Goblin Modellerde AntiStatik Durumu ve En İdeal Çözüm

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Malum kayışlı modellerde en büyük risk "Statik Elektrik". Statik elektrik nedir, modelimizdeki etkileri nelerdir kısımlarını daha önce detaylı bir şekilde ele aldığımız için bu konuda o kısımları es geçiyoruz

Antistatik Kablolama Uygulamaları ve Önemi

Goblin 380 aldıktan sonra model hakkında inceleme yaparken HF'de bir kaç kişide Statik Elektrik sorunu yaşadığını gördüm. Ölçüm yaptım ama küçük da olsa bir diremç değeri görünce için pekte rahat etmedi.

Malum 570,630, 700 sınıfı Goblinlerin hiçbirinde şu ana kadar Statik elektrik ile ilgili olumsuz bir durum yaşanmamıştı.

Peki 380'de ne fark vardı. Durumu Emre kardeşim ile değerlendirdik. İki olasılık bulduk :

- 380 kuyruğunda kullanılan karbon miktarı diğer modellerden farklı olabilir.

- Diğer ve en mantıklı fark ise 380 modelinde kuyruk montajı sırasında diğer Goblin modellerinden farklı olarak kuyruk-frame bağlantısında 2 adet vida bulunmuyor. Büyük ihtimal bu vidalar büyük modellerde iletkenlik anlamında olumlu bir etki yapıyor.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Neyse özetle 380 için Antistatik kablolama yapmaya karar verdim. Klasik yöntemden farklı olarak kablo yerine "Bakır Şerit Bant" ile güzel bir uygulama yaptım. Ölçüm sonuçları da gayet başarılı %p Artık kafam rahat bir şekilde uçuşlara devam edebilirim :D

Super bir uygulama Mehmet abi. Yapiskanli bakir serit kuyrugun ic ceperinden gidiyor, hem isini yapiyor, hem de goze gorunmuyor. Cok severim boyle gizli kahramanlari :D Fikir ve uygulama super [emoji122][emoji5]

Elinize sağlık abi harika bir çalışma olmuş :saygilar:

Teşekkür ederim Mehmet abi fikir güzel, bende yapayım bari, riske girmeyelim,

Not: g500 dede yok o iki vida [emoji5]

Süper bir uygulama olmuş Mehmet abi. :bravo:

Böyle estetik ve uygulaması kolay bir yöntem varken hiç riske girmeye gerek yok gerçektende. :thumbup:

Uygulama çok iyi olmuş Mehmet abi, elinize sağlık. Konu bence sabitlenmeli :D

İlave bir şey gerekmeden bazı noktalardaki boyaları kazımak süreciyle de iletkenlik sorunu çözülebiliyor arkadaşlar, aklınızda olsun ;)

İyi bir düşünce. Parçaların aralarında boşluk olursa iletken macun sürülebilir.