Helikopter civata seçimi nasıl olmalı ?

Safak ALTINTAS

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Heli
Arkadaşlar Trex 450 DFC modelim için yedek civata sipariş etmek istiyorum. Lakin önce güvenlik ilkesi nedeniyle kafama takılan bazı sorular var ;

- Pal holder ve main shaft civatalarının temas yüzeylerinde diş yok. Bu civatalar yerine boydan boya diş açılmış civata kullanmak ne kadar sakıncalıdır ? Kullanan arkadaşlar var mı?

- Bu civataların siyah yerine metal gri renkte olanlarından almak ne derece doğru? (Feathering shaft için düşünüyorum nasılsa görünmüyor)

[attachimg=1]
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ekli dosyalar

• image.jpeg
    image.jpeg
    65.3 KB · Görülme: 72

Pal holder'da denemedim ama dişlerin ek bir sürtünmeye yol açabileceğini göznünde bulundurmak lazım fakat bu sürtünme kuvveti merkezkaç yönüne doğru olacağından hiç etki etmeyecektir gibi düşünüyorum.

Main şaftta ise hiç bir hareket olmayacağından bence bir sakınca yok, hatta bir kaç defa benimkini toplarken öyle kullandım.

Metal gri renkte olanlardan kasıt INOKS vidalar ise, bence onları tercih etmek daha sağlıklı. Gerçek paslanmaz çelik olmalarından dolayı sağlamlık açısından siyah vidalardan daha başarılı olacaklardır.

Zafer SAHIN' Alıntı:
Pal holder'da denemedim ama dişlerin ek bir sürtünmeye yol açabileceğini göznünde bulundurmak lazım fakat bu sürtünme kuvveti merkezkaç yönüne doğru olacağından hiç etki etmeyecektir gibi düşünüyorum.

Main şaftta ise hiç bir hareket olmayacağından bence bir sakınca yok, hatta bir kaç defa benimkini toplarken öyle kullandım.

Metal gri renkte olanlardan kasıt INOKS vidalar ise, bence onları tercih etmek daha sağlıklı. Gerçek paslanmaz çelik olmalarından dolayı sağlamlık açısından siyah vidalardan daha başarılı olacaklardır.

Zafer bey cevabınız için tşk ederim. Dişlerin temas yüzeyi azalacağından ek sürtünmeye değil daha az sürtünmeye neden olması gerekmez mi? Tabi temas yüzeyi daha noktasal olacağından problem yaratır mı bilemem. Ama dediğiniz gibi merkez kaç nedeniyle zaten küvvet dış noktaya binecek bu yüzden ben de etkisinin pek olmayacagını düşünüyorum. Lakin uygulayıp test eden arkadaşların da yorumlarını almak lazım.

Şafak, ben de çok etkisi olacağını düşünmüyorum. Boydan boya diş açılmış olanları da kullanabilirsin. Aradan bir yerden kesme yapacağını sanmıyorum. Yine de tercih kullanıcının. (firmalar mukavemet olarak tam sınırda tercihler yapmıyorlardır, belli bir güvenlik katsayısı vardır mutlaka, ona istinaden çok sıkıntı olmaz diye düşünüyorum)

İkinci konu için ise, yine sıkıntı olmaz hatta tercih edilesidir. Hattaaa bunları upgrade olarak ayrıca satanlar bile var. Lynx stainless steel screw set gibi aratırsan örnekleri bulacaksın. Ben de protosun servo platelerinde ve motor mountundaki m2.5*8 vidaları değiştirmiştim. (indirime girmişti, tamamen keyfi..)

Eğer temas yüzeyinde diş olmayan kullanmak isterseniz.

Arkadaşlar çok teşekkür ederim cevaplarınız için. Konu güvenlikle alakalı olunca emin olmadan iş yapmak istemedim.
Değerli tecrübeleriniz için ayrıca teşekkür ederim.