FLYSKY FS-İ6 tavsiye edermisiniz

mefsoft

Yeni Uye
Bütün modelcilere sorunsuz inişler dilerim,
Ben model işine girmek gibi bir niyete giriştim bir çok parçasının yurt dışından siparişini verdim.
Ancak kumanda işinde tam bir çözüme ulaşmış değilim fazla bütcem olmadığı için. Aklımda şu an için :

bu modeli almak var.
Kullanım alanım bir tane 2 servo 1 motor lu bir uçak yapıp gps ve fpv eklemek. Birde quadcopter yaparak onada gps ve bir adet servo eklemek. Bu kumanda ile iki aracada birer alıcı takarak kontrol etme niyetindeyim.
İşin doğrusu yurt dışından almak şart gibi bütçe olarakta en fazla 200tl verebilirim.
Varsa başka önerileriniz beklerim veya bu kumanda hakkında yorumlarınız.
Son olarakta acaba uçuş esnasında gps konumunu durduğum yerden nasıl görebilirim? :eek:kuyun:

Daha yolun çok başında olduğun çok belli. Hem uçak, hem multikopterden bahsediyorsun. Hele ki FPV gibi sistemler amaçlıyorsun. Ama araştırman gereken çooooook şey var. O konulara hiç girmeyeceğim. İnternet bu konuda derya deniz.
Kumanda konusuna gelince: rahatlıkla BAŞLANGIÇ için o paraya alabileceğin en iyi kumanda diyebilirim. Yabancı forumlarda bazı incelemelerini okudum bu kumandaya dair. Gayet de başarılı olduğu söyleniyor genel olarak. Daha büyük ve (daha pahalı) cihazlar kullanmaya başlayınca bu kumandanın yeterince güvenilir olmadığı söylenecek sana.

Türkçe kaynak varsa oyle al. Alıp sonra bunu nasıl ayarların deyip tırmalaman gerekmesin.

Kuman'da bölümüne bakmadan direkt konu açmışsın belli. Zahmet olacak ama yerinde olsam sipariş öncesi bir de oraya bakarım.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ben kullanıyorum,şimdilik çok memnunum kumandadan ama eldeki hissi oyuncak gibi,malazeme kalitesi düşük bi de 4 pille çalışınca çok hafif.Hayalleriniz biraz farklı geldi bana,gps ile nerede olduğunuzu gösteren sistemler çok komplike diyebilirim ama siz 3 kanal bir uçak hayal ediyorsunuz ve 200 liralık kumanda olsun diyosunuz.En başta uzun mesafe için uhf alıcı-verici almalısınız.Bunlar çok maliyetli şeyler.

Üstadım haklısınız da türkçe kaynak zor biraz bunlara.
Forumda bakındım hep 9ch lı sağlam aletleri kullanıyor herkez.

Yolun baya başındayım elbette ama esas amacım otonom bi sürücü kartı yaratmak ve uçaktan aldığım gps sinyali üstüne helikopteri göndermek ve giderken tamamen yolu kendi planlıcak. Biraz başlangıçtaki adamdan duyulmicak sözler ama yazılım ve işlemci mimarisine az çok hakimim o nedenle bu devre kartını ve sensörleri yapma şansım olur sanırım. Tabi uçak mevzularına çok uzağım yeni başladım araştırmaya.

hocam ardupilot benimde gözüme gelmişti eğer sensörler üstünden programlaya bilirsem onu kullanabilirim olmadı onun gibi bir kart tasarlıcamm

muhammet furkan çiftçi' Alıntı:
hocam ardupilot benimde gözüme gelmişti eğer sensörler üstünden programlaya bilirsem onu kullanabilirim olmadı onun gibi bir kart tasarlıcamm

Bence APM gibi bir kartı ben tasarlayacağım demek "microsoft excel" i ben baştan yapacağım demeye benzer.

Bu kadar bilgi birikimi varsa zaten, APM açık kaynaklı bir platform, onun yazılımına müdahale edersiniz, çok daha hızlı çözüme ulaşırsınız.

Ercan ÇINAR' Alıntı:
Bence APM gibi bir kartı ben tasarlayacağım demek "microsoft excel" i ben baştan yapacağım demeye benzer.

Bu kadar bilgi birikimi varsa zaten, APM açık kaynaklı bir platform, onun yazılımına müdahale edersiniz, çok daha hızlı çözüme ulaşırsınız.

İşin doğrusu ilk planlamam sizin dediğiniz gibi APM ye müdahale ancak beceremezsem kk2.1.5 kartı dışardan kumanda komutu alıyor sonuçta bende o noktada kumanda vericisi yerine kendi tasarladığım bir kart veya arduino üzerine yazılım ile komutları verdirmek. İşin doğrusu anlık olarak gps sinyalini nasıl kontrol edebilirim falan onlara bakıcam. Bilgileri alabildikten sonra yazılım kısmını kısa sürede yaparım diye düşünüyorum o konuda sıkıntı az olur. Ama önümde baya bilinmedik iş var farkındayım. Üniversite öğrencisiyim bu sayede ara ara hocalardan destek alma konusunda anlaştım:). Fpv sistemide çok karmaşık değilmiş görüntüyü bilgisayara aktarcak şekilde 50$ a alt seviye bir sistem toplarım. Burdaki ustadlarada ara ara danışırım, hatta İstanbul'da buluşmalar falan olursa katılma niyetindeyim herkezden görüş almak önemli.

Sanıyorum bazı arkadaşların böyle projeleri, olayın ciddiyetini ve karmaşıklığını kavrayamamaktan kaynaklanıyor. Senelerdir farklı ortamlarda bu tür çok başlangıç gördüm. Bir tanesi bile sonuçlanmadı. Çünkü emeklemeden bırak yürümeyi,arkadaşlar 100 metre dünya rekoru kırabileceklerini düşünüyorlar. Umarım bu proje beni yanıltır hatta rezil eder.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ciddi bi girişime girdim hava araçları ve gprs bilgim yok kabul ama denicem hocam yani üniversite ile anlaştım bitirme projem olarakta göstercem 2 yıl vaktim var doğrusu

Kardeş demek istediğimiz de bu zaten,proje hayalinden önce araştırma yapıp buna göre bütçe hesabı yapıp hayali en son yapmak lazım,yoksa üzülürsünüz,bu işler gerçekten sıkıntılı olabiliyor.

Kumandayı daha önce kullandım güzel kumanda.
Helideki dez avantajı idle 2 ve timer olmaması.

Quad lardaki dez avantajı sınırlı (tek kanal) olması dolayısıyla horizon ve acro modda sınırlı kalmanız.
Rss ve telemetri olmaması.

Dolayısıyla ileride mutlaka kumanda ihtiyacı doğacaktır.

Eyvallah hepinize teşekkür ederim uçak için taslak çizim tamamladım haftaya depron ile yapıcam gövdeyi parçalarıda yolda zaten geliyor.

Bu kamera için alıcı öneriniz varmı? Gözlük istemiyorum görüntüyü bilgisayara aktarıcam direk.
Gps mevzusunu da şöyle bir düşünceye girdim arduino uno için gps modülleri var onun aracılığı ile web tabanlı bir gönderme yapıcam merkeze. Tabi her şeyden önce şu uçakla quad ı bir uçurmak:) İkinci kısım olarak teknoloji takviyesi yapmak.