Great Planes P51 D Mustang

Ömer Abi eline sağlık. :bravo:

Bu arada kahramanımız Tiger'da çok şanslıymış, kaç kişiye nasip olur böyle bir Mustang. :coolxf:

Tek kelimeyle muazzam bir final oldu, zirvede bırakmak lazım artık bence. :laugh: Şimdi sana bir heli alalım onunla da uçarız Abi. :lollol: :lol:

Wawww :) Abi ellerine sağlık mükemmel görünüyor, uçuşunu merakla bekliyorum, bende nitrolu modelimin Cowlingini Sprey boya ile boyadım fakat bir kaç uçuştan sonra Nitro boyayı çözmeye başlıyor, umarım sizde böyle bir sorun olmaz...

Arkadaşlar, hepinize çok teşekkür ederim. Valla ne yalan söyliyeyim, daha şimdiden ilk uçuş heyecanı sardı. (Yusuf ara sıra uğrayıp, "Abi ne zaman gitcez? ;D" diye sorup duruyor.)

Türker, heli işi artık bana biraz uzak. Biliyorsun bir HK 450 var, elden geçmesi lazım, ancak onunla oynarım biraz. Bir de belki bir ara benim Naftair hangarında duran Helimax MX-400'ü toplarım. Fazlası artık her yönden doz aşımı gelir bana. :(

Hüseyin, yakıtın bir süre sonra boyayı çözmesi en büyük sıkıntı. Aslında sıfır nitro olsa da metil alkol boyayı çözüyor. Kaşık kadar motor kaputu için, daha önceki modellerde de çeşitli sprey boyalar alıp denemiştim. Hatta, bir kutuya oto boyası alıp onunla bile denemiştim, olmadı. Denemek için alıyorsun, sonra elinde kalıyor. Ancak resmini koyduğum verniği etkilemiyor. Üzerinde "enamel vernik" yazıyor. Daha önceleri böyle enamel boyalar vardı. Boyacılara falan sordum, artık yok. Bu kez, aşağıda da belirttiğim gibi boyanın üzerine, vernik uyguladım. Sanayide oto verniği istedim, Raykon marka sprey vernik verdiler, bakalım bu ne olacak? :-\

Ömer Bey ellerinize sağlık. Benim de çok sevdiğim bir gün mutlaka sahibi olmak istediğim bir modeldir Mustang. Sizinki de çok güzel bir bitiş oldu. Umarım uçuşları da istediğiniz gibi olur.

Omer Erkan' Alıntı:
Üzerinde "enamel vernik" yazıyor. Daha önceleri böyle enamel boyalar vardı. Boyacılara falan sordum, artık yok. Bu kez, aşağıda da belirttiğim gibi boyanın üzerine, vernik uyguladım. Sanayide oto verniği istedim, Raykon marka sprey vernik verdiler, bakalım bu ne olacak? :-\

Metil alkolün enamel boyayı etkilememesi ilginç olmuş. Halbuki enamel her türlü kimyasaldan etkilenir diye biliyordum. Bu boyalar hala var. Daha çok maketcilere hizmet ediyor. Resmini koyduğunuzda benim çok sevdiğim humbrol markasına ait. Maket malzemesi satan yerlerde humbrol olmasa bile diğer markaların verniklerini bulabilirsiniz. Hatta hobbytime da humbrol vernikler de vardı. Küçük bir dipnot; yakın zamanda enamel boyaların kullanımının yasaklanması gündemde. Avrupanın çoğu ülkesinde yasaklanmaya başladı. Hoş Türkiye'de bu duruma gelmesi uzun yıllar alır ya bakıcaz artık. Peki sebep; sağlığa zararlı bir kimyasal olması. Maket firmaları akrilik boyaya geçmeye çalışıyor ama gelen gideni aratıyor maalesef.

Hüseyin, yakıtın bir süre sonra boyayı çözmesi en büyük sıkıntı. Aslında sıfır nitro olsa da metil alkol boyayı çözüyor. Kaşık kadar motor kaputu için, daha önceki modellerde de çeşitli sprey boyalar alıp denemiştim. Hatta, bir kutuya oto boyası alıp onunla bile denemiştim, olmadı. Denemek için alıyorsun, sonra elinde kalıyor. Ancak resmini koyduğum verniği etkilemiyor. Üzerinde "enamel vernik" yazıyor. Daha önceleri böyle enamel boyalar vardı. Boyacılara falan sordum, artık yok. Bu kez, aşağıda da belirttiğim gibi boyanın üzerine, vernik uyguladım. Sanayide oto verniği istedim, Raykon marka sprey vernik verdiler, bakalım bu ne olacak? :-\

Anladım abi, sonuçtan beni haberdar edersen sevinirim, eğer sıkıntı çıkmazsa bende o vernikten kullanırım...

Nesimi Sakmak' Alıntı:
...
Metil alkolün enamel boyayı etkilememesi ilginç olmuş. Halbuki enamel her türlü kimyasaldan etkilenir diye biliyordum. Bu boyalar hala var. Daha çok maketcilere hizmet ediyor. Resmini koyduğunuzda benim çok sevdiğim humbrol markasına ait. Maket malzemesi satan yerlerde humbrol olmasa bile diğer markaların verniklerini bulabilirsiniz. Hatta hobbytime da humbrol vernikler de vardı.
...

Nesimi bey, "enamel" konusunda nedir, ne değildir doğrusu hiç bir fikrim yok. Bir kimyasalmıdır, yoksa bir üretim yöntemimidir veya fiziksel özelliğimidir onu da bilmiyorum. Bu tür boya alıp da deneyemedim, yani, boyanın etkilenip etkilenmediği hakkında bir şey diyemiyorum. Ama Humbrol vernik etkilenmediği ve üzerinde enamel yazdığı için böyle bir çıkarımda bulundum. Bu verniği de Hobbytime'dan almış olabilirim bende. Ama bu modelin motor kaputu için böyle bir boya varmı diye aradığımda, artık modelcilerin oto boyası ve verniği kullandığını söylemişlerdi. Kullandığım Raykon parlak verniğin işe yarayıp yaramadığını zamanla göreceğiz.

Omer Erkan' Alıntı:
Nesimi bey, "enamel" konusunda nedir, ne değildir doğrusu hiç bir fikrim yok. Bir kimyasalmıdır, yoksa bir üretim yöntemimidir veya fiziksel özelliğimidir onu da bilmiyorum. Bu tür boya alıp da deneyemedim, yani, boyanın etkilenip etkilenmediği hakkında bir şey diyemiyorum. Ama Humbrol vernik etkilenmediği ve üzerinde enamel yazdığı için böyle bir çıkarımda bulundum. Bu verniği de Hobbytime'dan almış olabilirim bende. Ama bu modelin motor kaputu için böyle bir boya varmı diye aradığımda, artık modelcilerin oto boyası ve verniği kullandığını söylemişlerdi. Kullandığım Raykon parlak verniğin işe yarayıp yaramadığını zamanla göreceğiz.

Enamel boyanın özelliği. İçeriğinde zararlı kimyasallar var. Hoş bu kimyasallar da uzun vadede solunduğunda zararlı. Bizim gibi airbrush kullananlar için sıkıntılı ama fırça ile uygulama da aynı şekilde etki göstereceğini sanmam. Son dönemlerde maketlerimde oto boyasını sıklıkla kullanıyorum. Akrilik bazlı boyalardır. İçeriğindeki kimyasallar enamel gibi çok zararlı değildir. Kokusu çok güzeldir bağımlılık yapabilir dikkat :) Vernikleri de çift komponentlidir. Akrilik veya selülozik tinerle inceltebilirsiniz. Bildiğimiz araçlarımız üzerinde kullanılan boyalardır ki şimdiye kadar ne kullandığımız yakıtların ne de metil alkolün bir zarar verdiğini görmedim. Ben yakıtlı modellerle çok ilgilenmiyorum ama İzmir'deki eski modelci arkadaşlarım uzun zamandır bu vernikleri kullanıyorlar. Hatta bazı modelleri de oto boyaları ile komple birlikte boyadık. Raykon da bildiğim kadarıyla akrilik bazlı vernik olması lazım. Kullanıma hazır olduğu için çok daha pratik olacaktır.

sen ne yaptın abi ya...teklif hala açık ver bana salonda yeri hazır

Şubattan beri bekleyen modelimizin, en sonunda geçtiğimiz pazar günü ilk uçuşunu yapma fırsatı bulabildim. Modelin inşaatından keyif aldığım kadar, uçuşundan da keyif aldım. Hiç de korktuğum kadar değilmiş. Bir kaç tık trim ile mükemmel uçtu! :halay: Koyduğum Magnum 46XLS motor oldukça yeterli geldi, model dikine tırmanabiliyor. Birkaç uçuş sonra rodajı tamamlandıktan sonra daha da iyi olacağını düşünüyorum. Ama cırtlak sesi hiç yakışmıyor, bir 70'lik 4 zamanlı olsa çok yakışacaktı! Yalnız, videodan da göreceğiniz gibi, iniş takımının ağırlık merkezine yakın olması nedeniyle, inişte hemen kuyruğu bastırmak gerekiyor. Hava neredeyse sıfır rüzgar olduğu için de, iniş hızı oldukça yüksek! Neredeyse inene kadar bütün çayırı boydan boya geçtim. Gerçi ilk iniş, sahaya giren hayvanlar nedeniyle biraz acil oldu ama sorunsuz tamamladık. Neyse, buyrun videolar!

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ynt: Great Planes P51 D Mustang

Hayırlı olsun abi emeğine değmiş süper olmuş güle güle uçur gökten 4 zamanlı bir motor gelsin inşallah :agreed: :thumbup:

Ömer Bey ellerinize sağlık. Çok güzel ve keyifli bir uçak olmuş.
İniş takımlarının retractlı olmadığını sanıyorum. Bu durumda biraz daha büyük tekerlek kullanıp telleri de biraz öne doğru bükerseniz inişteki burun sürtme sorununu büyük ölçüde ortadan kaldırırsınız. Uçağa tepeden baktığınızda tekerleklerin ön kısmını kanadın hücum kenarının önünde görecek şekilde ayarlayın derim.

Herhalde bundan daha büyük bir keyif olamaz Ömer abi :thumbup: Model kutu içinde bir balsa ağacı iken, şu an göklerde süzülen bir modele dönüştü %p Ama verdiğin her emeğe değmiş abi, gerçekten model 4x4 olmuş :bravo:

Inşallah tez zamanda eline 1 tane 4 zamanlı motor da denk gelir ve tek eksik olan sesi de düzelmiş olur :thumbup: Paylaşım için teşekkürler abi. Sanal alemde de olsa modeli beraber topladık, maiden beraber yaptık :)

Ömer abi model harika :) emeğin çok büyük :bravo: :bravo: ben warbirdlerde inişi, yüksekten gelip pistin başlangıcının gerisinde gazı kesip dalışa geçerek yaklaşıyorum ve daha kısa mesafede iniyorum

Ömer Bey emeğinize sağlık, gerçekten büyük bir emek ve titiz çalışmanın finalinde güzel olmuş. :saygilar:

Ömer Abi bu videoları izlemek büyük bir keyif oldu hepimiz için. :thumbup:

Bir ağaç parçasını uçma eylemi gibi karmaşık bir eylem yapabilen böyle güzel bir makina haline getirebilmek herkesin harcı değil.

Nice kırımsız uçuşları olsun inşallah. :saygilar: