firtinali havalarda benim dustugum hataya dusmeyin arkadaslar

bartender198409

Çalışkan Uye
:saygilar: bu cumartesi ucusa gittim dedim soyle 4 pil ucayimm her sey guzeldi 3 pil uctum indirdim 4 uncu pilide ucayim dedim hafif ruzgar vardi hava ben geliyorum der gibiydi haliyle dorduncu pilde iddle upta ucarken birden firtina bas gosterdi baktim heli iddle up modda bana dogru hizla geliyo panik yapsam suartima carpcak bende yere cakmak en guzeli diye verdim elevatoru yere tam gaz caltim heliyi 2 metre onume dustu sonuc olarak klone model oldugu icin cok uzulmedim ama helikopter denen bisey kalmadii elimde 2 pil esc motor unite kuyruk servosuyla eve donus yaptimm tek tesellim bana carpmamis olmasiydi zaten klone modele bida hayatta guvenmem simdilik similatore agirlik verecegim yaza dogru 450 l dominator toplarim artik siz siz olun ruzgarli havalarda ucmayin heleki klone bi modelle sakin ucmayinn tesekkurler

Clone modelle bi alakasi oldugunu sanmiyorum pilotajiniz zayif sanirsam cunku 6 kanal helliler helede idle aciksa ruzgarla bas edebilir.
Size tavsiyem ne olursa olsun modelle aranizda herzaman uygun bi mesafe olsun. Heliyi yere cakamakla iyi yapmissiniz hic bisey candan degerli degildir. Saglik olsun.

HTC One M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geçmiş olsun Gökhan, neyseki cana gelmemiş sağlık olsun....

:saygilar: tesekkur ederim turker abii cana gelcegine mala gelsin :RCKolik:

ali yanlız' Alıntı:
Clone modelle bi alakasi oldugunu sanmiyorum pilotajiniz zayif sanirsam cunku 6 kanal helliler helede idle aciksa ruzgarla bas edebilir.
Size tavsiyem ne olursa olsun modelle aranizda herzaman uygun bi mesafe olsun. Heliyi yere cakamakla iyi yapmissiniz hic bisey candan degerli degildir. Saglik olsun.
P :saygilar:evet abii pilotajim zayif ama modeli kendi uzerime dogru cekecek kadarda zayif degill bilmiyorum birden heli firtina cikinca durduk yere degisik hareketler sergiledii iddle upta zaten etkilenmiyo helii firtina cikinca tas gibi havada duruyodu ne olduysa birden olduu baktimm bana carpcak o can havliyle bende modeli yere caktimm ama ariza galiba unite kaynaklii zaten unitede k bar clone bi uniteydi abii ama anlam veremedimm heli durduk yere degisiklik yaptii saglik olsunn
HTC One M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ne kadar rüzgar olduğu da önemli , geçen hafta sasalı da 500 e zor hakim oldum idle up modda :) geçmiş olsun önemli olan cana gelmemesi.

Gökhan geçmiş olsun bende buna benzer bir durumda dominatörü yere sert indirmiştim ozamanlar 500 landing skid vardı çok bişey olmadı allahtan ama o zaman bende cana geleceğine mala gelsin demiştim sonra düzeltim landing skidi devam, modele klonda olsa üzüldüm bence eski de olsa bul bir tane aynısından kalan malzemeyle devam et yoksa 3-4 aya kadar soğuyabilirsin gerçi helikopterin skidini havalandıran zor soğur ama ne olur ne olmaz.

tamamen pilotaj, clone model ile fırtınada çok uçtum hiç sorun yaşamadım, idle up açık ve pilotaj iyi ise rahatlıkla aşırı ruzgarla baş edebilir.

geçmiş olsun , pilotajını ilerletene kadar bu tarz havalarda clone değil ne olursa olsun uçmamaya özen göster

Mesut AKIN' Alıntı:
tamamen pilotaj, clone model ile fırtınada çok uçtum hiç sorun yaşamadım, idle up açık ve pilotaj iyi ise rahatlıkla aşırı ruzgarla baş edebilir.

geçmiş olsun , pilotajını ilerletene kadar bu tarz havalarda clone değil ne olursa olsun uçmamaya özen göster
Evet abii pilotajda biraz zayifim zaten 2 3 haftadir gercek ucuslarim oluyo ama firtinada biraz fazla estiii beni bile salladi o derece

:saygilar:sagolun kadir ve mustafa abilerim artik 3 4 ay similator calisir yeni dominatorumle yaza insallah sahalara donerimm saygilarsevgiler

Gökhan geçmiş olsun , canın sağolsun , dün ve önceki gün tüm yurtta rüzgar çok şiddetliydi , sizin orası nasıldı bilemiyorum , ama modelde bir kabahat olduğunu ben de düşünmüyorum.Model bazen rüzgarlı havada ani deplase yapabiliyor , panik olunmazsa kurtulur , panik olunca da kırım olabiliyor.Gelmiş geçmiş olsun diyelim... :saygilar:

Çok geçmiş olsun. Ben de ünite ilgili olduğunu düşünmüyorum, klon olması da bişey değiştirmez, uçuyorsa uçuyordur. Tecrübe eksikliği diyelim. Aşırı rüzgarda ilk uçuşumda ben de modele hakim olmakta zorlanmışımdır, hover'da bile.

Helikopterin rüzgar direncinin bağlı olduğu birkaç şey var. Tabi değişken açılı modellerden bahsediyorum. En önemlisi pal boyu ve pal dönüş hızıdır. Buna ek olarak eğer çok şiddetliyse rüzgarı burundan alması da çok önemlidir. Rüzgarlı havada modelin ani irtifa kazanması veya kaybetmesi o anda rüzgarın model üzerindeki etkisinden kaynaklanır. Modele alttan vuran bir hava akımı varsa modeli sabit tutmak için verdiğin kollektif açısı azalır, hatta bazı durumlarda negatif bile vermek gerekir. Eğer o hava akımı aniden kesilirse model yere doğru ivmelenir, sanırım senin başına gelen de bu.

Mesela ilk kez bu durumla karşılaştığımda başımdan geçeni örnek vereyim, senin durumunda tahminen böyle olmuştur. Aşırı rüzgarda 450 klon ve tarot zyx ile hover yapmaya çalışıyordum. Rüzgar karşıdan geliyordu ve modelin sabit durabilmesi için sürekli ön elevatör vermek durumundaydım. Modeli indirmek için geri çekmeye çalışırken, geri elevatör verdikçe heli çok hızlı şekilde yükseliyordu. Belki 15-20 sn ne yapacağımı düşündüm, tabi o saniyeler geçmek bilmedi. Geri elevatör ile negatif açı vermeye başladım ve helinin düz bir çizgide bana yaklaşmakta olduğunu gördüm, belki -3 -4 derece açı ile indim. O durumda rüzgar aniden değişse yada kesilse heli hızla alçalarak bana doğru geliyor olurdu.

gökhan cünlü' Alıntı:
:saygilar: bu cumartesi ucusa gittim dedim soyle 4 pil ucayimm her sey guzeldi 3 pil uctum indirdim 4 uncu pilide ucayim dedim hafif ruzgar vardi hava ben geliyorum der gibiydi haliyle dorduncu pilde iddle upta ucarken birden firtina bas gosterdi baktim heli iddle up modda bana dogru hizla geliyo panik yapsam suartima carpcak bende yere cakmak en guzeli diye verdim elevatoru yere tam gaz caltim heliyi 2 metre onume dustu sonuc olarak klone model oldugu icin cok uzulmedim ama helikopter denen bisey kalmadii elimde 2 pil esc motor unite kuyruk servosuyla eve donus yaptimm tek tesellim bana carpmamis olmasiydi zaten klone modele bida hayatta guvenmem simdilik similatore agirlik verecegim yaza dogru 450 l dominator toplarim artik siz siz olun ruzgarli havalarda ucmayin heleki klone bi modelle sakin ucmayinn tesekkurler

Geçmiş olsun Gökhan Bey.Bir arkadaş ta yazmış,katılıyorum,arada herzaman güvenli bir mesafe bırakmak lazım.

Oncelikle gecmis olsun Gokhan, C.tesi gunu burda (Bursa M.Kpasa) da siddetli ruzgar vardi. Pilleri sarz ettim misafir gelmese ucacaktim biraz da merak ettim acikcasi helinin tepkisi ruzgarda nasil olacak diye... Bende idle up ta acik degil ve yazilanlari okuyunca ustelik daha hover asamasinda acemi oldugumu da hesaba katarsak kirim yasamam yuksek olasilikmis. Phoenixte ruzgar ayarlari var belki ruzgarda calismanin faydasi olur.

Geçmiş olsun hazır elektronik varken bir clone daha toplanabilir heralde hem paslanmazsın dominatör alana kadar :yuppi: