RC Depron Hoverkraft Yapımı

Tamer Kaymakçı

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Heli
Depron uçak yap-kır yap-kır bıkkınlık geldi. Bende değişik araçlar yapayım dedim.

Hoverkraftlar ilgimi çekiyordu. Elimde 2 şertane motor esc de mevcut. Hover kraft yapmaya karar verdim.

Kullandığım malzemeler,

10mm depron,kapron,strafor tarzı malzeme
5 mm depron vs..
1800mah 3s lipo
2204 motor,
1804 motor
5040 ve 6030 pervane
2 ad 20a esc
minik servo 1 a
Sıcak silikon
Şemsiye kumaşı
Lifli bant
incik boncuk....

* İlk önce ana güverte için 60*30 cm ebadında 10mm depron kesip, on ve arka kısıma rast gele bir şekil verdim. :)
Ama kesip biçmeden önce gerekli orta noktaları işaretledim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

* Tüm kenarlardan 5 er cm küçük olacak şekilde alt plaka kestim. 3 er cm depron çıta kesip fotoğraftaki gibi yapıştırdım. 5030 pervane kullandım. Pervanenın orta nokta uzaklığı, hover kraftın orta noktasından 14 cm uzakta olacak şekilde hava giriş kanalı açtım. Kanal çapı pervanenın ebadına göre değişebilir.

* Kanalın etrafına 4 cm yükseklikte çember yaptım. 1804 ebadındaki motoru monte ettim. Hoverkraftın yan bloklarını kafama göre kestım :) Arka kısıma rudderı bağlayacağım. yaklaşık 8 cm genişliğinde, 18 cm yüksekliğinde oldu. Yükeklik ve genişlik kullanılacak pervane boyuna göre değişebilir. Ben 6030 pervane kullandım.

İtiş motorun mountunu 3 kat 10mm deprondan yaptım.

* Hoverkraftın etek kısmını bozuk şemsiye kumaşından yaptım. Alt kısmın ve üst kısmın birer kalıbını çıkardım. Kalıptan 1 cm daha uzun olacak şekilde eteği kestim. ( 1 cm yapıştırma payı ) Kumaşı gerdirmeye çalıştım ama çok esnek olduğu için keserken ölçü kaçmaları oldu. Silikonla yapıştırıken ayarlamaya çalıştım.
Eteğin ölçüsünü cetvelle aldım. Kaba taslak şişmiş halini hesap etmeye çalıştım. Eteğin kalınlığı 17 cm civarında oldu. Aslında 20 cm yapsamda olabilirmiş.

Eteğiç iç kısmını yapıştırmadan önce havya ile yalaşık 1 er cm çapında hava çıkış delikleri açtım.

Eteği yapıştırıken düz kısımlarda sorun yok ama köşe kıvrımlarında biraz zorlandım :)

* Daha sonra üst kısmı yapıştırdım. Ust kısım çirkin gözüküyor. 6 mm depron ile bir çerçeve yapılabilir.

* Rudder kanatçıklarını 6mm deprondan yaptım. kenarlardan 5 er cm ucaklıkta olacak şekilde üst kısımdan yapıştırdım. Sonra rudder ve aracın dış kısmını yapıştırdım. Motor mountuna deprondan takviye yaptım. Pil ve elektronik için güvertede kamaracıklar hazırladım :)

* Rudder mekaniği fotoğraflardaki gibi yaptım. Bir kanat servoya bağlı, diğeri paralel olarak menteşe ile bağladım. Menteşeleri geçmişte hk dan almıştım. Birazda şemsiye hurdası kullandım. Menteşe yerine şemsiyeden çıkan parçalarda kullanılabilir.

* İtiş motorunu throttla, rudderı ruddera, üfleme pervanesini knob tuşuna atadım. Kullanımı basit oldu. İsteyen, kullanım şekline göre elektronik bağlantısını yapabilir.
Esc leri tek pilden besliyorum.

Son hali...

[Foto]: Rc Depron Hoverkraft Yapımı

Bunlarda uçuş videoları ;D

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ellerine sağlık Tamer çok güzel olmuş.Hem karada hem suda iyi gider.

Vay be super olmuş Tamer abi :thumbup:
Suda denemek lazım bunu :D

Ahmet abi ve Kadir teşekkür ederim :)

Bende beğendim. Baya seri oldu sanki. Belkide ilk defa kullandığım içindir :laugh:

Suda bilmiyorum denemedim ama çimde gitmedi ;D
Belki etek kısmını biraz daha geniş yapmam lazımdı, belkide kumaşa açtığım delikler küçük kaldı.

Şunu bir parçalayımda birdahakine bakarız artık :laugh:

Son sürat dönüşlerde havalanıyor. Gyro takıp ağırlık merkezin oynar, kızaklı pil ile değiştirilebilinir. Bunlar çook ilerki aşamalar. :)

Tamer abi hakikaten süper olmuş eline sağlık [emoji1] [emoji106] baya oynak ve kıvrak bir şeye benziyor. Arge çalışmalarını da merakla bekliyoruz. [emoji1]

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bomba olmuş gerçekten, elinize sağlık.

Bunların su üstünde giden hatta sudan havalanan cinsleri vardı bir ara. belki 10 yıl önce bir tane oyuncak olarak almıştım, biraz uçurup göle gömmüştüm.

Son sürat te havalanıyor, yanlara kanat taksanız uçar gider bu arkadaş :)

Süper birşey olmuş bu :thumbup: :bravo:

Ercan ÇINAR' Alıntı:
Bomba olmuş gerçekten, elinize sağlık.

Bunların su üstünde giden hatta sudan havalanan cinsleri vardı bir ara. belki 10 yıl önce bir tane oyuncak olarak almıştım, biraz uçurup göle gömmüştüm.

Son sürat te havalanıyor, yanlara kanat taksanız uçar gider bu arkadaş :)

Ercan kanatlısı da var bunun hem uçak hem hoverkraft. Şu etek işini daha güzel yapabilsem denenebilir aslında.

Eline sağlık çok güzel olmuş. Günümüzde bir alternatif olarak değerlendirilebilir.

Hahahhaah felaket :D Forza 450 ile takas var mı ? ;D ;D Eline sağlık abi yarın piste getir oynayalım biraz :D

Ellerine saglık Tamer :bravo: Ilk uygulama oldugu düşünülunce bence sonuc harika :halay:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Berkay Eğmür' Alıntı:
Hahahhaah felaket :D Forza 450 ile takas var mı ? ;D ;D Eline sağlık abi yarın piste getir oynayalım biraz :D

Berkay takas isini dusunelim. Uzerine nekadar verirsin onu konusalim. Sana ister havada, ister karada istersen de suda teslim edebilirim ;D

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Ellerine saglık Tamer :bravo: Ilk uygulama oldugu düşünülunce bence sonuc harika :halay:

Abi aslinda ilk uygulama degil. :laugh: deneme amacli basit birsey yapmistim gecen hafta. Bunun kadar degil ama yine 3-5 metre gitmisti:)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Havada teslim basabas takas olursa bana uyar

SM-E500H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tamerim , konu gözümden kaçmadı ama malesef şimdi zaman bulabildim okumaya ...Sen artık depron uygulamalarında pro-master oldun , bence mükemmel olmuş , üstelik segment olarak da oldukça dikkat çekici , karada uçan bir alet....Ellerine sağlık , buna biraz daha makyaj yaparsan , kırmaya bile kıyamayacağın bir model olacak... :bravo: :saygilar: