Gaui x7 ile gelen mutluluk..

Kemal Katırcı' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar
Evet emre abi ben formulaya çevirmıştım modeli daha sonrasında kırım yaşamıştım ve ardaya satmıştım.

Gaui x 7 çok güzel bir model havada duruşu görünümü sağlamlığı yine imkanım olsa yine x 7 alır kullanırım hala aklımda bir x 7 var kurulum kolay tamiri kolay framesi dar mış mış bilmem neymiş buda modelin saglam olmasını saglayan faktör goblin ile kıyasladığınızda kırımdan daha sağlam çıkabiliyo gaui (bana göre)

Umarım uzun yıllar uçarsın gaui ile kırımsız uçuşlar mutluluklar dilerim.
İnşallah en kısa zamanda dönerim aranıza uçuş yaparak şu anda sadece izleyebiliyorum sizleri.

NOT: Konu ile ilgili olmayan ve polimik yaratacak kısımlar "Forum kuralları" çerçevesinde silinmiştir.

Kemal bey teşekkür ederim daha iyileri sizin olsun, bu modeli sizin gibi tecrübeli ve titiz modelcilerin elinden geçtiği için içime sinerek aldım [emoji5]

Konuyu baştan aşağı tekrar okudum, [emoji5]

Gene harika süper bi kaynak olmuş. Bravo Emre abi eline sağlık,Kırımsız uçuşlarınız olsun, model toplarken hepimiz sorun yaşıyoruz, Elektrikli de olsa sürprizler bizi bekliyor, mesela benim başıma dün gelen, hiç beklemediğim ve bana pahalıya patlayan sorun [emoji19]

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ali Yalçın' Alıntı:
Konuyu baştan aşağı tekrar okudum, [emoji5]

Gene harika süper bi kaynak olmuş. Bravo Emre abi eline sağlık,Kırımsız uçuşlarınız olsun, model toplarken hepimiz sorun yaşıyoruz, Elektrikli de olsa sürprizler bizi bekliyor, mesela benim başıma dün gelen, hiç beklemediğim ve bana pahalıya patlayan sorun [emoji19]

Hayırdı Ali ? Nasıl oldu ? inşallah ESC yerde yanmış ve modelde başka bir sıkıntı yoktur :-\

Ayar yaparken oldu abi.

Esc ye harici rpm sensör taktım, ikon'a bağladım, herşey güzel çalışıyordu, rmp okuyabiliyordum ünite den, sonra gov sağlıklı çalışması için esc gov kapatmak için bip sayıyordum, çat diye bi ses duydum esc de, kıllandım, ayar menüsünden çıktım normal çalıştırdım esc yi, throttle lı yukarı kaldırmamla alev aldı esc bende anladım [emoji15]

Ali Yalçın' Alıntı:
Ayar yaparken oldu abi.

Esc ye harici rpm sensör taktım, ikon'a bağladım, herşey güzel çalışıyordu, rmp okuyabiliyordum ünite den, sonra gov sağlıklı çalışması için esc gov kapatmak için bip sayıyordum, çat diye bi ses duydum esc de, kıllandım, ayar menüsünden çıktım normal çalıştırdım esc yi, throttle lı yukarı kaldırmamla alev aldı esc bende anladım [emoji15]
Valla senin de dediğin gibi elektroniklerin de ne zaman gideceği ve arıza yapacağı hiç belli olmuyor. Mesela benim 380'nin MKS servosu da arızalandı geçenlerde :-\

Gönül hiç olmamasını istiyor elbet ama illa olacaksa da yerde olması tek tesellimiz.

Geçmiş olsun Ali :) Dediğin gibi elektrikli-nitro fark etmez, her an bir sürpriz bizi bekliyor...

Yaşasın süprizli hobimiz :halay: :yuppi: :halay: :yuppi:

Geçmiş olsun Ali, işin tuzu biberi bu süprizler zaman zaman üst üste gelip insanı delirtebiliyor tabi ama yine de öğretiyor tabi insana birşeyleri :saygilar:

Emre Kaman' Alıntı:
Geçmiş olsun Ali :) Dediğin gibi elektrikli-nitro fark etmez, her an bir sürpriz bizi bekliyor...

Bu süprizler olmazsa sektör nereden ekmek yiyecek.Biz olacaksa yerde olsun, onlarda hava da olsun diye dua ediyorlardır :islik: :islik:

Son durum nedir Ali ? Yeni ESC olarak ne kullanmayı düşünüyorsun ? :rolleyes:

Gönlüm HW'den yana olsada, tercihimi tekrar Yep 120 a dan yana kullanacam,

700 alarak bütçeyi dibine kadar zorladım şuan, anca yıl başından sonra rahatlayabiliyorum.

Kredi kartının extresi kesilir kesilmez bir adet sipariş geçerim, bu sefer işimi şansa bırakmayıp esc yi, yge(YEP) uzmanı Rafet Odabaş abimle programlayacağım.

Yeri gelmişken bide Gart marka YPG 120 a esc var, sanrım yge klonu Yep esc ile aynı fabrikada üretiliyor, hk ile papaz olmamak veya aralarındaki anlaşma gereği adını YPG yapmışlar aliexpress.com da satılıyor, free kargo olduğu için onuda alabilirim,

Şimdilik böyleyiz [emoji7]

Ali Yalçın' Alıntı:
... Kredi kartının extresi kesilir kesilmez bir adet sipariş geçerim, bu sefer işimi şansa bırakmayıp esc yi, yge(YEP) uzmanı Rafet Odabaş abimle programlayacağım.
HW dediğin gibi güzel ama YEP göre daha pahalı bir ESC :)

"bu sefer işimi şansa bırakmayıp esc yi" kısmını pek anlamadım ?? ESC model uçarken yanmadı demiştin de...

Abi program yaparken bi yerde yanlış bişey yapıp esc nin kafasını karıştırdığımı düşünüyorum. Zincirleme reaksiyon teorisi [emoji1]

Ali Yalçın' Alıntı:
Abi program yaparken bi yerde yanlış bişey yapıp esc nin kafasını karıştırdığımı düşünüyorum. Zincirleme reaksiyon teorisi [emoji1]
Ben de öyle düşündüğünü düşünüp teyid edeyim dedim :D

Ama ben katılmıyorum. Mesela diyelim ki ESC tüm ayarları baştan aşağı yanlış ve motora göre uyumlu değil. Model çalışmadığı sürece ESC- Motor arasında bir dialog yok ki, ESC neden yanlış ayardan yansın ??

Bu olayın tamamen ömrünü tamamlayan elektronik kompanentle ilgili olduğunu düşünüyorum. Bu da benim tezim :)

Neyse bu vesile ile Rafet'le de bir araya gelmiş, muhabbet etmiş olursunuz ;)

Ben de Mehmet abi gibi dusunuyorum. Her ne kadar guzel bir esc olsa da, bu yep serisi biraz saatli bomba gibi geliyor bana.

Ali ben senin yerinde olsam, ilk is o shrink'i cikarir, fetlerin uzerine guzel bir heatsink uygulamasi yapardim ve yeniden kaplamazdim escyi.

Isı elektronik devrelerin baş düşmanı , ısınmaması için iyi soğutma ve active freewheeling özelliği olan esc ler seçmek lazım. Elimizde böyle bir esc yoksa ESC yi %85 -90 throttle arasında istediğimiz devri verecek dişli oranları ile kullanmamız gerekiyor.