Grumman F-9F Panther modeli inşaatı ("Dahta"dan model jet yapımı )

Frezeyi kurup diskteki delikleri janta aktarmam lazım ama sanırım anca yarın olur. Sonrasında da diğer tarafları işlenip, son olarak da karşılık gelecek küçük çemberler işlenecek. İniş takımları gelince de aks çapına göre jantlar da delinecek...
Ben yapılacak işleri okurken yoruldum valla :lollol::lol:

Jantlarda son durum...

Bu jantlar sayesinde aylardır aklımda olan ama bir türlü elimin gitmediği, oysa ki tasarımı sadece 5 dakika, baskısı da 1 saat 20 dakika süren bir aparatı yaptım…

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

(Dial indicator denen zımbırtının Türkçesi nedir arkadaşlar? Edit: Komparatör :thumbup:)

Bu zımbırtı sayesinde komparatörü tornanın kalem tutucusuna takıp yüksekliğini tam merkezli olacak şekilde ayarlayabiliyorum. Bu da 4 çeneli aynada parçaların çok hassas bir şekilde merkezlenmesinde çok faydalı oluyor…

Neden 4 çene, 3 çenenin nesi var diye sorarsanız eğer, 3 çeneli aynalar aslında tam olarak merkezli değildir, o yüzden parçayı her söküp taktığınızda az da olsa merkezden kaçar. O yüzden işin başından sonuna kadar parçayı hiç sökmeden gitmekte fayda vardır. Ama bunun mümkün olmadığı parçalarda, parça söküldükten sonra tekrar takıldığında merkezlenebilmesi için, 4 çeneli ayna (çeneleri bağımsız hareket edebilen) çok faydalı olur. Bu jant parçalarının da her iki taraftan işlenmesi gerektiği için tek seferde yapmam imkansızdı, mecburen 4 çeneli aynaya geçtim ve bu aparat sayesinde sadece 0,01mm kaçıklıkla merkezleyebildim.

Jantların ana parçaları tamamlandıç Tekerleklerle ve frenlerle uyumları fena değil. Bu ana jantların karşısına gelecek ve tekerleği sıkıştıracak olan çemberlere geçme vakti...

Retractlar da memlekete giriş yaptı, bir aksilik olmaz ise yarın yada pazartesi teslim edilir.

Son düzenleme:
Komparatör veya kompratör saati diyoruz Evren hocam.Bu arada magnetic base ile de kullanabilirsin torna üzerine yapıştırarak.:saygilar:

Komparatör tabiki :) teşekkürler.

Manyetik tabanı Türkiye’de kaldı malesef, torna freze tornanın bütün ıvır zıvırları bavula doldurduğumda ona yer kalmamıştı :lollol::lol::lol:

3 aylık bekleme sonunda elime geçti!

Acaba şimdi hemen açsam mı yoksa eve gidince bir kutu açılışı videosu eşliğinde mi açsam :)

• Beğen
Tepkiler: Türker Akgün
Ayarlasam olmazdı... postaneden mesaj geldi, paket var diye, gittim onu da teslim aldım, paketler oldu 2!

Bu ikinci paketin içeriğinin yarısı panther diğer yarısı hurricane için... kutu açıkış videosu farz oldu..

Dahası bugun bir paket daha gelecek (3D printerin upgrade parçaları). İşin enteresan yanı bu siparişlerin biri ocakta diğeri şubatta diğeri de nisanda verildi, hepsinin aynı günde teslim edilecek olması nasıl bir şans çözemedim vallahi :)

Pilot ayağının tozuyla denetimlere başladı ama memnun değil pek. Neymiş, onu göreve çağırmışım, uçuş tulumunu bile giymiş gelmiş, ama uçakta oturacağı yer yokmuş! Bu herifi yanımda İstanbula getireceğim, mesai çıkış saatinde metrobüse bindireyim de bakalım bir daha şikayet ediyor mu...