Hcp100s 'i Kbar FBL Unite Montajı

Ali Yalçın

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Heli
Merhaba sevgilerle... .
Uzun zamandır üzerinde çalıştığım projemi nihayet bitirdim ve sizinle paylaşmak istedim.

Herşey radiolink'in at9 için Micro sbus alıcı çıkarması sonucu kafamda çakan şimşekle başladı.

Kbarın kabını söktüğümde ana kartının hcp100s in anakartıyla birebir aynı ölçülerde olduğunu gördüm
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Üzerine 2 tane esc koyduğumda canopy çok rahat kapandı, tamamdır başlıyoruz o zaman dedim ve işe koyuldum.

Bec olarak Micro bec kullandım tüm servoların beslemelerini bec, e verdim, kbar'a sadece sinyal kablolarını taşıdım ( lehimledim) Kbar'daki gereksiz soketleri de çıkardım ve uzun pinleri kestim.

Beni en çok yoran gyro ayarı oldu ama sonunda kbar'a esc ile kuruk motorunu sürmeyi öğrettim

Maiden de ayarlar tam oturmamış ve içerde idle 2 açamadım ama şuan mis gibi uçuyor istediğim gibi ayarlayıp parametre değiştiriyorum goblinde ne yapıyorsam aynısını yapabiliyorum.

Servo testleri :

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Gyro testi:

Ve final maiden :

Hcp100s'i Kbar gyro ile uçurdum

Zamanında mikrolarla uğraşırken çok kafama takılan bir konuydu Ali, eline sağlık. Kuyruk motorunu nasıl yaptın biraz daha detay istiyorum. :)

Çılgın bir proje olmuş ;D ama sonuç harika :thumbup: :bravo:

Resimdeki Transistör Kbar üzerindeydi de onu mu iptal ettin ? Bir de biraz uğraştırdığı demişsin ama biraz daha detay alabilir miyiz? Ne gibi bir sorun oldu ve nasıl çözdün ?

Dışarıdaki uçuş performansını da merakla bekliyoruz, tekrar emeğine sağlık :RCKolik:

Emre Kaman' Alıntı:
Zamanında mikrolarla uğraşırken çok kafama takılan bir konuydu Ali, eline sağlık. Kuyruk motorunu nasıl yaptın biraz daha detay istiyorum. :)
Teşekkürler emre abi

Kuruk ayarlarına geldiğimizde esc ye uygun sinyal türünü seçtikten sonra reverse kısmını esc yi çalıştıracak şekilde reverse ediyoruz. + ve - sinyalleri full yapıyoruz artık limitlerle işimiz yok

Finiş dedikten sonra. Tail ayarlarında kesinlikle rate modu seçiyoruz normal modda kuyruğu tutamıyor nedense. Sallayıp duruyor. Kuruk gain i 80 falan seçiyoruz çünkü servo değil motor sürüyoruz.

Heliyi kalrıyoruz kaçma varsa trim vererek düzeltiyoruz kuyruğu bu kadar.

Ha bu arada enerji verdiğimiz gibi kuruk devrede olacağı için ilk etapta kuruğa yüksek sinyal gidecek esc biplemeye başlayacak ünite kendini kurduktan sonra rudderı sola dayayıp sinyali düşünüyoruz ve kuruk motoru muz devreye giriyor artık uçmaya hazırız

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Çılgın bir proje olmuş ;D ama sonuç harika [emoji106] :bravo:

Resimdeki Transistör Kbar üzerindeydi de onu mu iptal ettin ? Bir de biraz uğraştırdığı demişsin ama biraz daha detay alabilir miyiz? Ne gibi bir sorun oldu ve nasıl çözdün ?

Dışarıdaki uçuş performansını da merakla bekliyoruz, tekrar emeğine sağlık :RCKolik:
Teşekkürler Mehmet abi o transitör tek başına bec abi. Orta bacak negatif bi bacağından 7 ila 12 v verdiğimizde diğer bacaktan sabit 5v alıyoruz.

Emre abiye anlattığım gibi kuyrukla çok uğraştım ama rate moda alınca herşey düzeldi

ali yanlız' Alıntı:
Teşekkürler emre abi

Kuruk ayarlarına geldiğimizde esc ye uygun sinyal türünü seçtikten sonra reverse kısmını esc yi çalıştıracak şekilde reverse ediyoruz. + ve - sinyalleri full yapıyoruz artık limitlerle işimiz yok

Finiş dedikten sonra. Tail ayarlarında kesinlikle rate modu seçiyoruz normal modda kuyruğu tutamıyor nedense. Sallayıp duruyor. Kuruk gain i 80 falan seçiyoruz çünkü servo değil motor sürüyoruz.

Heliyi kalrıyoruz kaçma varsa trim vererek düzeltiyoruz kuyruğu bu kadar.

Ha bu arada enerji verdiğimiz gibi kuruk devrede olacağı için ilk etapta kuruğa yüksek sinyal gidecek esc biplemeye başlayacak ünite kendini kurduktan sonra rudderı sola dayayıp sinyali düşünüyoruz ve kuruk motoru muz devreye giriyor artık uçmaya hazırız

Süpermiş. :) Peki, normalde kuyruğu motorlu mikrolarda ana motor çalışmazken kuyruk motoru da çalışmaz komut verilse bile. Senin kuyruk heli yerdeyken de dönüyor olması lazım buna göre değil mi?

Emre Kaman' Alıntı:
Süpermiş. :) Peki, normalde kuyruğu motorlu mikrolarda ana motor çalışmazken kuyruk motoru da çalışmaz komut verilse bile. Senin kuyruk heli yerdeyken de dönüyor olması lazım buna göre değil mi?
Yok abim kendi etrafında dönmüyor malum gyro devrede oluyor, motor hafif rölantide dönüyor sadece [emoji5]

ali yanlız' Alıntı:
Yok abim kendi etrafında dönmüyor malum gyro devrede oluyor, motor hafif rölantide dönüyor sadece [emoji5]

Ok %p ben de onu demek istemiştim de, yanlış anlatmışım :) Valla eline sağlık, süper bir çalışma olmuş :)

Eline emeğine sağlık Ali iyi iş çıkarmışsın. :thumbup:

Başardığını bence çok güzel bir iş olmuş, benim.bakis açım bir hcp100s ve kbar ı gözden çıkarmış ve başarmış sin ikiside çöp olabilirdi, Tebrikler.

SM-G900F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ali eline sağlık ve tebrikler. :bravo:

Çok güzel bir projeyi başarıyla hayata geçirmişsin. :halay:

Dış ortamda uçuş performansını da çok merak ediyorum. :RCKolik:

modelci dediğini böyle olur bravo ali abi :bravo: 3d performansınıda gelince ben test ederim :laugh:

:bravo: :bravo: Ali :bravo: :bravo:
Eline emeğine sağlık %p
Güzel bir deneme ve başarılı bir sonuç :saygilar:

Valla bravo :bravo:
Şapka çıkartıyorum :saygilar:

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Ali bırak Rc yi kardeşim, yerli gerçek helikopter üretimine yoğunlaş sen :)
Tebrikler

SM-A710F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi