Goldberg TIGER II - EP // Low Wing Trainer // Plandan Yapım

Tamer Öztürk' Alıntı:
Verilen cevaplar için herkese teşekkürler.En kısa sürede planın çıktısını alıp başlamak istiyorum bu modele tabi derslerden fırsat bulabilirsem.Kanat profili damla şeklinde olduğu için köpük kesme aleti yapmak gerekecek.Köpük kartonu bükmeyle sanıyorum ki yağmur damlası şeklini veremeyeceğim.Diğer bir konu ise kanat bağlantısını yapmak için plastik vida ve aksamının temin edilip takılması.Nasıl birşey almalıyım şuan aklımda birşey yok.İniş takımı konusunda önden tekerlekli yapacağım.Hobbyking'de 46 lık modeller için ön iniş takımı seti var sipariş vereceğim fakat ana iniş takımını nasıl yaparız bilmiyorum.Çevremde hala arıyorum fakat uygun bir malzeme bulamadım.Bilgisi olan varsa ve yardımcı olurlarsa, kanat bağlantısı ve ana iniş takımı hobbykingde varsa siparişe ekleyebilirim.Saygılar

Tamer, iniş takımı konusunda en uygun tavsiye; Sümer hocamızın söylediği gibi yay çeliği kullanman. Etrafına bir soruştur bakalım, yay ile uğraşan birileri var mı bulunduğun şehirde, varsa direkt olarak hazırlattırırsın. İkinci tavsiye olarak da Sümer abi, metal elbise askısı demiş ki bence de harika bir fikir. Kaldı ki modelin ağırlığına ortalama 1000 gram diyelim; bence metal elbise askısını denemekte fayda var.

Kanat bağlantısı için ise, benim kullandığım "M4 Plastik Civata - Somun" ;

Malesef kanat bağlantısı için montaj aşamasını fotoğraflayamadım ama sana yardımcı olması açısından şöyle bir şey hazırladım. Umarım işine yarar.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Tamer Öztürk' Alıntı:
Can abi herzamanki gibi başını ağrııtıyorum kusura bakma.Kullandığım malzeme Çaylak Trainerdaki ile aynı.Köpük kesme aletim yok.Pembe ve mavi renkte olan sıkıştırılmış izolasyon malzemesini de bulamıyorum benim açımdan bir takım probleme neden oluyor.Hem ekstra masraf çıkarmaması için aynı malzemeyi bükerek yapmayı düşünüyorum.Fakat sizinki gibi yağmur damlası şeklini nasıl veririm fikrim yok.Çaylaktaki gibi olsa kafadan şekil verebilirdim ama burda durum değişiyor.Konu hakkında fikriniz var mı?

O malzemeyi hiç kullanmadığım için, o şekli nasıl verebilirsin tam olarak bilemedim Tamer. Aerodinamik etkilerini açıklayabilecek bilgi ve tecrübede değilim ancak naçizane fikrim, çaylakta kullandığın kanat yapısını, bu modelde de kullansan herhangi bir sorun olmayacaktır diye düşünüyorum. :)

Tamer Öztürk' Alıntı:
Can abi herzamanki gibi başını ağrııtıyorum kusura bakma.Kullandığım malzeme Çaylak Trainerdaki ile aynı.Köpük kesme aletim yok.Pembe ve mavi renkte olan sıkıştırılmış izolasyon malzemesini de bulamıyorum benim açımdan bir takım probleme neden oluyor.Hem ekstra masraf çıkarmaması için aynı malzemeyi bükerek yapmayı düşünüyorum.Fakat sizinki gibi yağmur damlası şeklini nasıl veririm fikrim yok.Çaylaktaki gibi olsa kafadan şekil verebilirdim ama burda durum değişiyor.Konu hakkında fikriniz var mı?
Kapron bulabilirseniz benimde kullandığım yöntemi kullanabilirsiniz. Ama sağlamlık konusunda diğeri gibi olmayabilir.

Kadir Kurt' Alıntı:
Konuyu şimdi farkettim. Gerçekten güzel model olmuş. :)
Helikopterci abilerimizin de uçağı beğenip yorum yapması uçağın cazibesini gösteriyor :D
Edit: birde kanatçıkları kanada nasıl menteşe sistemi ile takıyorsunuz. Hazır menteşe mi kullanıyorsunuz başka yöntem mi kullanıyorsunuz

Kadir çok teşekkür ederim kardeşim, daha güzelleri senin olsun. :)

Menteşe olarak bu modelde hazır plastik menteşe kullandım. Normalde bant kullanarak menteşe yapmak da güzel çözüm fakat böyle görsel olarak daha güzel oluyor. :)
Kullandığım ürün tam olarak şu;

Can Sismaneli' Alıntı:
Tamer, iniş takımı konusunda en uygun tavsiye; Sümer hocamızın söylediği gibi yay çeliği kullanman. Etrafına bir soruştur bakalım, yay ile uğraşan birileri var mı bulunduğun şehirde, varsa direkt olarak hazırlattırırsın. İkinci tavsiye olarak da Sümer abi, metal elbise askısı demiş ki bence de harika bir fikir. Kaldı ki modelin ağırlığına ortalama 1000 gram diyelim; bence metal elbise askısını denemekte fayda var.

Kanat bağlantısı için ise, benim kullandığım "M4 Plastik Civata - Somun" ;

Malesef kanat bağlantısı için montaj aşamasını fotoğraflayamadım ama sana yardımcı olması açısından şöyle bir şey hazırladım. Umarım işine yarar.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

O malzemeyi hiç kullanmadığım için, o şekli nasıl verebilirsin tam olarak bilemedim Tamer. Aerodinamik etkilerini açıklayabilecek bilgi ve tecrübede değilim ancak naçizane fikrim, çaylakta kullandığın kanat yapısını, bu modelde de kullansan herhangi bir sorun olmayacaktır diye düşünüyorum. :)
Can abi çok teşekkür ederim. İniş takımı konusunda biraz daha araştıracağım.Sümer abinin yorumlarını dikkate alarak en kısa sürede araştıracağım. Kullandığım malzeme depron ile aynı tek fark alttan ve üstten ince bir karton ile kaplı.Deprondan daha dayanıklı. Flitetest videolarını izlediyseniz görmüşsünüzdür.Aslan kaba taslak kanat profili yapsam olur fakat trainerdan daha hızlı bir uçuş karakteristiği istediğim için orjinal profile bağlı kalarak yapmayı düşündüm bunun için tabiki daha yüksek kv li motor gerecektir.Kadir hocam size de çok teşekkür ediyorum.

Merhaba, Biraz önce kırtasiyeye gittim planın çıktısını almak için fakat A0 kağıdıyla alırsam fiyatının 30TL olacağını söylediler.A3 önerdiler alternatif olarak ama normalde uçağın boyutları zaten sığmaz o kağıda.Hevesim kursağımda kaldı.Okuldaki fotokopi dükkanına gitmiştim fakat en büyük A3 çıkarıyorlarmış.En azından burada durum bu.Acaba siz kaç liraya çıkardınız? Boyutu A0 mıydı?

Tamer Öztürk' Alıntı:
Merhaba, Biraz önce kırtasiyeye gittim planın çıktısını almak için fakat A0 kağıdıyla alırsam fiyatının 30TL olacağını söylediler.A3 önerdiler alternatif olarak ama normalde uçağın boyutları zaten sığmaz o kağıda.Hevesim kursağımda kaldı.Okuldaki fotokopi dükkanına gitmiştim fakat en büyük A3 çıkarıyorlarmış.En azından burada durum bu.Acaba siz kaç liraya çıkardınız? Boyutu A0 mıydı?

Aman Tamer sakın öyle bir fiyata çıkarttırma, adamlar resmen kazıklamaya çalışmış. Ben o planın tam ölçekli boyutunu 1,5TL ye çıkarttım. Orada, mühendislik proje işi yapan bir yere git ve onlara sor nereden çıktı alabileceğini, onlar seni en uygun yere yönlendirecektir. Ben burdan çıktı alıp sana kargolasam 30 liradan daha ucuz tutar. :D

Not: Bu arada ben modeli %80 ölçekle yaptım. Sen tam ölçekli yapacaksan, ağırlık artacaktır bunu da enine boyuna düşün.
Not 2: Bu şekilde çıktı alacak hiç bir yer bulamazsan, mevcut planı A4 parçalara bölecek şekilde çıktı da alıyor olabilmemiz lazım. Sonrasında parçaları kendin birleştiriyorsun.

Fiyat bana da pahalı geldi Can abi. Biraz araştırayım en iyisi.Bu arada kargo 5-10 TL ptt ile.Eğer olmazsa arkadaşın birinden rica edeceğim başka çare yok çünkü.Aracım olmadığı için herzaman gidemiyorum.Ulaşım sorunu da var burada Türkiye gibi değil.Olmazsa yapacak birşey yok. Saygılarımla

Tamer Öztürk' Alıntı:
Fiyat bana da pahalı geldi Can abi. Biraz araştırayım en iyisi.Bu arada kargo 5-10 TL ptt ile.Eğer olmazsa arkadaşın birinden rica edeceğim başka çare yok çünkü.Aracım olmadığı için herzaman gidemiyorum.Ulaşım sorunu da var burada Türkiye gibi değil.Olmazsa yapacak birşey yok. Saygılarımla

Anlıyorum Tamer, bir arkadaşına sor bakalım. Eğer hiç bir şekilde halledemezsen, bahsettiğim şekilde A4 sayfalara böldürerek bastır. (Yazdırma seçeneklerinden kolaylıkla ayarlanabiliyor.) %80 ölçekli hali 25 sayfa falan tutuyodu sanırım. En en olmadı, ben buradan bastırır kargolarım sana. ;)

Merhaba, bu modeli balsa ile yapmayı istiyorum.Plan dosyası .pdf uzantılı.Planı olduğu gibi lazer kesim yaptırsam hata olur mu? Herhangi bir işlem yapmam gerekir mi? Balsa veya kontraplağın kaç mm olması gerekiyor? Yaparken nelere dikkat etmem gerekiyor? Nasıl yapacağım bilgi vermeniz mümkün mü acaba? Balsa yapım videolarına daha önce bakmıştım, hala daha araştırıyorum.Açıkçası balsa ile hiç çalışmama rağmen, internette gördüğüm videolarla kafamda birşeyler oluştu.Kafamdaki soru işaretlerini giderirsem balsaları temin edeceğim en kısa zamanda.Hangi kalınlıkta ve kaç tane balsa almam gerekiyor onu da belirtirseniz memnun olurum.Sevgiler

Merhaba, bu modelin planını lazer ile kestirmek istiyorum fakat planda parçalar bana eksik gibi ve daha çok kesilmiş parçaların montajı için gibi geldi.Bu veya bu modelin benzerinin lazerde kestirebileceğim planı var mı acaba? Lazerde kesmek için plan arıyorum tüm parçaların olduğu şekilde.

Lazer kesim hakkında benim de pek bir bilgim yok Tamer, fakat elindeki plan bir nevi montaj planı. Ayrıca direkt pdf formatı laser kesime uygun olmaz diye düşünüyorum. Gövdeye ait tüm formerlar var ama kanat sinirleri; her grup için tek örnek olarak verilmiş, bunların tek tek kesim için çizilip, hazırlanması gerekecektir. Çizim programlarından anlayan birini bulursan belki yardımcı olabilir.

Konu hakkında, daha tecrübeli modelci abilerimize danışmakta fayda var. :)

Can abi ölçülerini bilsem ben de çizerim Autocad programında ama ölçülerine dair bilgi yok.Sanıyorum ki olmayacak bu iş.

Öncelikle Can kardeşim tebrikler ve teşekkürler. HArikasın. :saygilar:
Yapmak istediklerimi yapmış ve denemişsin beni büyük yüklerden kurtadın. Tekrar tekrar teşekkür.

Tamer ben genelde pdfleri AİDE PDF TO DXF adlı programla çeviriyorum. Demo bile olsa çeviriyor. Sonra scale ile ölçeklendiriyorum.
Sonra solidworks ile katıya çevirip bakıyorum eksik gedik varmı diye.
Ben bauhausa uzak olduğumdan maket kartonum 50*70 cm. Buna uygun olarak ölçekliyip donanıma uygun hale getiriyorum.
Takıldığın bölgede yardımcı olabilirim.

mehmet çağlar' Alıntı:
Öncelikle Can kardeşim tebrikler ve teşekkürler. HArikasın. :saygilar:
Yapmak istediklerimi yapmış ve denemişsin beni büyük yüklerden kurtadın. Tekrar tekrar teşekkür.

Tamer ben genelde pdfleri AİDE PDF TO DXF adlı programla çeviriyorum. Demo bile olsa çeviriyor. Sonra scale ile ölçeklendiriyorum.
Sonra solidworks ile katıya çevirip bakıyorum eksik gedik varmı diye.
Ben bauhausa uzak olduğumdan maket kartonum 50*70 cm. Buna uygun olarak ölçekliyip donanıma uygun hale getiriyorum.
Takıldığın bölgede yardımcı olabilirim.
Mehmet abi merhaba,mümkünse görsel paylaşabilir misiniz acaba?

olur deneyeyim.

Ekli dosyalar

• caylak_A0_model.dwg
    117.1 KB · Görülme: 3