FPV için güç filtreleri - LC / LP Filtreler.

Zafer SAHIN' Alıntı:
Fotoğraflardan gördüğüm kadarı ile doğru. İndüktansın olduğu kısım giriş, mercimek kondansatörün olduğu kısım çıkış olacak. Ya da diğer bir değişle, indüktansın olduğu kısım pile bakan tarafa, mercimek kondansatörün olduğu kısım video verici ve kameraya bakan tarafa takılacak.

Lc filtreyinin indüktans kısmini pile bağlayacağım, mercimek kısmını kameraya ve video tx e bağlayacağım. Yanlız abi bn 3s lik sşstem kullanıyorum ama kondansatör 25v luk bir sorun olurmu 16 voltluk bi kondansatör mü takmalıyım?

Berke Karlı' Alıntı:
Lc filtreyinin indüktans kısmini pile bağlayacağım, mercimek kısmını kameraya ve video tx e bağlayacağım. Yanlız abi bn 3s lik sşstem kullanıyorum ama kondansatör 25v luk bir sorun olurmu 16 voltluk bi kondansatör mü takmalıyım?

Kondansatörlerin üzerindeki voltaj değeri, kaç volta dayanabileceklerini belirten bir belirteçtir. Bulabiliyorsan 200V kullansan da olur :). Ama hem daha ağır olur, hem daha pahalı olur, hem de daha büyük olur ...

Ucuz ya da kalitesinden emin olunamayan kondansatör kullanılıyorsa, gerekli değerin bir iki üstünü almakta fayda var. Yani 3S kullanımında, 16V'luklardan ziyade 25V değerindeki kondansatör kullanmak bence daha mantıklı. Ama Nichicon, Rubycon ya da panasonic v.b. kaliteli bir marka kullanılıyorsa 16V değerindeki bir kondansatör, 3S pilin voltajına problemsiz olarak dayanır.

Son not: Kondansatörün üzerinde 25V yazması, onun durduk yere tekrar 25V vereceği manasına gelmez. Üzerinde 25V yazan bir kondansatöre 5V uygularsanız geriye 5V alırsınız, 12V uygularsanız geriye 12V alırsınız, 50V verirseniz .... patlatırsınız :) .

Zafer SAHIN' Alıntı:
Kondansatörlerin üzerindeki voltaj değeri, kaç volta dayanabileceklerini belirten bir belirteçtir. Bulabiliyorsan 200V kullansan da olur :). Ama hem daha ağır olur, hem daha pahalı olur, hem de daha büyük olur ...

Ucuz ya da kalitesinden emin olunamayan kondansatör kullanılıyorsa, gerekli değerin bir iki üstünü almakta fayda var. Yani 3S kullanımında, 16V'luklardan ziyade 25V değerindeki kondansatör kullanmak bence daha mantıklı. Ama Nichicon, Rubycon ya da panasonic v.b. kaliteli bir marka kullanılıyorsa 16V değerindeki bir kondansatör, 3S pilin voltajına problemsiz olarak dayanır.

Son not: Kondansatörün üzerinde 25V yazması, onun durduk yere tekrar 25V vereceği manasına gelmez. Üzerinde 25V yazan bir kondansatöre 5V uygularsanız geriye 5V alırsınız, 12V uygularsanız geriye 12V alırsınız, 50V verirseniz .... patlatırsınız :) .
Saol abi :thumbup:

250 lik quad ları daha öncede görmüştüm ama fpv olayına aklım yatmadığı için hiç heveslenmemiştim ama bir kaç video izledikten sonra içimde kıpırtı olmaya başladı. Yaklaşık 2 ay önce bir tane topladım her şey tamam uçuş vakti geldi çattı fakat ne göreyim :eek: göremiyorum. Motorlara hafifce güç verince sinyal kaybının olduğunu farkettim, bir iki günlük araştırmadan sonra öğrendimki baş belam parazitmiş. Sonra burdan gördüm ve Lc filtre yaptım fakat yine başedemedim ancak kamera sj4000, kameranın beslenesi dahili olduğu için güç girişine bağlayamadım. filtreli 5volt besleme yapıp sorunum çözülürmü acaba

Evde boş bir vakitte hiçbir hesap olmadan 25v 1000uF bir kondansatör ve ESC'den çıkan nüveye sarabildiğim kadar bobin teli sarmam sonucunda ufak bir LC filtre yaptım. Hesapsız yaptığım için takmalı mıyım diye düşünmüyor değilim. Aşağıdaki filtreyi FPV sistemimde kullanabilir miyim?

:saygilar:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bir kaç soru soracağım bu konuyla ilgili.

Sistem 6s

Zaman Zaman Motorlar yüke bindiğinde görüntü parazitleniyor. Normal tabi.

Kullanacağım filte tipi nedir?

Asıl konu ise, fpv vericisi 12v bec regulator üzerinden besleniyor. bu durumda filrte ne ile ne arasında olacak. ana hat arasımı bec ile verici arasımı ? veya başka bir nokta mı?

Yer istasyonu kurma aşamasındayım. tabak anten tripod vs ekipman toplandı sayılır. uygun birde booster arayışındayım. onun için filtre mantığı benim uygulamamda biraz çetrefilli olacak gibi.

Konuyla ilgili bilgilandirici bir video :)
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Temel olarak espri güç hattının üzerine binen gürültü ile, vericinizin beslemesi arasında bu filtreleme işini yapmalısınız,

Bu ister bec in önünde olur, isterse bec in arkasında olur. (muhtemelen nereye koyduğumuza göre tipleri bir miktar değişiyor olabilir)

Bende ilerleyen günlerde benzer çalışmaları benim de yapmam gerekiyor.

Dragonfly...