Goldberg TIGER II - EP // Low Wing Trainer // Plandan Yapım

Can Sismaneli

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Herkese merhabalar;

Uzun zamandır alttan kanatlı bir eğitim modeli yapayım diye aklımdan geçirirken, internette tam da aradığım planı buldum.

Model; Carl Goldberg tasarımı olan "TIGER II" modeli, ancak plan balsa için verilmiş ve 0.55 lik motor tavsiye ediliyordu. Ben modeli strafordan yapacağım ve elektrikli motor kullanacağım için biraz değişiklik gerekiyordu ki işe ilk olarak orjinal planı %80 ölçekli olacak şekilde bastırmakla başladım.

**Planın dosya boyutu yüksek olduğu için buraya ekleyemiyorum. Dileyen aşağıdaki linkten indirebilir..

-- Plandan iki adet çıktı aldım, birini duvara astım, diğerini ise üzerinden çalışmak üzere kullandım ve çok faydasını gördüm, duvarda bütünü görmek işleri çok daha kolaylaştırıyor.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

-- Modelin kanadını yine sıcak tel kullanarak 4cm strafordan kestim. Kanat aerofoil yapısı tam simetrik, yani damla biçimli. Kanat birleşiminde wing joiner, fiber boru ayrıca ince çıta kullandım ve her iki kanada 4'er derecelik dihedral verdim.

-- Kanat üzerinde servoların ve iniş takımının yuvalarını açtım. Burada dikkat ettiğim yer, ana iniş takımlarımız kanat üzerinde olduğu için, iniş esnasında tüm yük kanada biniyor. Bu nedenle iniş takımlarını, fiber boru ve çıtaya oturacak şekilde konumlandırdım.

-- Gövdeyi yaparken, mevcut 4cm straforu gövde formunda kestim ve hem plandaki gövde kalınlığına ulaşmak hemde daha temiz bir yüzey elde etmek için dışını kapron ile kapladım. Esc için strafor ve kapron arasında yuva mevcut, oraya sabitledim. Elevator ve rudder servoları gövdenin arka üst kısmına yerleştirdim, ayrıca model alttan kanatlı olduğu için aileronlar için kullanacağım Y kabloyu, gövde üzerinde dik olarak açtığım delikten geçirdim.

-- Modeli yaparken mümkün olduğu kadar orjinale bağlı kalmak istiyordum, bu yüzden hem tecrübe etmek hem de görsel olarak çok daha güzel olması için, ilk defa kaplama kullandım. Sıcak kaplama için imkanım olmadığı için, bende yapışkanlı folyo kullandım ve sonucu oldukça tatmin etti.

-- Normalde plana göre model, önden tekerlekliydi, ancak ben burda da bir değişiklik yaparak modeli bek tekerlekli olarak yaptım, böylelikle yine merak ettiğim taildragger model tecrübesini yaşamak istedim. :) Eldeki imkanları kullanarak iniş takımlarını da kendim yaptım.

Yalnız burada önemli bir nokta var ki buna çok dikkat etmek gerekiyor. "İniş takımı konumlandırması yapılırken, uçağın ağırlık merkezi; mutlaka ana iniş takımı ve yön tekeri arasında olması gerekli." Arkadan tekerli bir model için benim ilk yaptığım hatayı, yani ana iniş takımı tekerlek eksenini tam ağırlık merkezi üzerinde konumlandırırsanız, model kalkış koşusu esnasında burun üstü dikilecektir. Bunu düzeltmek için, ana iniş takımlarını bükerek ağırlık merkezinin önüne taşımak zorunda kaldım. Görsel olarak göstermek gerekirse, olması gereken konumlandırma şöyle;

-- Modelin, yatay ve dikey stabilizörü için 1cm lik straforu sıcak tel ile ortadan keserek 5mm kalınlığında plakalar oluşturdum ve bunları kullandım. Bu arada yatay dengeleyicide mukavemeti artırmak için ortasından geçecek şekilde, çapı küçük olan fiber boru kullandım. Ardından uçağın tamamının kaplamasını tamamladım.

-- Kanadın gövdeye montajında; gövdeye gömülü plastik somun ve plastik kanat bağlantı vidası kullandım.

Kuyruk tekeri ve rudder bağlantısı işe şu şekilde;

-- Model neredeyse hazır hale geldi, tüm kontroller yapıldı, geçen haftasonu maiden yapmayı planlarken, az önce bahsettiğim iniş takımı konumuyla alakalı sıkıntıyı yaşayınca maidenı başka güne erteledim. Bu arada, canopy için çok vakit ayıramadım, şimdilik geçiçi olarak dosya kapağından yaptığım canopy'yi kullanıyorum. :laugh:

Uçak ve Rasim abiyi aynı kareye almak da nasip oldu. :laugh:

-- Yine orjinale bağlı kalmak için süslemeleri de orjinale uygun olarak yaptım, bu konuda çalışmalarım halen devam etmekte. :)

Model hakkında biraz teknik detay vermek gerekirse;

Kanat açıklığı: 122 cm
Kanat kordu: 22 cm
Gövde uzunluğu: 103 cm
Uçuş ağırlığı: 890 gr

Turnigy D2836 - 8 1100KV motor, 30A ESC, 10X5 pervane ve 3s 2200mah pil setup'ıyla yaklaşık 240 Watt güç elde ediyorum. İlk izlenim olarak, modelin uçuşu gayet tatmin ediciydi. Yaklaşık olarak 7 dakika kadar sportif uçabildim.

Maiden için sahaya babamla gittik ancak ekrana güneş vurduğu için babam pek yakalayamamış uçağı, ben de toplam iki uçuştan model gözüktüğü kadar kısa bir derleme yaptım. :laugh:

Sonuç olarak, modelin uçuş karakteristiği çok hoşuma gitti, yeni ve güzel bir tecrübe oldu benim için. Ayrıca yapımından da oldukça keyif aldım. Patlarlı üstten kanatlı trainer'ım vardı, şimdi bir de alttan kanat trainer'ım oldu. Sonraki yeni modele kadar, bunlarla pilotaj geliştirmeye devam.. :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Can abi harikasın! Abi ben de bu tür bir model arıyordum.Elimde Turnigy D2836/8 1100kv motor çaylakta kullandığım yani.Ne olur ne olmaz diye yedek almıştım.30A ESC,10x5E APC ve 9x6 APC pervaneler,Towerpro SG90 9gr Dijital Servolar,Ve Turnigy 3S 2200mAh 35C Lipo batarya mevcut.Vaktim kısıtlı olduğu için detaylı bakamadım.Elimdeki malzemelerle yapabilir miyim bu modeli? Kolay gelsin abi.

Tamer Öztürk' Alıntı:
Can abi harikasın! Abi ben de bu tür bir model arıyordum.Elimde Turnigy D2836/8 1100kv motor çaylakta kullandığım yani.Ne olur ne olmaz diye yedek almıştım.30A ESC,10x5E APC ve 9x6 APC pervaneler,Towerpro SG90 9gr Dijital Servolar,Ve Turnigy 3S 2200mAh 35C Lipo batarya mevcut.Vaktim kısıtlı olduğu için detaylı bakamadım.Elimdeki malzemelerle yapabilir miyim bu modeli? Kolay gelsin abi.

Çok teşekkür ederim Tamer. :) Benim yazdığım ekipmanların aynısını yazmışsın zaten, bu durumda pek ala yapabilirsin.

Planı Google Drive'a yükledim birazdan ilk mesajı düzenleyeceğim, oradan indirebilirsin.

Abi yanlış anlamazsan bir konuya değinmek istiyorum. Gördüğüm kadarıyla yekeleri kontrol yüzeylerinin ortasına takmışsınız.Modelci büyüklerimden daha önce öğrendiğime göre uç kısımda olması gerekiyor.Benim yapacağım model heralde 800-1000gr civarında olacak diye tahmin ediyorum.Motor bağlantısı için vidala, somun ve pul ihtiyacım var.Hobbyking'den temin edebilir miyiz? Burada nereye baktıysam bulamadım.Kolay gelsin.

Can eline saglin guzel olmus yine :)

Gule gule ucur...

Tamer Öztürk' Alıntı:
Abi yanlış anlamazsan bir konuya değinmek istiyorum. Gördüğüm kadarıyla yekeleri kontrol yüzeylerinin ortasına takmışsınız.Modelci büyüklerimden daha önce öğrendiğime göre uç kısımda olması gerekiyor.Benim yapacağım model heralde 800-1000gr civarında olacak diye tahmin ediyorum.Motor bağlantısı için vidala, somun ve pul ihtiyacım var.Hobbyking'den temin edebilir miyiz? Burada nereye baktıysam bulamadım.Kolay gelsin.

Tamer açıkçası demek istediğini tam olarak anlayamadım. Eğer aileron yekelerinden bahsediyorsan, onları zaten kenarda kalıyor sayılır, elevatör desen en uca alma gibi bir durumu gözümde canlandıramadım, rudder desen zaten en aşağıda bek tekerle birlikte.

Eğer aynı şeyden bahsediyorsak, bu uçta olma durumunu bir araştırmak gerekli diye düşünüyorum, çünkü elimdeki patlar trainer kitinde aileron hornları, tam ortada konumlandırılmış durumda, o sebeple sıkıntıya yol açacak bir durum değil gibi geldi bana. :saygilar:

Civata, somun, vida, pul bunlar aslında rahatlıkla bulabileceğin şeyler, yapı marketleri ve hırdavatçıları iyice araştır derim. :)

tamerkaymakci' Alıntı:
Can eline saglin guzel olmus yine :)

Gule gule ucur...

Tamer abi, çok teşekkür ederim.. :saygilar:

Can mükemmel olmuş , sen bu işi kapmışsın... ;)

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Can mükemmel olmuş , sen bu işi kapmışsın... ;)
Estağfurullah abi, sizin gibi mükemmel işçiliğe ve tecrübeye sahip birinden bunu duymak büyük mutluluk benim için. :) Sadece elimden geleni yapmaya çalıştım, beğendiyseniz ne mutlu, çok teşekkür ediyorum. :saygilar:

Can Sismaneli' Alıntı:
Estağfurullah abi, sizin gibi mükemmel işçiliğe ve tecrübeye sahip birinden bunu duymak büyük mutluluk benim için. :) Sadece elimden geleni yapmaya çalıştım, beğendiyseniz ne mutlu, çok teşekkür ediyorum. :saygilar:

Rica ederim Can , iltifat ediyorsun , biz daha usta olamadık ama ben gerçekten iltifat etmedim , sen hem teknik olarak güzel çalışıyorsun hem temiz , bu ikisi her zaman bir arada olmaz , üstelik raporlamışsın da , kaplama bile orjinal bir çalışma olmuş , daha ne olsun...Tebrik ederim , artık yavaştan balsa çalışmaları başlar herhalde...toplam ağırlığa batarya dahil mi , merakımdan sordum , eğer dahilse , bence süper bir iş çıkmış :thumbup:

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Rica ederim Can , iltifat ediyorsun , biz daha usta olamadık ama ben gerçekten iltifat etmedim , sen hem teknik olarak güzel çalışıyorsun hem temiz , bu ikisi her zaman bir arada olmaz , üstelik raporlamışsın da , kaplama bile orjinal bir çalışma olmuş , daha ne olsun...Tebrik ederim , artık yavaştan balsa çalışmaları başlar herhalde...toplam ağırlığa batarya dahil mi , merakımdan sordum , eğer dahilse , bence süper bir iş çıkmış [emoji106]

Güzel görüşünüz için bir kez daha teşekkür ederim Hakan abi. :) Balsa çalışmak çok istiyorum ama ona biraz daha zaman var gibi.

Belirttiğim toplam ağırlık, pil dahil ağırlık abi, pilsiz 690gr civarı. Ağırlık konusunda ben de çok tereddütlüydüm, kaplama, iniş takımı derken ağır olacak sanıyordum ama korktuğum gibi olmadı beklediğimin çok altında bi değer çıktı, çok şükür. :)

Can, eline sağlık, güzel model çıkarmışsın!

Tamer'in dediği şey, yekelerin kontrol yüzeylerindeki konumu. Yani, örneğin eleronlarda gövdeye yakın veya uzak olması anlamında değil. Yekelerin tel takılan deliklerinin, kontrol yüzeyinin menteşe hareket eksenine uzaklığı. Rudder'ı ele alırsak, dikey dengeleyici ile aynı düzlemde iken, yeke delikleri menteşe hareket ekseni ile 90 derece olmalı. Bir de yekeleri tek değil, iki vida ile sabitlemen gerekir, yoksa döner!

Bir diğer nokta, arka iniş takımı telinin geçtiği parça balsa bana göre yeterli sertliği sağlamaz. En azında içine bir borucuk takıp, teli borunun içinden geçirseydin daha iyi olurdu. Ayrıca, telin üzerine tekerlek sabitleyici gibi bir şey geçirip vidasını sıksaydın, yük rudder'a değil, gövdenin arka ucuna binerdi. Gerçi daralan makaron gibi bir şey var, ama bu kayar.

Kaplamaya gelince, tabelacıların kullandığı malzeme sanırım. Kullanması oldukça zordur, yapışır çıkmaz, çıkar tekrar yapışmaz, bombeli yerlerde esnemez. Senin avantajın kutu gövde olması. Ama öncesinde köpük malzemeyi zımparalayıp, tozdan iyice arındırmış olduğunu düşünüyorum, öyle mi? Gerçi normal kaplamayı zaten kullanamazdın, çünkü köpük, kaplama sıcaklığında eriyor, denenmiştir!

Goruntu Gercekten Cok hos, Ellerine saglik Can :thumbup:

Eline sağlık Can, çok güzel bir çalışma ve sunum olmuş. Fatih'le bizi de yakalamışsın :laugh:

Benim de arada uçak hevesim oluyor da, heli işlerinden pek sıra gelmiyor. Zaten şu anda VBC kumandadan dolayı ünite kısıtlaması var. Gerçi vbar neo'nun vplane sürümü ile uçak da kullanılabiliyor da, öylesi bir ünite benim gibi başlangıç seviyesi bir modelci için lüks kaçacaktır. Bakalım ucuz yollu bir kumanda edinirsem ilerde, belki basit bir plandan bişeyler yapmaya çalışırız.

Mübareklerin kalkışı inişi de kolay değil, arada bir tur alayım desem çakacağım gününü mahvedeceğim arkadaşların, o yüzden cesaret edip deneyemedim de :D

Can eline sağlık, çok güzel bir model ortaya çıkartmışsın. :bravo:

Özellikle kaplayarak güzel bir hava vermişsin bence. :thumbup:

Geçtiğimiz hafta modeli canlı canlı görebilme fırsatımız oldu. Gerçekten muazzam bir işçilikle yapılmış bir model. Uçuşunu görememiştik ama maiden yapmışsın uçuşda da sorun olmamış. Bu yolda emin adımlarla ilerliyorsun tekrar yeni modelin hayırlı olsun.