Hava Yogunlugu Kafa Devrinde Ne kadar Etkilidir ?

Rasim Öztürk

RcFanatik
İlgi Alanı
Heli
KOCAELI bulusmasi sonrasi, Mehmet abi ile değerlendirmesini yaptık, burdan da paylaşayım.

2.uçuşum benim şimdiye kadar en eğlenceli uçuşlarımdan biri oldu, eve gelince kumandadan logları da aktardım. Normalde 75% esc de 2300rpm verir ve governor bunu korurdu... Bügün de aynı model, aynı piller, aynı ayarlar, herşey aynı... Esc yüzdesi de aynı, 75%... Ama bu yüzde ortalama 2180rpm vermiş ve bunu korumuş model... Tabi anlık düşüşler var ama genel olarak 2180 vermiş, 2300 zaten hiçbir zaman görmemiş her iki uçuşta da...

Önümüzdeki haftasonu yine modeli aynı ayarlarla kullanacağım, zaten şu anda da bıraktım evde bi köşede duruyor, bir sıkıntısı yok, kurcamala durumum olmaz. Yine aynı esc yüzdesinde 2300rpm verirse, diyebilirim ki değişen hava yoğunluğundan bu rpm düşmesi... Yada yatır :D

Benzer işler yaptığım geçen haftadan bir uçuş, governor önce 2325 e overshoot yapıyor, sonra kendini 2300e yerleştiriyor.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu da bugünkü 2.uçuş... 2300 zaten anlık olarak bile görmemiş model.

Bu konu asagidaki mesaj tasinarak yonetim tarafindan acilmistir.

Evet arkadaşlar,

Önümüzdeki hafta oldu ve yine aynı ayarlarla Eskisehirde uçtum. Logo'ya zaten dokunmuyorum, sahadan sahaya çıkıyor çantasından...

Aynı ayarlarda, aynı ESC yüzdelerinde aldığım rpm ler hiç öyle 2180, 2200 falan değil... 2300 leri bile geçti... Hatta maximumda 2400 lere yaklaştı, 2350 diyeyim ortalama... Ama hoverda temiz 2380 i buluyor...

Yozgat'ta alvin tayfasının dediği gibi, hava yoğunluğunun ciddi etkisi var. Kocaelide sabah ve öğle saatlerinde yer yer yağışlı, çoğunlukla basık bi hava vardı, akşama doğru açıldı... Eskişehir bugün açıktı, bulutsuzdu, zaten bir haftaya yakın süredir 15-20 derece civarında seyrediyor.

Bu hafta collective yönetimim kötüydü, kendim de zaten biraz kötüyüm. Olduğu kadarıyla uçtum. Grafikler şöyle;

Zamaninda Alvin ile dalga gecmistik ama adam hakliymis meger ;D Hava yogunlugun devirde ciddi etkisi varmis, bunu da teyid etmis olduk bu vesileyle :thumbup:

Bilmeyen arkadaslar icin kucuk bir not. Castle Esc Governor kullanan arkadaslar bu sorunu yasamiyor. Zira Castle esc Governor ayarlarinda direkt kafa devirlerini giriyoruz, mesela 2.200-2.300 gibi.

Rasim kardesim ise bu modelinde Kontronik Esc ve Governor kullaniyor. Bu esc de direkt kafa devri degil de % oran giriliyor, mesela %60 gibi. Hal boyle olunca zannerdersem havanin yogunlugu girilen %xx kafa devir degerinin az da olsa degismesine neden oluyor ;)

Evet Mehmet abi, ben kumandadan belli esc yüzdeleri giriyorum, esc ona karşılık ve çeşitli faktörlerin de etkisiyle (havanın yoğunluğu, sıcaklığı, irtifa vs.) belli bir RPM yakalıyor ve onu korumaya çalışıyor uçuş boyunca... Hobbywing'in elf mode'u gibi... Her uçuşun başında kendi yakalıyor o yüzdede ne kadar verebileceğini... Bizim esc ye öğrettiğimiz bir durum yok (bazı esc lerin store modları). Ve setup olarak heli mode seçtiğimiz anda RPM control devrede oluyor. Tabii bunu programming card vasıtasıyla devre dışı bırakıp, ünite governoru da kullanabiliyoruz. Bi ara ona da el atacağım da, şu sıralar ayar işleri ile uğraşmak istemiyorum Logo'da, tamamen uçuşları sürdürmeye odaklandım.

Abi bu durum biraz da Kontronik'ten kaynaklanıyor anladığım kadarıyla. Şöyle ki, yine anladığım kadarıyla, Kontronik governor store işlemini her yeni pilde tekrarlıyor. Ben scorpion'da yaşamıyorum mesela aynı şeyi. İki tip governor store var benim bildiğim kadarıyla. Birisi bu söylediğim gibi, her pilde yeniden yapılan store, birisi de kalıcı store. Kullandığım esclerden örnek vereyim:

Scorpion kalıcı governor store yapar, bir kere governor ayarlarsınız ve sonraki her çalışmada esc o ilk veriyi kullanır. YEP/YGE ve Hobbywing esclerde ise bu iki tipten istediğinizi seçebilirsiniz. Kalıcı governor store yapan esclerde böyle bir değişim olmaz, olmaması gerekir.

Emre Kaman' Alıntı:
Abi bu durum biraz da Kontronik'ten kaynaklanıyor anladığım kadarıyla. Şöyle ki, yine anladığım kadarıyla, Kontronik governor store işlemini her yeni pilde tekrarlıyor. Ben scorpion'da yaşamıyorum mesela aynı şeyi. İki tip governor store var benim bildiğim kadarıyla. Birisi bu söylediğim gibi, her pilde yeniden yapılan store, birisi de kalıcı store. Kullandığım esclerden örnek vereyim:

Scorpion kalıcı governor store yapar, bir kere governor ayarlarsınız ve sonraki her çalışmada esc o ilk veriyi kullanır. YEP/YGE ve Hobbywing esclerde ise bu iki tipten istediğinizi seçebilirsiniz. Kalıcı governor store yapan esclerde böyle bir değişim olmaz, olmaması gerekir.
Katılıyorum abi,7
bu durumda hava yoğunluğu sadece çektiğimiz akıma ve pilin bitme süresine etki eder, tabi uçuş karakteristiği de biraz değişir, heli agresifleşir diye tahmin ediyorum