Helilerde Kullandığımız LV ve HV ESC Unite Tercihlerimiz

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Öncelikle modelciliğe yeni başlayan arkadaşlar için "LV" (Low Voltage) ve "HV" (High Voltage) ESC kavramlarını ve aralarındaki temel farklı belirtelim.

LV ESC : Girişi voltajı max 6-8S (2-6S) kadar destekleyen ESC denir.
HV ESC : Girişi voltajı max 12-14S (2-14S) kadar destekleyen ESC denir.

Bir başka değişle tek pil ile çalışan helilerde max 6S LIPO kullanılabildiği için seçeceğimiz ESC'nin LV olması yeterli olacaktır.
Örnek: 450, 500, 550 Sınıfı TREX marka helilerde kullanılan ESC'ler

Diğer taraftan çift pil ile çalışan modellerde 12-14S kadar çıkıldığı için kullanılan ESC'nin mutlaka HV olması gerekiyor.

Buradan da anlaşılacağı üzere şayet ağırlık,yer ve fiyat ile ilgili bir sıkıntımız yok ise HV ESC'ler 6S beslemeye sahip modellerde de lüks kaçmış olsa da kullanılabilir :laugh:

Değerli üyelerimizden şimdiye kadar kullandıkları modellerde tercih ettikleri LV/HV ESC Marka ve modellerini (var ise özel sebepleri ile beraber) bizlerle paylaşmalarını rica ederiz :thumbup:

Paylaşım sırasında şöyle bir şablon kullanılırsa çok şık olur diye düşünüyorum :)

Model:xxxx
Motor:xxxx
Besleme: 6S-12S
ESC: xxxxxx

Üst Seviye Heli Toplama Rehberi :
Yeni bir 700 seçmek için araştırmadayız
RC Helikopterlerde 6S ve 12S Elektronik Konfigurasyon Seçimi, Artı ve Eksileri
Helilerde Kullandığınız BEC Unite Tavsiyeleri
Heli Sınıflarına Göre Motor , ESC ve Pil Tavsiyeleri
Alıcılarımız için Yedek Güç Sistemleri : Scorpion Backup & Optipower ULTRA Guard
Governor Nedir Nasıl Ayarlanır? (ESC dahili governorları)
Helilerde Doğru Batarya Konnektör Seçimi

Rezerve :)

Uygun fiyatlı ürünler arasında yeni çıkan Hobbywing platinum V3 ESC testlerde özellikle Governor olarak Kontronic ESc'ler ile aynı sonuçları veriyor. Üzerinde 10 amp cont , 25 amp peak BEC olması da cabası. Aşağıda inceleme linki var.

Orta segmentte Castle ESC'ler var. En sevdiğim yanı log tutması ve bilgisayar arayüzü ile governor ayarlanması.

Governor Nedir Nasıl Ayarlanır? (ESC dahili governorları)

ILAVE Bilgi:
CC Cap denen devre aslen ESC ile pil arasına eklenen bir kapasitör. Belli oranlarda elektrik depolayıp pillerden gelen voltajda dalgalanma olduğunda ESC'nin bu voltaj dalgalanmalarından (ripple) zarar görmesini engelliyor. Data kayıtlarına baktığımızda CC cap kullanımının ripple düzeyini devamlı olarak güvenli sınırlarda tuttuğunu görebiliyoruz. Voltaj dalgalanmalarının en büyük sebebi genelde pilin kalitesidir. Modellerimizde zaten Pulse ultra series kullandığımız için düşük olan dalgalanmayı sıfıra yakın düzeye getirebiliyoruz.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

-----------------------------------------------------------------------------------------------
Bu kısım Yönetim tarafından başka bir konudan kopyalanmıştır

Marka model tavsiye ederken nedenini belirtirsek daha açıklayıcı olur. Misal şimdiye kadar hep fiyat ve güzel çalıştığı üzerinde durulmuş.

ESC konusunda ben farklı bir açıdan yaklaşacağım. Castle ESC daha pahalı ancak havada yanma riski daha fazla. Ama ben Castle kullanıyorum çünkü governor vs gibi ayarlarını yapmak çok kolay ve data logging özelliği var. YEP esc kullanıyorum çok başarılı ama ayar konusunda uğraştırıyor , data logging yok ancak active freewheeling var yani düşük throttle yüzdelerinde ısınmıyor , düşük kafa turu kullanımı için ideal. Burada ne istediğimize bakıp ona göre seçim yapmak en güzeli.

BEC konusunda biraz daha değişik düşünüyorum , BEC'in içindeki devreler yük altında giderek özelliklerini kaybediyorlar ve bir zaman sonra aniden havada çalışmaz olabiliyorlar, BEC bozulursa helikopter tamamen kontrolsüz kalır, uçak gibi süzülmede yapamaz. O yüzden BEC ünitesi daha kritik ve daha kaliteli olmalı.

Şu zamana kadar yep 120 lv ve hv kullandım ikiside mükemmel sonuç veriyor gerek governorlı gerek governorsuz olsun cok iyi çalışan fazla ısınmayan escler. Ayar kolaylıgı olarak da ayar kartı ile kolayca ayarlanıyor. Ayrıca vbarın governor özelliği ile çalışma özelliği mevcut.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Şu zamana kadar aldığım helilerde (Çeşitli boyutlarda Align ve Thunder Tiger kitlerim oldu) firmaların Super Combo setlerini tercih ettim ve hiç ESC upgrade'im olmadı. Pilotajımın limitleri içerisinde kalıyor olsa gerek bu zamana kadar hiç bir sorun da yaşamadım. Yanma, aşırı ısınma, yetersiz kalma vs...

Hiç HV bir modeliminde olmadığını eklemem sanırım önemli bir bilgi olacaktır. Kullandığım en büyük sınıf elektrikli heli Align Trex 600 ESP idi.

Yıllar önce bir ara gördüğüm ama not almadığım için hatırlayamadım "Detaylı ESC Kıyaslama" yazısını az önce şans eseri helifreak yeniden buldum :halay:

Yazı 2012 yılında kaleme alınmış ve o zaman için "Kontronik Kosmik 200, YGE 120HV, Castle ICE2 ESCs" kıyaslanmış. Her ne kadar daha sonra " ICE2 HV160 + HV80, YGE120HV, KOSMIK 200, PowerJive 120, Turnigy Dlux 80, and possibly a SJ Hawk 120. " ilave edilecek diye belirtilmiş olsa da devamı gelmemiş ne yazık ki :-\

Hepimiz biliyoruz ki "Kontronik" ve "YGE" fiyatları gerçekten bizler için oldukça yüksek :-\

Yine de yazıda ESC temel prensipleri ve "active free-wheeling" hakkında güzel açıklamalar olduğu için paylaşayım istedim. Vakit bulursanız okumanızı tavsiye ederim ;)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Yıllar önce bir ara gördüğüm ama not almadığım için hatırlayamadım "Detaylı ESC Kıyaslama" yazısını az önce şans eseri helifreak yeniden buldum :halay:
Yazı 2012 yılında kaleme alınmış ve o zaman için "Kontronik Kosmik 200, YGE 120HV, Castle ICE2 ESCs" kıyaslanmış. Her ne kadar daha sonra " ICE2 HV160 + HV80,
Kontronik gerçekten şaka gibi. :lollol: :lol: Şimdi 900$'a ESC'yi aldık diyelim böyle bir ESC'ye layık bir elektroniğide almak lazım dimi ama. ;) Hadi bi Goblin toplayalım o zaman desek 5000$'a falan kotarırız bu işi tahminimce. :lollol: Güzel olurdu valla ama tahminimce ben uçamazdım o modelle. :laugh:

Abi bir modelim haric hepsinde Castle ESC ler kullanıyorum, cogu 120Amp bir adet ise 160 Amp mevcut.Diger ESC em ise YEP120. Castle urunlerini daha cok tercih etmemin sebebi Log Function olması ve Ufak bir pc ile setup yapılabilmesi.

Bu fiyata bundan daha kapsamlı bir ESC inan bulamazsın ben cok arastırdım...Harika diyebilecegim bir governor ozelligi bunun yanında. Kontronik gibi cogu pahalı ESC de bulunmayan Autorotation Bailout ozelligi var..

Castle serisini siddetle tavsiye ederim.Log lar ile makine ne kadar Watt guc uretmiş, kac amp cekmiş, pillerin durumu nasıl herseyi gorebilirsin.Bence inan baska markaya gerek yok.

Mehmet abi şu autorotation bailout ne iş yapıyordu, yarım yamalak biliyorum da :)

İlker Sönmez' Alıntı:
Uygun fiyatlı ürünler arasında yeni çıkan Hobbywing platinum V3 ESC testlerde özellikle Governor olarak Kontronic ESc'ler ile aynı sonuçları veriyor.
....................
Orta segmentte Castle ESC'ler var. En sevdiğim yanı log tutması ve bilgisayar arayüzü ile governor ayarlanması.

Mehmet Karakaya' Alıntı:
Abi bir modelim haric hepsinde Castle ESC ler kullanıyorum, cogu 120Amp bir adet ise 160 Amp mevcut.Diger ESC em ise YEP120. Castle urunlerini daha cok tercih etmemin sebebi Log Function olması ve Ufak bir pc ile setup yapılabilmesi.
.......
Fikir ve deneyimlerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkürler arkadaşlar, ellerinize sağlık :thumbup:

DenizSERT' Alıntı:
Mehmet abi şu autorotation bailout ne iş yapıyordu, yarım yamalak biliyorum da :)

Aynen Deniz ben de merak ediyorum. Zamanında bakıp tam anlamamıştım. Belki netten bir ara araştırmak lazım :rolleyes:

abi ben modellerimin hepsinede goblin 700 ve titan x50 de , yep 120 kullanıyorum egerki castleda ( log gibi şeyleri ekarte edip benim için cokda önemli degil diyorsan ne kadar güç çekmiş veya çekmemiş ) fiyat bandınıda göz önüne alırsan , kesinlikle yep 120 HV derim diger serilerinin governoru sanırım bu serideki kadar başarılı degil ...

yep 120 ile ne kadar sıkıştırırsam sıkıştırıyım esc ayarlarından yapılan bi ayar ile esc bu zamanda kadar 55 ' ustunde görmedim ki , ruzgar alan bi yerde de degıl dırek kapalı kutu bı yerde ...

he şöyle bişey var eger bir gün şans oyunlardan havadan bir para gelirse cosmıc 160 alırım :D yada kontronık al kardeşim sana esc normalde 700$ sana 300$ dersede bi düşünür gene alırım :D
onun dışında ben yep120 yge 120HV nin aynısı , governoruda cidden çok başarılı ayarlaması yada ayar oturtmasi belki biraz sıkıntı olabilir ama ayar yaptıkdan sonra yep 120 cidden çok başarılı ve 100$ gibi bir fiyat ... beni tatmin etmeseydi performans olarak çokdan değiştirmiştim ve hatta şunu da diyim ver bakım su modeli bi içinden geçiyim diyecek adamı da tatmin edebilecek bir seviyede yep 120 HV , ayar parametreleri opsiyonları bidigim kadari ile castle dan bile fazla daha hassas ayar istiyor olması yanı secenegı cok olan şeyin ayarı zor olur :D ama daha ıyı olur ınce eleyıp sık dokumak buda ucus suresı motor sıcaklıgı , esc sıcaklıgı gıbı farklı etkenlerı etkıleyecek ayarlar en onemliside performans ( motor -esc - pil optimum denge gibi cogu esc de var tabi ama timing ve pwm ayarları daha geniş şeçenekli ) yapılabiliyor ...

Re: Helilerde Kullandığımız LV ve HV ESC Unite Tercihlerimiz

Abi autorotation bailout basitce su oluyor.Hold cektin ve Auto ya basladın.Kapattıgın anda istedigin agresiflige gore normal devrini hemen yakalamana yarıyor.Yani herhangi bir sebeple auto dan vazgecersen devrini hemen alabilirsin gene.Bu ozellik olmayan esclerde spool up suresini beklemen gerek ki cok sakat.

Bazı esc lerde ise bu ozellik sure kısıtlı ornek olarak ilk 10 sn icinde iptal edip devrini bulma şansın var gibi.Castle da bir sure limiti yok cok super bir imkan.

AirbusDriver's SpaceShipOne...

Ynt: Re: Helilerde Kullandığımız LV ve HV ESC Unite Tercihlerimiz

Mehmet Karakaya' Alıntı:
Abi autorotation bailout basitce su oluyor.Hold cektin ve Auto ya basladın.Kapattıgın anda istedigin agresiflige gore normal devrini hemen yakalamana yarıyor.Yani herhangi bir sebeple auto dan vazgecersen devrini hemen alabilirsin gene.Bu ozellik olmayan esclerde spool up suresini beklemen gerek ki cok sakat.

Bazı esc lerde ise bu ozellik sure kısıtlı ornek olarak ilk 10 sn icinde iptal edip devrini bulma şansın var gibi.Castle da bir sure limiti yok cok super bir imkan.

AirbusDriver's SpaceShipOne...

Hic denemedim deniyecegim ama yep de nasilmis :D

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Güzelmiş Mehmet abi peki active free whelling nedir ? :D