Glow Motorum İçin Hangi Rulmanı Kullanmalıyım?

Motor temizliğini nasıl yapmamı önerirsiniz? Çünkü yakıttan dolayı kirlenme ve pasa benzer bir görüntü mevcut
Yuzeysel temizlik icin balata spreyi, yok detayli olsun derseniz isitilmis antifrizde bekletme... Yalniz acik alana ihtiyaciniz olacak bunun icin zira solunmasi oldukca tehlikeli bir kimyasal antifriz....

• Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi
Yuzeysel temizlik icin balata spreyi, yok detayli olsun derseniz isitilmis antifrizde bekletme... Yalniz acik alana ihtiyaciniz olacak bunun icin zira solunmasi oldukca tehlikeli bir kimyasal antifriz....
Petrol Ofisi'nin polietilen glikol içeren antifrizi gerekiyor ki bulmak zor.

• Beğen
Tamer, apartmanda oturuyorsan antifrizi balkon gibi açık bir yerde ısıtma. Buharları tehlikeli. Çelik parçalar antifriz yerine yağ çözücü deterjan ve sert bir plastik fırça ile temizlenebilir. Ancak piyasada satılan çoğu yağ çözücü alkali olduğu için alüminyum parçalar aşınır. Alkali olmayan alüminyum uyumlu yağ çözücü biraz zor bulunuyor, ancak satışı var.

• Beğen
Bugün motorun bakımına kaldığım yerden devam edeyim dedim.Motorun parçalarını kontrolden geçirip rulmanın gireceği yerler de dahil olmak üzere temizledim.Motor bloğunun dışını temizlemek için gravür makinesiyle tel fırça kullanarak temizlemeyi denemiştim biraz deneysel oldu tabi.Bir miktar işe yaradı ancak ben tavsiye etmiyorum çünkü aşındırma yaptığı için biraz renk değişimi oldu.Daha sonra yağ çözücü kullanarak çıkmayan pas ve kirleri kolayca temizledim herhangi bir olumsuz etkisi olmadı.Ön rulman olarak markasını bilmediğim fakat modelci bir ağabeyimden aldığım Çin menşeili olduğunu bildiğim R6-2RS kodlu rulman kullandım.Arka rulman olarak ise Magnum marka(ASP ile aynı) 6902-2RS kodlu rulman kullandım.Motorun bakımını tamamladıktan sonra modele taktım sabırsızlanıp saat geç olmasına rağmen motoru çalıştırıp durumunu göreyim dedim.:lollol: Eskiye nazaran bariz bir performans artışı gözlemledim.Eskiden motor çalışırken bir miktar bilye sesi geliyordu motorun sesi bile güzelleşti diyebilirim.Takometrem olmadığı için rpm ölçümü yapamadım ancak ben sorun olacağını sanmıyorum uçuşta.Modeli 10 dakika kadar çeşitli gaz pozisyonlarında çalıştırdım gözlemlemek için.Sonuçtan ben şahsen memnun kaldım.

Bu konuda zaman ayırıp yardımcı olan herkese çok çok teşekkür ederim.:heartxf: Sonuç aşağıdaki videoda.:)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Levent abi ben Porçöz markasının yağ çözücü spreyi ile denedim sonuç gayet güzel oldu.Motor üzerindeki yanık yağ lekelerini bile çok rahat bir şekilde temizledi.Sarı Güç daha etkili olabilir diye düşünüyorum.

Porçöz içeriğinde sodyum hidroksit olduğu için alüminyum parçalarda kullanmıyorum. Çok kısa süreli bir temizlik için uygun tabii. Sodyum hidroksit yoğunluğu fazla değil.

Sodyum hidroksit renkli anodize alüminyum üzerindeki rengi hemen etkiliyor. Biraz bekletince alüminyum parçadan kabarcıklar yükseliyor. Böyle bir şey olursa alüminyum parçayı çıkarıp hemen sirke dolu bir kabın içine koymalı. Nötralize etmek için. Daha sonra suyla yıkamak gerekli.

Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim Levent abi.Bunu bilmiyordum bundan sonra daha dikkatli olurum.