Hazır sistemler ile yavaştan hobiye başlıyorum ( v666 & sj4000 )

Aynen abi o da tecrübe oldu bana, gerçi bataryanın tam bitmemesi gerektiğini biliyordum, batarya kendini korumaya alır sandım olmamış:) 2 Tane 1200mah'lık sipariş verdim onlar gelene kadar motorlara soğutma işlemini yapacağım birde kumandanın antenini değiştirdim resmen işe yaramayan basit bir anten eklemişler. Onunda fotoğraflı anlatarak 1-2 saat içinde buradan paylaşırım.

Siz hiç fotoğraf vs çektiniz mi varsa atabilir misiniz daha kendi kamerasını denemek nasip olmadı (evde hafıza kartını unutunca :) )

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Mod 1 mod 2 mod 3 mod 4 modelin hızını agrasifliğinimi ayarlıyor hocam ? ev modu dışar modu gibi

öyle ise ki öyle tahmin ediyorum

%40 %60 %80 %100 yazan kısım neyi ifade ediyor yüksekliğimi acaba kafama takıldı :rolleyes:

modları değiştirmeyi bilmeyenler için güzel bir video ekliyeyim buraya belki işine yarayan olur

sedat bayezit' Alıntı:

Mod 1 mod 2 mod 3 mod 4 modelin hızını agrasifliğinimi ayarlıyor hocam ? ev modu dışar modu gibi

öyle ise ki öyle tahmin ediyorum

%40 %60 %80 %100 yazan kısım neyi ifade ediyor yüksekliğimi acaba kafama takıldı :rolleyes:

modları değiştirmeyi bilmeyenler için güzel bir video ekliyeyim buraya belki işine yarayan olur

Bu multi sevgim baslamadan once v262 vardi hediye gelmisti, o oyuncaktaki gibidir sanirim, o yuzdelik degerler agresiflik ayari, daha seri ve keskin olmasi icin yuzde 80 ve uzeri. geri kalan havada suzulmesi yumusak hareketler icin. Ayrica sivi temasindan ve ruzgardan sakinin. 1 damlada olsabu oyuncaklar cop olabiliyor...

Selçuk Bey'e katılıyorum.
Değerli arkadaşım, bu kumandanın üzerinde yer alan % ifadeleri yanlış bilmiyorsam stiklerin tepkime süresi le ilgili bir husus. Yani %40 olduğunda daha soft bir uçuş yapıyorsunuz, % değeri arttıkça stiklerin hassasiyeti artıyor ve cihaz daha hızlı hareketlerinize tepki veriyor.

Mod'lar ise Joystiklerin konumu değişitiriyor. Ancak ben daha o seviyeye gelemedim.

Bu arada ben de benim v666'nın motorunun üst devre elemanını açtım, fırça görevi gören kömürün (kiz zaten ufacık bir şey) tamamen bittiğini gördüm. İki ihtimal var ya ona göre bir kömür monte etmeye çalışacağımm ya da yeni 4 tane motor sipariş edeceğim. Ancak biliyorum ki bunlar da kısa zamanda yıpranacak.

Neyse bakacağız artık.

Kolay gelsin.

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
Bu multi sevgim baslamadan once v262 vardi hediye gelmisti, o oyuncaktaki gibidir sanirim, o yuzdelik degerler agresiflik ayari, daha seri ve keskin olmasi icin yuzde 80 ve uzeri. geri kalan havada suzulmesi yumusak hareketler icin. Ayrica sivi temasindan ve ruzgardan sakinin. 1 damlada olsabu oyuncaklar cop olabiliyor...

teşekkür ederim bilgiler için seriliği o ayarlıyor ise mod 1 mod 2 mod 3 mod 4 ne oluyor v262 de o ayar varmıydı acaba paylaştığım videoda mod olayını göstermiş ben onu merak ettim şimdide

Ali ağabeyin mesajını sonradan gördüm, tamamdır konu aydınlanmış oldu teşekkürler batarya olmadığı için şuan 2. uçuşumu gerçekleştiremiyorum insanda merak ediyor.

Ali Bülent MESGUTLU' Alıntı:
Selçuk Bey'e katılıyorum.
Değerli arkadaşım, bu kumandanın üzerinde yer alan % ifadeleri yanlış bilmiyorsam stiklerin tepkime süresi le ilgili bir husus. Yani %40 olduğunda daha soft bir uçuş yapıyorsunuz, % değeri arttıkça stiklerin hassasiyeti artıyor ve cihaz daha hızlı hareketlerinize tepki veriyor.

Mod'lar ise Joystiklerin konumu değişitiriyor. Ancak ben daha o seviyeye gelemedim.

Bu arada ben de benim v666'nın motorunun üst devre elemanını açtım, fırça görevi gören kömürün (kiz zaten ufacık bir şey) tamamen bittiğini gördüm. İki ihtimal var ya ona göre bir kömür monte etmeye çalışacağımm ya da yeni 4 tane motor sipariş edeceğim. Ancak biliyorum ki bunlar da kısa zamanda yıpranacak.

Neyse bakacağız artık.

Kolay gelsin.

Fırçalı motorlardan epey çekeceğiz anlaşılan daha üst modellere geçene kadar :)

tamir edilebilecek büyüklükte değil çok ufak bir şey umarım edersiniz ama en iyisi yenisini sipariş vermek, epey uçurdunuz sanırım hocam yoksa kısa süreli uçuşlarda mı bu hale geldi

v666'nın antenini değiştirdim youtube'de yabancı kaynaklarda bazı arkadaşlar değiştirmiş ve yaptığı testlerde daha uzun alana gittiği gözüküyor.
daha denemek nasip olmadı, fakat ben şimdiden anlatımını yapayım
Kumandayı söktüğümde böyle bir tablo ile karşılaştım, yani ekledikleri anten plastiği hiç bir işe yaramıyor çünkü içinde çekmesine yarayacak hiç bir iletken yok boş bir anten plastiği. o anten çubuğunu eklemeselerde olurmuş, biraz kandırmaya yönelik olmuş.

Kullanmadığım modemin anteni vardı 4 ya da 6 dpi emin değilim ben onu kullandım, biraz eliniz lehim işlerine yatkınsa hiç zor gelmeyecektir

Fotoğraflarda işaretlediğim yerlerden modemin anteninin bağlantı girişinin lehimlerini söktüm

Aynı şekilde kumandada devrenin üzerinde de aynı lehimleri söktüm

Söktüğüm kabloyu boşa çıkarara söktüğüm modem anten switchinin kablosunu aynı şekilde kumanda devresine lehimledim

Anteni takacağımız switchin yeri orjinal antenin yerine maalesef küçük geldi o yüzden orjinal anten takma yerini falçata ile kestim (kesmesi biraz zor oluyor yapmak isteyenler lehimlede eritebilir, varsa demir testereside çok güzel iş görebilir)

swictchin vidasını söküp kestiğim plastiğin içerisinden geçirdim ve pulunu takıp vidaladım, fakat düz kesemediğim için ve arka kısımda vidayı tutacak plastiğin çok olmamasından dolayı arkasından ve önünden silikonladım yarın bir gün uçururken çıkmasın sonra

Bunlarda son hali

Elinize sağlık Serkan bey, sonuçlarıda paylaşırsanız daha da faydalı olacaktır...

Yüksek kazançlı anten kullanımı, sabit bir yöne doğru uçuş yapmıyorsanız pek önerilen bir yöntem değildir.

2dbi antenler yaklaşık küre şeklinde bir radyasyon desenine sahiptir, hemen hemen aşağıdaki desenin biraz daha şişkosu ve küre hali gibi düşünebilirsiniz.

Küre şeklindeki desenin avantajı şudur; Cihazınız ve radyonuz ne yöne bakarsa baksın, ikisi de birbirinin "RADYASYON KÜRESİ" içerisinde kalacağından herhangi bir sağa sola dönme ve anten yönünün değişmesi durumunda sinyal kaybı yaşanmaz.

Ama antenlerde desibel değeri arttıkça, küre deseni üstlerde basıklaşmaya altlarda genişlemeye başlar, yatayda mesafe artar ama üstlerde mesafe düşer. Düz bir uçuş yaparken mükemmel olan sinyal kalitesi, siz hareket ettiğinizde ya da cihazınızı döndürmek için sağa sola yatırdığınızda aniden ciddi bir şekilde düşebilir ya da kesilebilir.

Fakat sizin çıkardığınız anten, zaten doğru bir anten(uygun uzunlukta) değilse, yüksek desibel kullansanız bile mesafeniz artacaktır. Çıkardığınız antenin çıplak ucunun(metal silindirden sonraki kısım) kaç milimetre olduğunu ölçme fırsatınız oldu mu ?

Merhaba bilgiler için teşekkür ederim, daha önceden anten hesaplama konusunu okumuştum fakat bağladığım antenin plastik kısmını açamadım maalesef ben hep göreceğim mesafede uçuracağım sürekli cihaza bakacak yani anten, normalde verimsiz olacağını biliyorum o konudan dolayı fakat youtubede testler yapmışlar 500 metre falan çekiyor tabi kopmalar olabiliyordur tam anlamıyla verimli çalışmayacağı kesin bir şey birde önünde duvar falan geçerse kesin düşer zaten gps vs yok gözden uzağa göndermemek lazım ancak yükseklik açısından gönderilebilir diye düşünüyorum

Bataryam olmadığı için daha deniyemedim en güzel sonuçları deneyerek göreceğiz tabi, aşırı verimsiz olursa eskisini takarım yine ne yapalım artık

ölçtüm 2.5 cm

peki böyle küresel daha uzağa göndermek için anten varmıdır yoksa artık bu cihazın ya da nasıl desem devrenin kalitesi ile mi alakalı kalır

Sanırım şöyle antenlerden kullanmak daha sağlıklı olacak

(sizin yazdığınız konudan isimleri googlede aratarak buldum) aslında kendi modelimi topluyorum 450lik bir multikopter fakat onu toplayana kadar bunlada öyle oyalanıyorum işte hocam :)

Ssedo' Alıntı:
Merhaba bilgiler için teşekkür ederim, daha önceden anten hesaplama konusunu okumuştum fakat bağladığım antenin plastik kısmını açamadım maalesef ben hep göreceğim mesafede uçuracağım sürekli cihaza bakacak yani anten, normalde verimsiz olacağını biliyorum o konudan dolayı fakat youtubede testler yapmışlar 500 metre falan çekiyor tabi kopmalar olabiliyordur tam anlamıyla verimli çalışmayacağı kesin bir şey birde önünde duvar falan geçerse kesin düşer zaten gps vs yok gözden uzağa göndermemek lazım ancak yükseklik açısından gönderilebilir diye düşünüyorum

Bataryam olmadığı için daha deniyemedim en güzel sonuçları deneyerek göreceğiz tabi, aşırı verimsiz olursa eskisini takarım yine ne yapalım artık

ölçtüm 2.5 cm

peki böyle küresel daha uzağa göndermek için anten varmıdır yoksa artık bu cihazın ya da nasıl desem devrenin kalitesi ile mi alakalı kalır

Sanırım şöyle antenlerden kullanmak daha sağlıklı olacak

(sizin yazdığınız konudan isimleri googlede aratarak buldum) aslında kendi modelimi topluyorum 450lik bir multikopter fakat onu toplayana kadar bunlada öyle oyalanıyorum işte hocam :)
Merhabalar
Birseyleri denemek ugrasmak cok guzel. Ama zamaninizi bu ihaz icin harcamayin derim. Yani bu cihazi 300 mt sonrasi ne kadar kontrol edebilirsinizki zaten, ust seviye ruzgarina kapilip gider. Uzak mesafe derseniz ondada kaybolur onunu arkasini kestiremezsiniz. Failsafe cekip geri gonderme olayida yok, bence risk etmeyin. 200 mt maks 300 mt kafidir, zaten 500 mt sonuc alindigini soylemissin e bu asamayada gelmissin deneyip sonucu verebilirsin guzel olur. Ama degermi dersen bence degmez. Yinede sonucu bekliyoruz[emoji108]

Selçuk Bey'e katılıyorum, bu cihazda ilk hevesini al, fazla uzak mesafede ve hatta yükseklikte geri getiremeyebilirsin cihazı. Görebileceğin mesafede uçur ilk çekimlerini yap. Sonra da tavsivem daha iyi sistemlere geç.

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
Merhabalar
Birseyleri denemek ugrasmak cok guzel. Ama zamaninizi bu ihaz icin harcamayin derim. Yani bu cihazi 300 mt sonrasi ne kadar kontrol edebilirsinizki zaten, ust seviye ruzgarina kapilip gider. Uzak mesafe derseniz ondada kaybolur onunu arkasini kestiremezsiniz. Failsafe cekip geri gonderme olayida yok, bence risk etmeyin. 200 mt maks 300 mt kafidir, zaten 500 mt sonuc alindigini soylemissin e bu asamayada gelmissin deneyip sonucu verebilirsin guzel olur. Ama degermi dersen bence degmez. Yinede sonucu bekliyoruz[emoji108]

Merhaba, cihaz orjinal halinde 150 m mesafe gidiyor, youtubedeki testlerde 500 metre yani ben daha 70-80 metre anca uçururabildim gözden kayboluyor çok az gözüküyor zaten ilk uçurmanın verdiği heycanla fpvden bakmadım bile :D üste belirttiğim gibi kendi modelimi topluyorum zaten yavaştan. onuda heycanla bekliyorum Naza+gps kullanacağım uçuş kartında kötü anlarda geri dönsün bana :)

Bataryam olmadığı için hiç bir şekilde test yapamıyorum şuan, 1 hafta oldu sanırım sipariş vereli 1-2 haftaya gelir. Bol bol çekerim, olumlu olumsuz sonuçları yazarım. Sadece benim için değil bu modeli Türkiye'de alan çok arkadaş var hatta gümrük için mesaj atanlar bile oldu bu konudan faydalanırlar bildikleri bilgileri benle paylaşırlar diye düşünüyorum. fpvli uygun modellerden birisi uçuşuda hiç fena değil, değer mi değmez mi olayı tabiki kişiden kişiye değişebilir fakat bence değer, bazı modellerden daha titreşimsiz gibi duruyor pervaneleri söktüm balans ayarı için hiç bir ayar yapmama gerek kalmadı bile zaten balanslanarak gelmiş ya da fabrika çıkışlı düzgün yolluyorlar belkide o yüzden titreşim abartılı titreşim yok. birazda bizim elimizde ucuz diye köşeye atmak istemiyorum, ucuz şeyleri uğraşarak güzel bir hale getirebilmek bizim elimizde forumda bir sürü örneği var bunun.

Birde çok seviyorum, kendim bir şeyler eklemeyi vs bu anten işe yaramaz ise Zafer beyin söylediği patch anten uygulamasını deniyeceğim

Tabiki bunlar benim düşüncem, yanlış anlaşılmasın lütfen şuan elimde olan bu bunu değerlendirip güzel fotoğraflar çekebilmek için elimden geleni yapmaya çalışacağım. Çünkü önyargıyla yaklaşıp bu ürünü almasaydım şuan hala multikoper kullanamamış olacaktım (bu fiyata yani) en azından acemeliğimizi geliştiririz. Aslında epey arkadaş almış ürünü fakat hala konuya pek gelen yok sabırsızlıkla bekliyorum, yabancı ülkelerde çok kullanan var tabi birazda türkiyedeki gümrük vs korkutuyor.

işte bunlar güzel şeyler, hobisiz insan yaşayan ölüdür :p diyim googleden gelenleri foruma çekeyim :laugh: ;D

v666-v262 yedek motor:

4 tanesini 9.49 dolara sipariş ettim.

Değerli arkadaşım ihtiyacın olursa adresi gönderiyorum 2 gün boyunca bu fiyattan satacaklar.

:bravo: %p :thumbup:

Motorlara Ali ağabeyin bahsettiği kola kutusu tenekesinide yerleştirdim çok etkisi olmayacağı belli fakat 1-2 derece düşürse bile kâr kârdır :D 4 motora'da ekledim hepsinin toplam ağırlığı 1 gram bile değil

Ayrıca kalemler yerine daha farklı çubuklar buldum daha estetik duruyor

tek dezavantajı kalemlerin tanesi 4 gramdı bunların tanesi 5 gram 4 gram fazla :p :D