[Foto]: 11.03.2015 Raptor G4

Cahit Kaş

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Heli
Selamlar. Dün ve bu gün havaların güzel olması ve günlerin de uzaması nedeniyle Raptor G4 ile uçma fırsatı buldum. Niyetim özellikle tic-toc ve funnel çalışmaktı. Tic-toc ları Phoenixte çok rahat yapabilmeme rağmen gerçekte pek başarılı olamadım. Motor da devir kaybediyor. Malum motor çok iyi değil. Ama daha fazla alıştırma ile geliştirebileceğime inanıyorum.
Funnele gelince gözüm bi türlü kesmedi. Funnele girerim ama çıkamamaktan korkuyorum. Simde çok çalışmama rağmen.
Video yüklenince eklerim.
Dün attığım bi tehlikeyi de anlatayım. Heliyi havalandırdıktan kısa süre sonra heliden bi kıvılcım şimşek gibi çaktı Ve motor durdu. Yandı sandım. şükür ki otorotasyonla indim. Çok yüksekte değildi.
Yanına gidip baktığımda pil kapağının ön tarafını tam oturtmadığımdan kapak aşağı doğru açılmış ve nasıl olduysa motor esc bağlantılarının ikisini birbirinden ayırmış. Kıvılcım da oradan çıkmış. Konnektörlerin ucunda erime vardı.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Geçmiş olsun Cahit, sevindirici kısmı modeli kırımsız kurtarabilmiş olman. :)

Çok teşekkürler. Nasıl öyle bir hata Yaptım bilemiyorum. O kadar da kontrol ediyorum. Allahtan pil takılı kaldı da elektrik bağlantısı kesilmedi.

Geçmiş olsun , Motor ve esc kablolarını konnektörün iki tarafından gövdeye sabitlemek bu gibi sorunları engelleyebilir.

Öncelikle geçmiş olsun Cahit bey, neyseki fazla bir hasar almadan atlatılmış süreç. :halay:

Raptoru özlemişiz yalnız, arada bir görmezsek eksikliğini yaşıyoruz. :laugh:

Phoenix'te tic-toc'ın ve benzeri hareketlerin kolaylıkla yapılırken gerçekte olmaması gayet normal bir durum. Henüz phoenix'teki modeller gibi uçabilen bir modelim olmadı. :lol:
Phoenix'teki modeller yerçekimsiz ortamda uçuyormuş gibiler bence. Gerçi 5.0 versiyonunda algoritması biraz daha toparlanmış gibi.

Model çeşitliliği gibi görsel kabiliyetleri daha dar olmasına rağmen RealFlight'dan vazgeçmememizin sebebi bu, denersen kendi helikopterine daha çok benzeyen tepkiler aldığını göreceksin.

Tic-Toc'ta anormal bir devir kaybı oluyorsa pitch ve elevatör açılarını azaltmanı tavsiye ederim. Tabi bunların hiçbirini yapmadan kollektif yönetimini geliştirerek de modelinin kabiliyetleri sınırında bu devir kayıplarını azaltabilirsin. İkinci söylediğimin epey bir emek isteyen birşey olduğunu tahmin etmişsindir. :laugh:

Funnel'a gelince bende merkez-kaç kuvvetiyle yapılan bu tarz manevralardan çıkışla alakalı senin gibi bir endişe yaşıyorum. Belli tekrar kırmadan çıkmayı başardıktan sonra azalıyor ama bana görede hala stresli bir iş. :laugh:

Raptor'u daha sık görmek dileğiyle :RCKolik:

Geçmiş olsun abi ucuz atlatmıssın kullandıgın konnectorler ne acaba abi merak ettim

Cahit abi geçmiş olsun kırımsız indiğini görmek sevindirdi :saygilar:
Türker abi haklı , Phoenix simülasyonla gerçek arasında fark gözle , elle görülür şekilde var.
Simülasyonda kullandığım modelleri , kendi modelime uyarlamaya çalışıyorum (motor gücü , ağırlığı , servo hızları ve torqu)
Ama yine de gerçeğe yakın hissiyat yakalayamadım simülatörde.
Ama kendi modelinin kollektif yönetimine de iyi alışmak lazım :)

Geçmiş olsun Cahit Bey, gerçekten çok ucuz atlatılmış bir olay olmuş. Allah Raptoru bizlere bağışlamış...

Video merakla bekliyoruz. Bu arada sen alıcı sistemi için ayrı bir pil kullanıyordun değil mi ??

Geçmiş olsun Cahit kardeşim

Doğukan Ocak' Alıntı:
Cahit abi geçmiş olsun kırımsız indiğini görmek sevindirdi :saygilar:
Türker abi haklı , Phoenix simülasyonla gerçek arasında fark gözle , elle görülür şekilde var.
Simülasyonda kullandığım modelleri , kendi modelime uyarlamaya çalışıyorum (motor gücü , ağırlığı , servo hızları ve torqu)
Ama yine de gerçeğe yakın hissiyat yakalayamadım simülatörde.
Ama kendi modelinin kollektif yönetimine de iyi alışmak lazım :)
Doğukan bence sen Real flight 7,5 deneme zamanın gelmiş İlker abin dongle uyuyorsa onla bir görüş derim. fiyat gerçekten çok uygun

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Doğukan bence sen Real flight 7,5 deneme zamanın gelmiş İlker abin dongle uyuyorsa onla bir görüş derim. fiyat gerçekten çok uygun
Bence 4.5 bile Phoenix ile aradaki gerçekçilik farkını algılayabilmesi için yeterli diye düşünüyorum :)

İlker abinin ilanina baktım ama Spektrum ile uyumlu degil sanırım. Ayrıca bilgisayarımın özellikleri yeterli olmayabilir ;D

spekturm dediğine göre çözülüyor Muş ama pc konfigürasyonu sıkıntı bende kasma yok ama hissedebiliyorum F7. 5 in ağırlığını normal pc lerde ne olur bir fikrim yok ballı ballı anlatıyorum milleti gaza getirip aldirip kullanamazlar bana kızarlar diye korkuyorum açıkçası

SM-G900F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mustafa Çoban.' Alıntı:
spekturm dediğine göre çözülüyor Muş ama pc konfigürasyonu sıkıntı bende kasma yok ama hissedebiliyorum F7. 5 in ağırlığını normal pc lerde ne olur bir fikrim yok ballı ballı anlatıyorum milleti gaza getirip aldirip kullanamazlar bana kızarlar diye korkuyorum açıkçası

SM-G900F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yok abi estağfurullah olur mu öyle şey :D