Fpv sistemli F450 Multikopter Örneği

Herkese merhaba uzun süredir fpv siz uçurduğum quadımın fpv zamanı geldiğini düşünerek ufak bi araştırma ve bütçeyle donanım topladım ve ilk uçuşumu geçen hafta yaptım.Bu yazımda F450 veya emsali quada sahip olupta fpv düşünenlere örnek olmak adına tecrübelerimi aktarmaya çalışacağım.

Ekipman Listesi :
1-Video alıcı verici

2-Monitör

3-Kamera
Bütçemin şuan için gopro tarzı action cam almaya yetmeyeceği için Şükrü Korkmaz'ın tavsiye ettiği bu kamerayı aldım.

Gelelim montaja,yukarıdaki ekipmanların her ne kadar montajı kolay görülse de kurulum sırasında yaşadığım bazı sorunlar oldu.

Kameram 12 V ile çalıştığı ve bende sistem de 4s pil kullandığım için bu voltajı düşürmem gerekti bunu da aşağıda linkini vermiş olduğum DC-DC Düşürücü ile sağladım.

Monitörü kameraya bağlarken karbon monitör tutucular kullandım fakat kurulumu her uçuşta tak çıkar şeklinde zor oluyor ve uçuş yaparken monitör+verici+verici ve monitör pili+kumanda aynı yerde olunca kolun yoruluyor size tavsiyem kesinlikle monitörü ya tripoda bağlayın yada kumanda çantası tarzı çantanıza monte edin.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Şimdilik yaşadığım hafif sorunlar bunlar en kısa sürede de ilk uçuş videomu yükleyeceğim.

Resimdeki kamera üstte bahsettiğim kamera değil daha onu takmaya cesaret edemedim :laugh: ama bugün yarın uçuşlara onunla devam edeceğim.

Elinize sağlık. Ben de yakında EV800 ile bir şeyler yapacağım kendi quadıma ve bunları video olarak paylaşacağım. Sizin videonuzu da dört gözle bekliyorum.

:saygilar: :saygilar:

Eline sağlık Nezih, paylaşım için teşekkürler. :thumbup:

Umarım istediğin gibi olur uçuşu da. :RCKolik:

Yeni sistem hayırlı olsun Nezih :thumbup: %p

Çok teşekkürler herkese uçuş videosu eklemeyide anca vakit bulup bakabildim.Ekran güneş nedeniyle parlamış anca bu kadar oldu.

İyi seyirler.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Seçkin Albamya' Alıntı:
Elinize sağlık. Ben de yakında EV800 ile bir şeyler yapacağım kendi quadıma ve bunları video olarak paylaşacağım. Sizin videonuzu da dört gözle bekliyorum.

:saygilar: :saygilar:

Hadi hayırlısı ben buna sistemi sığdırmakta zorlandım diyebilirim bakalım sen ne yapıcaksın :laugh: :saygilar:

Nezih ŞENSOY' Alıntı:
Çok teşekkürler herkese uçuş videosu eklemeyide anca vakit bulup bakabildim.Ekran güneş nedeniyle parlamış anca bu kadar oldu.

İyi seyirler.
Hadi hayırlısı :bravo: bir sonraki asama herhalde OSD sistemi olacaktır diye düşünüyorum :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Hadi hayırlısı :bravo: bir sonraki asama herhalde OSD sistemi olacaktır diye düşünüyorum :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ondan önce gönül gps ve gimbal istiyor ama maliyet yönünden bakacak olursak gidişat osd yönünde ;D Ama brushless gimbal alana kadar beni idareten Servo pantilt yaptım montajı yaptıktan sonra onunda videosunu eklemeye çalışacağım. :RCKolik:

İşte bu :thumbup: %p

Tebrikler. :bravo:

Modele bakmadan ekrana bakarak uçurmak çok farklı bir his, alışmak gerekiyor. Ben denediğimde epey zorlanmıştım. :laugh:

Hem quad hem kumandadaki sistemler gayet derli toplu duruyor, eline sağlık. :RCKolik:

Türker Akgün' Alıntı:
Tebrikler. :bravo:

Modele bakmadan ekrana bakarak uçurmak çok farklı bir his, alışmak gerekiyor. Ben denediğimde epey zorlanmıştım. :laugh:

Hem quad hem kumandadaki :saygilar: sistemler gayet derli toplu duruyor, eline sağlık. :RCKolik:

Güzel dileklerin icin cok tesekkur ederim Türker abi ben hala alisabilmis degilim quadin alcalip yukselmesini anlamakta güçluk cekiyorum bunun icin servo pantilt yaptim bakalim bunda nasil olacak. :)

Hayırlı olsun kırımsız uçuşlar :RCKolik: