F450 Multikoperimi Topladım Ne Yapmalım?

İlgi Alanı
Multikopter
F450 Çerçeve Kiti
APM2.8 Uçuş Kontrol Kartı + M8N GPS
30A Fırçasız ESC
XXD A2212 1000Kv Motor
3.5mm muz konnektörleri
1045 Plastik Pervane

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

https://tr.aliexpress.com/item/Newest-F4-Flight-Controller-ACRO-version-Raceflight-latest-F405-MCU-and-has-128Mbit-Flash-racing-drone/32728178796.html

5.8G 600 mW 48CH Kablosuz AV Verici ve Alıcı TS832 RC832 Artı + 5.8G L Şekil Anten FPV yüksek Kazançlı Clover Mantar

https://tr.aliexpress.com/item/5-8G-600mW-48CH-Wireless-AV-Transmitter-and-Receiver-TS832-RC832-Plus-5-8G-L-Shape/32801853217.html

1000 TVL Kamera

https://tr.aliexpress.com/item/Newest-RC-FPV-Mini-Digital-Video-Camera-FPV-1000TVL-1000-Line-for-Aerial-Photography-N-P/32659128396.html

Apm Güç Modülü

https://tr.aliexpress.com/item/APM-Power-Module-w-BEC-and-XT60-plug-Connectors-For-APM-PRO-Mini-APM2-6/32474241035.html
Ucu Apm 2.8 girecek şekilde 2 farklı bağlantı kablosu ile geliyor.

İniş takımları Skid Hava Fotoğrafçılığı Tripod için F450 F550 Quadrocopter

https://tr.aliexpress.com/item/Landing-Gear-Skid-Aerial-photography-Tripod-for-SK480-F450-F550-Quadrocopter-6-Axis-Aircraft/32285045029.html

ardupilot mega mini osd rev. 1.1 osd

https://tr.aliexpress.com/item/On-Screen-Display-Ardupilot-Mega-Mini-OSD-Rev-1-1-OSD-DIY-drones-APM2-0-APM2/32253969353.html

Anti-titreşim Seti Amortisör

https://tr.aliexpress.com/item/Glass-Fiber-Flight-Controller-Anti-vibration-Set-Shock-Absorber-APM-KK-MWC/2024269088.html

M8N GPS Katlanabilir Standı Tutucu Katlanır

https://tr.aliexpress.com/item/Silver-Ublox-NEO-7N-GPS-Foldable-Stand-Amount-Holder-Blue/32283829528.html

3s 11.1V 5200 ve 6000 olmak üzere 2 lipo, imax6 balacer şarj aldım. Kumandam Turnigy TH9X 8CH önceden vardı. Fpv monitörü daha sonra alacağım. Şimdilik bir eksik yok gibi.
Dün montajın önemli kısmını bitirdim sayılır. ESC ve Motor muz konnektörlerini lehimledim. Escleri kollara klipsledim. Motorları yerlerine taktım.
Bu akşam apm yi, fpv vericiyi, kumanda vericisini,osd vericiyi, gpsi ve kameranın yerlerini ayarlayıp sabitleyeceğim. Bundan sonra montaj işlemlerim bitmiş oluyor.
Bu aşamadan sonra apm yi yüklemek ve kalibrasyon kalıyor galiba.
Hep yabancı videolar var ama anladığım kadarı ile artık. Sizce sıra ile nasıl bir yol izlemeliyim. Neler yapmalım? Eve gidince bir kaç resim koyacağım. Şimdiden teşekkürler.

Bende aynı setten topladım. 1 haftadır ayarlarıyla uğraşıyorum. Lipo bağladığımda ESC'ler kısa aralıklarla ötüyor, motorlar hafif titreşiyor ama hareket edemiyor. APM'ye hiç bulaşmasamıydım , soğudum resmen. Bende yardım bekliyorum. :eek:f:

Arkadaslar yapmaniz gereken sadece okumak. Sizden once de ayni konulari ayni sekilde acan arkadaslara soyledigimiz gibi, akliniza gelen-gelmeyen herseyi anlatildi apm'in forumumuzda. :)

Sevgili arkadaşlar , şahsen ben helikopter ile daha ilgiliyim. Amatörce quadlarla uğraşmışlığım oldu. Şimdi burada yazan üyelerin söyledikleri sizde alınganlık yaratıyor olabilir. Misal adam iki soruma cevap vermiyor , biliyor da söylemiyor gibi düşünceler oluşabilir. Ancak unutmamak lazımdır ki burada insanlar gerçek hayatları olan çalışan ve boş vakitlerinde eğlenmek amaçlı hobiye gönül vermiş insanlar. Çoğu arkadaşın konuyla ilgili sorduğu sorular hayatın anlamı nedir gibi ucu çok açık derya deniz konular. Bunun bir cümlede özetlenmesi çoğu zaman mümkün olmuyor.

Quad her ne kadar uçurması basit olsa da , her uçan model gibi oldukça karışık bir cihaz. Okumaya sabrım olmasına ve yabancı kaynaklara ulaşabilmeme rağmen bir kaç aylık uğraşı ve yüklü bir miktar para harcadıktan sonra vazgeçtim.

Araştırmaya binlerce sayfa okumaya sabrı olmayan arkadaşlara tavsiyem hazır kurulu sistemlere yönelmeleridir. Üç beş liralık çin malı malzemelerle bir dji spark yapılabileceğini sanmıyorum. Misal bir esc yandığı zaman model çakılır. Başıma geldi oradan biliyorum .

daha önce de patlar motorlu piper j3 cub topladım ama hevesim kursağımda kaldı.
Uçuramadım en sonunda kırım yaşadım. Her yerden uçmuyor.
Şimdide multilerde merakım var. önce hazır alayım diye düşündüm, sonra vazgeçtim.
Arduino ile haşır neşirim. Açık kaynak olması avantalı bence. Apm düzgün yapılandırıldığında gayet güzel bir sistem.
Herşeyi istediğiniz gibi modlayabiliyorsunuz. Benim seçme tercihim bu yüzden.

Benim takılığım konu şuan apm nin kendi power modülü var. Burdan besleme yaparsak, Esc ve kumanda alcı girişlerini sadece sinyal kablosunu mu bağlıyoruz.
power modülü kullanmazsak tüm giriş çıkışları üçlü mü bağlıyoruz burda kafam karıştı. Bağlantıları nasıl yapmalıyım. Kamerada 5v ile besleniyor apmden beslesem sıkıntı olurmu.
Bir terslik çıkmadan bağlantılarımı düzgün yapabilirsem apm ye yazılım atıp ayarları ve kalibrasyonları yapacağım.

Bazen okumaktan kafamız o kadar allak bullak oluyor ki en basit bir şeyi bile farkedemiyoruz.
Yapan arkadaşlar mesela ben böyle yaptım şöyle oldu. Sen bunu yaparken böyle yap diyebilirler.
Arada zaman farkı var. Amacımız yardımlaşmak kimseden de zorla bir cevap beklemiyoruz.

Mehmet Akkaya' Alıntı:
Bende aynı setten topladım. 1 haftadır ayarlarıyla uğraşıyorum. Lipo bağladığımda ESC'ler kısa aralıklarla ötüyor, motorlar hafif titreşiyor ama hareket edemiyor. APM'ye hiç bulaşmasamıydım , soğudum resmen. Bende yardım bekliyorum. :eek:f:

Siz bağlantılarınızı nasıl neye göre yaptınız resim koyabilir misiniz?
Fpv sistemide aldınız mı acaba?

Fpv sistemi icin, yani kamera ve verici cihazlari ayri birer bec ile beslemek daha saglikli olacaktir. Hem daha parazitsiz (tabi ki filtreli bir bec kullanilmali) olacaktir, hem de apm ozelinde bilmiyorum ama genelde fc kartlarin power-rail'leri sadece kendisini besleyecek kadar uretiliyor. Esc bec konusunda da esclerin ne cesit bec kullandiklari onemli. Eger basit voltaj regulatoru kullaniliyorsa butun esc beclerini karta baglamakta sakinca yok. Ama switching bec ozellikli ise, sadece bir escnin bec'ini baglamak, digerlerinin kirmizi kablolarini baglamamak gerekir.

Yine bildigim kadariyla apm power modulun bir ozelligi kullanilan amper miktarini gosterebilmesi, sadece bec degil, telemetri datasi da sagliyor.

Apm power modülün akım ve voltaj sensör özelliğini unutmuşum. Ozaman power modülünü kullanacağım.
Birde esc nin özelliklerine baktım BEC: 2A / 5V (Linear mode). Yazıyor.
Ubec ve filtre almadım. Onlarida alırım bu hafta. Şimdilik flv kullanmayayım.

Benim takılığım konu şuan apm nin kendi power modülü var. Burdan besleme yaparsak, Esc ve kumanda alcı girişlerini sadece sinyal kablosunu mu bağlıyoruz.
power modülü kullanmazsak tüm giriş çıkışları üçlü mü bağlıyoruz burda kafam karıştı. Bağlantıları nasıl yapmalıyım. Kamerada 5v ile besleniyor apmden beslesem sıkıntı olurmu.

Ben tüm esclerin sadece sinyal ve negatif kablolarını apm ye girmiştim,
Apmden kumanda alıcısına da aynı şekilde(sadece sinyal kablolarını), sadece tek bir kanala artı ve eksi bağlayıp kumanda receiverına elektriğide öyle vermiştim.

Kamerayı escnin birinden 5v bec ile besleyebilirsiniz ama parazit alabilir sağlıksız bir işlem olur. Harici bir bec ile beslemek en güzeli.

APM'nin Power Module sisteminden elektrik almamak lazım. Çünkü kamera bile gereksiz yük oluşturup kontrol kartına parazitli elektrik gitmesine sebep oluyor. Bu da kontrol kartının sapıtmasına neden olabilir.

Kamera bağlayacaksanız çeşitli filtreler kullanarak harici bir BEC sistemiyle beslemeniz daha sağlıklı olacaktır. Uğraşmayayım derseniz boştaki bir ESC'den 5v alıp onunla besleyebilirsiniz. Ufak bir kondansatör de fena gitmez ESC çıkışına :laugh:

Eğer servo gibi bir şey kullanacaksanız bunu da ESC'lerin birisinden besleyebilirsiniz. Eğer APM'ye servo gibi bir şey bağlanacaksa JP1 jumperi bağlı değilken APM'ye bir ESC'den güç verilebilir. Bu güç sadece APM çıkışının + hattına bağlı olur ve servoyu besler.

İlk mesajdaki Power Module'nin soket yapısından da anlaşılacağı üzere normal APM 2.6'ya uygun değil. APM Pro diye geçen APM 2.6'nın ufak versiyonunun soketine sahip ve çıkış gerilimi ona göre 5V. Normal Power modüllerde ise çıkış 5,3 volt seviyesinde. Benim gibi APM Pro kullanıp da başka power module takmak isteyenlere bir tavsiye ; +5v kablosuna seri Schottky diyot bağlamanız gerekiyor. Yoksa Power module ayarlarında benim gibi saatlerce boşa çabalarsınız :)

kumanda alıcısını apm nin giriş kısmının 1 den 7. kanala kadar sadece sinyal girişlerini, 8. kanalı ise sinyal + ve - olmak üzere üçünü bağladım. M8N gps bağladım.
Usbden kurulum yaptım harici bir güç bağlamadan kumanda alıcısı çalıştı.
Misson planer otomtik olarak şeçtiğiniz bilgilere göre gerekli yazılımı yüklüyor ve sizi kalibrasyon için yönlediriyor. İlk kez yapacaklar için.
ivme sensörü, kumanda ve pusula kalibrasyonlarını yaptım. Lipo pilim şarjlı olmadığı için esc kalibrasyonu ve motor yönlerini kontrol edemedim.
kumandanın 7. ve 8. kanalına auto home ve auto tune ayarlanıyor.
Kumanda turnigy 9x 9 kanal. kumandayı modifiye etmeden de 6 uçuş modu tanımlanabiliyormuş henüz denemedim.
pazar günüde kalan eksikleri halledeceğim. Bundan sonra uçuşa hazırmıdır yoksa daha yapacaklarım var mı?

kullanacağım lipo budur. 3S 25C 6000MAH robotistandan 175 TL ye almıştım.
Hard Case 405gr. sorun olurmu birde çinden aldığım vardı gelmedi daha. O da 3S 35C 5200MAH 380gr. Yoksa daha düşük kapasitelerde mi almalıydım.

Pillerin ağırlığı F450 için uygun. Herhangi bir problem olmaz.

Seçkin Albamya' Alıntı:
APM'nin Power Module sisteminden elektrik almamak lazım. Çünkü kamera bile gereksiz yük oluşturup kontrol kartına parazitli elektrik gitmesine sebep oluyor. Bu da kontrol kartının sapıtmasına neden olabilir.

Kamera bağlayacaksanız çeşitli filtreler kullanarak harici bir BEC sistemiyle beslemeniz daha sağlıklı olacaktır. Uğraşmayayım derseniz boştaki bir ESC'den 5v alıp onunla besleyebilirsiniz. Ufak bir kondansatör de fena gitmez ESC çıkışına :laugh:

Eğer servo gibi bir şey kullanacaksanız bunu da ESC'lerin birisinden besleyebilirsiniz. Eğer APM'ye servo gibi bir şey bağlanacaksa JP1 jumperi bağlı değilken APM'ye bir ESC'den güç verilebilir. Bu güç sadece APM çıkışının + hattına bağlı olur ve servoyu besler.

İlk mesajdaki Power Module'nin soket yapısından da anlaşılacağı üzere normal APM 2.6'ya uygun değil. APM Pro diye geçen APM 2.6'nın ufak versiyonunun soketine sahip ve çıkış gerilimi ona göre 5V. Normal Power modüllerde ise çıkış 5,3 volt seviyesinde. Benim gibi APM Pro kullanıp da başka power module takmak isteyenlere bir tavsiye ; +5v kablosuna seri Schottky diyot bağlamanız gerekiyor. Yoksa Power module ayarlarında benim gibi saatlerce boşa çabalarsınız :)

tam herşeyi bitirdim derken power modül de Seçkin kardeşimizin dediği gibi APM pro/ mini içinmiş. Yanında bir kablo daha var oda 5 pinliymiş ben 6 pinli sanıyordum. Tam bakmamışım.
Aslında bu modülü kullanabilirdim ama uğraşmak istemedim çok ince lehim işçiliği var. Bende bugün Apm 2.6 power modül ve ubec aldım. Yarın elimde olur inşallah.

Aldığım Power Modül

Buda Ubec FPV için

Şimdilik son durum bu.
Yarın power modül, ubec, ve uzatma ve ara bağlantı kabloları geldiğinde, ekli kablolar değişecek. Ayarlama için kullandım.
Esc ve motor kabloları düzgünce toparlanacak.
Pilsiz ağırlık 950gr. pil ile beraber 1350gr. geliyor şuan. Özellikle tarttım.
Sizce ağırlık çok mu? Tüm ekipmanlar dahil ağırlık bu.
Uçuş süresi kaba taslak ne olur. Bir tahmin yapabilir miyiz?