Farklı Servo

TolgaCakir

İstikbal Göklerdedir
Selam Dostlar;

kds 450c için iki servo vardı. üçüncüsü bozulmuş. gittim thk dan bir tane servo aldım. Metal dişli. fakat bozulan 9g aldığım 8,5 g ve farklı markalar. Artı olarak metal ve plastik dişli olması çalışma prensibinde herhangi bir değişiklik yaratırmı?
Bunlar uçuş esnasında farklılık yaratırmı? :rolleyes:

Farklı Servo

Tolga ÇAKIR' Alıntı:
Selam Dostlar;

kds 450c için iki servo vardı. üçüncüsü bozulmuş. gittim thk dan bir tane servo aldım. Metal dişli. fakat bozulan 9g aldığım 8,5 g ve farklı markalar. Artı olarak metal ve plastik dişli olması çalışma prensibinde herhangi bir değişiklik yaratırmı?
Bunlar uçuş esnasında farklılık yaratırmı? :rolleyes:

Sevgili kardeşim, sizce?

Madem hava kurumundan aldınız ne için aldığınızı belirtmediniz mi?
o modeli Türkiye'ye getiren zaten hava kurumu, sizi bilgilendirmemelerine şaşırdım yani...

Sorunuzun cevabı ise şu: swash plate kontrolu için kullanılan yani cyclic kontrol için servoların tamamı aynı cins, model ve birebir aynı değerlere sahip olmalıdır.

450C nin fabrikada takılan CYC servoları bunlar.
Bu servolar; Digital ve plastik dişlidir fakat çok da kaliteli değiller.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu servolar ise en ucuz yollu kullanılabilecek fakat, Analog ve metal dişli servolardır.

Bu arada anladığım kadarı ile zaten sizin modelin servoları daha önce değişmiş zira orijinal servolar 12gr.dır.

Farklı Servo

KDS 450 C cyclic servoları 9 g olarak yazılmış?

Farklı Servo

Levent Suberk' Alıntı:
KDS 450 C cyclic servoları 9 g olarak yazılmış?

:thumbup: oluyor bazen yaşlandık artık. Fakat tecrübeye binaen; tavsiyem siz 9gr.lık servo kullanmayın, havada dağıldığını gözlerimle görmüşlüğüm var. :saygilar:

Farklı Servo

Levent Bey bilgilendirme için teşekkür ederim.
O zaman ben bu aldığım analog metal dişli servodan (ES08MA) iki tane daha alıp 3 lü takım yapayım. o zaman senkron sıkıntısı ortadan kalkar sanırım. bir de dijital olması ile analog olması arasında uçuş esnasında ne gibi farklılık olur acaba?

Levent UYGUN' Alıntı:
Sevgili kardeşim, sizce?

Madem hava kurumundan aldınız ne için aldığınızı belirtmediniz mi?
o modeli Türkiye'ye getiren zaten hava kurumu, sizi bilgilendirmemelerine şaşırdım yani...

Sorunuzun cevabı ise şu: swash plate kontrolu için kullanılan yani cyclic kontrol için servoların tamamı aynı cins, model ve birebir aynı değerlere sahip olmalıdır.

450C nin fabrikada takılan CYC servoları bunlar.
Bu servolar; Digital ve plastik dişlidir fakat çok da kaliteli değiller.

Bu servolar ise en ucuz yollu kullanılabilecek fakat, Analog ve metal dişli servolardır.

Bu arada anladığım kadarı ile zaten sizin modelin servoları daha önce değişmiş zira orijinal servolar 12gr.dır.

Farklı Servo

Eger modelin eski tip Çubuklu bir model ise analog servoda kullanılabilir. Eger fbl bir model olsaydi artık ünitelerin çoğu analog servoyu desteklemediği icin mutlaka digital servo kullanman gerekecekti.

Bizdeki pilotaj seviyesinde servonun analog ya da digital olması cok büyük fark yaratmayacaktır.

Digital servolar yeni nesil servo olduğu icin analog servolara göre daha hızlı tepki verirler. Daha fazla detay icin aşağıdaki konuya bakabilirsin.

https://www.rckolik.com/servo-cesitleri-micro-mini-standard-coreless-brushless-hv-t4229.0.html

Sent from my iPhone using Tapatalk

Farklı Servo

Çubuklu sistem değil hocam. Kayışlı sistem mevcut.

Farklı Servo

Tolga ÇAKIR' Alıntı:
Çubuklu sistem değil hocam. Kayışlı sistem mevcut.

Kuyruk değil Tolga, kafa çubuklu. ;)
Aynen mümkünse 3 servo aynı olsun emaxlar yeterli olur. :saygilar:

Farklı Servo

Konu ile birebir alakalı değil fakat farklı düşünüyorum.

Öncelikle, kds fabrika çıkış orjinal servoları yerine plastik dişli emax dandiktir muhtemelen, güvenmemek gerek, yol yakınken değiştirilsin.

Onun dışında bir servo bozuldu mesela... Yine dijital, daha hızlı daha güçlü bir servo takmanın sakıncası olur mu? Align 455 takalım örneğin. Zaten komutlara göre pozisyon alıyor servolar, maksimum hızda komutlar da vermiyoruz pilotajımız o kadarına yetiyor. Bu durumda farklı bir servonun (hızı ve torku daha düşük olmamak kaydıyla), çok da sakıncalı durumlar oluşturacağını düşünmüyorum.

Farklı Servo

Ben 180 cfx te hızları aynı torkları farklı cycle servolar kullanıyorum. Hiç bir sıkıntı yok .

Farklı Servo

Bende Trex 500 de mecburiyetten bir süre farklı servo kullanmıştım, 3g fbl ünite ile, herkangi bi sorun olmamıştı.

Resimdeki emax analog servoları da alrzc 450 de kullanmıştım gayet başarılı idi. (rotor çubukluydu tabi)

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi