GYRO montaj yeri neresi olmalı?

Emre Kaman' Alıntı:
Onur Mehmet abinin soyledigini hatirlatayim. Model buyuk, cift satellite kullanmani oneririm ben de.
Haberleşme FBL ünite ile değil receiver üzerinden yapılıyor. Dolayısıyla receiver'ın kendisi ve 1 sat sağlıklı haberleşecektir diye düşünüyorum. Yine de teyid etmek gerek elbette.

Türker Akgün' Alıntı:
Haberleşme FBL ünite ile değil receiver üzerinden yapılıyor. Dolayısıyla receiver'ın kendisi ve 1 sat sağlıklı haberleşecektir diye düşünüyorum. Yine de teyid etmek gerek elbette.

Aa, cok dogru. Ben onu fark edememisim. O zaman sorun yok [emoji5][emoji5]

Emre Kaman' Alıntı:
Onur Mehmet abinin soyledigini hatirlatayim. Model buyuk, cift satellite kullanmani oneririm ben de.

Evet abi Mehmet abi söyledikten sonra hemen fiyatlarına baktım. Ayrıca bir video izledim. Onda biri tam burunda pilin alt kısmında diğeri ise kuyruk boomunun bağlantı yerinin üzerindeydi. Muhtemelen ona göre konuşlandıracağım bende. Teşekkür ederim Emre abi :)

Türker Akgün' Alıntı:

Abi kıt bir ingilizce ile seyrettiğim bir video da iki sat öneriyordu. o nedenle iki yapmakta fayda sanırım.

Cibikli oldugu icin gereksiz onur,
Flybarless yaparsan ve unite koyunca o lazim olucak :)

Evrim SUTEL' Alıntı:

Nasıl olsa ona da geçecem zaten abi alim de dursun bari :D
bu arada çubuklu kafada arıza yokmuş abi. Sağolsun İsak abiyi aradım ili allen ile hallettik. gevşettim sabitleyip sıktım :D

Evrim SUTEL' Alıntı:
Cibiklida gereksiz olan ne, merak ettim şimdi :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Çubuklu modellerde ricever kullanılıyor ve onun üstünde bir anten var birde sat da var ondan dolayi iki tane sat a gerek yok abi olayı canlandiramadin sanırım.

SM-G900F cihazımdan gönderildi

şöyle bir video vardı seyrettiğim eleman da iki sat kullanmış. ingilizcem kıt olduğu için amacını anlamadım :D

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Çubuklu modellerde ricever kullanılıyor ve onun üstünde bir anten var birde sat da var ondan dolayi iki tane sat a gerek yok abi olayı canlandiramadin sanırım.
Arkadaşlar modelimizin haberleşme sistemi ile rotorumuzun çubuklu olup olmamasının ne gibi bir bağlantısı var bende Mehmet abi gibi hiç anlayamadım. :laugh:

Benim Trex 700N DFC helikopterimde haberleşme 1 adet receiver ve 1 adet satellite ile sağlanıyor. Modelim çubuksuz, 3GX FBL ünite var üzerinde. Receiver ile FBL ünite arasında sinyal taşıyan fazladan kablolama var elbette. Ben eğer kablolamayla uğraşmak istemeseydim 3GX'e sadece 2 adet satellite takıp hiç receiver da kullanmayabilirdim ve o şekilde de çalışırdı. ;)

Burada önemli olan haberleşme sistemimizin üreticisinin söylediğidir. Futaba'da hiç satellite yok mesela, ne olacak şimdi. :lollol:

Onur ben senin durumunda zaten receiver kullanıyor olduğun için tek satellite'nin yeterli olacağını düşünüyorum. Ama 2 tane takarsanda bence bir zararı olmaz. %p

Özetle olayı çubuklu çubuksuz diye sınıflandırırsak bence durma göre doğru duruma göre yanlış olabilecek birşey söylemiş oluruz. Ama misal Spektrum ve JR için;

- 1 adet receiver + 1 adet satellite veya
- 2 adet satellite dersek bence daha doğru olur mesela. :saygilar:

Bir baglanti yada kaideden bahsetmiyorum Turker hocam,
Yeterlilikten bahsediyorum,
Futaba olsa zaten hic bahsetmezdim :)
Cibikli model kullandigi icin 1 tane yeterli sadece olay bu, eger fbl unite olsaydi muhtemelen 2 gerekecekti ve zorunlu olacakti,
Ama su an 2 opsiyonel,

Zaten en tepedeki postda sende aynini demissin :)

Çubuk, fbl, satellite, alıcı... Çorba olmuş buralar :)

Türker abinin dediği gibi, spektrum full range olabilmesi için farklı eksenlerde konumlandırılmış iki adet satellite'e veya 1 alıcı + 1 satellite e ihtiyaç duyuyor.

Modelimiz fbl ise, fbl ünitelerin çoğunun üzerinde 2 adet satellite takmaya yer oluyor çoğu zaman, veya en azından bir tane oluyor diğeri de adaptör kablo ile takılıyor. Nihayetinde 2 satellite doğrudan fbl üniteye takılabiliyor ve böylelikle alıcı-ünite arası kablo yığınından kurtulmuş oluyoruz. Yok benim kablo yığını ile sorunum yok derseniz de, alıcı+satellite de pekala mümkün fbl ünite ile...

Modelimiz fb ise, bu durumda bir adet gyromuz oluyor ama bunun üzerinde satellite girişi falan yok. Servolar doğrudan alıcı üzerine bağlanıyor. Alıcılar üzerinde de bir adet satellite girişi var. (pahalı AR9020 hariç). Haliyle alıcı+1 satellite bağlantısı gerçekleştirmek mümkün. Alıcı varken iki adet satellite'i ne şekilde bağlayacağız merak ettim doğrusu.

Haa bir husus daha, günümüzde bazı fbl üniteler standalone gyro olarak fb helilerde kullanılabiliyorlar. Orda yine alıcı+satellite yerine 2 satellite mümkün.

Evrim SUTEL' Alıntı:
Cibikli model kullandigi icin 1 tane yeterli sadece olay bu, eger fbl unite olsaydi muhtemelen 2 gerekecekti ve zorunlu olacakti,
Evrim Onur'un modeli çubuklu model olduğu için değil, Onur receiver kullanıyor olduğu için tek satellite yeterli.

" Modelin çubuklu o zaman sana tek satellite yeter... " doğru bir yönlendirme değil benim demek istediğim buydu. ;)

Sonuç olarak şuan Onur her türlü güvenli tarafta, önemli olanda bu. :RCKolik:

Kumanda alıcı arasındaki bağlantının full range olması tabii modelin çubuğundan, çubuklu ise kaç adet çubuğunun olduğundan bağımsız :)

Aslinda anlattigimiz ayni :laugh:
Olay benden kaynaklandi, onur receiver kullaniyor fbl unite yok onun icin 1 yeterli diyecegime,
Onur cibikli model oldugundan gerek yok dedim sanki bu cibikliya mahsus gibi anlasildi uzgunum,
Cibikliysa zaten unite degil receiver vardir sadece diye kestirme attim cunki,

Cibik olayini karistirmayip fbl unite yok receiver var onun icin 1 yeter deseydim boyle uzamazdi, :embarras: