F450 frame ve Ardupilot ile yaşadığım sorunlar

Ramazan SAYIM

Yeni Uye
İlgi Alanı
Multikopter
Mesleğim İnşaat Mühendisliği. Fakat profesyonel olarak elektronik bilgim olmamakla birlikte elektronik devre montaj şemalarından az çok anlıyorum.

Benim kurmak istediğim multikopter cinsi quadcopter.

Elimde F450 frame+ 4adet 2212 motor+4 adet SimonK 30A ESC+ Ardupilot Arducopter 2.8 Pusulalı Merkezi Birim+ Flysky FS-İA10B 10 Kanal Receiver+Flysky FS-İ6X Transmitter var. PCB Güç dağıtım Kartı üzerine ESC lerin ve LİPO pil bağlantılarını yaptım. Ardupilot ile ESC ve Receiver bağlantılarını tamamen doğru yaptığıma inanıyorum

Fakat ardupilotta ve receiver üzerindeki ışıklar normal çalıştığı halde pervanelerde hiç hareket yok. ESC leri Ardupilota bağlamadanFS-İA10B ye bağladığımda pervanelere kumanda edebiliyorum. Sorun ne olabilir? Yardım ve önerilerinizi bekliyorum.

Aynı cihazın FPV donanımı da elimde hazır mevcut. Fakat o safhayı daha sonra halletmesi kolay. Önce şu cihazı bir hareket ettirelim yardımlarınızla.
Şimdiden teşekkür ederim.

Ramazan bey ben bu işte cok yeniyim daha bılgılı arkadaşlar mutlaka yardım eder gene ama sormak ıstıyorum ARM işlemi icin gerekli ayarlamaları yaptınızmı? mesela kart usb ıle pc ye baglıyken calıstırmaya calıstıgınızda arm aktif oluyormu ?

ve cok onemlı bırsey unuttum bu denemelerı pervaneler takılıyken yapmıyoruz aman dıkkat....

şu videodakı adımları dogru yapıyorsak sorun baglantı kaynaklı olabılır görüşmek üzere...
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
Mesleğim İnşaat Mühendisliği. Fakat profesyonel olarak elektronik bilgim olmamakla birlikte elektronik devre montaj şemalarından az çok anlıyorum.

Benim kurmak istediğim multikopter cinsi quadcopter.

Elimde F450 frame+ 4adet 2212 motor+4 adet SimonK 30A ESC+ Ardupilot Arducopter 2.8 Pusulalı Merkezi Birim+ Flysky FS-İA10B 10 Kanal Receiver+Flysky FS-İ6X Transmitter var. PCB Güç dağıtım Kartı üzerine ESC lerin ve LİPO pil bağlantılarını yaptım. Ardupilot ile ESC ve Receiver bağlantılarını tamamen doğru yaptığıma inanıyorum

Fakat ardupilotta ve receiver üzerindeki ışıklar normal çalıştığı halde pervanelerde hiç hareket yok. ESC leri Ardupilota bağlamadanFS-İA10B ye bağladığımda pervanelere kumanda edebiliyorum. Sorun ne olabilir? Yardım ve önerilerinizi bekliyorum.

Aynı cihazın FPV donanımı da elimde hazır mevcut. Fakat o safhayı daha sonra halletmesi kolay. Önce şu cihazı bir hareket ettirelim yardımlarınızla.
Şimdiden teşekkür ederim.
Gürkan beyin dediği gibi armed komutu vermiyor olmanızdan kaynaklanıyor olması muhtemel. Tabi montaj dışında kalibrasyon ayarlarını da yaptığınızı varsayarak böyle söylüyorum. Telemetri veya usb bağlantısı altında uçuş verileri ekranındayken kumandanın gaz kolunu en altta iken sağ itip 5-6 saniye beklemeniz durumunda ekranda "armed" yazısı çıkmalı o aşamadan sonra uçuşa hazır olacak drone. Bu denemeyi yapmadan önce pervaneleri sökmeniz çok önemli, daha doğrusu uçuş yapmadığınız her zaman pil takacaksanız pervaneleri sökmenizi tavsiye ederim. Son olarakta uçuşa geçmeden önce muhakkak uçuş modlarını ve nasıl çalıştıklarını öğrenin aksi halde kırım ile sonuçlanabilir uçuşunuz.

sevgili ramazan
öncelikle aramıza hoşgeldiniz

multicopter ile ilgili donanım, yazılım doğru bağlanmış, yüklenmişse ve kalibrasyonlar usülüne uygun yapılmışsa, multimiz mp a connect iken pervaneler çıkarılmış halde iken kumandanın sol stiği en alt ve en sağa çekilip 5-6 sn beklendiği zaman copter arm olur. eğer arm olmuyorsa nedeni ile ilgili mp da messages bölümünde nedeni ile ilgili bilgi gelir. gelen hata mesajına göre de çözüm düşünülür.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

sevgi ve saygılarımla
şakir polay