Fotogrametrik 3 Boyutlu Tarama Üzerine Denemeler

Şimdi de yanma sırası CPU da [emoji91][emoji91][emoji91]

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İki saatten fazla oldu işleme başlayalı, halen ilk aşama olan “seyrek nokta bulutu” oluşturmada. Halen fotoğrafların kaçı işe yarar kaçı yaramaz belli değil.

Bu sefer biraz daha farklı bir fotoğraflama stratejisi takip ettim. Gövde ince uzun olduğu için döner tablada sürekli çevirmek iyi bir sonuç vermiyordu, ben de gövdeyi yan tutarak baştan, ortadan ve kuyruktan birbirleriyle örtüşen fotoğraflar çektim. Her pozisonda bir tane gövdeye dik ve pozisyona göre iki yada üç açılı fotoğraf çektim. Toplam 47 fotoğrafla modeli alttan üstten önden arkadan yandan fotoğrafladım. Sonuç işe yarar mı yaramaz mı bir iki saate belli olur :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Sanırım helikopterin birkaç parçası eksik çıkmış [emoji23][emoji23][emoji23]

47 fotoğrafın 42sini kullanabildi, ama görünen o ki burundan ve kuyruktan yeterince fotoğraf çıkmadı, o kısımları modelleyemedi yazılım.

8 foto hakkım daha var, önce bunlarla burnu ve kuyruğu fotoğraflayıp tekrar deneyeceğim. Bu işe yaramazsa fotoğraflama stratejisini değiştirip baştan başlanacak...

Özgür Evren Varol' Alıntı:
Sanırım helikopterin birkaç parçası eksik çıkmış [emoji23][emoji23][emoji23]
........
8 foto hakkım daha var, önce bunlarla burnu ve kuyruğu fotoğraflayıp tekrar deneyeceğim. Bu işe yaramazsa fotoğraflama stratejisini değiştirip baştan başlanacak...
Evren Hocam bence sorun olmaz, böyle de uçar :laugh: ;D

İnşallah 8 foto ilavesi ile sorun çözülür ;)

Hayatta her zaman takip ettiğim ve çoğunlukla başarılı olan bir felsefem vardır, karmaşık sorunlarla karşılaştığında o problemleri daha basit parçalara/bileşenlere ayır ve teker teker çöz!

Aynı felsefeyi buraya da uyguladım:

[emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23]

Bir önceki denemeyi detaylı inceleyince, olayın pek öyle 8 foto eklemeyle çözülemeyeceğine karar verdim. Sonra düşündüm, aslında 50 foto ile sınırlı değilim, “parça başına 50 foto” sınırı var! O zaman ben bu mereti ikiye ayırırsam tüm modelde kullanılacak 100 foto hakkım olur. Ayrıca gövdenin ince uzun olmasından kaynaklanan fotoğraflama sorunlarını da azaltmış olurum. Aldım elime testereyi, taranmış parçaların yazıcıdan basılacağını da dikkate alarak uygun bir ayrım düzlemi belirleyip böldüm ikiye!

Burun kısmı ile taramaya başladım. Artık parça çok uzun olmadığı için de güvenilirliği kanıtlanmış 16x3 foto sistemine döndüm. Yukarıdan çekilen 16 fotonun 9unu yazılım kullanamadı ama ona rağmen sonuç çok daha kabul edilebilir oldu. Tabi tam burun kısmı foto azlığından çuvalladı biraz:

O kullanılamayan 9 fotonun yerine yeni bir seri 16lık foto çektim ve bunları kullanarak taramayı yeniledim. Bu sefer sadece tek bir kamera işlem dışı kaldı ve ilk sonuçlar çok daha güzel. Şu anda ağ oluşturma işlemi başlamak üzere. Ama bir önceki işlem olan yoğun nokta bulutuna bakarak sonucun daha iyi olacağını kestirmek mümkün. Burun çok daha iyi yakalanmış bu taramada:

Görünüşe göre önümüzdeki haftasonuna doğru Super Cobranın gövde parçaları basılmaya başlanacak!

Parçala, bol ve coz [emoji5]güzel yöntem [emoji106]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Evren bey, fen ne kadar ilerlemiş de benim haberim yok! Vallahi elinize sağlık! :( Görünen o ki, bütün gövde ile yapılan denemede yazılım nesnenin ne olduğunu pek anlayamamış anlaşılan. Sanırım bakmış bakmış, "bu olsa olsa deniz altıdır" demiş. :-\ Ama anlamayana böle parçalaya anlatırlar öyle! Gerçi burundan biraz hasarlı olmuş ama, siz onu da kibar bir dille anlatırsınız artık ona!

Versiyon 2.5 sonuçları çok daha başarılı görünüyor.

Ağ dokusuz olarak daha net görünüyor:

Gövdenin boyutlarını kesinleştirince bunu nihai boyutuna getirip printerimda basılabilecek şekilde parçalara ayırıp (muhtemelen 3 parça) basmaya başlayacağım.

Omer Erkan' Alıntı:
Evren bey, fen ne kadar ilerlemiş de benim haberim yok! Vallahi elinize sağlık! :( Görünen o ki, bütün gövde ile yapılan denemede yazılım nesnenin ne olduğunu pek anlayamamış anlaşılan. Sanırım bakmış bakmış, "bu olsa olsa deniz altıdır" demiş. :-\ Ama anlamayana böle parçalaya anlatırlar öyle! Gerçi burundan biraz hasarlı olmuş ama, siz onu da kibar bir dille anlatırsınız artık ona!

Denizaltı benzetmenizi çok beğendim Ömer Bey :) %p

Synen V2.5 gayet başarılı olmuş :thumbup: :bravo: :halay:

Burun kısmında yine de biraz zorlanmış ama artık o kısma elle müdahale gerekecek herhalde :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Synen V2.5 gayet başarılı olmuş :thumbup: :bravo: :halay:

Burun kısmında yine de biraz zorlanmış ama artık o kısma elle müdahale gerekecek herhalde :)

Burun kısmı zor bir şekil açıkçası, bu haliyle bassam bile az biraz elle müdahale ile kullanılabilir hale gelecektir. Ama kafamda bir yolu daha denemek var. Nasılsa bu mereti printerda basacağım ve printerim en fazla 20cm yüksekliğinde parçalar basabiliyor, gövdenin boyunun 1m den biraz daha fazla olacağını düşünürsek bütün gövdeyi en azından 6 belki 7 parçada basacağım kesin. Gövdenin toplam uzunluğunu kesinleşince, ki o da bugün yarın netleşir, basıalcak her bir parçanın da nerede başlayacağı nerede biteceği de netleşecektir. Belki o zaman makette o parçalara denk gelen kısımları ayrı ayrı tarayıp, daha hassas ve detaylı modeller elde etmeyi deneyebilirim. Yani basılacak her bir kısım için ayrı bir tarama sonucu kullanmak. Bu mantıkla, sanki tüm model için 288 fotoğraf kullanmış gibi olacağım. Tarama işçiliğini arttıracak ama baskı sonrası kalıp hazırlığı için zımpara/astar işçiliğini azaltacak bir hareket olur gibi geliyor ama henüz tam olarak karar vermiş değilim :)

Sonuçlar bir harika bence. :bravo:

Yalnız bu maketi dilim dilim keserken her kesimde bir miktar modelin boyunu kısaltmış olmuyor muyuz, diye bir soru geliyor aklıma. :rolleyes:

Kesimi neyle yaptığımız çok önemli sanki.

Herşey bittiğinde istediğimiz ölçeğe getirip basınca bileşke kesit kaybı ile modelimiz cm mertebesinde kısa olmaz değil mi Evren hocam ? 10 dilim yaptık diyelim, her dilimde 1mm kayıp toplamda 1 cm kısa gövde. :eek:

Muhtemelen bilinen ve çözümü olan birşeydir ama öğrenmiş olmak için sorayim dedim. ;)

Türker Akgün' Alıntı:
Sonuçlar bir harika bence. :bravo:

Yalnız bu maketi dilim dilim keserken her kesimde bir miktar modelin boyunu kısaltmış olmuyor muyuz, diye bir soru geliyor aklıma. :rolleyes:

Kesimi neyle yaptığımız çok önemli sanki.

Herşey bittiğinde istediğimiz ölçeğe getirip basınca bileşke kesit kaybı ile modelimiz cm mertebesinde kısa olmaz değil mi Evren hocam ? 10 dilim yaptık diyelim, her dilimde 1mm kayıp toplamda 1 cm kısa gövde. :eek:

Muhtemelen bilinen ve çözümü olan birşeydir ama öğrenmiş olmak için sorayim dedim. ;)

Maketi lime lime doğramak muhakkak ki aralarda malzeme kaybına yol açıyor :) Kullandığım testere 1mm kalınlığında yani keserken 1/48 lik maketten 1mm lik bir kısmı da kaybediyorum. O yüzden kesme bölgesini seçerken kesitte ani ve düzensiz değişimlerin olmadığı yerleri seçmeye çalışıyorum. Nihai gövdeyi yaparken, kesim bölgelerine uygun ölçekte büyültülmüş ilaveler yapacağım.

Buarada bugün buradaki modelcilik açısından çok önemli bir gelişme oldu. Daha önceleri bahsetmiştim, aslında burada model uçak helikopter drone vs her türlü uçan nesneyi uçurmak ve ithal etmek yasak. Ama biz askeri alanda askeriyeden özel izin ile uçuş yapıyorduk. Modelci grubundan bazı arkadaşlar bir süre önce bu işi yasal hale getirmek (kayıt sistemi ile birlikte) için gerekli mercilerde işlemler başlatmışlardı. Bugün bu başvuruların sonucu alında ve en üst seviyeden yayınlanan bir kanun ile her türlü uçan nesne uçurmak yasaklandı ve cezası da 6 aydan 5 yıla kadar hapis olarak tanımlandı!!!! Her ne kadar herşey çok yeni ortalığın biraz sakinleşmesini bekleyip ne olacağını o zaman görmek mantıklı olsa da görünüşe göre buradaki radyo kontrollü uçan nesne hobisi tamamen bitti... Gel de droneları ve dronecuları sev şimdi! (sorumluluk sahibi ve bilinçle drone uçuran kişileri istisna olarak bırakıyorum)...

Neyse ki süper kobra gövdesini istediğim ölçekte basabilirim, bir adet 250 lik meret edinip ona gövdeyi giydirip ev içinde uçurmaya başlayayım en iyisi...

...
Buarada bugün buradaki modelcilik açısından çok önemli bir gelişme oldu. Daha önceleri bahsetmiştim, aslında burada model uçak helikopter drone vs her türlü uçan nesneyi uçurmak ve ithal etmek yasak. Ama biz askeri alanda askeriyeden özel izin ile uçuş yapıyorduk. Modelci grubundan bazı arkadaşlar bir süre önce bu işi yasal hale getirmek (kayıt sistemi ile birlikte) için gerekli mercilerde işlemler başlatmışlardı. Bugün bu başvuruların sonucu alında ve en üst seviyeden yayınlanan bir kanun ile her türlü uçan nesne uçurmak yasaklandı ve cezası da 6 aydan 5 yıla kadar hapis olarak tanımlandı!!!! Her ne kadar herşey çok yeni ortalığın biraz sakinleşmesini bekleyip ne olacağını o zaman görmek mantıklı olsa da görünüşe göre buradaki radyo kontrollü uçan nesne hobisi tamamen bitti... Gel de droneları ve dronecuları sev şimdi! (sorumluluk sahibi ve bilinçle drone uçuran kişileri istisna olarak bırakıyorum)...

Neyse ki süper kobra gövdesini istediğim ölçekte basabilirim, bir adet 250 lik meret edinip ona gövdeyi giydirip ev içinde uçurmaya başlayayım en iyisi...

Eyvah, eyvah!... :eek: Her yerde işin b... çıkaranlar var desenize!...

Sizler için tam da uçuş sezonu başlarken, bu saçma karar gerçekten kötü olmuş :-\

...Ama biz askeri alanda askeriyeden özel izin ile uçuş yapıyorduk. Modelci grubundan bazı arkadaşlar bir süre önce bu işi yasal hale getirmek (kayıt sistemi ile birlikte) için gerekli mercilerde işlemler başlatmışlardı. Bugün bu başvuruların sonucu alında ve en üst seviyeden yayınlanan bir kanun ile her türlü uçan nesne uçurmak yasaklandı ve cezası da 6 aydan 5 yıla kadar hapis olarak tanımlandı!!!!

Can sıkıcı bir haber. :( Ama daha önce de zaten uçuş yasaktı, değil miydi Evren hocam ? Bu durum sizin askeri bölgedeki özel izinle yaptığınız uçuşları etkilemeyebilir belkide.

Bir süre gözlem yapıp herşeyin eskisi gibi devam ettiğini gördükten sonra uçuşlar kaldığı yerden devam edebilir bence. Burada asıl soru ilk denemeyi kim yapacak. ;D

Sakın o sen olma Evren hocam. :eek: Canlı yayınlar başladı, super cobra imalatı devam ediyor şimdi 6 aylık bir ara vermeyelim. :lol: :lollol: