Grumman F-9F Panther modeli inşaatı ("Dahta"dan model jet yapımı )

Özgür bey, uçan modellerin son kat boyasına statik modellerde olduğu gibi "scale effect" için beyaz katıyor musunuz? Beyaz katma işi epey zor bir karar. Ölçekli modellerde ölçeğine göre ne kadar beyaz katılmalı?

Duvar yıkılır yine denenir abi , ama önce eline bir metre bile alıp ölçmeden gidip dolap alan müşteriye de hafiften bir trip te atılır.

selam
ne dolabı ne kapısı
yıllardan evlilik arefe sindeyim yeni ev kiralandı yeni yatak odası takımı geldi
hanıma sürpriz olsun diye eşyaları odalarına yerleştirme çabası içerisinde iken yatak odasının girişi bizim dolaba uymadı tabii modüler sök tak ta değil meret
odaya ulaşmak için 2 kapı geçmek durumundayım ve duvarın bir kısmını yıktım dolabı yerine koyup duvar tamiratını taptım
akşam hanım bu dolabın burada ne işi var yan odada olacaktı demez mi
gerisini anlatmaya gerek yok sanırım

selam
ne dolabı ne kapısı
yıllardan evlilik arefe sindeyim yeni ev kiralandı yeni yatak odası takımı geldi
hanıma sürpriz olsun diye eşyaları odalarına yerleştirme çabası içerisinde iken yatak odasının girişi bizim dolaba uymadı tabii modüler sök tak ta değil meret
odaya ulaşmak için 2 kapı geçmek durumundayım ve duvarın bir kısmını yıktım dolabı yerine koyup duvar tamiratını taptım
akşam hanım bu dolabın burada ne işi var yan odada olacaktı demez mi
gerisini anlatmaya gerek yok sanırım
Abi sormasi ayip :hoppa: evlendiniz dimi ?
Yani ben dugun oncesi stresimi hatirliyorum da :) ya mobilyalar ya ev zarar gorebilir haliyle hanim benle evlenmekten vazgecebilirdi :halay:

Yahu arkadaş, tam Almanın oyununu bozduk, bunu gören Amerikalı da baktı baş edemeyecek taş koymaktan vazgeçti, bu sefer Ummanlılardan kazık yedik!

Dün gece Robart’tan mail geldi, iniş takımlarınız hazır (daha önce haziran ortasında yollayabileceklerini söylemişlerdi) ama paypal yetkilendirmesinin zamanı dolmuş, o yüzden yeni bir fatura yolluyoruz, ödemeyi yaptığınız zaman hemen kargoya vereceğiz...

Bir dakika yahu, ben zaten ödedim, o para siparişi verir vermez benim hesabımdan çıktı, geri gelen bişey de yok ne oluyoruz durun iki dakka... velhasıl uzun yazışmalar okumalar vs sonunda ortaya çıktı ki, paypal parayı geri yollamış ama bankada takılı kalmış, hesabıma geçmemiş... töbe töbe... neyse yarın banka açılınca gidip konuşacağım öğreneceğiz işin aslını astarını.

Özgür bey, uçan modellerin son kat boyasına statik modellerde olduğu gibi "scale effect" için beyaz katıyor musunuz? Beyaz katma işi epey zor bir karar. Ölçekli modellerde ölçeğine göre ne kadar beyaz katılmalı?
Levent Bey kusura bakmayin sizin mesaj arada kaynamış.

RC modellerde genellikle ölçek büyük olduğu için bu etkiye hiç girmiyorum, zaten 1/10 dan daha büyük modellerde teorik olarak katılacak beyazın gözle farkedilecek bir etki yapması da zor, anca çok eğitimli gözler yakalayabilir bence o farkı. Bence beyazlıktan hatta rengin tonunun tam olmasından daha da önemli birşey varsa o da kamuflaj renklerinin birbirleriyle oluşturduğu kontrastın doğru olması.
Örneğin Hurricane'i ele alırsak, kanat üstünde ve gövdede Middle stone ve Dark earth yan yana duruyor, varsayalım middle stone hem tamı tamına tonu tutmuş, dahası scale effect için mükemmel bir şekilde beyazı katılmış, solma efektleri vs dört dörtlük verilmiş. Ama diyelim ki hemen yanındaki dark earth ise olması gerekenden bir ton koyu, bu koyuluk hemen yanındaki mükemmel olan middle stone renginin de "yanlış" görünmesine neden olacaktır.

Öte yandan, hem middle stone, hem de dark earth olmaları gerekenden biraz daha koyu yada biraz daha açık olurlarsa, birarada görüntülerindeki kontrast göze daha iyi görünür ve sanki her iki renk de doğruymuş gibi bir etki yaratabilir… Çok zor bu işler çok :) Neyse ki savaş zamanı uçan uçaklarda bolca solma, sahada yeni boya uygulamaları vs gibi şeyler var ki yaptığımız hataları (bazen de çaresizlikleri) bunların arkasına saklayabiliyoruz :D

Gelelim tekerlekler ve frenlerdeki problem ve uygulayacağım çözüme...

Soba borusuyla birlikte elektromanyetik fren ve bu frenlerle uyumlu olduğu iddia edilen scale! tekerlekler de sipariş etmiştim. Paket gelince gördüm ki bu tekerlekler ESMnin tekerlekleri. HAdi neyse, çok kötü tekerlekler değildir bunlar kabul, ama frenlerle uyumluluk kısmında büyük sorunlar var o ne olacak?

Fren sistemi şöyle:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sistemin elemanları:

XICOY üretimi bir kontrolör devresi (Türbinin kontrol ünitesi de aynı markadır). Bu devre alıcıya bağlanıyor, ve 2S bir lipo pil ile besleniyor ve "proportional" olarak frenleri kontrol etmenize olanak sağlıyor. HAtta 5 farklı kademede ayarlanabilen bir ABS sistemi dahi var.

Bu ünite iki tane kallavi! elektro mıknatısa bağlanıyor. Bu elektromıknatıslar jantla dikme arasında yer alıyor.

2mm lik diskler. Bu disklerin her biri bir janta tutturuluyor, ve elektromıknatısın tam karşısında yer alıyor. Fren yapıldığında elektromıknatıs bu diske yapışarak fren etkisini sağlıyor.

Bu esm tekerleğinin genel görünümü:

Bu da disk ve elektromıknatısın janta oturuşu:

Sorun ise burda başlıyor, bu diskleri bu jantlara direk monte etmek imkansız. Aslen başka bir marka jant/lastik için üretilmiş bu meretler ve ESM'nin jant vidalarıyla diskin delikleri denk gelmiyor. Frenlerle tekerleklerin uyumsuzluğu da işte bundan kaynaklanıyor. Diskteki deliklerin janttaki karşılığı da çok kötü bir yerde, hani janta iç yeni delik açayım meseleyi çözelim denebilecek bir şey değil. Belki daha farklı boydaki ESM jantlarında böyle bir orun olmuyordur ama bu jantla bu iş olmaz…

Adama yazıp ne olacağını göreceğim ama bir yandan da kendi kendime bu sorunu nasıl çözerim diye kafa yorarken, ilk iş jantı söktüm.

O sırada gözüme 3D yazıcı ile bastığım EDGE 540 modeli için tornada aluminyumdan yaptığım spinner çarptı. jantla ikisini yanyana koydum ve gördüm ki

Hemen kumpası çıkardım ve ölçtüm:

Jant dış çapı

Spinner dış çapı:

E böyle bir spinner yapabildiğime göre elimde uygun çapta bir aluminyum kütük olması lazım diye düşünürken zamanında 2inç çaplı T6061 aluminyum aldığım aklıma geldi (yaşasın stokçu zihniyet!)

dahası, Robart'ın 3,75" çaplı (pantherin doğru lastik çapı bu aslında) tekerleklerinin jantları da çok yakın ölçülerde.

Yani, sonuç olarak gördüm ki, elimde bu lastiklere jant yapmaya uygun hammadde var. Zaten uzun zamandır torna yatıyor diye hayıflanıyordum, bu sayede gerçek bir torna işi çıktı demektir :thumbup: Birkaç güne jantın tasarımını yapar, 3D yazıcıyla prototipleyip işe yarayıp yaramayacağına bakarım. Tasarım doğrulandığı zaman da tornanın başına geçerim :) o zamana kadar da banka meselesini halledip Robart'a paralarını gönderirim ve iniş takımları da gelmiş olursa dadından yenmez :heartxf:

Haydi biraz talaş kaldıralım dış mihrakları çatlatalım :coolxf:

Öyle deme Sümer abi , ben 15 cm dar olan kapılardan bile sokuyorum dolapları.Kapıları söküyorsun, dolabı da yan sokuyorsun, içeride topluyorsun.Bir nevi Evren hocam da aynı tekniği kullanmış işte :laugh:

kisa bir öğrenci anımı paşlaşayım. Bir arkadşım evi taşıyoruz, yer Trabzon merkez, çatı katına...Kapısı küçük. Buz dolabi filan girdi bi şekilde. Sıra geldi 3lü kanapeye... Baktık girmiyo :D Böldük oni ikiye:evil::evil::evil: Çaktık sona geri birbirne:evil::evil::evil:

Evren hocam inşallah tek parca devam etsin modelin, maşallah diyelim nazar deymesin:hoppa::hoppa: