Futaba GY401 Gyro sorunsalı

Celalettin abiden geldiyse zaten sahte olma ihtimali yok :) kumandanın hangi menüsünden ayar yapmaya çalışıyorsunuz peki ?

Mesut AKIN' Alıntı:
Celalettin abiden geldiyse zaten sahte olma ihtimali yok :) kumandanın hangi menüsünden ayar yapmaya çalışıyorsunuz peki ?

Gyro menüsünden yapıyorum Mesut Bey. İşin garibi Assan gyroyu ayarlayıp çalıştırdım ama aynı veya yakın ayarlar bunda olmadı.

Ynt: Futaba GY401 Gyro sorunsalı

Gyro'ya ilk enerjisini kumanda dan %50'nin uzerinde gain degerli sinyal giderken verin ornegin gyro switch hold konumda iken kumanda acikken gyro beseleme kablosunu alicidan cikarip takin model uzerinde enerji var iken. ;D

U8800 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Nesimi bey yarın akşama kadar sabrederseniz eve gittiğimde bendeki ayarların resmini koyarım.

TZ 50 v2(Mesut Akın tarafından toplanıp ayarlanmıştır) GY 401 ve savöx 1290 ikilisini kullanıyorum.

Bu arada kuyruk servonuzun ismini göremedim.Gyro üzerindeki DS ve AS switchini doğru ayarladığınızı farzediyorum.

Dediğim gibi yarın resmini ve kumandanın ayarlarının görüntüsünü buraya koymaya çalışırım.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Gyroyu özellikle para verip almadım. Bana gönderen Hakan Bey de kumanda ile birlikte Celalettin Beyden aldığını söylemişti. Bu durumda geçmişini Celalettin Bey daha iyi bilebilir. Şunu da belirteyim; ben bu gyroyu özellikle para verip almadığım için çalışmama durumunda hiç umursamam. Ben zaten uygun fiyata kumandamı aldım. Yanında kullanılmadığı için ekstra gelen bir parça diyelim. Sorunu çözebilirsem de heli üzerinde durumunu görmek isterim.

Kumandayı Hakan beye ben satmıştım gyro ona aitti yanlışlık olmasın Hakan bey sevdiğim bir arkadaşımdır onda da alengirli iş olmaz kefil olurum.
Şu an için sorunun tamamen ayar kaynaklı olduğunu düşünüyorum Hitec kumanda da bende gyro ayarı yaparken hala zorlanıyorum beceremediğim de çok oluyor eğer gy401 kullanacaksam Mesut'un ayarladığı model i önce kopyalıyorum sonra üzerinde çalışarak diğer ayarlarını yapıyorum.

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Kumandayı Hakan beye ben satmıştım gyro ona aitti yanlışlık olmasın Hakan bey sevdiğim bir arkadaşımdır onda da alengirli iş olmaz kefil olurum.

Celalettin bey bende yanlış anlaşılmak istemem. Gyro konusunu yanlış hatırlıyor veya yanlış anlamış olabilirim. Bu konuda kimseyi itham etmekte aklımın ucundan geçmedi. Kumanda alışverişi sırasında Hakan Beyle bir kaç kez telefonda görüştük. Kendisi çok samimi ve hoşgörülü biriydi. Bana elinden geldiğince yardımcı olmaya çalıştı. Gyronun arızalı olup olmaması ile ilgili bir sorunumuz yoktu kendisiyle. Zaten bu gyro hediye olarak geldi. Sorunun gyroda değil de ayarlarımda olduğu belli.

Kuyruk servosu KDS N590. Ayarı dijitalde tabii ki. Ama gyro şu an heliye takılı değil. Elimdeki analog servolardan birini kullanıyorum denemelerde. Celalettin Bey zaman konusunda sıkıntım yok. Bu hafta sonu uçuş yapabilecekmiyim şu an belli değil. Bu arada size de Hakan Beye de tekrar teşekkür etmek isterim. Kumandaya çok iyi bakmışsınız. Bu haliyle uzun süre kullanabileceğimi düşünüyorum. İhtiyaçlarımı fazlasıyla karşılayacak bir kumanda. Birde ayarlarını çözebilirsem tam olacak.

Bu arada kılavuzuna tekrar baktımda gyro ayarı için yarım sayfa bir şey ayırmış vatandaşlar. Pek hatim edecek bir şey yok. Zaten yazanlarda benim bildiğim ama şu an sorunumu çözmeye yeterli olmayan bilgiler...

iskender Yenimol' Alıntı:
Gyro'ya ilk enerjisini kumanda dan %50'nin uzerinde gain degerli sinyal giderken verin ornegin gyro switch hold konumda iken kumanda acikken gyro beseleme kablosunu alicidan cikarip takin model uzerinde enerji var iken. ;D

İskender Bey bu şekilde de denenebilir ama uzun vadede çok kullanışlı bir yol olmaz gibi geldi bana. Teşekkürler ilginiz için.

bendeki gy-401 ve savöx 1290 ikilisinin gyro menüsü

switch olarak D yi atamışız siz hangisini isterseniz atayabilirsiniz.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Celalettin bey teşekkürler. Bu ayarlarla oldu demek isterdim ama maalesef. Zaten buna yakın değerler girip denemiştim. Ki assan gyro da buna yakın değerlerde HH ve rate modda çalışıyor. Bu gyroyu başka bir kumanda da denemeden sorunun kaynağını bulamayacağız anlaşılan. Hafta sonu Manisa'daki arkadaşlarla hava güzel olursa buluşacağız. Başka bir kumanda ile deneme yapmaya çalışayım. Zaten şu an heli yatışta. Parça bekliyoruz. Bile bile lades deyip CopterX aldım. Şimdi bütün parçalarını Align yapmaya çalışıyorum. Sanıyorum kendime ve cebime eziyet etmeyi seviyorum... :saygilar:

Nesimi bey başka kumanda ve değişik servo ile de denemenizi öneririm o da olmazsa sağlık olsun. :)

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Nesimi bey başka kumanda ve değişik servo ile de denemenizi öneririm o da olmazsa sağlık olsun. :)

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Celalettin bey teşekkürler. Bu ayarlarla oldu demek isterdim ama maalesef. Zaten buna yakın değerler girip denemiştim.
........... Zaten şu an heli yatışta. Parça bekliyoruz. Bile bile lades deyip CopterX aldım. Şimdi bütün parçalarını Align yapmaya çalışıyorum. Sanıyorum kendime ve cebime eziyet etmeyi seviyorum... :saygilar:
Bu durumda Celalettin abimizin dediğini deneyip, son bir şans vermek lazım :)

Bu lades olayığı bazen hepimiz yapıyoruz Nesimi Bey. Biraz ucuz olsun derken, sonuç olarak astarı yüzünden pahalıya gelebiliyor ne yazık ki :-\

Bu durumda fazla aşırıya kaçmadan eldekini en efektif şekilde kullanmak en iyisi. Sizin yerinizde olsa bütün parçaları Align yapmak yerine, sadece düzgün uçuşa engel olan parçaları değiştirirdim ;)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bu durumda fazla aşırıya kaçmadan eldekini en efektif şekilde kullanmak en iyisi. Sizin yerinizde olsa bütün parçaları Align yapmak yerine, sadece düzgün uçuşa engel olan parçaları değiştirirdim ;)

Mehmet bey tabii ki bütün parçaları derken biraz abartılı oldu. Önemli parçaları değiştiriyorum. Hangi parçaları neden değiştirdiğimi de heli ile ilgili konu açtığımda bilahare yazayım da bu modeli düşünen arkadaşlara belki yol gösterir. Gerçi bununla ilgili konularda forumda yok değil.

Şu an Align ana ve otorotasyon dişlisi beklediğim için heli yatışta. Gyro işini de aceleye getirmiyorum. Hali hazırda üzerinde çalışan bir gyro mevcut zaten. Ama şunu da son günlerde çok sık aklımdan geçirir oldum; bu heliye çok fazla para harcadım. Buna harcadığım parayla çok güzel bir uçak alabilirdim. Acaba bu karanlık tarafa geçme işini daha uygun olduğum zamanlara mı bıraksam diye düşünmeden edemiyorum. Bakalım dişlilerden sonra başka bir şey daha çıkarsa tekrar durumu masaya yatıracağım... :( :(

Klon heliler içinde kullanıcısı en az mağdur eden marka sanırım tarot öyle görünüyor.
İngilizlerin lafını her zaman kanıtlayan haraketlerden kendimizi kurtaramıyoruz.(Ucuz mal alacak kadar zengin değilim)
Ama şu da bir gerçek Align heli ile başlayan uçmayı öğreniyor Klon ile başlayan ise problem çözmeyi ;D