Grumman F-9F Panther modeli inşaatı ("Dahta"dan model jet yapımı )

Abi tornanda divider var mi? Eger yoksa:

Dremel atasmani da var:

Bu arada kanali takip etmeniz de onerilir, ben cok keyif aliyorum :)

Divider var çok şükür :) ama torna için değil, freze için. Torna için dremel tutucu aparatım da var :)

Bu amcamın frezesi yok herhalde ki bu kadar debeleniyor, freze işlerini de tornaya yaptırıyor... ayrıca bu optimum tornalar için çok güzel freze aparatları var, arabaya bağlanıyor ve Z ekseninde de az biraz hareket imkanı sağlıyor.... benim alete göre olanını bulsam hemen alıcam, benim freze en fazla 3.2mm saplı çakı kullanabiliyor, büyük miktarda malzeme uçurmak gerektiğinde çok verimsiz... Tornada, daha kalın çakılarla daha verimli yapılabilir bazı işler. Kendim yapayım aparatı diyorum bazen ama çelik olması lazım, aşıyor beni :(

Buarada youtube son bir iki haftadır bu adamın videolarını bana tavsiye edip duruyordu, meğer senden ötürüymüş :)

Güzel kanal, teşekkürler :)

Son düzenleme:
İki vida tutsa yeterli olur belki.

Hiç böyle düşünmemiştim :) Mevcut esm jantlarına diskleri iki vidayla tutturmak mümkün olabilir doğru söylüyorsunuz. Ama yeter mi acaba? Öte yandan hem talaş kaldırasım var hem de esm jantlarının tipini sevmiyorum :) eğer robart lastiklerine kendi dizaynım jantları yapabilirsem daha çok tatmin edecek sanırım beni. Hem robartın daha bir scale görünen jant kapakları var ;)

Aslında vakit yada makina vs sıkıntısı olsa sizin söylediğiniz çok mantıklı. Disk üzerinde mevcut deliklerle çakışmayan bir merkez doğrultu işaretlenir, jantta da iki tane karşılıklı vida sökülüp diskte işaretli doğrultu bu vida delikleriyle hizalanır, disk de jantla birlikte merkezliyken delikler diske işaretlenir, delinir ve diş açılır, 2mm daha uzun civatalar kullanarak da disk tekerr sabitlenir :thumbup:
Bence fikren gayet güzel ve normalde bu sorun için en uygun ve mantıklı çözüm. Ama işte söz konusu mahallenin delisi olunca... :)

:saygilar:

• Beğen
Tepkiler: Burak ERDOĞAN
Aslında vakit yada makina vs sıkıntısı olsa sizin söylediğiniz çok mantıklı. Disk üzerinde mevcut deliklerle çakışmayan bir merkez doğrultu işaretlenir, jantta da iki tane karşılıklı vida sökülüp diskte işaretli doğrultu bu vida delikleriyle hizalanır, disk de jantla birlikte merkezliyken delikler diske işaretlenir, delinir ve diş açılır, 2mm daha uzun civatalar kullanarak da disk tekerr sabitlenir :thumbup:
Bence fikren gayet güzel ve normalde bu sorun için en uygun ve mantıklı çözüm. Ama işte söz konusu mahallenin delisi olunca... :)

:saygilar:
bu el öpülür evren abi ne iş yapıyon maşallah ev değil bizim sanayii sitesi

Yeni rota çizilmiş bu işin dönüşü yok ;D:lollol: Evren hocam bunu kendin imal etmezsen sen rahat edemezsin :lol:

Aynen öyle adminim :coolxf: Nasılsa elde torna var (ki son bir iki haftadır bu alet yatıyor burda bişeyler yapayım diyip duruyordum, plastik maket kancası boyamak için kullanmak kesmemişti :lol: ) ee hammadde de var yeterince, vakit sıkıntısı da yok, plastik maketleri yaparken aralarda onların boyasının kurumasını falan beklerken yanda torna ile çalışabilirim rahatlıkla. Baktık çuvalladım bir sebepten beceremedim, B planı olarak Levent Bey'in gösterdiği yol var garantili... kaybedecek birşey yok, denemezsem mezara kadar aklımı kemirir durur :evil:

bu el öpülür evren abi ne iş yapıyon maşallah ev değil bizim sanayii sitesi

Teşekkürler :) işimle değil deliliğimle ilgili bunlar hep ;D

Adami oyle bi ezdin ki, icine oturmus, gitmis 5 akslisini almis :lollol:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Eh işte, hayırlı bir işe vesile olmuşuz fena mı :) acaba amca fanının kanatçık profillerini ters yaptığını ne zaman farkedecek :)

Buarada alet güzelmiş gerçekten, beğendim ama fiyat da feci. Bide çakallık yapmışlar, hadi diyelim alıcaz, 10 hafta bekleme süresi var, ama 500 kağıt atarsan iki günde de yollarız demişler resmen :)

Jantlarda son durum. Ana parçalar bir çift olarak kabaca işlendi, fren diskinin gireceği yuvalar açıldı.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Frezeyi kurup diskteki delikleri janta aktarmam lazım ama sanırım anca yarın olur. Sonrasında da diğer tarafları işlenip, son olarak da karşılık gelecek küçük çemberler işlenecek. İniş takımları gelince de aks çapına göre jantlar da delinecek...