Helikopter Pali Kısaltılabilir mi?

Levent Suberk

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Daha önce denemedim, bir helikopter palini uç kısmından keserek kısaltabilir miyim? Örneğin 700 mm uzunluğundaki palin ucunu keserek 670 mm'e indirebilir miyim? Güvenli midir?

Ben olsam yapmazdım, hem can hem mal güvenliği sebebiyle.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Aramızda deneyen olduğunu hiç zannetmiyorum Levent Bey. Kaldı ki özellikle bazı modellerin iç kısmında hücum kenarı tarafında tel bulunmakta. Kesme işlemi sırasında illaki o telle, içindeki özel dolgu yapısına zarar verecektir ki bu da allah korusun uçuş sırasında istenmeyen sonuçları doğabilir.

Bende bir soru sorayım müsadenizle. Bu soru nereden / nasıl aklınıza geldi acaba ?

Doğuş' Alıntı:
Ben olsam yapmazdım, hem can hem mal güvenliği sebebiyle.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

+1

Diğer yandan yapan olmuştu ancak ana pali kuyruk paline çevirmişti bir arkadaş... 450 sınıfı palleri keserek 105 mm 700 sınıfı helikopter için kuyruk paline dönüştürmüştü. Sonra ne oldu tam bilmiyorum.

Mehmet bey, şuradan aklıma geldi, mesela baktım benim helikoptere yeni pal lazım, ucuza bir yerde daha büyük pal buldum, büyük pali kesip helikoptere takayım dedim.. misal. Para durumu insana neler düşündürüyor, bak sen. :laugh:

Kesinlikle olmaz. Hem ana pal, hem de kuyruk palinde, ikisinde de olmaz. Bildiğiniz gibi pallerin içinde köpük gibi bir dolgu malzemesi, üzerinde de karbon kaplama vardır. Karbon kaplama uçlarda birbirine yapıştırılır. Ayrıca karbon kaplamayı keserken lif lif ayırma riskiniz çok yüksek. Diyelim ki çok çok iyi bir aletle, ışın kılıcıyla falan kestiniz, lifler ayrılmadı, yine de palin uç kısmı açık kalacaktır. Bir dönem Sab, Align, Rjx gibi firmalar ucu açık kuyruk pali satıyorlardı, bunlar kısa sürede uçlarından açılıp kullanılmaz hale geliyorlardı.

Bence helikopterin hiçbir parçasına, özellikle de hareketli ve yüksek devirli parçalara verilen paraya acımamak lazım. Gülü seven dikenine katlanır :)