F450 Multikoperimi Topladım Ne Yapmalım?

Ucus suresi icin tahmine gerek yok ki Ilker. Sen de kullandigim motorun datasheet referans alarak asagidaki konuda anlatildigi sekilde yaklasik ucus sureni rahatlikla hesaplayabilirsin ;)

Benede aynı f450 den topladım. toplamda 1 aydır öğrenmeye ve toplamaya başladım ama halen emekleme dönemindeyim. Lipo pilim henüz gelmediğinden deneme yapmak için Laptop bataryasındaki 6 adet 18650 tipindeki 4.2 V 2600 mah Li-ion pilleri çıkardım ve 3 paralel 2 seri olarak bağlayarak yaklaşık 8.4V 7500mah pil elde ettim. Balance şarj aletiylede şarj ettim. Henüz Lipo pil gelmediği için de ilk çalıştırmayı bu pille yaptım. per vaneler çalışıyor ama bir türlü kalkış yapamıyorum. kalkış anında bir tarafa devriliyor ama kalkmıyor. Sanırım kumanda ayarlarını yapamadım.

Birde şöyle bir sorunum var ilk çalıştırırken ESC leri kalibre ediyorum. daha sonra bataryayı taktığımda gaz koluyla arm edip çalıştırabiliyorum. Ama bataryayı söküp tekrar taktığımda herşey siliniyor ve tekrar esc ayarı yapmadan arm edemiyorum. Şimdi bunu çalıştırdıktan sonra nasıl kapatmak gerekiyor ki ayarları silinmesin ve bidaha ki sefere bataryayı taktığımda esc kalibrasyonu yapmak gerekmesin. Yardım lütfen.

İlker AKAY' Alıntı:
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Pilsiz ağırlık 950gr. pil ile beraber 1350gr. geliyor şuan. Özellikle tarttım.
Sizce ağırlık çok mu? Tüm ekipmanlar dahil ağırlık bu.
Uçuş süresi kaba taslak ne olur. Bir tahmin yapabilir miyiz?

Benim dronda f450 frame üzerine kurulu, 5000mah pil + gimbal + kamera + fpv sistem herşey kurulu ağırlığı 1600gr dı yanlış hatırlamıyorsam.
Uçuş süresi rüzgarsız havada hoverda 15dk civarıydı. (motorlarım sunnysky 2212 980kv) (1045 pervaneler)

Mehmet-44' Alıntı:
Benede aynı f450 den topladım. toplamda 1 aydır öğrenmeye ve toplamaya başladım ama halen emekleme dönemindeyim. Lipo pilim henüz gelmediğinden deneme yapmak için Laptop bataryasındaki 6 adet 18650 tipindeki 4.2 V 2600 mah Li-ion pilleri çıkardım ve 3 paralel 2 seri olarak bağlayarak yaklaşık 8.4V 7500mah pil elde ettim. Balance şarj aletiylede şarj ettim. Henüz Lipo pil gelmediği için de ilk çalıştırmayı bu pille yaptım. per vaneler çalışıyor ama bir türlü kalkış yapamıyorum. kalkış anında bir tarafa devriliyor ama kalkmıyor. Sanırım kumanda ayarlarını yapamadım.

Birde şöyle bir sorunum var ilk çalıştırırken ESC leri kalibre ediyorum. daha sonra bataryayı taktığımda gaz koluyla arm edip çalıştırabiliyorum. Ama bataryayı söküp tekrar taktığımda herşey siliniyor ve tekrar esc ayarı yapmadan arm edemiyorum. Şimdi bunu çalıştırdıktan sonra nasıl kapatmak gerekiyor ki ayarları silinmesin ve bidaha ki sefere bataryayı taktığımda esc kalibrasyonu yapmak gerekmesin. Yardım lütfen.

Pilin gerekli akımı karşılayamadığı için kalkış yapamıyordur bence. hoverde kalabilmesi için benim motorun teki 6.5 - 7 amper gerekli. 4 motor yaklaşık 30 Amper akım çekiyor. Tam yükte 44 Amper çekiyor. Normalde laptop pili 19V 4.5 amper akım sağlıyor. Sen ayarlama yapmışsın ama 4 motor yetmiyor bence.
kalibrasyonları kontrol et, ağırlık merkezi dengeli olması lazım.

!!!!...Pervaneler Takılı Olmasın..!!! Kumanda full gaz durumundayken lipoyu bağlıyorsunuz, apm full gazı görünce esc kalibrasyonu yapılacağını anlıyor. Lipoyu çıkarıp tekrar bağlıyorsunuz bir ses duyarsınız. Daha sonra gazı minimuma getirince bir ses daha duyarsınız, pili çıkarırsınız esc kalibrasyonu tamamlanmış olur. Bende başka bi konudan buldum.

İlker AKAY' Alıntı:
Pilin gerekli akımı karşılayamadığı için kalkış yapamıyordur bence. hoverde kalabilmesi için benim motorun teki 6.5 - 7 amper gerekli. 4 motor yaklaşık 30 Amper akım çekiyor. Tam yükte 44 Amper çekiyor. Normalde laptop pili 19V 4.5 amper akım sağlıyor. Sen ayarlama yapmışsın ama 4 motor yetmiyor bence.
kalibrasyonları kontrol et, ağırlık merkezi dengeli olması lazım.

!!!!...Pervaneler Takılı Olmasın..!!! Kumanda full gaz durumundayken lipoyu bağlıyorsunuz, apm full gazı görünce esc kalibrasyonu yapılacağını anlıyor. Lipoyu çıkarıp tekrar bağlıyorsunuz bir ses duyarsınız. Daha sonra gazı minimuma getirince bir ses daha duyarsınız, pili çıkarırsınız esc kalibrasyonu tamamlanmış olur. Bende başka bi konudan buldum.

Peki frame üzerindeydeken 4'ünü birden mi(aynı anda) kalibre edeceğiz; yoksa tek tek mi?

Sercan T.' Alıntı:
Peki frame üzerindeydeken 4'ünü birden mi(aynı anda) kalibre edeceğiz; yoksa tek tek mi?

Frame üzerindeyken de olur. Ayrı ayrıda olur.
Burdaki tekli mesela https://youtu.be/bA4c9zUseVw türkçe anlatımlı.
Ama apm bağlı iken frame üzerinde 4 ü birden kalibre oluyor.
Yapacağımız işlem aynı değişen birşey yok. İster tek tek yap ister aynı anda yap.

Mehmet-44' Alıntı:

Neodim mıknatıslı güçlü motorları çalıştırabilmek için yüksek anlık akım verebilen Li-Po pil gerekir.

Sonunda bitti. Son kontrolleri yapıp deneme uçuşu yapacağım. Bunun için sakin ve rüzgarsız hava bekliyorum.
Multicopter Donanımım
Frame : F450
Motorlar : A2212 13T 1000 KV.
ESC : Readytosky 30A
Kontrol Kartı: Apm 2.8
GPS : M8N GPS
Ubec : Hobbywing 5V 3A.
Osd : Mini OSD 1.1
Kamera : 1000TVL 5V F2.8 Mini Kamera
Video Verici : TS832 600mw.
Video Alıcı : RC832.
FPV Antenleri: Mantar tip Anten.
Lipo Batarya : ProFuse 11.1V 25C 6000Mah.
Kumanda ve Alıcı: Turnigy 9X 9 Kanal (Telemetrili modülünü almayı düşünüyorum.)
Fpv Monitör : 7" inç 1024X600

1-2 ay içinde Kumandanın telemetrili modülünü, Fırçasız gimbal seti ve harici telemetri modüllerini almak istiyorum.
Bana göre ekstra eksiklerim bunlar gibi. Ubec, power modül ve miniosd yi ekleyince net ağılık pilsiz 1000gr. pil ile 1400gr. oldu.
Son Durum fotolarını eve gittiğimde paylaşacağım.

Apm yi yamuk yapıştırmışım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

bazı eklentiler yaptım. Bütün kalibrasyonları baştan yapacağım. Bu şekilde kalibrasyon yapıp kullanabilir miyim?

Birde GPS fix olduktan sonra multicopteri harita + şeklinde gösteriyor.
Frame ayarlarına bakıyorum X şekilde. Sizde de böyle midir? Nasıl düzeltebilirim.

Aslında uçar ama, Siz tam düzeltip kalibre edin. Quad ın mp deki simgesi o ona takılmayın.

Lenovo K53a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sercan T.' Alıntı:
Henüz denemedim.Deneyince yazarım.

ESC kalibrasyonu tamam.Şimdi MP voltaj düşük diye uyarı veriyor.Biraz araştırdım.Çözüm bulamadım.Pil 12,5 voltta ama uyarı veriyor ;D

Sercan T.' Alıntı:
ESC kalibrasyonu tamam.Şimdi MP voltaj düşük diye uyarı veriyor.Biraz araştırdım.Çözüm bulamadım.Pil 12,5 voltta ama uyarı veriyor ;D
Pil failsafe ayarı kaçta?

Lenovo K53a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi