olacaktır...

APM konusunda ise şöyle ilginç bir durum var. Orjinal APM'nin üreticisi ve satıcısı 3DRobotics'in ne sitesinde ne de duyurularında APM 2.8'in varlığına rastlamadım. Piyasada 2.8 olarak satılan kopya APM'lerde bazı güncellemeler olmuş olabilir ama bence bunlar kayda değer güncellemeler olsaydı, 3DRobotics'de bu güncellmeleri yapmış olurdu diye düşünüyorum. Kısacası 2.6 ile 2.8 arasında kayda değer bir fark olduğunu düşünmüyorum. Mini versiyonu ise bilmiyorum...

Çok memnun olduğum bir tane Devo7E kumandam olsa da(%100 modifiyeli, orjinal walkera ile pek alakası kalmadı...) Walkera markasına pek sıcak yaklaştığım söylenemez. O sınıfta bir cihaz tercih edecek olsam hiç tereddüt etmeden Flysky TH9X derim.

Benim motor tavsiyem ise Sunyysky X2212 :

Pervane boyutu konusunda ise şöyle bir durum var. 9" lik pervanelerin, 330'lu gövdede birbirine çarpma ihtimali çok büyük, 8" pervaneler bu gövdede kullanılabilecek en büyük pervanedir.

Eksiğin olup olmadığı hakkında sana şu konu yardımcı olacaktır.

Merhaba öncelikle mesajınız için teşekkürler. Kumanda tarafında özellikle fiyat olarak sizin önerdiğinizi tercih etmek benim için baya iyi olacaktır ama bu kumandanın mesafesi nedir acaba bilginiz var mı?
Bir de şu ürün nasıldır
Bu üründe tek takıldığım telemetry nin 433mhz olması. Apm ile alacağım telemetryde 433mhz olacağında sorun çıkar mı bilmiyorum.

Motorlar konusunda eğer pervane boyutu 8" alacaksam belirttiğiniz motorun test data listesinde 8" için değer göremedim sorun çıkmaz mı?
Gönderdiğim motorlar 8045 ile test edilmiş pervaneyi böyle değiştireyim. Eğer sunnysky motorlar içinde 8045 ile kullanırsın derseniz motorları o şekilde değiştirebilirim.

Ağırlık kısmını batarya hariç diyecektim yanlış oldu düzeltiyorum hemen:)

Flysky TH9X ile ilgili sorular için şu başlık sana yardımcı olacaktır.

Şu konuda ise Radiolink AT9 kumanda incelenmiş olmasına rağmen, AT10 ile olan bazı kıyaslamalar var.

8" pervane ile o motorları kullandım. Biraz daha büyük pervane ile daha verimli çalışsa da 8" pervane ile de uçuyor. Belirttiğin ağırlık değerlerini aşmazsan sıkıntı çıkmayacaktır ama FPV ekipmanı + Gimbal + Kamera geleceğini gözönünde bulundurmanda fayda var. Bir de karbonun yanında en az 4 - 5 çift plastik pervane almakta fayda var... Deneme yaparken çok kırılacaklar :) .

Bir de 433 Mhz(amatör telsizcilere tahsis edilmiş bir frekans) ile 915Mhz(GSM operatörlerine tahsis edilmiş bir frekans) arasında, zaten hobi kullanımına tahsis edilmemiş olması nedeni ile pek bir fark yok. Ama 433Mhz, hem mesafe avantajı hem de GSM frekansından daha risksiz olması nedeni ile bence daha mantıklı.

Düzenleme: Ben olsam FPV ve hele gimbal kullanmayı planladığım bir gövde olarak 330'luk bir gövde seçmezdim. Yer darlığı, pervane boyutu ve ağırlık gibi konularda insanın elini kolunu bağlayacaktır.

Zafer SAHIN' Alıntı:
Flysky TH9X ile ilgili sorular için şu başlık sana yardımcı olacaktır.

Şu konuda ise Radiolink AT9 kumanda incelenmiş olmasına rağmen, AT10 ile olan bazı kıyaslamalar var.

8" pervane ile o motorları kullandım. Biraz daha büyük pervane ile daha verimli çalışsa da 8" pervane ile de uçuyor. Belirttiğin ağırlık değerlerini aşmazsan sıkıntı çıkmayacaktır ama FPV ekipmanı + Gimbal + Kamera geleceğini gözönünde bulundurmanda fayda var. Bir de karbonun yanında en az 4 - 5 çift plastik pervane almakta fayda var... Deneme yaparken çok kırılacaklar :) .

Bir de 433 Mhz(amatör telsizcilere tahsis edilmiş bir frekans) ile 915Mhz(GSM operatörlerine tahsis edilmiş bir frekans) arasında, zaten hobi kullanımına tahsis edilmemiş olması nedeni ile pek bir fark yok. Ama 433Mhz, hem mesafe avantajı hem de GSM frekansından daha risksiz olması nedeni ile bence daha mantıklı.

Düzenleme: Ben olsam FPV ve hele gimbal kullanmayı planladığım bir gövde olarak 330'luk bir gövde seçmezdim. Yer darlığı, pervane boyutu ve ağırlık gibi konularda insanın elini kolunu bağlayacaktır.

Kumanda olarak tavsiyeniz üzerine Flysky ı tercih edeceğim.
Motor konusunda benim belirttiğim motorları 8045 le kullandığımda 600*4 thrust değeri belirtiliyor. Kamera gimbal fpv ekipmanı dahil toplam ağırlığın yaklaşık olarak 1450gr olması durumunda sizce sıkıntı yaşar mıyım?
Apm tarafında bu tercih doğru olacakmıdır.
Sunnysky motorların 3s ve 4s teki performanslarını içeren vidyo buldum 8045 pervane ile %50 450gr %75 750gr ve maksimumda 1160gr basmış tek motor. Sizce sistemi 4s yapsam daha mı rahat ederim. Vidyoda 8045ile 3s test etmemiş.
Başlangıç olarak bu pille başlasam sistemin tamamı 4s destekli olacak bir değişiklik yapmam gerekmeyecek heralde. 4s olduğunda performanslı bir cihaz ortaya çıkabilir.
Youtube da F330 ile gimbal vidyoları bolca mevcut ama ayrıntılarında sistemde neler kullanıldığını pek belirtmemişler.

Recep, forum içerik olarak gayet dolu durumda. İmzamda da belirttiğim üzere en üst menudeki "ARA" ve "İÇERİK" özelliklerini kullanırsan, bir çok sorunun halihazırda cevaplanmış olduğunu göreceksin.

Motor seçimi ile ilgili şu konuda motor ve ağırlik ilişkisi mevcut:

Zafer bey, tavsiyeniz için teşekkürler bu kısımdan sonra kendi düşüncemi yazıyorum tabiki sizde yazdığınız gibi düşünüyorsunuzdur saygı duyarım.
Sizin belirttiğiniz ve daha birçok konuyu emin olun baştan sona okudum ki şu anda toplama yapma cesaretini bulma sebebimde buradaki paylaşımlardır. Lakin tabiki sonuçta çalışan insanlarız okuduklarımız kelimesi kelimesine aklımızda kalmıyor. F450 projesi yapsam her sorunun cevabını illaki bulabilirim fakat F330 ile ilgili çok fazla bir rehber bulamadım. Sadece yapanların uçuş vidyolarını bulabiliyorum. Mesela ben sormasaydım 9" pervane ile sistemi kurmak için sipariş verecektim ve kuramayacaktım, 1 ayda pervane bekleyecektim. Her ne kadar motorlarla ilgili yazılarınızı okuduysam da 8045 pervane ile ilgili yazdığım motoru alacaktım ve belkide gimbal vs. eklendiğinde sorun yaşayacaktım. Sağ olun ki yapacağım iki yanlışı gördüm sayenizde. Sonuçta bütçem çok fazla yok ve bir sipariş verme sürecindeyim. Bazı şeyleri daha önce yapmış kişilere sorarak içimi rahatlatıp sokağa para atmaktan ve heves kırmaktansa doğru siparişleri vermeyi tercih edip konu açtım. Size göre çalışan vakti olmayan kişiler uğraşmasın boşuna gibi anlıyorum ama bende bu hobi ile uğraşıp kafamı dağıtmayı istiyorum. Bu sistemi oluşturup tecrübe kazanıp bende belki daha sonra sorulan sorulara cevap verme seviyesine geleceğim. Ben sistem teknik destek uzmanıyım 500 kişiye hizmet veriyorum. Çoğu zaman toplu uyarı mailleri atmamıza rağmen hala soru soran kullanıcıya maili okusaydın diyemem çünkü karşımdaki okumamış atlamış olabilir okusada anlamamış olabilir. Ben sorulara cevap verdiğimde birine yardımcı olduğumda kendimi iyi hissederim. Tabi ki hiçbir şeyi okumayıp gelip buraya 500 lira bütçem var bana liste verin demem yanlıştır öylede yapmam zaten.
Neyse uzattım biraz kusura bakmayın. Ben biraz daha araştırayım yada vereyim siparişi artık şansıma. Apm nin bağlantıları ile ilgili de soru soracaktım hatta İstanbul da yakın isek tanışmak isteyecektim çünkü çevrem de kimse uğraşmıyor böyle şeylerle hatta bana garip bakıyorlar ama bulurum elbet bir yerde.

Teşekkürler. İyi geceler.

Sevgili Recep,

Kimseyi kırmak ya da küstürmek amacında değilim, ki zaten bu amaçta birinin o kadar mesai harcayıp ta o kadar yazması başlıbaşına bir mantıksızlık olurdu. Forumda yazdığım herhangi bir tanıtım konusu, konuyu iyi biliyor olsam bile, referansları, bilgilerin teyidi, bazen fotoğrafları, linklerin gözden geçirilmesi, yazım, kontroller derken dört saatlik bir süreyi bile bulabiliyor... Benzer şekilde forumdaki tüm yazılar bu şekilde emekler verilerek hazırlanıyor.

Senin verdiğin örnekten farklı olarak ise buradaki hiç kimse bu yaptığı için para almıyor. Hobimizi ve uğraşılarımızı icra ederken öğrendiklerimizi, bir topluluk olarak birbirimize aktarmaya çalışıyoruz. Kendi adıma ve hatta nerede ise forumdakilerin hepsi adına konuşursam, benim hobimin bir parçası da bu öğrendiklerimi aktarmak... Ve ben de sana verdiğim cevaplarda, elimden geldiğince bu durumu gözeterek yazmaya çalıştım. Ama yazmak için saatlerin harcandığı konularda verilen cevapları tekrar vermek ise hobinin bir parçası olmaktan çıkıp maalesef angarya haline dönüşüyor... Forumda kirlilik ve düzensizlik oluşturması, ve bunları düzenlemek için ayrı bir efor daha gerekecek olması ise cabası...

Gene bir konuyu örnek vereceğim.

2- Sabırlı olun ve acele etmeyin.
Unutmayın arkadaşlar bu hobinin kilit noktası SABIR’dir. Kesinlikle aceleci davranmayın. Öncelikle kendinize bir hedef belirleyin. Bu aynı zamanda sizin gereksiz şekilde dallanıp budaklanıp, her seyi almanıza da engel olacaktır.
Sonra belirlediğiniz hedefe ulaşmak için düzenli bir şekilde çalışın, araştırın ve uygulayın.

Acele etmek bu hobide hiç de tavsiye edilen bir yol değil. Bir an önce uçmak ve onun keyfine varmak isteğini gayet anlasam bile, kendi sabırsızlığım yüzünden aldığım bir çok yararsız, işe yaramayan, boşa masraf ettiğim malzeme oldu... Okuyun, öğrenin ve öğrendiklerinizi sindirmek için kendinize zaman tanıyın...

Burası bir forum ve tüm sorulara nokta atışı cevaplar forumda olmayabilir ama satır aralarında bile çok fazla bilgi var. Bunları okumak için biraz daha fazla vakit ayırırsanız, sorduğunuz sorulara cevap bulmanın ötesinde, doğru soruları sormadığınızı farkeder hale geleceksiniz...

Tanışmaktan her zaman memnun olurum. Forumda arası sıra duyurusu olan (bazen de olmayan) buluşmalar olabiliyor. Onlardan birine gelirsen, (forum genelindeki helikopter kullanıcıları çoğunluğuna rağmen :) ) bir çok yönden farklı bakış açıları kazanmaya ve bilgilerin oturmasına yardım edecektir. Ben genellikle Bahçelievler ve Maslak civarındayım. Uçuş için fırsat bulabilirsem(hepi topu 3 defa gidebildim...) Yenikapı'ya gidiyorum. Fırsatın olursa tanışmak için beklerim.

Sayın Zafer,
İyi niyetinizden şüphem olmadığını önceki mesajımda belirtmiştim. İnceleme yazılarının ne kadar uğraştırıcı ve emek isteyen şeyler olduğunu tahmin edebiliyorum. Her okuduğumda da Allah razı olsun yazandan derim.
Forumdaki incelemeleri tekrar okuyacağım. Forum üyelerimizden birinin tavsiyesi ile aslında altından kalkamayacağım bir şey olduğunu düşünmüştüm. Çünkü bu cihazı Ağustos ayında düğünümde ufak bir hava çekimi yapmak için istiyorum ve o zamana kadar stabiliteyi oturtamama ihtimalini hatırlattı sağ olsun. Şöyle ki 15 gün sonra yaklaşık 25 günlüğüne tanıdığım Amerika ya gidiyor. O yüzden bir phantom aldırma ihtimalim var ama 1. versiyonuna o kadar para vermeye çekiniyorum. 2. versiyonu da bütçeyi aşıyor ki waypoint için falan da ekstra maliyet. QR X350pro alsam onunda sorunları var herhalde. Şirkette bir arkadaşta F550 frame toplamış fakat çok vakit ayıramadığından ve ufak tefek aksiliklerden dolayı soğumuş kenara kaldırmış. Elinde fazladan APM 2.6 telemetry f330 frame vs. parçaların olduğunu söyledi. Yani motor, esc, kumanda ve ufak tefek ile bir cihaz toplayabileceğim. Çalışırsa arkadaştan parçaları ucuza alacağım.

Size sadece soruma gelirsek, bir şekilde Ağustosa kadar halledersin gerekirse yakındayız bizde el atarız derseniz :) hazır bir cihaz almayacağım. Yada madem gümrük dertsiz getirtebilirsin getirt yedek olarak eğer olmazsa onu kullanırsın olursa da satarsın derseniz öyle yapayım tabi mali yönden beni bayağı zorlayacak.

Teşekkürler.