Hitec Aurora9 ile 3D heli uçuşu üzerine

Nesimi Sakmak

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Arkadaşlar bu konuyu neden açtığımı yazayım öncelikle. Bugün telefonda tanıştığımız Savaş Bey benim kumanda ile ilgileniyor ama sorduğu bir soruya kesin bir yanıt veremedim. Kendisi helikopter pilotuymuş ve 3D uçuşlar yapıyor. Bilindiği üzere Hitec bu serisinde frekans atlama sistemini kullanıyor. Çok ayrıntısına girmeyeceğim. Kısaca sormak istediğim(iz) frekans atlama sistemi kanal değişimleri sırasında anlıkta olsa kontrol kaybına neden olur mu? Malum 3D uçuş sırasında saliseler önemli. Özellikle bu kumanda ile bu tür uçuşlar yapan arkadaşlar herhangi bir sorunla karşılaştılar mı? Savaş Bey'e de foruma üye olmasını önerdim. O da bu konuyu takip edecek. Şimdiden ilgilenen arkadaşlara teşekkürler.

Ynt: Hitec Aurora9 ile 3D heli uçuşu üzerine

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Arkadaşlar bu konuyu neden açtığımı yazayım öncelikle. Bugün telefonda tanıştığımız Savaş Bey benim kumanda ile ilgileniyor ama sorduğu bir soruya kesin bir yanıt veremedim. Kendisi helikopter pilotuymuş ve 3D uçuşlar yapıyor. Bilindiği üzere Hitec bu serisinde frekans atlama sistemini kullanıyor. Çok ayrıntısına girmeyeceğim. Kısaca sormak istediğim(iz) frekans atlama sistemi kanal değişimleri sırasında anlıkta olsa kontrol kaybına neden olur mu? Malum 3D uçuş sırasında saliseler önemli. Özellikle bu kumanda ile bu tür uçuşlar yapan arkadaşlar herhangi bir sorunla karşılaştılar mı? Savaş Bey'e de foruma üye olmasını önerdim. O da bu konuyu takip edecek. Şimdiden ilgilenen arkadaşlara teşekkürler.
Meraba Nesimi bey. 3 yıl Hitec Aurora 9 Kullandım .son bir yılını 3d ucurdum sayabiliriz. Hiç böyle kanal geçişleri sırasında frekans kaybı görmedim. Hitec Aurora 9 bir çok kullanıcı nin işini görecek ve menüsü çok kolay bir kumandadir. Ben modelciligi bu kumanda ile çözdüm diyebilirim. Ayrıca bu kumanda ile Goblin 700 competition ve Trex 700E pro dfc hv modellerini 1 yıl ucurdum. Bilginiz olsun.

Nesimi bey tereddut edilen hususu tam olarak anlamadim ama sunu rahatlikla soylebilirim ki Hitec kumanda helide sikintisiz bir sekilde rahatlikla kullaniabilir.

Mesut kardesimiz birebir kullanici olarak zaten yeterli bir referans :thumbup: Ben Savas beyin aklinda soru isareti kalmamasi acisindan Ediz arkadasimizi da ornek olarak verecegim. Asagidaki inceleme konusu Heli pilotu Ediz tarafindan zamaninda acilmistir.

Mesut Bey yakın zamana kadar bu kumandayı kullandığınızı biliyorum. Ben de zaten sizleri örnek göstermiştim. Bir sorun olmayacağını biliyorum ama denemediğim görmediğim bir konu için kesin bir yorumda bulunmak istemedim işin açıkçası.

Ynt: Hitec Aurora9 ile 3D heli uçuşu üzerine

Mesut Sert' Alıntı:
Meraba Nesimi bey. 3 yıl Hitec Aurora 9 Kullandım .son bir yılını 3d ucurdum sayabiliriz.........
Cok mütevazı bir yaklasim olmus Mesut :bravo:

Yetiş Sümer abiiii , bu konu tam Sen'lik.....Azcık sabredin arkadaşlar ,şimdi gelir Sümer abi.... :laugh: Kullanıcılarından bu kumanda hakkında kozmetik görünüm ve ergonomik kullanım haricinde bir tane bile sıkıntı ne duydum ne de gördüm (Bizim burada da Can Bey bu kumandayla 500-600-700 sınıflarını canavar gibi uçururdu ve hep söylerdi , bu kumanda sayesinde kafam rahat diye)

Yanlış bilmiyorsam Hitec(FHSS, A-FHSS), Futaba(FASST, FASSTest), Flysky(AFHDS), FrSky(ACCST/A-FHSS/S-FHSS) markalarınının hepsi zaten kullanıyor.

Frequency Hopping Spread Spektrum'un özünde ise hem alıcı hem de verici tarafından bilinen bir algoritma sayesinde devamlı frekans değiştirmek vardır. Bu frekans değişimleri sırasında ise veri kaybı sadece belirli bir frekans bandı dolu ise(çevredeki bir kumanda taraından rastgele kullanılan aynı bant) yaşanır. O da milisaniyeler mertebesinde bir şey olduğundan algılanamaz. Bu da Hitec'e özgü bir durum değil FHSS'ın yapısından kaynaklanan bir durumdur.

Ynt: Ynt: Hitec Aurora9 ile 3D heli uçuşu üzerine

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Cok mütevazı bir yaklasim olmus Mesut :bravo:
Teşekkür ederim Mehmet abi. Elimizden geldiğince yardimci olmak görevimiz.

Herkese teşekkürler. Kumanda artık Savaş Bey'in. Kendisi de artık aramızda. Yine de bilgileri pekiştirme bakımından isterseniz yazmaya devam edebiliriz.

Zafer SAHIN' Alıntı:
Yanlış bilmiyorsam Hitec(FHSS, A-FHSS), Futaba(FASST, FASSTest), Flysky(AFHDS), FrSky(ACCST/A-FHSS/S-FHSS) markalarınının hepsi zaten kullanıyor....
Yeni bir sey daha ogrenmis olduk sayenizde Zafer bey, tesekkurler %p

Merhabalar herkese ve Arkadaşlar vermiş olduğunuz bilgiler için ayrıca çok teşekkürler...

Zafer SAHIN' Alıntı:
Yanlış bilmiyorsam Hitec(FHSS, A-FHSS), Futaba(FASST, FASSTest), Flysky(AFHDS), FrSky(ACCST/A-FHSS/S-FHSS) markalarınının hepsi zaten kullanıyor.

Frequency Hopping Spread Spektrum'un özünde ise hem alıcı hem de verici tarafından bilinen bir algoritma sayesinde devamlı frekans değiştirmek vardır. Bu frekans değişimleri sırasında ise veri kaybı sadece belirli bir frekans bandı dolu ise(çevredeki bir kumanda taraından rastgele kullanılan aynı bant) yaşanır. O da milisaniyeler mertebesinde bir şey olduğundan algılanamaz. Bu da Hitec'e özgü bir durum değil FHSS'ın yapısından kaynaklanan bir durumdur.
Ayrica bu sistemin amaci zaten daha guvenli bir iletisim saglamak. Frekansin surekli degismesi parazit, harmonik, ve Zafer abininde soyledigi gibi ayni frekansi kullanan diger cihazlardan (kumanda,wifi) etkilenmesini engellemek.
Heli kullanimi icin guvenle alinir. Hatta bende biraz arastirdiktan sonra az kalsin bu kumandayi alacaktim.
Bu kumanda ile alakali kotu denilebilecek tek sey ise sk720+gps sisteminin kurulabilmesinin cok zor ve ugrastirici olmasi. Bunuda kendi deneyimlerinden degil sk+gps sistemini kullananlarin yalancisiyim :) Benim almama sebebimde az kalsin yanlis yolda ilerleyip (burada yanlis yol heli ucurmak :lol: ) az kalsin bu sistemi kurma istegimdi. Bunun disinda kumandaya soylenebilecek tek kelime yok bence.

irfan buzdağlı' Alıntı:
....... Benim almama sebebimde az kalsin yanlis yolda ilerleyip (burada yanlis yol heli ucurmak :lol: ) az kalsin bu sistemi kurma istegimdi. ......
Seni kınıyorum Irfan :lollol: :lol:

irfan buzdağlı' Alıntı:
...Benim almama sebebimde az kalsin yanlis yolda ilerleyip (burada yanlis yol heli ucurmak :lol: ) az kalsin bu sistemi kurma istegimdi....
Tarih bu sözleri unutmaz İrfan. :laugh: Her quad'cı birgün fazlalık olan 2 pervanesinden kurtulup boşa vakit kaybetmekten vazgeçecektir bence. :lollol: :lol: :lol:

Türker Akgün' Alıntı:
Tarih bu sözleri unutmaz İrfan. :laugh: Her quad'cı birgün fazlalık olan 2 pervanesinden kurtulup boşa vakit kaybetmekten vazgeçecektir bence. :lollol: :lol: :lol:

Valla sırf şu quadın nasıl bir şey olduğunu görmeniz için atlayıp Kocaeli'ye geleceğim. O zaman söylemleriniz nasıl olacak merak ediyorum. Neredeyse her uçuşta stres yaşayıp kendimize eziyet etmektense işin zevkine bakmak daha iyidir bence. Tabi tek pervaneli ve kanatlı olsa da sorun olmaz. Onun zevki de ayrı. :thumbup: