HC 3SX ve TREX 450L Dominator

LEVENT UYGUN

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Heli
Hepinize merhabalar,
Oldu ki, Trex 450 Dominatör modeli ile birlikte Bavarian Demon HC 3SX FBL ünitesini kullanmak istediniz ve fakat modelin frame yani gövde yapısı buna ne kadar müsait?,
beraberce bakalım. :)
Öncelikle şunu belirtmek isterim, hemen hepimizin model toplarken muhtemelen en çok dikkat ettiği iş kablolama dır diye düşünüyorum, şahsen ben modelin dış cephesinden elimden geldiğince kablo geçirmemek için askari gayreti gösteriyorum. Şimdi buradan hareketle önce gövdeyi topladım, servoları bağladım, sonra aldım elime HC 3SX' i üniteyi konumlandırmak için başladım yer aramaya, malum bir de ünitenin ayar aşamasında, bilgisayara bağlanacağı için en kolay ulaşılabilir yerde olması lazım ve tabi hem servo kablolarını, hem alıcıyı ki ben
Futaba T 14SG ile kullanacağım için sonuçta üniteyi de S-BUS ile kurmak istedim ve hem de FBL üniteyi frame in içinde barındırmak mümkün değil zira gövdenin yapısından dolayı malesef yer sıkıntısı mevcut. Sonuç olarak alıcıyı içeride bırakmaya, üniteyi dışarıya almaya karar verdim ama frame in yan yüzeylerini de kullanmak istemediğim için ki bir sürü hafifletme boşlukları var, hem üniteyi hem de kabloları mekanik aksamdan koruyarak yan yüzeylerde kullanabileceğim bir yer de bulamadım zaten.
Modelin kuyruk bağlantısının hemen üstünde ünite koymak için ayırdıkları yeri de anladığım kadarı ile pek de 3SX i düşünerek yapmamışlar. :laugh:
Sonuçta yaklaşık 0,5 mm kadar bir fark ile üniteyi buraya konumlandıramadım, (Trex in gövde boşluğu 33 mm. iken HC 3SX 33,5 mm. geliyor) ama bu kadar az bir farka da canım sıkılmadı değil yani, :angry: ben de o bölümü üniteye uygun genişliğe getirmeye karar verdim, zaten gövdeyi kabloların yerlerini tam belirlemek ve her şeyi hizaya getirmek için LOCTİDE kullanmadan toplamıştım, hemen frameleri ayırdım ve o bölümden iki küçük üçgen parça keserek, 450 PRO ların kuyruğuna benzer şekilde üniteye yer açmış oldum, fakat tabi aynı zamanda yaklaşık 1,5 mm kadarda yükseklik sorunu vardı, ünitenin oturması gereken plate gövdeye vida ile değil de karşılıklı açılmış yataklar ile sabitleniyor ve tabi bu yataklara zarar vermemek için kesim işlemini yaparken bu yatakların 1,5 mm kadar üzerinden kestim, daha sonrada tekrar 2 mm. lik karbon fiber plakadan ölçüsüne uygun bir parça daha keserek, üzerine koyunca sorun kalmadı, ve gayette güzel oldu.
Sonuçta ünite ve kablolar için sıkıntı olmadan çalışabileceği bir ortam oluştu sanırım. ;)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

:saygilar:abi yeni modelin hayırlı olsun ünitede krallar kategorisinde masallah diyelim bi gün bizimde olur hc3sx imiz :bravo: :bravo:

Bence gayet guzel bir calışma olmus, ellerine saglık Abi :bravo:

Bu arada yeni model de hayırlı uğurlu olsun :halay:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Levent abi güle güle kullan. Gayet güzel bir modifikasyon olmuş bence :)

Levent abi ince işçiliklerine hayranım :bravo:
Yakışıyor abime böyle işler :saygilar:
Hayırlı olsun yeni modelin, kırımsız uçuşların olsun inşallah :thumbup:

Hepimize en iyileri olur inşallah. :saygilar: :RCKolik:

Çiçek gibi olmuş Levent abi :) Kırımsız uçuşlar dilerim :saygilar:

Yeni modelin hayırlı olsun Levent Bey :thumbup: güle güle güzel günlerde kullan.

Yeni model hayırlı olsun Levent abi. :thumbup:

Çok yerinde bir modifikasyon olmuş, yerleşim gayet güzel görünüyor. :bravo:

Abi uygulama gayet iyi olmuş eline sağlık.
Orjinal gibi resmen :bravo:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Yeni model hayırlı olsun

ASUS_Z00LD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

merhaba

Levent Bey mümkünse kablolama ve ayar kısımlarını görsel olarak forumda bağlaşabilirmisiniz lütfen

tufanacay' Alıntı:
merhaba

Levent Bey mümkünse kablolama ve ayar kısımlarını görsel olarak forumda paylaşabilirmisiniz lütfen
Tufan kardeşim, kablolama aşamasında foto çekmek aklıma gelmedi, şu an kabloların hepsi Ünitenin altında saklı, daha önce yazdığım gibi model özellikle kablolama açısından bence biraz sıkıntılı. Ayarlardan kast ettiğin HC3SX ayarları ise, özel bir ayar yok yani, zaten forumda da konu ile ilgili bölümler mevcut. Ha sana model agresif geliyor ise ve kendini rahat hissedeceksen Expo ve D/R gibi kısıtlamalara gidebilirsin. :)