güneş panelli hexacopter

güneş panelli hexacopter

Herkese bilgilerinden dolayı teşekkür ederim.Benim amacım paneli lipoya bağlayarak sistem kurmak,bu sayede şarj sıkıntısından kurtulur. Hemde uçuş süresini uzatmış olurduk.

güneş panelli hexacopter

Birincisi panel doğrudan LiPo'ya bağlanmaz. Uygun tasarlanmış ek devre gerekir. Bu da ekstra ağırlık demektir.
İkincisi multikopter ya da helikopterler enerji verimi açısından çok zayıf oldukları için bu tür bir uygulama varolan teknoloji ile mümkün değil.
Uçak için olabilir ve üzerinde çalışmaya değer.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

güneş panelli hexacopter

A.s liponun direk bağlanmadığını biliyorum.Dediğiniz gibi bu işte uçaklar üzerinde çalışmalıyım.Bilgilendirmeniz için teşekkürler

güneş panelli hexacopter

Zafer SAHIN' Alıntı:
Türker Hocam, sen de taşınabilir bir hidroelektrik santrali yapsan, ne güzel olurdu :) ...
Güzel fikir Zafer hocam, tam bir Mikro HES projesi. Kendimize kalıcı bir saha bulursak su kaynaklarına bu gözle bakalım. :laugh:

Zafer SAHIN' Alıntı:
Bu arada ben de bir hesaplara girişeyim, panellerin santimetrekaresinden ne kadar watt alınıyor, en hafif panel hangisi diye ...
Geçen gün sahaya gelen bir arkadaşımız söylemişti. Karavanlarda park halindeyken çanta tipi güneş panelleriyle aküyü şarj ediyorlarmış. Ne kadar sürede dolduruyor dediğimizde 200 amperlik bir kuru aküyü 7 - 8 saatte dolduruyor gibi birşey söyledi yanlış hatırlamıyorsam. O zaman düşünmüştüm acaba jeneratör yerine güneş paneli kullanılabilir mi diye. Üzerine böyle bir konu geldi. :)

güneş panelli hexacopter

Güneş panelleri konusuna kısa bir giriş yapıp, girdiğim gibi çıkmanın mantıklı olacağına kanaat getirdim.

Ticari olarak satılan 10W değerindeki güneş panellerinin, bulabildiğim en hafifinin ağırlığı 1.4 kg, hadi 1 kg diyelim. Yani birim ağırlık başına üretebildiği maksimum güç;
10W / 1kg => 10W/kg

Şimdi de basit bir Hisky HCP 100/V922 pilini ele alalım.

35C olarak belirtilmiş akım kapasitesini 20C olarak kabul edelim. Ağırlık 8gr. Nominal voltaj 3.7Volt, kapasite 300Mah ve hesaplayalım.

Pilden sürekli olarak akıtılabilecek maksimum akım : 0.3A x 20C => 6A.
Pilden sürekli olarak çekilebilecek maksimum güç : 3.7V x 6A => 22.2W

Enerji yoğunluğu : 22.2W / 0.008kg => 2775W/kg

Tabiiki LiPo pilin bu enerjisini sadece 5 dakika kullanabiliyoruz. Ama bu durum, lipo pilin ağırlık başına ürettiği enerjinin, güneş panellerinden 277 kat daha fazla olduğu gerçeğini değiştirmiyor... En iyi tasarlanmış yarış tipi mini quadlarda bile 7:1, 8:1 itiş oranlarına rastlamak nerede ise imkansızken, 277 kat ağır bir enerji kaynağı kullanarak multikopter uçurmaya çalışmanın hiç bir manası yok gözüküyor.

güneş panelli hexacopter

Nette gezerken, bulduğum bir haber. Tamamıyla güneş enerjisinden yararlanan Uçağın kanat uzunluğu 72mt imiş maşallah

http://www.electricityturkey.com/solar-impulse-insanlik-tarihini-yeniden-yazmak-icin-havalaniyor/

Sent from my SM-G900FQ using Tapatalk

güneş panelli hexacopter

Facebook, internet.org projesi kapsamında interneti tüm dünyaya yayma vizyonuyla hareket ediyor. Facebook’un AR-GE laboratuvarı olarak nitelendirebileceğimiz Connectivity Lab co. de bu amaç doğrultusunda var gücüyle çalışıyor.

kısa bir videosu

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

güneş panelli hexacopter

Ercan ÇINAR' Alıntı:
Facebook, internet.org projesi kapsamında interneti tüm dünyaya yayma vizyonuyla hareket ediyor. Facebook’un AR-GE laboratuvarı olarak nitelendirebileceğimiz Connectivity Lab co. de bu amaç doğrultusunda var gücüyle çalışıyor.

kısa bir videosu
Fikir süpermiş ya :thumbup: :thumbup: