Hangi Şarj Aleti ve Güç Kaynağını Almalıyım

Tevfik Sıkılı' Alıntı:
Board'un farklı bir markası var satışta, sanki daha kaliteli gibi ve soketler opsiyonel.

bende bu gün gördüm ama kaba oluşu ve pahalı olması beni düşündürmedi değil sonuçta keyfi alınacak bir şey benim için.

Sercan Eymen' Alıntı:
Merhaba.

Ben imax b6 almayı düşünüyorum. Kullanacağım pil en en fazla 4 s 2500 mah civarı olacaktır daha fazlasını düşünmüyorum. Ama imax b6 cihazının birkaç tane seçeneği kafama takıldı.
Bunlar:

Deşarj seçeneği ve pc bağlama özelliği vb var.

Deşarj bunda da var ama pc bağlama gibi bir fonksiyonu yok.

Bunda deşarj da pc bağlantısıda yok.

Linkteki ürünlerin hepsi orjinal sanırım hangisini almak daha mantıklı sizce çok kararsız kaldım. :saygilar:

Bana yardım edebilecek var mı aslında hiç aceleci birisi değilim ama hobbykingten sipariş vereceğim için seçim yapmam gerekiyor. Eğer hobbykingteki ürünü almamı önerirseniz sipariş listeme ekleyip onuda aradan çıkartmak istiyorum.

Açıkçası o şarj aletini free shipping satan bir yerden almanızı öneririm çünkü boşuna kargoya ağırlık ekleyerek kargo ücretini arttıracak.
Banggood veya aliexpresse bakın bence şarj aleti içinn

Aslında hobbykingten alacağım ürünler kargo dahil 54 tl yapıyor. Bunu da eklediğimde 153 tl yapıyor kargo dahil, banggood da 115 tl free shipping veya 90 tl pek fark olmuyor açıkçası ama aklımı banggood da olan pc ye bağlanan model çeldi acaba onu alsam mı diye tek farkı pc bağlantısı olması sanırım.

merhaba, copterx 500 aldım yeni bi arkadaştan .ama balance charger mevcut değil. enuygun model nedir bunun için. teşekkürler

halil olcay' Alıntı:
merhaba, copterx 500 aldım yeni bi arkadaştan .ama balance charger mevcut değil. en uygun model nedir bunun için. teşekkürler
Hemen en uygunu söyleyelim Halil Bey :angry: :eek:kuyun: :kural:

Konu kirliliği oluşturmamak adına buradan devam; yakın zamanda bir şar aleti almayı planlıyorum. Öncelikle müsriflik yapmamak adına şu hesabı doğrulatmam lazım. Düşündüğüm güç kaynağı eFuel 30A 18V'a kadar destekliyormuş. 18*30=540W yapar. %89 verimlilik dersek; 480W çıkış verir. Şimdi ben bu güç kaynağına neden PL8 alayım. Veya 1200W GT alayım. Hani zaten en çok alacağım çıkış 480W. Ki ileride 6S lipodan öte de gitmeyeceğim. 14S setuplar filan bu kur karşısında vızıltı gibi geliyor. 2 Adet 6S lipo 700 sınıfında bir takım eder. ben 480W karşısında 24V*5A*2C*2=480W yani 2 adet 6s 5000mah pili 2C ile basabileceğim bir güç kaynağı oluyor. Birde buna GT500 eklediğimizde. Hadi şu an için indirim var revoda GT800'ü GT500'den ucuza alıyoruz. GT800 + Efuel 30A bir kombo ile en fazla 2 adet 6s 5000 mah pili 2 c ile basabiliyorken efuel 30a PL8 ile de basabileceğim aynı değil mi? Sonuçta şarj cihazı güç kaynağından daha fazla güç alamaz. En ekstrem durumu göz önüne aldığımızda değer mi PL8 almaya. Çünkü eFuel 50A almaya değmeyecek kadar pahalı.

Hesabı biraz düzeltmek lazım :)

GT500'ün 500W olmasının nedeni max 20A giriş kabul etmesi. Yani 24v x 20A = 500W Buna 18v bir güç kaynağı bağlarsan 18v x 20A = 360W eder. GT800 ise 30A giriş kabul ediyor, yani kabaca 540W alabilirsin, bu durumda hesabın bir ölçüye kadar tutuyor. Ben 6s 5000 pilleri 1C'de sorunsuz şarj etmek için kabaca 150W olarak hesaplıyorum kafamda, 2 pil 2C için kabaca 600W eder, Gt800+efuel 30 kurtarır.

Benim tavsiyem ise her zaman 24v güç kaynağı kullanmak. Aliexpress'te 24v güç kaynaklarını daha uygun fiyata bulabilirsin Doğuş.

Emre Kaman' Alıntı:
Hesabı biraz düzeltmek lazım :)

GT500'ün 500W olmasının nedeni max 20A giriş kabul etmesi. Yani 24v x 20A = 500W Buna 18v bir güç kaynağı bağlarsan 18v x 20A = 360W eder. GT800 ise 30A giriş kabul ediyor, yani kabaca 540W alabilirsin, bu durumda hesabın bir ölçüye kadar tutuyor. Ben 6s 5000 pilleri 1C'de sorunsuz şarj etmek için kabaca 150W olarak hesaplıyorum kafamda, 2 pil 2C için kabaca 600W eder, Gt800+efuel 30 kurtarır.

Benim tavsiyem ise her zaman 24v güç kaynağı kullanmak. Aliexpress'te 24v güç kaynaklarını daha uygun fiyata bulabilirsin Doğuş.

Teşekkür ederim abi, peki C hesabından gidersek bir şarj süresi hesabı yapabilir miyiz? 2C yeterli bir süre verebilir mi saha için?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Şarj süresi 20-30dk arası tutar, balans beklemek/beklememek tercih... Arazi için 2C iyidir, fazlası da pile zarar...

1C normalde 1 saat eder. Ama genelde pillerimizi %80 kullandığımız için yeniden dolma süresi de 60x0,8= 48 dk gibidir. 50dk diyelim. 2C ile basarsak 25dk gibi düşünebiliriz.

Doğuş' Alıntı:
Teşekkür ederim abi, peki C hesabından gidersek bir şarj süresi hesabı yapabilir miyiz? 2C yeterli bir süre verebilir mi saha için?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kabaca 1C ile sarj 1 saat, 2C ile sarj Yarim saatte karsilik geliyor Dogus ;)

Rasim Öztürk' Alıntı:
Şarj süresi 20-30dk arası tutar, balans beklemek/beklememek tercih... Arazi için 2C iyidir, fazlası da pile zarar...
Bu Konuda eskiden senin gibi dusunuyordum Rasim taki pillerin ne kadar iyi kullanilirsa kullanilsin max yaklasik 2-3 sene omru oldugunu fark edinceye kadar.

Piller artik teorik olarak genelde 5C kadar destekliyor. Yani teorikte 2C uzerinde basmanin bir zarari olmamasi lazim.

Lakin elektrik olmayan sahada 2C uzerinde basmak Teknik olarak Mumkun degil ne yazik ki.

Sayet sahamiz Musait olsa 2-3 cift pil alacagima 1-2 cift pil alir ve imkan varsa 5C ile sahada doldurma yoluna giderdim. Boylece her sene pil alsam dahi daha Karda olurum diye dusunuyorum ;)

Gens 5c ye kadar şarj edebilirsin diyor abi, Opti normalde 1c ile maksimum 3c ile basın diyor... Ben onlara uymaya çalışıyorum...

Nispeten ucuz pillerimde 80-20 şarj deşarj kullanabiliyorum, 380 pillerinde özellikle... 5000mah lar biraz daha kıymetli olduğundan, onlarda 70-30 a uymaya çalışıyorum.

Rasim Öztürk' Alıntı:
Gens 5c ye kadar şarj edebilirsin diyor abi, Opti normalde 1c ile maksimum 3c ile basın diyor... Ben onlara uymaya çalışıyorum...

Nispeten ucuz pillerimde 80-20 şarj deşarj kullanabiliyorum, 380 pillerinde özellikle... 5000mah lar biraz daha kıymetli olduğundan, onlarda 70-30 a uymaya çalışıyorum.
Max C degeri tespitinde kesinlikle Ureticinin verdigi bilgileri referans almaliyiz %p

Benim soyledigim 5C sadece genel bir ornekleme icindi :)

Ben gens'in biraz abarttığını, optinin ise mantıklı olduğunu düşünüyorum. Opti güvenli tarafta kalmaya gayret eden bir firma gibi geliyor bana